Almanya Nüfusu Kaç 2023

Almanya, Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biridir. Ülke nüfusu ile birlikte yurt dışından en çok göç alan ülkelerden biri olması, ülkeni nüfusunun artmasına neden olmuştur. 2020 yılında ise ilk kez Almanya nüfusunda gerileme yaşanmıştır.

Almanya Nüfusu Türk

Almanya, sanayisinin gelişmesi ve işçi sayısının az olmasından dolayı yurt dışından fazla göç almıştır. Almanya nüfusu 1945 yılında yurt dışından almış olduğu göçlerle birlikte ilerleme kaydetmiştir. İşçi olarak giden insanların ailelerine vize veren ülkeye bu içerisinde çok fazla göç olmuştur.  

Almanya nüfusu kozmopolit bir yapıdadır. Almanya nüfusunun büyük kısmı yurt dışından göç edenlerdir. Ülkede Türk sayısı, diğer ırklara göre daha fazladır. Türklerin çalışma amacıyla ülkeye seyahat etmesi ve kalması ülke nüfusunda önemli bir yer edinmelerine sebep olmuştur.  

Almanya Nüfusu 2023

Almanya nüfusu 2019 yılında 82 milyon kadardır. 2023 yılında ise 83 milyon olmuştur. Almanya nüfusu, 2019 yılından sonra durağan bir döneme girmiştir. Almanya günümüzde doğum oranının düşük olduğu ülkelerden biridir.

Almanya nüfusu doğum oranının az olmasından dolayı 2019 yılında gerilemiş ve durağan bir döneme girmiştir. Almanya’da yaşlı sayısı nüfusun büyük kısmı oluşturur. Genç nüfusu az olan ülke doğum için teşvik yasaları düzenlemektedir.  

Almanya Nüfusu Ne Kadar?

Almanya nüfusu 2020 yılında durağan bir döneme girmiştir. 20202 yılında ilk kez gerileme kaydedilen nüfusunda yaşlı oranı yüksektir. Doğum oranının düşmesinden dolayı nüfus politikasını değiştiren ülke, doğum için teşvik yasaları çıkarmıştır.

Almanya nüfusu 2023 yılında 83 milyondur. Ülke nüfusun ortalama %70’i Alman vatandaşlarından oluşur. Nüfus yapısı kozmopolit olan ülkede yaşayan göçmen sayısı fazladır. En fazla göç aldığı ülkelerden biri ise Türkiye’dir.

Almanya Nüfusu Kaçtır?

Almanya nüfusu 2000 yılında 82 milyondur. 2004 yılından sonra nüfusunda gerileme olmuş ve 2011 yılında nüfusunda ilerleme kaydedilmiştir. 2012 yılında tekrar gerileme yaşanan nüfusu 2019 yılında durağan bir döneme girmiştir.

Almanya, 1900’lü yıllarda işçi açığı olmasından dolayı yurt dışından işçi göçü almıştır. Göçmen sayısının içerisinde Türk nüfusu önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda ülkeye Orta Doğu’dan da göç eden önemli bir nüfus vardır.  

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir