Havana Küba Nasıl Bir Yer?

Küba denildiğinde kimseye bağımlı olmayan ve mutlu insanların yer aldığı bir ülke betimlemesi gelir akıllara. Ülkenin yaşam standartları ya da refah seviyesi, Avrupa ülkeleri kadar yüksek değildir ancak bu orada yaşayan halkın mutlu olmasına engel değil.

Bu yazıda sizlere, mutlu insanların ülkesi olan Küba’dan bahsedecek ve Havana Küba hakkında bilgiler vereceğiz. Küba’nın nüfusu, kısa tarihi ve coğrafi özellikleri gibi en çok merak edilen konular bu yazıda toplandı.

Küba’nın Coğrafi Konumu

Havana Küba’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olarak bilinir. Bu şehir hakkında bilgilere geçmeden önce ilk olarak Küba’nın coğrafi konumu ve özelliklerine bir göz atalım.

Karayipler’de yer alan Küba, bir ada ülkesidir. Ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri Havana iken, ikinci en büyük şehri olarak da Santiago De Cuba kabul edilir.

Ülkenin komşu olduğu ülkeler; Amerika Birleşik Devletleri, Bahamalar, Haiti, Meksika ve Cayman Adaları’dır. Bu ülkelerin hepsine denizden komşuluğu bulunmaktadır. Küba, iklimsel özellikler açısından yarı tropikal bir iklim modeline sahiptir.

Ülkede yıl boyunca yalnızca iki farklı mevsim görülür. Küba’nın yıllık ortalama sıcaklık derecesi, aynaklara göre 26 derece olarak belirlenmiştir. Ülke, yeryüzünde bulunan en büyük 13. Ada olarak kabul ediliyor. Küba’nın nüfusu şu an için 11 milyonun üzerindedir.

Küba Vizesi nasıl alınır? Küba Vizesi 2022 Nasıl Alınır?

Küba’nın Tarihi

Havana Küba hakkında daha detaylı bilgilere geçmeden önce, ilk olarak ülkenin tarihini özetleyelim.

Ülkeye ilk olarak 1492 yılında, tarih dersleri dolayısıyla yakından tanıdığımız Kâşif Kristof Kolomb ayak basmıştır. Ancak Kolomb’un ayak bastığı bu topraklar konusunda İspanya Krallığı hak iddiasında bulunmuş ve böylece İspanya- Amerika savaşı başlamıştır. O döneme kadar ülke, tamamen İspanya’nın bir parçası olarak kabul ediliyordu. Ancak Savaş sona erdiğinde bu işte ilk etapta Amerika kazançlı çıktı. Fakat bu zaferden kısa bir süre sonra yani 1902 yılında Küba, Amerika’dan ayrılarak kendi bağımsızlığını kazandı.

Bu dönem ve sonrasındaki ilerleyen tarihler içerisinde sömürgecilik, salgın hastalıklar, dışa göç gibi nedenlerden dolayı Küba’nın nüfusunda büyük düşüşler meydana geldi. Ancak barışın sağlanması, ülkeye gelen düzen ve birtakım kalınma faaliyetleri sayesinde 18. Yüzyılda ülke nüfusu tekrardan çoğaldı ve 50binin üzerine çıktı.

Ülkenin gelişmesi ise İspanya’dan Havana Küba’ya sağlanan gemi seferleri sayesinde ekonomik açıdan kalkınmanın başlaması ile sağlanmıştır diyebiliriz. Ülke içerisinde tarımın gelişmesi ile birlikte aynı zamanda köle ticareti de başlamış bulundu. Fakat bu durum 1865 yılında sona erdi.

Küba’ya Nasıl Gidilir?

Havana Küba için bir gezi planı oluşturduysanız Türk Hava Yolları ile birlikte direkt olarak ülke sınırları içerisine ulaşmanız mümkün. İstanbul üzerinden başlayan yolculuk yaklaşık 12,5 saat sürmekte.

Ancak diğer uçuş firmaları ya da yine Türk Hava Yolları firmasından aktarmalı uçuşların yapılması da mümkün.

Havana Küba

Küba Hakkında Bilgiler

Havana Küba hakkında bilgi vermeden önce ilk olarak ülke hakkında daha geniş içeriklerden söz edelim.

  • Küba’da sadece yerli halkın kullandığı bir para birimi mevcuttur; bu para birimi Peso’ dur.
  • Buraya gelen turistler, farklı bir para birimikullanmak durumundadırlar. Ve bu para birimi de Cuc’tur. Bu paraların değerlerini devlet kendisini belirlemektedir.
  • Yapılan bir araştırmaya göre Küba, tüm dünya ülkeleri arasında en çok görülmek istenen ve merak edilen ülke olarak seçilmiş.
  • Ülke sınırları içerisinde binlerce eski model araba bulunmakta. Ve bu arabaların tamirleri için ekstra bir tamircilik hizmeti bulunmuyor. Burada bulunan yerel halk, öğrendiklerini sonraki kuşaklara aktarıyor.
  • Ülke sınırları içerisinde taksiler devletin malı olarak belirlenmiş. Bu yüzden taksiciler de memur konumunda görülüyor. Ayrıca arabanın en elzem ihtiyacı olan benzin de yine Küba devleti tarafından sağlanıyor.
  • Küba halkının yaklaşık olarak %95’i kendi evlerine sahip. Bu evlerde kalabalık bir ailesine sahip olsalar da halk bundan son derece memnun. Ülke sınırları içerisinde yer alan evlerin hepsi devlete ait. Buna karşılık milletin kazandığı paradan yaklaşık olarak %5’lik bir pay devlete kira bedeli olarak ödeniyor. Kübra vizesiiçin tıklayın.
  • Ülke sınırları içerisinde cep telefonu kullanıma 2010 yılında müsaade edildi. Ancak telefon fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle halk içerisindeki çoğunluğun halen cep telefonları bulunmamaktadır.
  • İnternet de ülke sınırları içerisinde henüz yeni yeni dahil olan teknolojik bir olay.
  • Küba’da spor yapılmasına ve spora verilen önem büyük. Ülkede en sevilen spor ise beysbol olarak biliniyor.
  • Küba, ırkçılık yapmayan ve herkese kucak açan tek ülke olarak gösteriliyor.

Küba Avrupa Ülkesi Mi?

Küba Avrupa ülkeleri arasında yer almaz. Küba Karayipler’de bulunan ada ülkelerinden bir tanesidir.

Havana’nın Neyi Meşhur?

Devrim Müzesi gibi yerler, Küba kahvesi, puro, lezzetli yemekler ile meşhurdur.

Küba Nerede?

Küba Karayipler’de bulunmaktadır. Bir ada ülkesidir.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir