Yemen Vize

Yemen Cumhuriyeti, yapacağınız turistik, aile ziyareti ya da ticari amaçlı seyahatler için Yemen vize politikası uygulamaktadır. Yemen’e yapacağınız seyahatin amacının alınacak vizeyle alakalı olması oldukça önemli bir husustur. Yemen vizesi için yapılacak olan başvuru işlemlerinde gerekli olan evrakların hazır olması ve hiçbir yanlış bilgi içermemesi gerekmektedir.

Yemen Vizesi

Yemen Cumhuriyetine seyahat gerçekleştirecek olan Türk vatandaşlarının, yapacakları yolcukla öncesinde Yemen vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi pasaportları olan kırmızı, gri ve yeşil pasaport sahibi vatandaşların Yemen vizesi almalarına gerek yoktur. Resmi pasaport sahibi Türk vatandaşları, Yemen seyahatleri öncesinde herhangi bir vize başvuru işlemi yapmaları gerekmemektedir. Ancak pasaportlarının geçerlilik süreleri seyahat sonrası için en az 6 ay olmalıdır.

Yemen Vize İstiyor mu?

Yemen vize istiyor mu? sorusu için sahip olunan pasaportun rengine göre cevap verilebilmektedir. Eğer ki sahip olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti pasaportu bordo renkse, o zaman Yemen seyahati öncesi vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Ancak diğer renkteki yani, yeşil, gri veya kırmızı için herhangi bir vize başvurusu gerekmemektedir.

Yemen’e Vize Var mı?

Türkiye Cumhuriyeti ile Yemen Cumhuriyeti arasında yapılan vize anlaşması neticesinde, Yemen’e vize var mı? sorusu netlik kazanmıştır. Yapılan ikili anlaşma sonucunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bordo renkli pasaport haricinde vize almadan Yemen’e seyahat edebilmektedirler. Bordo renkli pasaport sahipleri ise, Yemen Başkonsolosluğuna şahsi olarak vize başvurusu yapmak zorundadırlar.

Yemen Vize Politikası

Yemen’e yapılacak seyahatlerde, vizeden muaf olan ülkelerin herhangi birinden gelinmediği sürece, Yemen Cumhuriyeti ziyaretçilerine, resmi makamlarca Yemen vize politikası uygulanmaktadır. 2010 yılının Ocak ayına kadar yaklaşık 50 ülke vatandaşına, Yemen’e varışlarında vize verilmekteydi.

Yemen Vize Ücreti

Yemen Cumhuriyeti tarafından uygulanan vize politikasında birden fazla vize çeşidi bulunduğundan dolayı, Yemen vize ücreti başvurulan vizenin cinsine göre değişkenlik göstermektedir. Yemen’e yapacağınız seyahat süreniz, hangi vize kategorisi için başvuru yaptığınız, Yemen vize politikasının ücretlerinin belirlenmesinde pay sahibi olmaktadır. Turistik geziler için yapılan vize başvurularında 30$’lık bir nakit vize ücreti alınmaktadır.

Yemen Vize MFA

Yemen vize mfa, Yemen’de yaşanan çeşitli olumsuz durumlar neticesinde Türkiye tarafından vatandaşlarına uyarı olarak verilmiştir. Bu uyarının verilmesinin en önemli nedeni, Yemen’de güvenliği tehdit eden durumların oluşmasından dolayıdır. Yemen için ilk MFA, 2011 yılı içerisinde çıkmıştır. İlk olarak 25 Mayıs 2011 yılında Yemen’e seyahat etmeyi düşünen vatandaşlar için bir uyarı metni yayınlanmıştır. Yaşanan olumsuz durumların büyümesinden sonra ise, Yemen’de yer alan Türk vatandaşları için 3 Haziran 2011 yılında, mümkün olan en kısa süre içerisinde ülkeden ayrılmaları belirtilmiştir.

İkinci MFA ise, 2014 yılında yapılmıştır. Yemen’deki olumsuz ve güvenliği tehdit eden durumun artarak devam etmesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından vatandaşlarını korumaya yönelik olarak 27 Ağustos 2014 ve 30 Eylül 2014 tarihlerinde yayınlanmıştır. İlk olarak Yemen’e ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarını, ikinci duyuruda ise Yemen’de bulunan Türk vatandaşlarına yönelik yapılmıştır.

Yemen Vize Başvuru Formu

Yemen vize başvuru formu, Türkiye sınırları içerisinde bulunan Yemen Konsolosluğu tarafından vize başvuruları için hazırlanmaktadır. Yemen vizesine başvuracak olan kişilerin bu formu temin edip, güncel ve doğru verileriyle doldurmaları gerekmektedir. Bu formun doldurulması zorunludur ve vize başvurularında ilk adım olarak görülmektedir.

Yemen Vize İstemiyor mu?

Yemen Devleti tarafından uygulanan vize politikasının pasaporta yönelik olarak belirlenmesi, Yemen vize istemiyor mu sorusunu akıllara getirmektedir. Eğer ki sahip olduğunuz pasaport bordo renkse, o zaman Yemen ziyaretleriniz için vize almanız gerekmektedir. Bordo dışındaki renkler için Yemen Devleti vize istememektedir.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi