Vizeler

Herhangi bir ülkeye girmek ya da herhangi bir ülkeden çıkmak istenildiği takdirde yetkili makamlar bünyesinde alınması gerekli olan izin, diğer bir ifade ile vize olarak yer alır. Vize ya da pasaport kullanarak ülkeye gidilebilmesi diğer bir şekilde onaylanmasıdır.

Vize Nedir?

Vizenin ülke standartlarına uygun olması, geçerliliğinin sayılması, giriş işlemlerinde ya da çıkış işlemlerini bir sorun olmadığının belirtisidir. Vizeler için ülkenin Konsolosluğu’na, büyükelçiliğine ya da Büyükelçiliği’nin görevlendirdiği diplomatik müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekir. Ülkede bulunma amacınıza göre vizeler değişkenlik oluşturur. Aynı zaman ülkede hangi süreyle bulunacağına dair de konsolosluk bünyesinde vize işlemlerinizi yaptırmanız önemli bir detaydır.

Vize Ne İşe Yarar?

Yabancı vatandaşlar Türkiye’ye giriş işlemlerinde pasaport giriş vizesi istenir. Umuma mahsus yabancı pasaportlarda vize verme işlemlerinde yetkili olan kurumlar emniyet müdürlükleri, kaymakamlıklar, yurt dışında ise konsolosluklar bu konuda yetkilidir. Herhangi bir ülkenin konsolosluğuna müracaat edip vize işlemleri ile ilgili etmenler hakkında detay alabilirsiniz. Vize, bandrol vize olarak da farklılık oluşturur. Bandrol vize, sınır kapısında vize işlemleridir. Sınır kapısından vize alacağınız sırada bu bandrol vize olarak değişir. Bandrol vize ücretlendirmeleri dışişleri bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Yabancılar Türkiye’ye girişlerinde pasaport vize denetimi için içişleri bakanlığının denetimine tabi tutulur.

Vize Çeşitleri Nelerdir?

Vizeler kendi içerisinde birçok başlığa ayrılmaktadır.

  • Turistik vize
  • Transit vize
  • Öğrenci vizesi
  • Sınır kapısında vize
  • Çalışma vizesi
  • Schengen vizesi

Her biri için tarafınızdan istenilen belirli evraklar bulunur. Bu evrakları tamamen sizden istenilen doğrultuda hazır hale getirilmeli. Vizeler değişkenlik gözettiği gibi ücretlendirmeler de farklılık oluşturur. Güncel vize ücreti evrak dosyası içerisinde bulunmalı. Geçmiş zamanlardaki vize ücretleri kabul edilmez. Bu detaya dikkat etmekte fayda var. Eğitim amaçlı olarak öğrenci vizesi alınmalı. Çalışma vizeleri farklı bir ülkede iş amaçlı gitmek istediğimiz takdirde alınan vizedir. Turistik seyahatlerinizde turistik vize alınmalı. Schengen bölgesinde bulunan bir ülkeye seyahat gerçekleştireceğiniz sırada ülkenin schengen vizesi tercih edilmeli. Sınır kapısındaki vizeler bandrol vizedir. Sınır kapısında alınabilir. Her ülkenin vizesi için ve her vize türüne göre sınırlı bir süreci bulunur. Bu sınırlı süreçler büyükelçilikler ya da konsolosluklar bünyesinde tarafınıza iletilir.

Vizeler Kaç Günde Çıkar?

Vizeler çeşitlerine göre ayrıldığı gibi ücretlendirmeleri ve süreçlerine göre de kesinlikle ayrılır. Her birinden ücretlendirmesi aynı değildir. Vize başvuru işlemleri normal koşullarda başvuru işleminin sona ermesinden sonraki 5 gün içerisinde sonuçlanır. Vize başvurunuzu yaptıktan sonra 5 gün içerisinde vizenizi alabilirsiniz. Fakat tarafınızdan istenilen vize başvurusundaki evraklarda yasal olmayan işlemlerin gerçekleşmesi, vizenizin reddedilmesine neden olabilir. Ya da evraklarda eksiklik olmasından dolayı vize işlemlerinin sonuçları yaklaşık olarak 1 ayı bulabilir. Türkiye dışındaki bazı ülkelerde vize işlemleri 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir