Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir? - Vize Ofisi
Vize Bilgi Bankası

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir? Nasıl Temin Edilir?

            Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmakta olan, içeriği itibariyle adına hazırlanan kişinin annesi, babası, eşi ve çocuklarının bilgisinin yer aldığı resmi nitelikteki belgeye vukuatlı nüfus kayıt örneği adı verilmektedir. Söz konusu bu resmi belgeye aile nüfus kayıt örneği de denilmektedir.

            Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği olarak bilinen resmi belge ise, içeriğinde yukarıda belirtilen anne, baba, eş ve çocukların bilgisinin yanında, adına düzenlenen kişi hakkında adres bilgisi, soyadı değişikliği, çifte vatandaşlık bilgileri, ya da yabancı uyruk vatandaşlık bilgileri gibi birçok ayrıntılı bilgileri içermekte olan belgedir.

            Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin nereden temin edileceği konusunda ise; Tam vukuatlı nüfus kayır örneği, kişinin bağlı olduğu Nüfus Müdürlüklerinden ve e-devlet üzerinden edinilebilmektedir. E-devlet aracılığı ile internet üzerinden online olarak Tam vukuatlı Nüfus kayıt örneği resmi belgesini almak için, öncelikle kendinize ait e-devlet kullanıcı adı ve şifrenizle hesabınıza giriş yapmalısınız. Ardından Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile E-devlet sisteminin yaptığı iş birliğine dayanarak ilgili seçenekleri işaretleyip belgeyi çıkartabilirsiniz. Bu işlem sırasında ise herhangi bir ücret söz konusu değildir.

Vize İçin Gerekli Midir?

            Genel olarak kimi işler için detay içermeyen normal nüfus kayıt örneğinin istendiği görülmektedir. Ancak bazı durumlarda, kişi hakkında ayrıntılı bilgilere ihtiyaç duyulduğundan, nüfus kayıt örneğinin tam vukuatlı türünden olması istenmektedir. Vize başvuruları da detaylı bilgilerin arandığı bir işlem olduğu için, bu başvurular sırasında da çoğunlukla tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir. Kolaylıkla çıkarılabilen bu belge, tüm vize işlemlerinde belli bir süre içinde kullanılabilir. 6 ayı aşkın süre öncesinde alınan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği geçersiz görülebilmektedir. Vize başvurularında güncel bilgilerin yer aldığı, yeni tarihli belge çıkartılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
  • ×