Vietnam Vizesi 2023 Nasıl Alınır?

Vietnam’a seyahat etmek istiyorsanız Vietnam Vizesi başvurusu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Elbette konuya dair kimi istisnalar mevcuttur. Şayet vize şartlarından muaf olan bir ülkenin vatandaşı iseniz Vietnam Vizesi’ne başvuru işlemi gerçekleştirmeden de ülkeye giriş yapabilirsiniz.

 • Vize şartlarından muaf olan bir ülkenin vatandaşı olmamanız durumunda ortaya çıkan vize ihtiyacınızı karşılamanın üç farklı yöntemi bulunmaktadır.
 • Vietnam Hükümeti, süreci hızlandırmak ve kolaylaştırmak adına bir Vietnam Varış Vizesi ve bir E-Vize düzenlemiştir.
 • Elbette bahsi geçen e-Vize’nin yalnızca belirli vatandaşları kapsamakta olduğu unutulmamalıdır. Tüm bunların dışında e-Vize’den yararlanma imkanı olmayanlar ile Vietnam’a gitmeden önce pasaport üzerinden vize almak isteyenler ülkelerinde yer alan Vietnam Büyükelçiliği veya Vietnam Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.

Bu makalede Vietnam Vize politikası, vize başvuru süreci, Vietnam Vize türleri ve gereksinimleri detaylı olarak ele alınmıştır.

Vietnam Vize Türleri

Vietnam’ı ziyaret etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar için Vietnam Göçmenlik Dairesi farklı türlerde vize imkanı sağlamaktadır.

 • Vietnam Turist Vizesi. Vietnam Göçmenlik Dairesi’nin yabancılara uyguladığı vize türlerinden ilki Vietnam Turist Vizesi’dir. Kısaca DL olarak da adlandırılan bu vize türü ile yabancılar Vietnam’a turizm, eğlence, iş, eğitim ve bunun gibi sebeplerle giriş yapabilir.
 • Vietnam Ticari Vizesi. Göçmenlik Dairesi’nin sunduğu bir diğer vize türü ise Vietnam Ticari Vizesi’dir. Vietnam Ticari Vizesi kısaca DN olarak da bilinmektedir. Kısa vadeli bir vize türü olan Vietnam Ticari Vizesi Vietnam’a giriş yapacak olan iş adamlarına verilmektedir. Şayet bir toplantıya katılmak, konferans düzenlemek veya iş ile ilgili başka bir amaç ile Vietnam’a giriş yapmanız gerekiyorsa bu vize türünü değerlendirmeye alabilirsiniz.
 • Vietnam Çalışma Vizesi. Vietnam’da yer alan bir şirkette çalışmak veya iş yapmak için ülkeye giriş yapmanız gerekiyorsa kısaca DN ya da LD olarak da bilinen Vietnam Çalışma Vizesi’ni kullanabilirsiniz.
 • Vietnam Öğrenci Vizesi veya Staj Vizesi. Vietnam’da yer alan bir eğitim kurumunda eğitim görmek veya staj yapmak gibi bir hedefinizin olması durumunda bu vize türünü değerlendirmeye almanız mümkündür. Vietnam Öğrenci veya Staj Vizesi, kısaca DH olarak da bilinmektedir.
 • Vietnam Diplomatik Vizesi. Bu vize, yabancı diplomatlara ve hükümet yetkililerine verildiği gibi aynı zamanda onlara eşlik eden ya da onları ziyarete gelen aile üyelerine de verilebilmektedir. Kısaca NG1 ya da NG4 olarak da adlandırılmaktadır.
 • Vietnam Yatırımcı Vizesi. Adından da anlaşılacağı üzere Vietnam’da bir işletmeye yatırım yapmak üzere Vietnam’a girecek olan yabancılar Vietnam Yatırımcı Vizesi’nden faydalanabilirler. Bu vize ise kısaca DT olarak gösterilir.
 • Vietnam Transit Vizesi. Son olarak, Vietnam Transit Vizesi’ne gelecek olursak, Vietnam havalimanında uçak değiştirme durumunda veya havalimanının uluslararası transit alanını terk etmeyi planlama durumunda kullanılmaktadır.

Vietnam Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Vietnam’a seyahat edebilmek adına gerekli olan Vietnam Vizesi başvuru işlemleri gerçekleştirirken yabancılardan istenen çeşitli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri kısaca sıralayacak olursak:

 • Vietnam Vize gereksinimleri dahilinde kaşımıza çıkacak olan ilk gereklilik bir pasaportun olmasıdır. Bahsi geçen bu pasaportun geçerlilik süresinin ise en az altı ay olması gerekmektedir.
 • Vietnam Vize gereksinimleri kapsamında istenen belgelerden biri de pasaport boyutunda olan fotoğraflardır. Bu fotoğrafların yakın zamanda çel-kilmiş olduğu şartı aranmaktadır ve fotoğraflar şu özelliklere sahip olmalıdır:
 • Fotoğrafın boyutları 4 cm x 6 cm ebatlarında olmalıdır.
 • Fotoğrafın arka planı beyaz renk olmalıdır.
 • Fotoğraf çekimi esnasında tarafsız bir yüz ifadesine sahip olmalısınız. Ayrıca ileriye doğru bakarken resmin merkezinde bulunmalısınız.
 • Dini amaçlı bir başlık veya peruk kullanmanız fotoğraf çekimi esnasında sorun teşkil etmemektedir. Ancak Vietnam’a vardığınız zamanda da başlık veya peruğu kullanmanız istenmektedir.
 • Tüm bunlara ek olarak gözlük kullanımı herhangi bir şekilde kabul edilmemektedir.
 • Kişiden istenen belgelerden biri de Vietnam Vize Başvuru Forum’dur. Vietnam Vize Başvuru Forumu’na erişiminiz ülkeden ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Bazı ülkelerde çevrimiçi ortamdan formu indirebileceğiniz gibi bazı ülkelerde Konsolosluk veya Büyükelçilikten Vietnam Vize Başvuru Formu alma işlemi gerçekleştirilmektedir.
 • Vietnam Vizesi başvuru işlemleri esnasında bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz ödemenin kanıtını gerekli belgeler arasına dahil etmelisiniz.
 • Tüm bunların dışında Vietnam Büyükelçiliği veya Vietnam Konsolosluğu sizden farklı ek belgeler de talep edebilir. Farklı ek belgeler ile kastedilmekte olan davet mektubu veya sponsorluk olabilir. Bu durum tamamen seyahat etme nedeninize bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
 • Varışta Vietnam Vizesi başvurusu yapmanız durumunda ise:
 • Bu durumda onay mektubu gerekmektedir ve onay mektubu önceden alınmış olmalıdır.
 • Vietnam Vize Başvuru Formu olarak da adlandırılan giriş ve çıkış formu gerekmektedir. Bu formu uçakta aldıktan sonra giriş limanında bulunmakta olan Göçmenlik Memur’larına teslim etmeniz gerekmektedir. Ancak bu formu teslim etmeden önce doldurmanız gerektiğini unutmayınız.
 • Son olarak Vietnam vize damgalama işleminin bir bedeli vardır ve bu ücreti ödemek için nakit bulundurulmalıdır.

Vietnam Vizesine Başvuru Yapma İşlemi

Vietnam Vizesi’ne başvuru yapmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır:

 • Vietnam Vizesi almak için Vietnam Büyükelçiliği veya Vietnam Konsolosluğu’na şahsen başvuru gerçekleştirmeniz mümkündür.
 • Bu işleme uygun ülkelerden birinde ikamet etmeniz durumunda çevrimiçi ortam aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.
 • Son olarak, seyahatten önce çevrimiçi bir Onay Mektubu aldıktan sonra yani varışta Vietnam Vizesi başvuru işlemi yapabilirsiniz.

Vietnam Vizesi İçin Büyükelçilik Veya Konsolosluğa Başvuru Nasıl Yapılır?

Vietnam Vizesi için büyükelçilik veya konsolosluğa başvurunun çeşitli adımları vardır:

 1. Vietnam Büyükelçiliği veya Vietnam Konsolosluğu ile doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu aşamadaki ana amaç randevu almak veya özel gereksinimler hakkında bilgi toplamaktadır.
 2. Bir sonraki aşamada Vietnam Vizesi için gerekli olan belgeleri toplamanız istenmektedir.
 3. Bu aşamada ise belgeleri göndermeniz ve Vietnam Vize ücretini ödemeniz gerekmektedir.
 4. Daha sonra Vizenin işlenmesi bekleme aşaması gelmektedir.
 5. Tüm bu aşamalardan sorunsuz bir şekilde geçmeniz durumunda pasaportunuzu alabilir ve vize kararını öğrenebilirsiniz.
 6. Vietnam Vizesi başvuru sonucunuzun olumlu olması durumunda Vietnam Vizesi pasaportunuza damgalanacaktır ve bunu Vietnam’a girmek için kullanabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar bulunmaktadır.

 • Vietnam Vizesi başvurusu için istenen belgeleri posta ile gönderme gibi bir durum söz konusu olabilir. Ancak bu durum hangi ülkeden başvurduğunuza göre değişkenlik göstermektedir.
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ziyaretinizin amacına ve Vietnam Büyükelçiliğine veya Vietnam Konsolosluğuna bağlı olmakla birlikte Vietnam Göçmenlik Bürosundan bir Onay Mektubu sunmanız da istenebilir.

Vietnam Vizesi’ne Çevrimiçi Başvuru Yapma İşlemi (Vietnam e-Vizesi)

Vietnam Vizesi almanın bir diğer yöntemi ise Vietnam e-Vizesi olarak da adlandırılan Vietnam Çevrimiçi başvuru yöntemidir. Ancak bu yöntemi bir alternatif olarak değerlendirebilmek için Vietnam e-Vizesi almaya uygun olan ülkelerden birinde olmanız gerekmektedir. Böyle bir durumda tüm işlemleri tamamen çevrimiçi ortamda yapabilme hakkına sahip olursunuz. Çevrimiçi Vietnam vizesi almak için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir:

 1. Vietnam Göçmenlik Portal üzerinden çevrimiçi başvuru yapmanız gerekmektedir.
 2. Pasaportunuzun taranmış bir kopyası ve pasaport boyutunda bir resim eklemek gerekmektedir.
 3. Online başvuru formunda sizden istenen tüm bilgileri girmeniz istenmektedir.
 4. Tüm bu adımların ardından sıra Vietnam e-Vize ücretini ödeme aşamasına gelmektedir. Vietnam e-Vize ücreti 25 USD’dir.
 5. Sonraki aşamada ise vizenin işleme alınmasını bekleme süresi gelmektedir. Vietnam e-Vize’sinin işleme alınma süresi üç iş günü kadardır.
 6. Zaman zaman web sitesini kontrol etmeniz, karara ulaşmanız açısından sizin yararınıza olacaktır.
 7. Vietnam e-Vizesi almaya hak kazanmanız durumunda PDF dosyasını indirmeniz ve ardından iki kopya yazdırmanız istenmektedir.

Vietnam e-Vizesi, Vietnam’a sorunsuz bir şekilde giriş yapmanıza olanak sağlamaktadır. Ancak Vietnam e-Vizesi’ni almanız durumunda ülkeye yalnızca önceden belirlenmiş olan giriş noktalarından giriş yapabileceğinizi unutmayınız. Tüm bunlara ek olarak Vietnam e-Vizesi tek bir giriş için ve Vietnam’a girmeyi düşündüğünüz andan itibaren maksimum 30 gün için geçerlidir.

Varışta Vietnam Vizesine Başvuru İşlemi

Vietnam’a seyahat etmenizin bir diğer yöntemi ise Varışta Vietnam Vizesine sahip olmaktır. Ancak bunun için Vietnam’ın uluslararası havaalanlarından birinden ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir. Varışta Vietnam Vizesi alabilmek için giriş yapmanız gereken havaalanları şu şekildedir:

 • Ho Chi Minh Şehrindeki Tan Son Nhat
 • Hanoi’deki Noi Bai Uluslararası Havaalanı
 • Da Nang’daki Danang Havaalanı
 • Hai Phong’daki Cat Bi Havaalanı
 • Nha Trang’daki Cam Ranh Havaalanı

Tüm bunlara ek olarak Vietnam Varışta Vize başvurusu yapabilmek için her şeyden önce yapılması gereken ilk işlem bir onay mektubuna sahip olmaktır. Onay mektubu başvurusu ise Vietnam Göçmenlik Bürosu’nu ziyaret etmeniz gerekmektedir. Vietnam Göçmenlik Bürosu dışında Göçmenlik Bürosu’nun izniyle faaliyet gösteren seyahat acentelerinden veya vize başvuru acentelerinden biri aracılığıyla da onay mektubu almanız mümkündür.

 • Başvurunuzu değerlendirecek olan kurumun web sitesi aracılığı ile çevrimiçi başvuru yapmak için:
 • Pasaport bilgilerinizi ve gireceğiniz limanı girmeniz istenmektedir.
 • Karşınıza çıkacak olan servis ücretini ödemelisiniz.
 • Son olarak talebinizin işleme alınmasını beklemeniz gerekmektedir. Bu süreç 2 ila 4 iş günü arasında değişkenlik göstermektedir.
 • Talep etmiş olduğunuz varışta Vietnam Vizesi Onay Mektubunu e-posta ile alacaksınız. Size e posta ile iletilen varışta Vietnam Vizesi Onay Mektubu’nun bir kopyası da gireceğiniz limandaki Göçmenlik Memurlarına iletilecektir.
 • Gelen maildeki onay mektubunu yazdırmanız gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak en az 4 tane pasaport boyutunda fotoğrafınızı da eklemelisiniz. Bu fotoğrafların ebatları 4 cm x 6 cm şeklinde olmalıdır. Ayrıca pasaportunuza ve Varışta Vietnam Vizesi damga ücretini ödemek için yeterli paraya ihtiyacınız olacaktır.
 • Bu aşamada ise Vietnam havaalanındaki Varışta Vize kontuarlarında sıraya girmeniz ve vizenizin pasaportunuza damgalanması için başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Son aşamada ise Varışta Vietnam Vizesi ücretini ödemeniz gerekmektedir. Bahsi geçen bu ücret tek girişli vize için 25 ABD doları; çoklu giriş vizesi için 50 ABD doları şeklindedir.

Vietnam Vizesi İşlenme Süresi Ne Kadardır?

Vietnam’a seyahat etmek adına alınan Vietnam Vizesi için işlem süresi şu şekilde değişmektedir:

 • Vietnam e Vizesi için yaklaşık üç iş günü
 • Varışta Vietnam Vizesi için Onay Mektubu devreye girecektir ve 2-4 iş günü kadar sürecektir. Elbette onay mektubu için kullanmış olduğunuz şirkete bağlı olmakla birlikte belirtilen süre biraz daha uzayabilir.
 • Bir Büyükelçilik / Konsoloslukta Vietnam Vizesi için ise başvuru yapmış olduğunuz Vietnam Büyükelçiliği veya Vietnam Konsolosluğuna göre değişmektedir.

Vietnam Vizesinin Süresi

Vietnam Vize süresi sabit olmamakla birlikte aşağıdaki koşullara bağlıdır:

 • 1 ay veya 3 ay süreyle verilen Tek Girişli Vize
 • 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl için verilen Çoklu Giriş Vizesi

Vietnam Vizesi’nin geçerlilik süresi tamamen seyahatinizin amacına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle Turist Vizeleri genellikle tek girişlidir. İş veya İş Vizeleri ise bir yıla kadar olup birden fazla giriş yapma hakkını da kişiye tanımlayabilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak Vietnam’a giriş yaptıktan sonra Vietnam Çalışma Vizeniz varsa, 2 yıla kadar bir Geçici Oturma Kartı alabilirsiniz. Vietnam Yatırımcı Vizesine gelecek olursak, bu vizenin de 5 yıla kadar verilebildiği söylenebilir.

Vietnam Vizesi Uzatma İşlemi

Halihazırda kullanmakta olduğunuz Vietnam Vizesinin tarihi bitmişse ve siz Vietnam’da kalmaya devam etmek istiyorsanız bu durumda Vietnam’daki Göçmenlik Bürolarından birine başvurmanız gerekmektedir. Bu işlem için ise:

 • Vietnam Vize Uzatma. Bu işlem sahip olduğunuz vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Örnek üzerinden gidecek olursak, bir aylık vizeniz varsa, uzatma bir ay daha olacaktır.
 • Vize Yenileme. Vietnam Vize uzatma işleminden ziyade vizenizin kategorisini değiştirmek istiyorsanız veya vize muafiyeti programı kapsamında Vietnam’a girdiyseniz bu işlemi yapabilirsiniz.

Vietnam Vize uzatma işlemi zor bir işlem değildir ancak vize uzatma kuralları sürekli değişmektedir ve bu nedenle, her zaman Vietnam’daki Göçmenlik Bürosu’nun yerel ofisi ile iletişime geçmeniz herhangi bir sorun ile karşılaşma ihtimalinizi en aza indirmektedir. Buna ek olarak bazen belirli vize türleri için veya belirli vatandaşlar için uzatma verilmeyebilir.

Vietnam Vizesinin Ücreti

Vietnam’a ziyaret etmek istiyorsanız Vietnam Vizesi almanın maliyeti çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir:

 • Vietnam e Vizesi için 25 USD şeklinde belirlenmiştir.
 • Varışta Vietnam Vizesi için ise durum değişmektedir:
 • 1 aylık tek giriş için varışta 25 USD damgalama ücreti alınır. Buna ek olarak onay mektubu için ek hizmet ücreti talep edilmektedir.
 • 1 aylık varışta çoklu giriş için belirlenen miktar 50 USD damgalama ücretidir. Ayrıca onay mektubu için ek hizmet ücreti talep edilebilir.
 • Girişte 3 aylık tek giriş için istenen miktar 25 USD damgalama ücretidir. Onay mektubu için ek hizmet ücreti ödemeniz de gerekebilir.
 • Varışta 3 aylık çoklu giriş için ödemeniz gereken tutar 50 USD damgama ücretidir. Onay mektubu için ek hizmet ücreti talep edilebilir.
 • Varışta 6 aylık çoklu giriş için ödemeniz gereken ücret 95 USD damlama ücretidir. Buna ek olarak ek hizmet ücreti de talep edilebilir.
 • Varışta 12 aylık çoklu giriş için istenen bedel ise 135 ABD doları damgalama ücretidir. Ayrıca onay mektubu için ek hizmet ücreti de ödemeniz gerekebilir.
 • Bir Vietnam Büyükelçiliği veya Vietnam Konsolosluğu’ndaki Vietnam Vize başvurusu için, işlem gerçekleştirmekte olduğunuz büyükelçilik veya konsolosluğa bağlı olmakla birlikte sizden talep edilen miktar değişkenlik gösterebilir.

Vietnam Turistik Vize İşlemleri

Vietnam, Asya kıtasında yer alan egzotik ve farklı kültürel özelliklere sahip bir ülkedir. Her sene belli dönemlerde yüzbinlerce turiste kapılarını açan bu ülke, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de Turistik Vize uygulamasını getirmiştir.

 • Turistik Vize kapsamında 90 güne dek Vietnam’ da ikamet etmek isteyenlerin vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.
 • Vietnam için Turistik Vize uygulaması bordo pasaport sahipleri için geçerlidir. Yeşil, gri ve diplomatik pasaportlar için Turistik Vize başvurusunun yapılmasına gerek yoktur. Vietnam için vize başvurunuzu Vietnam vize ofisi ile yapabilirsiniz.

Vietnam Turistik Vizesi Nedir?

Vietnam için kısa süreli vize grubunda yer alan Turistik Vize, ülke sınırları içerisinde 90 güne kadar ikamet hakkı da tanımaktadır. Vietnam Turistik Vize kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye turistik amaçlar doğrultusunda giriş çıkışlarına izin verilmektedir.

 • Vietnam Turistik Vize başvuruları için Vietnam vize ofisi temsilciniz ile görüşebilirsiniz. Bunun yanı sıra kısa süreli vize çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için de vizeofisi.com adresine göz atabilirsiniz.

Vietnam Turistik Vize Başvurusu

Vietnam için Turistik Vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin ilk önce vize ofisine gelerek vize başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. Vize başvuru formunun doğru veriler ile doldurulması başvurunuzun ilk aşamasını oluşturuyor.

 • Vize başvuru formunda “seyahat amacı” kısmına da doğru cevapların verilmesi gerekiyor. Vietnam için Turistik Vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin seyahat amaçlarını bu doğrultuda bildirmeleri gerekiyor.
 • Ayrıca Vietnam vize başvuru formunda yer alan kimlik ve iletişim bilgilerinin yer aldığı sekmeler de doğru veriler ışığında doldurulmalıdır. İletişim bilgileriniz vasıtası ile Turistik Vize başvuru sürecinizdeki gelişmeler size aktarılacaktır.

Vietnam Turistik Vize İçin Belge Beyanı Süreci

Vietnam için Turistik Vize başvurusunda bulunan kişilerin vize başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli evrakları da beyan etmeleri gerekiyor.

 • Vize başvuruları için gerekli olan evrakların geniş kapsamlı listesi Vietnam vize ofisi temsilciniz tarafından size sunulacaktır. Her vize çeşidi için talep edilen belgeler değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla Turistik Vize özelinde hazırlanan belge listesine sadık kalmanız yararlı olacaktır.
 • Vietnam için talep edilen belgelerin arasında Vietnam C1 belgesi de yer alıyor. C1 belgesi, Vietnam Turistik Vize için adeta bir davet mektubu işlevini görüyor. C1 belgesi davet ve referans mektubu niteliği taşıdığından bu belge olmaksızın yapılan başvurular kabul edilmiyor.
 • Vietnam Turistik Vize başvurularında belge beyanında bulunurken bu aşamada özenli davranmanız tavsiye edilmektedir. Belge beyanı bir vize başvurusunun en önemli adımı olarak kabul edilmektedir. Yanlış belge beyanı neticesinde vize başvurunuz reddedilmektedir.

Vietnam Ticari Vize

Vietnam için kısa süreli vize çeşitleri arasında Ticari Vize de yer almaktadır. Ticari Vize vasıtası ile Vietnam ülke sınırları içerisinde 90 güne dek ikamet hakkını elde etmiş olursunuz.

 • Aynı zamanda 90 güne dek Vietnam’da yasal ticari faaliyetlerde de bulunabilirsiniz. Vietnam vize ofisi aracılığı ile Ticari Vize başvurusunda bulunmanız da mümkündür. Bunun için vize ofisine gelerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Vietnam Ticari Vize Nedir?

Vietnam için Ticari Vize, Vietnam ülke sınırları içerisinde ticari faaliyet göstermek isteyenler için özel bir vize çeşididir. Bu vize kapsamında kısa süreli olarak Vietnam’da ticari faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

 • Vietnam’da gerçekleşen iş toplantısı, seminer, fuar etkinlikleri ya da kısa süreli iş ortaklıkları gibi etkinliklere katılmanız mümkündür.
 • Bunun için de Vietnam’da hizmet vermekte olan yasal bir iş kurumundan davet mektubu almanız gerekmektedir. Davet mektubu ile Vietnam için Ticari Vize başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Ticari Vize için davet mektubunun vize başvurusu esnasında belge dosyasının içerisinde beyan edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden davet mektubunun vize başvurusundan önce gönderilmiş olması gerekiyor.
 • Ticari Vize, kısa süreli bir vize çeşididir. Vietnam ülke sınırları içerisinde daha uzun süre ticari faaliyet göstermek isteyenlerin Vietnam çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Vietnam için kısa ya da uzun süreli vize grupları hakkında bilgi almak adına vizeofisi.com sitesine de göz atabilirsiniz.

Vietnam Ticari Vize Başvurusu

Vietnam için Ticari Vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin ilk önce Vietnam vize ofisine gelerek bir başvuru formu doldurmaları isteniyor. Ticari Vize başvuru formunun doldurulması vize başvurusu için ilk adım olarak kabul ediliyor.

 • Vize formunda yer alan “seyahat amacı” kısmına da ülke sınırları içerisinde kısa süreli ticari faaliyetlerde bulunulacağı bilgisi veriliyor. Bu bağlamda Ticari Vize başvurunuzun yapılmasına yönelik işlemler de başlatılmış oluyor.
 • Vize formunun net ve eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından sıra Ticari Vize için gerekli olan belgelerin beyan edilmesine gelmektedir.
 • Belge beyanı süreci, bir vize başvurusunun en önemli aşaması olarak görülmektedir. Vietnam vize ofisi temsilciniz Ticari Vize başvurusunda gerekli olan belgelerin kapsamlı listesini size sunacaktır.
 • Bu listede yer alan her bir belgenin eksiksiz ve güncel tarihli olarak ibraz edilmesi de büyük önem taşır.
 • Belge beyanı aşamasında meydana gelen aksaklıklar ya da problemler neticesinde Vietnam için Ticari Vize başvurunuz reddedilebilir. Vize başvuru sürecinizi rahat geçirmek istiyorsanız özellikle belge beyanı sürecine özen göstermeniz faydalı olacaktır.
 • Ticari Vize başvurularının sonuçlanması bakımından geçen süre 7 ila 10 iş günü arasında değişmektedir. Fakat bazı durumlarda bu süre 1 – 1,5 ay civarında da uzayabilir. Böyle bir durumda mağdur olmamak adına Vietnam için seyahat planınızı da bu duruma göre yapmanız faydalı olacaktır.

Ticari Vize İçin Gerekli Evrakların Listesi

Vietnam için Ticari Vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin bir takım evrakları beyan etmeleri bekleniyor. Ticari Vize için gerekli evrakların başında; 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport, Vietnam’da bulunan bir iş kurumundan gönderilen davet mektubu, Ticari Vize başvuru formu, Ticari Vize talep dilekçesi, adli sicil kaydı, seyahat sağlık sigortası, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, konaklama ve uçak rezervasyon bilgilerinin yer aldığı belgeler gelmektedir.

 • Başvuru sahibi çalışan ise;maaş bordrosu, SGK hizmet döküm belgesi ve iş yerinden alınan görevlendirme ya da izin belgesi,
 • Başvuru sahibi şirket sahibi ise;vergi levhası, ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi, şirket hakkında detayları içeren resmi belgeler ve imza sirküleri gibi ekstra belgelerin de Ticari Vize başvurusu kapsamında ibraz edilmesi zorunludur.

Vietnam Aile Ziyaret Vizesi

Vietnam için kısa süreli vizeler arasında bulunan Aile Ziyaret Vizesi ile Vietnam ülke sınırları içerisinde 90 güne dek ikamet hakkını da elde etmiş olursunuz.

 • Aile Ziyaret Vizesi için başvuruda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Vietnam’da ikamet eden bir akrabaya ihtiyaçları bulunuyor.
 • Vietnam’da ikamet eden aile bireyi tarafından vize başvurusunda bulunacak kişiye bir davet mektubu da gönderilmelidir. Vietnam vize ofisi aracılığı ile gerekli olan Aile Ziyaret Vizesi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Vietnam Aile Ziyaret Vizesi Nedir?

Vietnam Aile Ziyaret Vizesi ile ülke sınırları içerisinde kısa süreli ikamet hakkını elde etmiş olursunuz. Özel bir vize çeşidi olan Aile Ziyaret Vizesi için başvuruda bulunmak isteyenlerin de bir takım kriterleri karşılıyor olmaları gerekmektedir. Aile Ziyaret Vizesi başvurularında Vietnam’da ikamet eden aile bireyleri tarafından gönderilen bir davet mektubuna ihtiyaç duyulmaktadır.

 • Aile bireyleri tarafından gönderilen davet mektubunun da Vietnam Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda belge dosyasında yer alması gerekiyor. Bu bağlamda mektubun vize başvurusundan hemen önce gönderilmiş olması gerekiyor.
 • Vietnam için kısa süreli vize çeşitlerinden biri olan Aile Ziyaret Vizesi ve diğer kısa süreli vize çeşitleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için vizeofisi.com sitesine de göz atabilirsiniz.

Vietnam Aile Ziyaret Vizesi Başvuru İşlemleri

Vietnam vize ofisi vasıtası ile Aile Ziyaret Vizesi için gerekli olan başvurunuzu yapmanız mümkündür. Vietnam vize ofisi, Vietnam Konsolosluk makamı tarafından resmi olarak görevlendirilmiştir. Vize ofisine gelerek burada bulunan vize başvuru formunu doldurmanız halinde Aile Ziyareti Vizesi için ilk adımı da atmış olursunuz.

 • Vize formunda “seyahat amacı” kısmına aile ziyareti için bir seyahat planı oluşturduğunuzu da belirtmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda vize ofisi temsilcinizin de yardımları ile Aile Ziyaret Vizesi için gerekli olan başvuru işlemlerine başlanır.
 • Vize formunun eksiksiz ve tamamen doğru bilgiler ışığında doldurulmasından sonra Vietnam Aile Ziyaret Vizesi için gerekli belgelerin beyan edilmesi aşamasına geçiliyor. Bu aşamada Vietnam vize ofisi temsilciniz tarafından size kapsamlı bir belge listesi veriliyor. Belge listesinde adı geçen her çeşit resmi belgenin de bu süreçte beyan edilmesi elzemdir.
 • Belge beyanı aşamasında yaşanan problemler ile Vietnam için Aile Ziyaret Vizesi başvurunuz olumsuz yanıt alabilir. Bu yüzden vize başvurusunda bulunurken belge ibraz aşamasına gerekli özenin gösterilmesi faydalı olacaktır.
 • Vize başvurunuzun kolay sonuçlanması için belgelerinizi beyan ederken dikkatli davranmalısınız. Sahte belge beyanında bulunan kişilerin de direkt olarak başvuruları reddedilmekte ve yasal prosedürler uygulanmaktadır.

Vietnam Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evrakların Listesi

Vietnam Aile Ziyaret Vizesi kapsamında Vietnam Konsolosluk makamı için bir takım belgelerin beyan edilmesi ve onaylanması zorunludur.

 • Beyan edilmesi gereken belgeler arasında ise; pasaport, Aile Ziyaret Vizesi başvuru formu, Aile Ziyaret Vizesi talep dilekçesi, adli sicil kaydı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, Vietnam’da ikamet eden bir aile bireyi tarafından gönderilen davet mektubu ve uçak rezervasyon bilgilerini içeren belgeler yer almaktadır.

Vietnam C1 Belgesi, Referans Mektubu

Vietnam için vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Vietnam C1 belgesi talep edilmektedir. Diğer bir adı referans mektubu olan bu belge, Vietnam Turistik Vize başvurusu kapsamında talep ediliyor.

 • C1 belgesi ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülke sınırları içerisinde turist olarak bulunmasına izin veriliyor. C1 belgesinin de tıpkı diğer belgeler gibi Vietnam Konsolosluk makamına beyan edilmesi gerekmektedir. Vietnam vize ofisi aracılığı ile C1 belgesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vietnam Turistik Vize İçin C1 Belgesi

Vietnam için Turistik Vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin aynı zamanda C1 belgesine de başvuruda bulunmaları gerekiyor. Turistik Vize kapsamında bir referans belgesi olan C1 ile vize başvurunuz işleme alınmaktadır.

 • C1 belgesi, Turistik Vize başvuru için en önemli belgelerin başında geliyor. Bu belge sayesinde ülkeye girişiniz için gerekli olan davet mektubu sağlanmış oluyor. Yani Vietnam Turistik Vize için C1 belgesi adeta bir davet mektubu işlevi görüyor.
 • Vietnam C1 belgesinin Turistik Vize başvurusunda bulunulmadan önce talep edilmesi de büyük önem taşıyor. Vize başvurusu esnasında belge beyanı aşamasında bu özel belgenin de Vietnam Konsolosluk makamına sunulması önemlidir.
 • Vietnam Turistik Vize için C1 belgesi başvurusunu Vietnam vize ofisi aracılığı ile yapmanız da mümkündür. Referans mektubu ve davet mektubu gibi kavramlar hakkında daha geniş kapsamlı bilgilere ulaşmak için de vizeofisi.com sitesine göz atmanız yeterli olacaktır.

Vietnam C1 Belgesi Başvurusu

Vietnam Turistik Vize başvuruş için birincil derecede önem taşıyan C1 belgesi başvurularını Vietnam vize ofisi temsilciniz aracılığı ile yapabilirsiniz. Bunun için de Vietnam Konsolosluk makamı tarafından resmi olarak görevlendirilmiş vize ofisine gelerek gerekli başvuruyu yapmanız mümkündür.

 • Vietnam Turistik Vize başvurusu ile C1 belgesi başvuruları aynı anda yapılabiliyor. Bu kapsamda öncelikle C1 belgesi için başvuruda bulunmanız gerektiğini de belirtmeniz gerekiyor. C1 belgesi için gerekli olan başvuruyu Vietnam vize ofisi temsilciniz sizin adınıza gerçekleştiriyor. Ardından da Vietnam için Turistik Vize başvurularına geçiliyor.

Vietnam C1 Belgesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Vietnam için VC1 belgesi talebinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı belgeleri de ibraz etmeleri gerekiyor. Bu belgelerin ibraz edilmesi neticesinde C1 belgesi başvurunuz dikkate alınıyor.
 • Vietnam için C1 belgesi başvurularında öncelikle pasaportunuzun olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Bunun için de pasaportunuzu renkli bir şekilde taratarak beyan etmeniz büyük önem taşıyor.
 • C1 belgesi başvurusunda aynı zamanda Vietnam’da kalacağınız süreyi kanıtlayan bazı belgelere de ihtiyacınız bulunmaktadır. Vietnam için yapılan seyahat planının gidiş ve dönüş tarihlerini kapsayan belgelerin eksiksiz olarak beyan edilmesi zorunludur.

Bunun için de örneğin Vietnam’da ayarladığınız konaklama mekanlarından alınan rezervasyon bilgilerini ya da uçak rezervasyon bilgilerini içeren çeşitli belgeleri beyan edebilirsiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Vietnam vize ofisi temsilciniz ile de iletişime geçebilirsiniz.

Vietnam C1 Belgesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vietnam Turistik Vize başvurusu kapsamında C1 belgesi talebinde bulunurken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar mevcuttur.

 • Özellikle C1 belgesi için başvuruda bulunduğunuzda Vietnam Konsolosluk makamının sizden ek belge talebinde bulunabileceğiniz de unutmamanız gerekir. Böyle bir durumda Vietnam vize ofisi temsilciniz ile irtibata geçmeniz oldukça faydalı olacaktır.
 • C1 belgesi başvurularının onay süresi yaklaşık olarak 7 ila 15 iş günü içerisinde değişmektedir. C1 belgesinin onay almaması halinde Turistik Vize başvurusunda da bulunamazsınız. Bazı durumlarda belgenin onaylanmaması mümkündür. Bu durumların da başında eksik ya da yanlış belge beyanı gelmektedir.

Vietnam Türklerden Vize İstiyor Mu?

90 gün süreye varana kadar resmi pasaporta sahip kişiler vizeden muaftır. Ancak normal pasaporta sahip olan kişiler başvuru yapmalıdır.

Vietnam Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Tek girişlik vize başvurusunun ücreti 80 dolar, çok girişli vize başvurusunun bedeli 175 dolardır.

Vietnam C1 Belgesi Nasıl Alınır?

C1 belgesi almak isteyen kişilerin tek yolu Vietnam’da bulunan bir yerel seyahat şirketinin kişinin adına Vize Ofisi’ne başvurmasıyla alınır.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir