Ülkeler

Ülkeler arasında en yüksek nüfuslu olan hangisi? Toplam Dünya nüfusu ne kadar? Ülkeler arasında mutlaka gezilmesi gereken yerler nereler? İşte detaylar…

Dünyada Toplam Kaç Ülke Var?

Dünyada toplamda 206 Egemen ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler 3 kategori altında incelenebilir.

 • Birleşmiş Milletlere üye olan ülkeler: Birleşmiş Milletlere üye olan toplam 193 ülke bulunmaktadır.
 • Gözlemci ülkeler: gözlemci ülkelerin sayısı 2’dir.
 • Diğer devletler: 11 adet diğer devlet bulunmaktadır.

Ayrıca egemen ülkeler dışında özerk yapıya ve özel statüye sahip pek çok bağımlı ülke bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak Dağıstan, İskoçya, Hollanda Antilleri, Britanya Antarktika toprakları gibi yerler verilebilir. Bu açıdan dünyada oldukça fazla ülke olduğunu söyleyebiliriz.

Yüz ölçümü bakımından en büyük ülke Rusya’dır. En büyük ikinci ülke ise Kanada olarak bilinmektedir.

Bu 206 ülke içerisinde toplamda 2.469.501 şehir bulunmaktadır. Ayrıca Dünya üzerinde yer alan millet sayısının ülke sayısından daha fazla olduğu düşünülmektedir. 206 ülkenin her birinin kendisine ait bayrağı bulunur.

Ülkelerin Nüfusları

Dünya nüfusu 7.860.670.000 olarak tahmin edilmektedir. Toplam 206 ülke içinde en yüksek nüfusa sahip olan ülke Çin’dir. 2020 yılında yapılan sayıma göre Çin nüfusu 1. 441.500.838 kişiden oluşmaktadır. İkinci sırada Hindistan ve 3. sırada ABD yer almaktadır. Dünyanın en düşük nüfusuna sahip ülkesi ise 50 kişilik nüfusu ile Pitcairn Adaları’dır. Ondan önce 555 kişilik nüfusu ile Cocos Adaları ve 850 kişilik nüfusu ile Vatikan gelmektedir. Şimdiye kadar yaklaşık olarak dünyadan 110 milyar insan geçtiği tahmin edilmektedir. Dünya nüfusunun en büyük yükselişi 20. yüzyılın son 70 yılı içerisinde olmuştur. 2050 yılında Dünya nüfusunun 12 milyara ulaşacağı düşünülmektedir.

Nüfusu en yüksek olan ilk 10 ülke şu şekildedir:

 • Çin
 • Hindistan
 • ABD
 • Endonezya
 • Pakistan
 • Brezilya
 • Nijerya
 • Bangladeş
 • Rusya
 • Meksika

Türkiye ise 83.614.362 kişilik nüfusu ile dünyanın en kalabalık 19. ülkesidir.

Dünyada Gezilecek Yerler

Ülkeler arasında birbirinden güzel onlarca güzel yer ve mekân bulunuyor. Bu mekanlar arasında dünyada gezilecek yerler listesi yapmak oldukça zor olsa da sizler için ufak bir liste derledik. İşte detaylar…

Yosemite Ulusal Parkı

Ülkeler arasında gezilmeye en değer olanlardan bir tanesi de Amerika Birleşik Devletleridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya bölgesinde yer alan yosemite Ulusal parkı ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesinde yer alıyor. Park içerisinde toplamda 13 adet kamp yeri bulunuyor. İçerisindeki granit kaya oluşumları dikkat çekiyor. Ayrıca barındırdığı yaban hayatı sayesinde hayvanseverleri de turist olarak kendisine çekiyor.

Ha Kong Koyu

Muhteşem doğası ile sizleri karşılayacak olan Ha Kong Koyu, Vietnam’ın Quang Ninh eyaletinde yer alıyor. Muhteşem ormanlardan ve yüzlerce kalkar odasından oluşan bu koy doğaseverlerin listelerinin baş sıralarında bulunuyor.

Everglades Ulusal Parkı

Dünyanın en büyük tropikal vahşi doğa hayatlarından birisine ev sahipliği yapan Everglades Ulusal Parkı Amerika’nın Florida eyaletinde yer alıyor. Parkın sadece yüzde 20’si koruma altına alınmış durumdadır. Doğayı ve vahşi hayatı seviyorsanız burayı mutlaka dünyada gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Shwedagon Pagoda

Burma’nın Yangon kentinde yer alan Shwedagon Pagoda oldukça gösterişli ve altın rengi inşası ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca son 4 Buda’nın kalıntıları burada sergileniyor. Oldukça dikkat çekici olan bu yapı özellikle tarihi mekanları sevenlerin epey dikkatini çekiyor.

Jellyfish Gölü

Denizanası gölü olarak da bilinen Jellyfish, Palau Adalarının Eil Malk kentinde yer alıyor. Göl içerisinde insanlar için bir tehlike arz etmeyen binlerce denizanası bulunuyor. Bu göl özellikle dalış yapmayı sevenlerin mutlaka listesinde olmalı.

Kuzey Norveç

Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken şeyler listesinde mutlaka kuzey ışıkları da olmalı. Kuzey ışıklarının en güzel göründüğü yer ise İskandinavya. Oldukça güzel günü görüntüye sahip olan kuzey ışıkları özellikle fotoğrafçılar için mutluluk verici bir deneyim olacaktır.

Ateş Böceği Mağaraları

Ülkeler arasında mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer alan Yeni Zelanda’da bulunan Ateş Böceği mağaraları Yeni Zelanda’ya turist olarak giden herkesin ilgisini üzerine çekiyor. Gökyüzündeki yıldızlar gibi görünen Ateş böcekleri ortaya oldukça güzel bir manzara çıkartıyor.

Macchu Picchu

Hemen hemen herkesin adını en az bir kez duyduğu Macchu Picchu Peru’da yer alıyor. And dağları’nın zirvesinde yer alan Macchu Picchu 2360 metre yükseklikte bulunuyor.

Ülke İsimleri Nedir?

Ülke isimleri bulunduğu bölgenin özelliğini, insanların ırkını, önemli birini ismini taşımaktadır. Her ülkenin isminin kendine göre farklı bir yaşanmışlığı ve hikayesi bulunmaktadır.

Dünyada Kaç Tane Ülke Var?

Dünya üzerinde birleşmiş milletlere göre ikisi gözlemci statüsünde toplam 206 ülke bulunmaktadır. Ülkelerden 193’ü Birleşmiş Milletler tarafından tanınmıştır.

Dünyanın En Büyük Ülkesi Hangi Ülkedir?

Dünya’da nüfus açısından en büyük iki ülke Çin ve Hindistan’dır, yüzölçümü açısından dünyanın en büyük ülkesi ise Rusya’dır. Rusya’yı Antartika ve Kanada takip etmektedir.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir