Suudi Arabistan her kesimden insanın ticari, turistik ve din / inanç seyahatleri için tercih ettiği ülkelerdendir. Özellikle dünya üzerinde bulunan Müslüman toplumların dini inançlarını ve ibadetlerini yerine getirebilmek adına her yıl kurban bayramında gerçekleştirdikleri hac ziyareti Suudi Arabistan’a yapılan seyahatlerde ki en büyük paya sahiptir.

Bu yüzden de Suudi Arabistan Konsolosluklarına çok fazla seyahat vizesi başvuru talebi gelmektedir. Bu durum da Suudi Arabistan Konsolosluk çalışanları başvuru taleplerinin çoğuna ret cevabı vermektedir. Doğrudan şahısların yaptığı başvurularda ret cevabı almaktadır. Suudi Arabistan konsolosluğu vize talep başvurularını sadece yetki verilmiş olan vize merkezleri ve danışma merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Vize başvuru taleplerinin başlatılması yetkili vize merkezleri aracılığı ile tamamen elektronik ortamda yapılmaktadır daha sonra vize talebi kabul gören kişiler mülakata çağırılmaktadır. Vize amacını ve seyahat planını belirten bütün gerekli evraklar elektronik ortamdan gönderilmektedir. Elden evrak kabulü yapılmamaktadır.

Yetkili vize merkezimiz de bulunan uzman çalışma arkadaşlarımız sizler için Suudi Arabistan vize işlemleri taleplerinizi oluşturmakta ve bütün vize talep sürecinizde sizlerle beraber işlemleri sürdürmektedir. Suudi Arabistan konsolosluğu vize verirken tek girişli ve ya çok girişli olarak ayrımlar yapmaktadır.

Yetkili vize merkezimizde ki profesyonel çalışma arkadaşlarımız sizlere tam ihtiyacınız olan vize türünü almanız konusunda yardımcı olacaklardır.  Vize talep başvuruları planlanan seyahatten en az 20 (yirmi) gün öncesinde yapılmalıdır.

Kesinlikle vize talep başvurularınıza onay almadan Suudi Arabistan’da otel ayırma ya da uçak bileti alma gibi işlemler yapmayınız. Suudi Arabistan Konsolosluğu haftanın 2 (iki) günü vize başvuru taleplerini kabul etmekte ve değerlendirmektedir. Detaylı bilgi için yetkili vize merkezimiz ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Suudi Arabistan’a seyahat etmek isteyen kişiler öncelikle bir davetiyeye sahip olmalıdırlar. Davetiye ibraz edilmeyen vize talep başvuruları Suudi Arabistan Konsolosluğu’nca kabul edilmemektedir. Özellikle iş, çalışma, eğitim, ticari, aile ziyareti gibi konularda seyahat etmek isteyen kişiler konsolosluğa davetiye ibraz etmek zorundadırlar.

Suudi Arabistan Konsolosluğu’na yapılacak vize talep başvurularının doğrudan reddedildiği bazı durumlar söz konusudur. Bu durumların başında şahısların vize başvuru taleplerini herhangi bir yetkili vize ve danışma merkezi aracılığı olmadan doğrudan yapmaları durumudur. Bu talepleri konsolosluk çalışanları değerlendirmeye almamaktadır ve red cevabı vermektedir.

Diğer bir durum ise pasaportunuzda İsrail vizesi olması ve ya İsrail’e giriş çıkış yapmış olduğunuzu gösteren damga olması durumunda Suudi Arabistan’a vize talebinde bulunamazsınız. Vize talep başvurunuzu oluştursanız dahi red cevabı gelecektir.

35 (otuz beş) yaşın altında ki bekar kadınların tek başına Suudi Arabistan’a vize talep başvuruları reddedilmektedir.  Ancak bekar kadınlar anne ve babası ve ya akrabaları ile beraber vize talebinde bulunabilirler.

Bir diğer yol ise Dış İşleri Bakanlığından alınacak bir davetiye ile tek başlarına vize talebinde bulunabilirler. 50 (elli) yaşın üzerinde ki kişilere Suudi Arabistan Konsolosluğu çalışmak için vize vermemektedir. Ancak belirlenen yaşın üzerinde olan iş adamlarına, yatırımcılara, danışmanlara ve ya firma temsilcilerine vize verilmektedir.

Suudi Arabistan vize talep başvurusu yapabilmek için doldurmanız gereken evrak ve formları eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız çok önemlidir.

Seyahatinizin amacını belirten dilekçeniz, sağlık raporunuz ve sağlık sigortanız, yapacağınız seyahat süresince giderlerinizi karşılamaya yetecek ekonomik durumunuz olduğunu gösterir belgeler başvuru talebinizin onaylanmasını kolaylaştıracaktır. Detaylı bilgi almak ve vize talep başvurularınızda danışma hizmeti almak için yetkili vize merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Suudi Arabistan Vizesi 2021 Vize BaşvurusuSuudi Arabistan Ticari Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları ve ya oturum iznine sahip kişiler Suudi Arabistan’a iş seyahati için vize başvuru talebi oluşturabilirler. Vize talep edebilmek için ilk gerekli olan evrak ise davetiyedir. Davetiye olmadan vize başvuru talebi oluşturamazsınız.

Eğer Suudi Arabistan’da bulunan bir firmadan, bir şirketten, bir kamu kurumundan ya da Suudi Arabistan’da düzenlenecek olan iş ile alakalı bir konferans, fuar ve ya sektörel faaliyetleriniz ile alakalı davetiyeniz var ise yapmanız gereken tek şey yetkili bir vize merkezine başvurmanızdır.

Yetkili vize merkezleri aracılığı ile yapacağınız vize talep başvurunuz Suudi Arabistan Konsolosluğu çalışanları tarafınca incelenecek ve değerlendirilecektir. Şahsi yapılan başvurular değerlendirmeye tabi tutulmadan ret cevabı almaktadır.

Yetkili vize merkezimizden Suudi Arabistan ticari vizesi talebinde bulunabilirsiniz. Profesyonel çalışma arkadaşlarımız sizler için süreci en başından en sonuna kadar yöneteceklerdir. Talep başvurusunun ilk adımında bulunan vize talep dilekçesi yazımından gerekli evrakların temini ve formların doldurulmasına kadar arkadaşlarımız sizlere yardımcı olacaktır. Bu işlemler sadece yetkili vize merkezleri tarafından elektronik ortamda yapılabilmektedir.

Yetkili vize merkezimiz aracılığı ile yapacağınız Suudi Arabistan İş ve ticari amaçlı vize talep başvurularınız da konsolosluğa gitmenize gerek kalmadan işlemleriniz yürütülecektir. Alanında uzman arkadaşlarımız sizden seyahat planınızın amacına uygun olarak temin edilmesi gereken evrakları alacaklar ve sizlere adım adım yardımcı olacaklardır.

Suudi Arabistan Konsolosluğu iş ve ticari vize başvurularını genel olarak 1 (bir) hafta içerisinde değerlendirmeye alıp sonuca ulaştırmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu süreç uzayabilmektedir. Sürecin uzamasına gerekçe olarak Konsolosluk çalışanlarının vize talebinde bulunan kişi hakkında daha fazla evrak talep etmesi ve ya Suudi Arabistan Devletinin resmi, milli ve dini tatillerinin vize talep başvurunuzun değerlendirme dönemine denk gelmesi şeklinde olabilmektedir.

Ayrıca vize talep başvurunuz onaylanmadan kesinlikle seyahatiniz ile ilgili adımlar atmamalısınız. Uçak biletlerinin satın alınması, otel ayarlanması gibi işlemler ile vize onayı alındıktan sonra ilgilenilmesi sizler açısından daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Bu yüzden seyahat planınızdan en az 1 (bir) ay önce vize talep başvuru işlemlerinizi başlatmanızı tavsiye ediyoruz.

Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren bir firma ve ya kurum / kuruluştan davetiye almanız durumunda aldığınız davetiyenin resmi olması önemlidir. Geçerliliği olmayan ve ya sahte şekilde üretilmiş davetiyeler ile vize talep başvurusunda bulunamazsınız.

Tarafınıza gelen davetiyenin Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından ve davet eden firmanın bağlı bulunduğu ticaret odası tarafından imzalanması çok önemlidir. Tarafınıza gelen imzalı ve onaylı resmi davetiye ile yetkili merkezimizde yapacağınız vize talebiniz de öncelikle gelen davetiye incelenerek hangi evrakların ibrazına gerek duyulduğu tarafınıza iletilecektir.

Evrakları eksiksiz tamamladığınız zaman da işlemleriniz başlatılacaktır. Her iş ve ticari davet için aynı evraklar istenmemektedir. Bu yüzden uzman çalışma arkadaşlarımız davetiyenizi inceleyerek gerekli evrakları sizlere bildireceklerdir. Genel anlamda gereken belgeler ise aşağıda belirtilmiştir. Detaylı bilgi için yetkili merkezimiz ile irtibata geçebilir ve destek alabilirsiniz.

Suudi Arabistan Konsolosluğu makamına yazılmış ve seyahatinizin amacını belirten türden

Seyahatinizden sonra geçerliliğini en az 1(bir) yıl süre ile koruyan ve en az 2(iki) adet boş yaprağı olan pasaport

Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı adli sicil kaydı

Biyometrik fotoğraf 2(iki) adet 4cm x 6cm ebatlarında

Suudi Arabistan Dışişleri bakanlığı ve bağlı bulunulan ticaret odası tarından onaylanmış davetiye

Davet eden Suudi Arabistan yerleşkeli firmanın bilgilerini içeren şehadetname

Suudi Arabistan Çalışma Vize İşlemleri

Suudi Arabistan çalışma vizesi alabilmeniz için 50 (elli) yaşın altında olmanız gerekmektedir. Bu şartı taşımıyorsanız Suudi Arabistan Konsolosluğu sizin vize talep başvurunuzu değerlendirecek ama ret cevabı verecektir.

Suudi Arabistan çalışma vizesi alabilmek için diğer bir gereksinim ise davetiye mektubudur. Önceden anlaştığınız firma, şirket, kurum ve ya kuruluşların sizler için gönderdiği kabul ve davet mektubu olmalıdır. Davet mektubu olmayan kişiler vize talep başvurularında olumlu sonuç alamazlar.

Eğer bir çalışma davetiyeniz var ise Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından ve davetiyeyi gönderen firmanın, şirketin, kurum ve ya kuruluşun bağlı bulunduğu ticaret odasından resmi imzalı olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde Suudi Arabistan konsolosluğu vize talep başvuru işlemlerinizi değerlendirecek ve ret cevabı verecektir.

Vize talep başvurularında yatırılan harç ücreti talebin olumsuz sonuçlanması durumunda geri iade edilmemektedir. Bu yüzden vize talebinizi oluşturmadan önce gerekli şartları yerine getirebiliyor olmanız gerekmektedir. Yetkili vize merkezimiz ile irtibata geçerek uzman çalışma arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Suudi Arabistan Çalışma Vizesi tekli girişli ve ya çoklu girişli olarak verilebilmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu yapılan çalışma vizesi talep başvurularını bu 2 (iki) ana kategoride değerlendirir. Tekli girişli vize Suudi Arabistan topraklarına ayak bastıktan sonra herhangi bir sebepten ötürü ülkeden çıkış yapmanız gerektiğinde ve sonra tekrar giriş yapmak istediğiniz zaman yeni bir vize başvurusu yapmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Vize süreniz dolmamış olsa dahi tekli girişli vize tipinde ülkeden bir kere çıkış yaptığınızda yeni vize başvurusu yapmanız zorunludur. Çoklu girişli vize ile ise Suudi Arabistan konsolosluğunun size verdiği vize süresi boyunca istediğiniz kadar giriş ve çıkış yapabilirsiniz.

Her çıkış yaptıktan sonra tekrardan giriş yapabilmek için vize talep başvurusunda bulunmanız gerekmemektedir.  Yetkili vize merkezimiz aracılığı ile yapacağınız vize talep işlemleri sırasında sizlere tam ihtiyacınız olan vize tipini belirleyerek ona göre adımlar atılmaktadır.

Böylece vize sahibi olmak isteyen ve Suudi Arabistan’da çalışmak isteyen vatandaşlarımızın mağdur olmasının önüne geçmekteyiz.

Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren ve yerleşkesi orada bulunan herhangi bir firmadan davetiye mektubu aldığınız da yapmanız gereken işlemler şöyledir. Eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız aldığınız davetiye mektubunu İstanbul Valiliğine onaylatmanız gerekmektedir. İstanbul dışında ikamet eden kişiler ise öncelikle bulundukları il valiliklerine ve ticaret odasına onaylatmalılardır daha sonra aynı belgeye İstanbul valiliği de onay vermelidir.

Çalışmak istediğiniz firmadan aldığınız bu davetiye mektubu sizler için Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren firmanın kefil olduğu anlamını taşımaktadır. Size kefil olduklarını ve beraber çalışmak istediklerini belirten belge yani kefalet olmadan hiçbir şahsa Suudi Arabistan çalışma vizesi verilmemektedir. Suudi Arabistan konsolosluğunun bu konuda ki tavrı kesindir.

Suudi Arabistan’da anlaştığınız ve size davetiye mektubu gönderen firma, şirket, kurum ve ya kuruluş yetkilileri siz ülkeye ayak bastığınız günden itibaren 90 (doksan) gün içinde sizin için Suudi Arabistan yetkili makamlarından çalışma ve oturma izni almalılardır. Bu süreç tamamen firma yetkililerinin kontrolü ve sorumluluğu altındadır.

Eğer belirlenen süre içerisinde gerekli talepler iletilerek izinler alınmaz ise yetkili makamlarca firma yetkililerine cezai işlem uygulanır. Suudi Arabistan Çalışma Vizesi 1 (bir) yıldır. Eğer firma ve siz isterseniz firma yetkilileri 1 (bir) ve  ya 2 (iki) yıl uzatmak için yetkili makamlara başvuru yapabilirler.

Suudi Arabistan çalışma vizesi için gereken ortak evraklar aşağıdadır. Detaylı bilgi için yetkili vize merkezimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

 • Seyahat amacını belirten Suudi Arabistan konsolosluğu makamına yazılmış İngilizce dilekçe
 • Seyahat başlangıcınızdan itibaren en az  1 (bir) yıl geçerli olan pasaport
 • Biyometrik fotoğraf 2 (iki) adet, arka fon beyaz, gözlüksüz
 • Davetiye mektubu

Suudi Arabistan Eğitim Vize İşlemleri

Suudi Arabistan Eğitim Vizesi almak isteyen öğrenciler öncelikle Suudi Arabistan’da bulunan bir eğitim öğretim kurumundan davetiye mektubu almalıdırlar. Bu davetiye mektubu sizin eğitim öğretim kurumuna yapmış olduğunuz başvuru sonucunda orada eğitim görmeye hak kazandığınızı, kabul edildiğinizi gösteren belgedir.

Bu kabul mektubu olmadan Suudi Arabistan Eğitim Vizesi alamazsınız. Eğer kabul belgesi sahibi iseniz diğer aşamalara geçebilir ve vize başvuru evraklarını hazırlamaya başlayabilirsiniz. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize talep başvurularını elektronik sistem üzerinden gönderen yetkili vize merkezlerinden kabul etmektedir.

Bu yüzden şahsi başvurular değerlendirilmemektedir. Vize başvurunuzu yetkili vize merkezimiz aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Dilerseniz şubemize gelerek ya da dilerseniz telefon üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Yetkili vize merkezimizden aldığınız bilgiler doğrultusunda hazırladığınız evrakları bizlere kargo yoluyla iletmeniz durumunda konsolosluğa gitmenize gerek kalmadan bütün işlemleriniz uzman çalışma arkadaşlarımız tarafınca yürütülecektir.

Suudi Arabistan Eğitim Vizesi alabilmek için gereken bir diğer şart ise eğitim ve öğretim almaya uygun olduğunuzu gösteren belgeye sahip olmanızdır. Suudi Arabistan konsolosluğu herkesten olmasa da gerek gördüğü kişilerden sağlık raporu istemektedir.

Bu sağlık raporunda sizin eğitim almaya uygun olduğunuzu belirten doktor görüşü ve resmi ve ıslak imza ve kaşe olmalıdır. Aynı belge hastane başhekimi tarafından da imzalanıp kaşelenmelidir.

Bir diğer husus ise bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğü tarafından size verilmesi istenilen eğitim ve öğretim alması uygundur belgesidir.

Bu belge ile sizin geçmiş eğitim öğretim performansınız ve gelecekte yapabileceğiniz işler göz önünde bulundurularak bir performans raporu oluşturulur.

Performans belgesini sadece bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Resmi ve ıslak imzalı, kaşeli olması gerekmektedir. Bu belgenin yanı sıra mezun olduğunuz eğitim kurumundan almış olduğunuz diplomanızın da hem aslını hem de fotokopisini de ibraz etmeniz gerekmektedir.

Bir diğer hususta eğer daha önceden İsrail devletine giriş çıkış yapmış iseniz Suudi Arabistan Eğitim Vizesine başvuru talebinde bulunamazsınız.

Pasaportunuzda İsrail Devletine giriş çıkış yapmış olduğunuzu gösterir damga varsa Suudi Arabistan Konsolosluğu vize talep başvurunuzu değerlendirmeye almadan red cevabı vermektedir.

Suudi Arabistan Eğitim vizesi işlemleri 5 (beş) – 15 (on beş) gün arası sürebilmektedir. Bu yüzden vize talep başvurularınızı planlanan seyahat tarihinden en az 1 (bir) ay önce yapmanızı tavsiye ediyoruz. Vize talep formlarınızın doğru ve eksiksiz şekilde doldurulması çok önemlidir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu evraklarda ve doldurulan formlarda yapılan hatalar nedeni ile vize talep başvurularının çoğunu reddetmektedir.

Bu durumda yatırmış olduğunuz harç bedeli de yanar ve geri iade alamazsınız. Bazı durumlarda konsolosluğa verilen yanlış ve ya yalan bilgiler başvuru yapan kişiye büyük problemler yaşatabilmektedir.

Vize talep formu ve verdiğiniz dilekçe uluslararası kanuna göre resmi bir evrak olduğu için evrakta sahtecilik, bilinçli yanlış bilgi verme, yanlış yönlendirme, usulsüzlük gibi suçlamalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Suçlu bulunmanız durumunda ise maddi ve manevi yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden Suudi Arabistan Konsolosluğu vize talep başvurularını sadece ve sadece yetkili vize merkezleri aracılığı ile elektronik ortamdan kabul etmektedir.

Evraklarda yapılacak hatayı en aza indirmek için bu yolu tercih etmişlerdir.

Suudi Arabistan Eğitim Vizesi için gerekli ortak evraklar aşağıda belirtilmiştir. Detaylı bilgi için yetkili vize merkezimize uğrayabilir ve ya telefon ile irtibata geçebilirsiniz.

 • Suudi Arabistan’da bulunan eğitim öğretim kurumundan alınmış onaylı kabul mektubu
 • Suudi Arabistan Konsolosluğu makamına yazılmış İngilizce eğitim vizesi talep dilekçesi
 • Seyahat süreniz başladığından itibaren en az 1 (bir) yıl geçerliliği olan pasaport ve pasaportunuzda 2 (iki) boş yaprak
 • Kimlik Fotokopisi, tam vukuatlı adli sicil belgesi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Sağlık raporu
 • Eğitim görmesinde engel yoktur ibareli il milli eğitim müdürlüğü onaylı evrak

Suudi Arabistan Umre ve Hac Vize İşlemleri

Suudi Arabistan Umre ve Hac Vizesi işlemleri sadece yetkili vize merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafınca yetkilendirilen vize merkezleri dışında hac ve umre vizesi talep başvurusu oluşturamazsınız. Bu işlem şahısların kendi başlarına yapabilecek işlemler arasında yer almamaktadır.

Suudi Arabistan konsolosluğu tarafından kısıtlanmıştır. Yetkili vize merkezimizde ki alanında uzman arkadaşlarımız sizlere Suudi Arabistan umre vizesi için yardımcı olabilmektedirler. Sizden gerekli evrakları kargo yoluyla alarak işlemleri elektronik ortamda yürütmektedirler.

Sizin konsolosluğa gitmenize gerek kalmadan vize talep başvurunuz tamamlanacaktır. İşlemlerinizin tamamlanmasının ardından vizenizi size kargo yoluyla iletebiliriz. Suudi Arabistan umre vizesi başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken şartlardan birisi İsrail’e giriş çıkış yapmamış olmanızdır. Bu durumda vize sahibi olamazsınız.

Bir diğer husus ise pasaportunuzun seyahat süreniz boyunca geçerli süresinin olması, yıpranmamış ve temiz olması ayrıca en az 2 (iki) adet boş yaprağının olması gereklidir. Suudi Arabistan umre vizesi onayı tamamen konsolosluk çalışanlarının inisiyatifindedir.

Suudi Arabistan hac vizesi almak isteyen kişiler ise doğrudan vize talebinde bulunamaz. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlenecek olan kuraya katılmaları gerekmektedir. Daha sonra kuradan isimleri çıkar ve hacca gitmeye hak kazanırlarsa gerekli işlemler başlatılır.

İstenilen belgeler il ve ya ilçe diyanet işleri başkanlığına teslim edilir. Ancak hacca gitmek için tek yol bu değildir.

Bazı özel turizm acenteleri de hac hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet diyanet işleri başkanlığının sistemine göre daha hızlı ve pahalıdır. Ancak hacca kura sırası beklemeden gitmek isteyenler için bu seçim oldukça cazip gelmektedir.

Hacca gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının Diyanet işleri başkanlığınca düzenlenen kuraya katılması Suudi Arabistan Devletinin hac vazifesi sırasında bütün dünya üzerinden Müslümanların kabeye akın etmesi sonucu oluşan yoğunluğu dengelemek amacı taşımaktadır.

Suudi Arabistan Devleti her ülkeye ayrı kota belirlemektedir. Ancak her yıl belirlenen kota değişmektedir.  Bu konuda daha detaylı bilgi almak için yetkili vize merkezimize uğrayabilir ve ya telefon ile irtibata geçebilirsiniz.

Suudi Arabistan umre ve hac vizesi alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlardan 45 (kırk beş) yaşını geçmemiş kadınlar kendi başlarına vize talep başvurusunda bulunamazlar. Ancak ailelerinden kişiler anne, baba, eş ve ya akrabaları var ise vize talebinde bulunabilirler.

8 (sekiz) yaşından küçük çocukların yanında anne ve ya babasının bulunması zorunludur. 9 (dokuz) ile 18 (on sekiz) yaş arasında olan çocukların anne ve ya babaları yanlarında yok ise yakın akrabalarından birisinin himayesinde olması gerekmektedir.

Yanlarında bir akrabası bulunması zorunlu olan kişilerden onlara eşlik eden yakınlarının tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve aile tablosu, aile bağlarını gösterir belgeler istenecektir. İstenilen bu belgeler ibraz edilmeden vize talep başvurusu onaylanmayacaktır.

Yetkili vize merkezimiz Suudi Arabistan hac ve umre vizesi alanında uzun yıllardır çalışan profesyonel ekibe sahiptir. Alanında uzman arkadaşlarımız sizler için vize talep sürecinizin her adımında yanınızda olacaklardır.

Anlaşmalı turizm acenteleri ile kura sırası beklemeden hac hizmeti satın almanıza yardımcı olabiliriz. Suudi Arabistan hac vizesi için gerekli ortak evraklar aşağıda ki gibidir.

 • Pasaport (seyahat süresince geçerliliğini koruyan, temiz, yıpranmamış, en az 2 (iki) adet boş yaprağı bulunan)
 • Biyometrik fotoğraf (2 (iki) adet)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı adli sicil kaydı
 • Sağlık raporu (her hacı adayın istenilen genel sağlık durumunu gösteren ve herhangi bir bulaşıcı hastalık sahibi olunmadığını gösteren sağlık raporu)

Suudi Arabistan İş Ziyareti Vize İşlemleri

Suudi Arabistan İş Ziyareti vizesi alabilmek için ilk gerekli evrak davetiye mektubudur. İş faaliyetleri için düzenlemek istediğiniz seyahatleriniz de Suudi Arabistan Konsolosluğuna bu davetiye mektubunu ibraz etmeniz gerekmektedir.

Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren bir firma, şirket, kurum ve ya kuruluş ile iş anlaşması yapmak, sektörel bir fuara katılmak, iş gezisine katılmak, konferanslara katılmak ve benzeri durumlar için Suudi Arabistan iş ziyareti vizesine ihtiyacınız vardır.

Suudi Arabistan konsolosluğu şahıslardan gelen vize işlemlerini kabul etmemektedir. Sadece ve sadece yetkili vize merkezleri aracılığı ile ve ya yetkili vize danışma merkezleri aracılığı ile gelen vize talep başvurularını değerlendirmeye almaktadır. İş ziyareti vizesi için belirlenmiş olan bir yaş sınırı yoktur.

Herhangi bir firmanın temsilcisi, danışmanı iseniz ve ya kendi işinizin sahibi, iş adamı iseniz bu vize ile seyahat planı yapabilirsiniz.

Yetkili vize merkezimiz ile irtibata geçerek gereken evrakları tam olarak öğrenebilirsiniz. Evrakları tamamladıktan sonra kargo yoluyla tarafımıza gönderirseniz şubeye ve konsolosluğa gitmeden vize işlemlerinizi en hızlı ve güvenilir şekilde tamamlayarak tarafınıza kargo ile geri gönderim sağlıyoruz.

Detaylı bilgi için yetkili vize merkezimize uğrayabilir ve ya telefon ve mail yoluyla irtibata geçebilirsiniz.

Suudi Arabistan İş Ziyareti Vizesiile sadece iş görüşmeleri, iş toplantıları, fuarlar, konferanslara katılabilirsiniz. Bu vize sizlere çalışma hakkı tanımaz. Amacına uygun alınmayan ve ya kullanılmayan vizeler tespit edilmesi durumunda Suudi Arabistan’dan sınır dışı edilirsiniz.

Bu durumda da tekrar vize almanız çok zor hale gelecektir. Hiçbir vize başvuru talebi oluşturulurken belirlenen amacının dışında kullanılamaz. Bu yüzden vizenizi amacı dışında kullanmamanızı tavsiye ederiz. Daha önceden İsrail’e seyahat etmiş iseniz Suudi Arabistan’a vize başvurusunda bulunamazsınız.

Pasaportunuzda daha önceden İsrail’e giriş çıkış yapmış olduğunuzu gösteren bir damga olmaması gerekmektedir. Pasaportunuz yeni, yıpranmamış, kirlenmemiş, yırtık sayfası olmayan, deforme olmamış olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzda en az 2 (iki) yaprak boş olması gerekmektedir. Bütün bu işlemlerden emin iseniz vize başvurusu yapabilirsiniz.

Aksi takdirde yapacağınız vize başvuru talebi red cevabı alacaktır. Bu durumda da yatırmış olduğunuz vize harç ücreti yanacaktır.

Vize işlemlerini başlatmak amacı ile yatırılan vize harç ücreti sebebi her ne olursa olsun vize işlemleri tamamlanmazsa ve ya red cevabı alınırsa geri iade edilmez. Vize talep başvuruları için yatırılan vize harç ücreti aynı yıl içerisinde kullanılmalıdır bir sene sonraya devir etmez, başka kişi adına devir edilemez.

Suudi Arabistan İş Ziyareti Vizesi alabilmek için öncelikle size Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren bir firma, şirket, kurum ve ya kuruluştan davetiye gelmelidir.

Bu davetiye Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından ve firmanın bağlı bulunduğu ticaret odasından resmi imzalı olarak onaylanması elzemdir. Aksi takdirde konsolosluk davetiyenizi kabul etmeyecektir.

Geçerli olan bir davetiyeniz var ise ikinci tamamlamanız gereken adım ise eğer İstanbul’da faaliyet gösteriyorsanız İstanbul Valiliğinden davetiyeyi onaylatmanız gerekmektedir.

Eğer İstanbul dışında bir yerde faaliyet gösteriyorsanız önce bulunduğunuz il valiliği ve bağlı bulunduğunuz ticaret odasına onaylatmalısınız ve daha sonra İstanbul valiliğine onaylatmanız gerekmektedir.

Suudi Arabistan İş Ziyareti Vizesi için ortak evraklar aşağıdadır. Detaylı bilgi için yetkili vize merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Davetiye mektubu
 • Konsolosluk makamına yazılmış seyahatinizin amacını ve süresini belirten İngilizce vize talep dilekçesi
 • Davet eden firmanın şehadetname fotokopisi ( ticari sicil belgesi )
 • Sizin iş yerinizin faaliyet belgesi
 • Şirketinizin imza sirküleri
 • Güncel vergi levhası
 • Biyometik fotoğraf
 • Tam vukuatlı adli sicil kaydı belgesi

Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesi ile vatandaşlık hakkına sahip olan, oturum izni olan ve ya çalışma izni olan ailenizi ve ya akrabalarınızı ziyaret edebilirsiniz. Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesi en fazla 3 (üç) aylığına verilmektedir.

Bu vize size Suudi Arabistan’da bulunacağınız süre içerisinde çalışma hakkı tanımaz. Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesi alabilmek için ilk gereken şart size bir davetiye mektubunun gelmesidir. Ziyaret etmek istediğiniz kişi size bir davet mektubu göndermelidir. Bu mektup sizi davet eden kişinin size kefil olduğu anlamını taşımaktadır.

Kefaletname olarak da adlandırılan bu davet mektubu olmadan Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesi talebinde bulunamazsınız.

Suudi Arabistan ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında vize muafiyeti olmadığı için hangi tür pasaporta sahip olursa olsun bütün Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları vize talep başvurusunda bulunmalıdırlar.

Vize talebinde bulunulmadan ve onay alınmadan Suudi Arabistan’a seyahat etmenizin yolu yoktur. Bu yüzden vize talebinizi planladığınız seyahatten en az 15 (on beş) gün önce yapmalısınız.

Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesine başvuru yapıldıktan sonra ortalama 1 (bir) hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak vize talep başvuruları şahısların doğrudan talebine kapalıdır. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize talep başvurularını yetkili vize merkezleri, yetkili danışma merkezleri ve turizm acenteleri aracılığı ile kabul etmektedir. Vize işlemleri için gerekli bütün adımlar elektronik ortamda hazırlanarak yapılmaktadır.

Suudi Arabistan Konsolosluğu elden herhangi bir evrak ibrazını kabul etmemektedir. Yetkili vize merkezimizde ki alanında uzman çalışma arkadaşlarımız sizlerin Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesitalep başvurunuzu en hızlı ve güvenilir şekilde sonuçlandıracaklardır.

Yetkili vize merkezimize gelerek ve ya uzman çalışma arkadaşlarımızdan telefon ve ya mail üzerinden detaylı bilgi alabilirisiniz. Gerekli evrakların tamamlanmasının ardından bizlere kargo yoluyla gönderebilirsiniz.

Bu durumda konsolosluğa gitmenize gerek kalmadan bütün işlemlerinizi tamamlayarak sizlere vizenizi tekrar kargo yoluyla gönderebiliriz.

Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesi 35 (otuz beş) yaş altında ki bekar kadınlara verilmemektedir. Belirlenen yaşın altında olan kadınlar için vize talep başvurusunda bulunurken onlara seyahat süresince eşlik edebilecek 1. Dereceden kan bağı taşıyan erkek kişilerin olması zorunludur.

Ayrıca pasaportunuzun yeni, seyahat süresince geçerliliğini koruması, yırtılmamış, yıpranmamış, kirlenmemiş olması gerekmektedir. Pasaportunuzda en az 2 (iki) boş yaprak olması gerekmektedir.

Pasaportunuzda daha önceden İsrail’e giriş çıkış yaptığınızı gösteren herhangi bir damga olmaması gerekmektedir. Bahsettiğimiz bu gereksinimleri karşılamayan kişilerin vize talep başvuruları Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından değerlendirilmeye alınmadan red cevabı almaktadır.

Vize talep işlemlerinin akıbeti tamamen Suudi Arabistan konsolosluğu çalışanları inisiyatifindedir.

Vize talep başvurusu işlemlerinizin başlatılması için yatırmış olduğunuz vize harç ücreti vizenizin red cevabı alması durumunda geri iade edilmemektedir. Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizenizin red cevabı almadan hızlı, güvenilir ve sıkıntısız şekilde tamamlanması için yetkili vize merkezimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesiiçin gerekli olan ortak evraklar listesi aşağıda ki gibidir. Ancak Suudi Arabistan konsolosluğu bazı durumlarda ek evraklar isteyebilmektedir.

Vize talep başvurunuz için gerekli evrakların tespiti için davetiye mektubunuz ile bizlerle irtibata geçiniz.

Davetiye Mektubu / Kefaletname ( Suudi Arabistan vatandaşı olan, oturum izni olan ve ya çalışma izni ile orada bulunan kişiden tarafınıza gönderilecek resmi imzalı ve onaylı olması gerekmektedir )

Pasaport ( Seyahatiniz süresince geçerliliği olan, yeni, yıpranmamış, yırtılmamış, en az 2 (iki) boş yaprağı bulunan, önceden İsrail’e giriş çıkış yapmış damgası bulunmayan )

 • Kimlik fotopisi
 • Biyometrik Fotoğraf ( arka fon beyaz, güncel, gözlüksüz, 2 (iki) adet), 4.5cm X 6 cm ebatlarında)
 • Suudi Arabistan Konsolosluğu makamına yazılmış seyahatinizin amacını, süresini belirten dilekçe
 • Tam vukuatlı adli sicil kaydı,
 • Sağlık sigortası, sağlık raporu

Suudi Arabistan Gerekli Evrak Listesi

Suudi Arabistan’a düzenlemek istediğiniz seyahatlerinizde vize başvurusu yapmak zorundasınız. Suudi Arabistan Devleti Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden her ne amaçla olursa olsun gelecek olan bütün kişilere vize uygulaması yapmaktadır.

Pasaportunuzun rengi yani türü ve ya tipi ne olursa olsun Suudi Arabistan’a seyahat etmek istediğiniz zaman yetkili vize merkezleri ve ya yetkili danışma merkezleri aracılığı ile vize başvuru talebi oluşturmanız gerekmektedir.

Bu durumun sebeplerinin başını her yıl çeşitli amaçlarla Suudi Arabistan’a seyahat etmek isteyen kişiler çokluğu çekmektedir.

Özellikle Müslüman kişilerin hac ve umre ibadetlerini yerine getirebilmek için bulunduğu talepler listenin en başını çekmektedir. İkinci sırada ise Suudi Arabistan’da çalışmak isteyen kişiler bulunmaktadır.

Suudi Arabistan’da çeşitli sektörlerde çalışmak isteyen kişiler bulunmaktadır. Suudi Arabistan güçlü sayılabilecek bir endüstriye sahiptir.

Ancak ülkemizden çoğu kişi Suudi Arabistan’a inşaat işçiliğinde çalışmak üzere gitmek istemektedir. İnşaat sektörü Suudi Arabistan’da bitmek bilmeyen bir sektördür. Halkın genel anlamda ki refah seviyesine ki yükseklik ve maddi ekonomik rahatlık bunun en büyük sebebidir.

Suudi Arabistan Gerekli Evraklar dediğimizde akla ilk gelen davetiye mektubudur. Davetiye mektubu olmayan kişiler Suudi Arabistan’a giriş yapamazlar.

Vize talebinde bulunmazlar. Vize talebinde bulunabilmiş olsalar bile vize başvuru taleplerine red cevabı verilir. Suudi Arabistan Konsolosluğu davetiye mektubu olmayan vize talep başvurularını değerlendirmeye bile almadan red cevabı vermektedir. Bu süreç içerisinde yatırmış olduğunuz vize harç ücreti de yanar.

Suudi Arabistan Konsolosluğu her ne sebepten ötürü olursa olsun vize başvuru talebi red cevabı alan kişilerin ve ya vize başvuru talebinde bulunmayan kişilerin yatırmış olduğu vize harç ücretini geri ödemez. Bu yüzden Suudi Arabistan Konsolosluğu vize talep başvurularınızı sadece yetkili vize merkezleri aracılığı ile elektronik ortamda kabul etmektedir.

Bu uygulama ile vize başvurusu yapan kişilerin evrak ve belgelerden kaynaklı oluşacak mağduriyetini önlenmeye çalışılmaktadır.

Yetkili vize merkezimizde bulunan uzman çalışma arkadaşlarımızdan hizmet aldığınız zaman sizlere Suudi Arabistan’a vize başvuru talebiniz süresi boyunca yardımcı olacaklardır. Konsolosluğa ya da başka bir yere gitmeden vize talebinizi sonuçlandırarak adresinize kargo ile yollayabiliriz.

Suudi Arabistan Gerekli Evraklar listesi oluşturabilmek için talep edilen vize türü önemlidir. Gerekli evraklar vize talep türüne göre değişiklik gösterir.

Hatta Suudi Arabistan Konsolosluğunun gerekli görmesi halinde standart prosedür dışında ortak evraklardan hariç olarak ek evraklar ve belgeler de istenebilmektedir.

Örneğin Suudi Arabistan Çalışma vizesi almak isteyen bir kişi çalışmak için anlaşmış olduğu firma, kurum ve ya kuruluştan davetiye belgesi almalıdır.

Aldığı bu davetiye mektubu Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından ve firmanın bağlı bulunduğu ticaret odasından onaylı olmalıdır.

Ayrıca vize başvuru talebinde ki ortak evraklar, kimlik fotokopisi, tam vukuatlı adli sicil kaydı, maddi ve ekonomik durumunu gösteren hesap kayır defteri ve benzeri belgeleri ibraz etmelidir.

Eğitim için vize isteyen öğrenciler ise başvuru yaptıkları ve kabul edildikleri eğitim öğretim kurumundan kabul edildiğini gösteren davetiye mektubu ibraz etmelidirler.

Bu belgeye ek olarak eğitim almak isteyen öğrencinin bulunduğu ilin milli eğitim müdürlüğünden eğitim almaya uygundur yazısı olmalıdır. Hac ibadeti yapmak isteyen kişiler ise Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlemiş olduğu kuraya katılmaları gerekmektedir.

Bu kuraya katılmak istemeyen hacı adayları ise bazı özel tur acentelerinin sahip olduğu yetki ile hac vize başvuru talebinde bulunabilirler.

Buna ek olarak hac adaylarından istenen genel anlamda sağlıklı olduklarını ve özellikle her hangi bir bulaşıcı hastalıkları olmadığını gösteren sağlık raporlarıdır. Umre ibadeti yapmak isteyen Müslümanlar ise yetkili vize merkezleri aracılığı ile sağlık raporlarını ibraz ederek vize talep başvurusunda bulunabilirler.

Suudi Arabistan Vize Ücreti

Suudi Arabistan Vize Ücretleri vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Talep edilen vize türüne göre Suudi Arabistan konsolosluğunun isteyecekleri evraklarda ve ödenecek olan vize harç ücretinde değişiklikler olur. Yapılan vize başvuru taleplerinin sürelerini ve vize harç ücretlerini Suudi Arabistan Konsolosluğu belirler.

Her hangi bir sebepten ötürü vize başvurunuz onaylamaz ve red cevabı alır iseniz yatırmış olduğunuz vize harç ücreti tarafınıza geri iade edilmez.

Vize harç ücretiniz yanar. Vize harç ücretleri bir yıl süre geçerlidir. Yatırılmış oldukları yıl içerisinde kullanılmalıdırlar.

Eğer vize harç ücretini yatırırsanız ve daha sonra vize başvuru talebinde bulunmaktan vazgeçerseniz vize harç ücretinizi geri alamazsınız.

Vize harç ücretleri kişi adına yatırılır. Bu yüzden kendi adınıza yatırmış olduğunuz vize harç ücretini başka bir kişiye aile bireylerinden olsa dahi devredemezsiniz.

Yatırmış olduğunuz ve ya yatıracak olduğunuz vize harç ücretlerinin yanmasını istemiyorsanız yetkili bir vize merkezi ile irtibata geçmelisiniz.

Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvuru taleplerini sadece yetkili vize merkezleri aracılığı ile elektronik ortamda kabul etmektedir.

Suudi Arabistan Vize Ücreti vize talebinde bulunan her kişi için ayrıca ödenir. Bir aile umre ziyareti yapmak için vize başvuru talebinde bulunursa her bir aile üyesi için ayrı ayrı vize harç ücreti yatırmanız gerekmektedir. Aynı durum diğer vize türleri için de geçerlidir.

Vize harç ücreti kişi sayısına göre belirlenir. Ancak belirlenen tutar kişi sayısının yanı sıra vize başvuru talebinde bulunan kişilerin yaşlarına göre de değişiklik göstermektedir.

Örneğin 12 (on iki) yaş altında olan çocuklar için ödenecek vize harç ücreti ile 12 (on iki) yaş üzerinde olan bir çocuk için ödenecek vize harç ücreti farklıdır.

60 ( altmış ) yaş üzeri olan kişiler için de vize harç ücreti değişiklik göstermektedir. Örneğin çalışma vizesi alarak Suudi Arabistan’da hem çalışıp hem yaşamak isteyen kişilerin ödemesi gereken vize harç ücreti de farklıdır.

Suudi Arabistan’da ki sağlık ve sosyal hizmetlerden faydalanacak kişiler de belirlenen vize harç ücreti daha fazladır.

Suudi Arabistan Vize Ücretlerinin belirlenmesi tamamen Suudi Arabistan Konsolosluğu inisiyatifi altındadır. Ortalama değerler bulunmakla beraber belirlenen bu ortalama değerlerde sık sık değişiklikler gözlenmektedir.

Genel anlamda konuşacak olursak vize başvuru talebi oluştururken ödenmesi gereken vize harç ücreti 75 (yetmiş beş) Euro’dan başlamaktadır.

Bu en düşük miktar olarak belirtilebilir. Ancak yetkili vize merkezlerinin düzenlemiş olduğu güne özel kampanyalar ile vize harç ücretlerinde ciddi anlamda indirimler yakalanabilir. Siz de kampanyalı vize harç ücretlerimizden yararlanmak istiyorsanız bizlerle irtibata geçmelisiniz.

Yetkili vize merkezimizde bulunan uzman çalışma arkadaşlarımız sizler için güne özel olan bütün kampanya fırsatlarını kullanarak sizleri en uygun fiyata Suudi Arabistan vizesi sahibi yapmak için çalışmaktadırlar.

Yapılabilecek olan bütün indirimler çalışma arkadaşlarımız aracılığı ile uygulanır ve paranızın cebinizde kalması sağlanır. Üstelik bütün bu vize başvurusu talebi işlemleriniz süresince her hangi bir yere gitmeden evinizin sıcaklık ve konforunda işlemlerinizi sizler için yürütebiliriz.

Yetkili vize merkezimize gelmeniz, telefon ile aramınız ve ya mail yoluyla irtibata geçmeniz durumunda sizden gerekli evrakları isteyeceğiz.

Gerekli evrakları tarafımıza kargo yoluyla ulaştırdığınız da ise geri kalan bütün işlemler profesyonel çalışma arkadaşlarımız tarafından tamamlanacak ve vize sahibi olacaksınız. Daha sonra tarafınıza vizeniz ve evraklarınız yine kargo yoluyla geri gönderilecektir.

Suudi Arabistan Vize Reddi

Suudi Arabistan Konsolosluğunun vizeleri reddetme sebepleri arasında en çok karşılaşılan durum evrak ve belgelerde bulunan hatalar ve ya eksiklerdir. Her yıl milyonlarca kişiye kapılarını açarak ev sahipliği yapan Suudi Arabistan bir o kadar ziyaretçinin seyahat ve ziyaret talebine de ret cevabı vermektedir. Bu durumun en büyük ve önemli sebebi ise yoğunluktur.

Özellikle Müslümanlar için kurban bayramını Mekke ve Medine’de ki kutsal topraklarda geçirerek hac vazifesini yerine getirmek istedikleri zamanlar da ki yoğunluk anlatılamayacak kadar çoktur. Bu yüzden Suudi Arabistan Konsolosluğu sadece ve sadece yetkili vize merkezlerinden gelen vize başvuru taleplerini işleme almaktadır ve kabul edip değerlendirmeye tabi tuttuğu vize başvuru taleplerini çok ince detaylarına kadar incelemektedir.

Gerçeğe ve mantığa aykırı durumlar söz konusu olduğunda vize talep başvurusu ret cevabı almaktadır. Suudi Arabistan Konsolosluğuna ibraz edilen belgelerde ki doğruluk ve gerçeklik tasdik ettirilmelidir. Evrak tasdiki bulunmayan belgeler değerlendirilmeye alınmaz ve vize başvuru talebiniz ret cevabı alır.

Suudi Arabistan Vize Reddi konusunda en çok dikkat etmeniz gereken belgeniz davetiye mektubunuzdur. Davetiye mektubunuzun gerekli usullere uygun olması şarttır. Gerekli bilgileri içermesi gerekmektedir. Sizi davet eden kişi, kurum, kuruluş ve ya firmanın bilgilerini ve sizi ne için davet ettiğini bildirmesi gerekmektedir.

Yani kısacası sizin Suudi Arabistan’a düzenlemek istediğiniz seyahatinizin amacını, süresini, bu seyahat süresince oluşacak maddi ve ekonomik yükümlülüğün kim tarafından karşılanacağı, sağlık hizmetlerinden ve ya sosyal hizmetlerden yararlanılıp yararlanılmayacağını belirtmesi gerekmektedir.

Suudi Arabistan konsolosluğu tarafından talep edilen ilk belge olan davetiye mektubunuzun gerekli makamlardan onaylı olması gerekmektedir.

Kimi zaman sadece Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından kimi zaman da sadece firma, kurum ve ya kuruluşun bağlı bulunduğu ticaret odası tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Bazı durumlar da ise Hem Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı hem de bağlı bulunulan ticaret odası tarafından onaylanması gerekmektedir. Onay gerektiren bu davetiye mektubu usulüne uygun olarak kaşelenip mühürlenmez ise ve ya ıslak imza ile imzalanmaz ise hükmü yoktur.

Suudi Arabistan Konsolosluğu evrak tasdiki olmayan belgeleri kabul etmez ve bu durumda vize başvuru talebinizi reddeder. Evrak tasdik demek konsolosluk çalışanlarına ibraz ettiğiniz belgelerinizin doğru ve gerçek bilgileri içerdiğini gösteren aynı zamanda da yetkili makamlar tarafından imzalanmış, mühürlenmiş ve kaşelenmiş olduğu için ulusal olarak geçerliliği olan belgeler anlamına gelir.

Tasdik edilen evraklar gerekli onayları aldıktan sonra yeminli bir tercüman aracılığı ile Türkçe ’den İngilizce ’ye çevrilir. Çevirisi yapılan evrakların hem orijinal Türkçe olanı hem de İngilizce ‘ye çevrilmiş olan nüshası da Suudi Arabistan Konsolosluğu çalışanlarına ibraz edilir.

Bu çevirileri yapan kişilerin yeminli tercüman olması önemli bir husustur. Aynı şekilde vize başvuru talep dilekçeniz de İngilizce dilinde olmak zorundadır.

Suudi Arabistan’a planladığınız seyahatinizin amacını, süresini, maddi ve ekonomik bilgilerinizi, sağlık sigortanızın olduğunu gibi bilgilerin bulunduğu dilekçenizi Suudi Arabistan Konsolosluğu makamına yazmalısınız.

Yazdığınız bu dilekçe muhakkak İngilizce olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşayan kişilerden sadece İngilizce dilinde dilekçeler kabul edilmektedir. Reddedilen vize başvuru taleplerinin vize harç ücretleri konsolosluk tarafından geri iade edilmez.

Detaylı bilgi almak istiyorsanız ve vize başvuru talebinize ret cevabı almak istemiyorsanız yetkili vize merkezimiz ile irtibata geçebilirsiniz. Uzman çalışma arkadaşlarımız sizlere vize başvuru talep sürecinin her safhasında yardımcı olacaklar ve sıkıntı yaşamadan kolayca vize sahibi olmanızı sağlayacaklardır.

Suudi Arabistan Form Ve Dilekçe

Suudi Arabistan Vize Formu

Suudi Arabistan Ticari İş Vizesi Davetiye Örneği

Suudi Arabistan İstanbul İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan Elektronik Davetiye Örneği

Suudi Arabistan Dilekçe Örneği Ticaret Odasından Onaylatılmalı

Suudi Arabistan Çalışma Vizesi Davetiye Örneği

Suudi Arabistan Ankara Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan Vize Ücreti 2022

Dini ziyaretlerin yaygın olduğu Suudi Arabistan ticari ve ziyaret amaçlı ayrı vize ücretlerine yer verir. Her iki vize servisi için de belirlenen 2022 ücreti 138 USD şeklinde açıklanmıştır.

Suudi Arabistan Hac Vize Ücreti 2021

Umre ve Hac vizelerine dair 420 USD şeklinde fiyata yer verilir. Bunun içerisinde konsolosluk harçları da yer alır ve belgeler üzerinden başvurulara geçilir. Öyle ki seyahat edecek vatandaşların kişisel ve banka hesap belgelerine ihtiyaç duyulur.

Umre Vizesi Kaç TL 2022

30 günlük süreyi kapsayan Umre vizesine dair konsolosluk üzerinden belgeleriniz incelenir. Belgelerden ziyade 2022 güncel tarifesine göre harç ödemelerine geçilir ve başvurularınız bu adımlar üzerine geçerli kabul edilir.

Suudi Arabistan Vize Fiyatları

Vize merkez ve konsolosluk için 420 USD tarifesi ele alınır. Kalış süresinden amacına kadar tüm hususlar ayrı ayrı ele alınır ve bu detaylar üzerinden fiyatların netlik kazanması sağlanır.

Suudi Arabistan’a Çalışmaya Gitmek

Suudi Arabistan bünyesinde faaliyet gösteren firmaların davet mektuplarına ihtiyacınız olacaktır. 1 – 2 yıl aralığında verilen çalışma iznine dair mektuplar ve evraklar incelenir. Konsolosluk uygun gördüğü vatandaşlara birkaç iş günü içerisinde olumlu yönde yanıt verir.

Umre Vizesi Kaç TL 2020

2020 yılına dair konsolosluk harçları ile birlikte 420 USD tutarına yer verilmiştir. Her sene zam oranları belirlenir ve tarifeler değişiklik gösterir. Bunun üzerine vatandaşlar ödemelerini yapar ve ilgili belgeler eşliğinde başvuruya geçer.

Suudi Arabistan Turist Vizesi

Ankara Suudi Arabistan Büyükelçiliği ve de İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğu bünyesinde vize başvuruları değerlendirilir. Başvuru evraklarının hazırlanması ve formların doldurulması beklenir. Böylece turistik amaçla seyahat edecek olan vatandaşlara en fazla 15 gün içerisinde vize yanıtı verilir.

Arabistan Vize Veriyor Mu?

Suudi Arabistan hac ve umre için ülkeye gidecek olan Türk vatandaşlarına vize vermektedir. Ancak siyah pasaport için vize zorunluluğu yoktur.

Suudi Arabistan Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Suudi Arabistan konsolosluğu tarafından verilen vize işlemleri için Krallık tarafından gerekli açıklama yapıldıktan sonra başlatılmaktadır.

Suudi Arabistan Türklere Vize Veriyor Mu?

Suudi Arabistan tarafından yeşil, gri ve bordo pasaportlar için vize uygulaması vardır. Sadece resmi pasaport için vize muafiyeti söz konusudur.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı