Bir Yunanlı veya Yunan kökenli biriyle evli olmadığınız sürece, oturum izni almak biraz zor olabilir.

Ülkede 90 günden daha uzun süre kalmak için önce Yunanistan büyükelçiliğinden uzun süreli vize almanız gerekir. Yunanistan’a vardığınızda, iki ay içinde en yakın Yabancılar Bürosunda oturma izni (Άδεια Παραμονής / Adia Paramonis) için başvuru yapmanız gerekecektir.

Göçmenlik konusunda uzman avukatlar, vizenizin süresi dolduğunda ülkeyi terk etmek zorunda kalmamanız için, ülkeye varır varmaz Yunanistan oturum izni için başvurmanızı önerir.

Vizenizi, pasaportunuzu ve bir kopyasını, iki fotoğrafınızı, sağlık sigortası sertifikasını, bir devlet hastanesinden alınmış sağlık sertifikasını, yerel adresin kanıtını (tapu veya kira sözleşmesi), iş sözleşmenizi ( varsa) ve mali olarak kendinizi destekleyebileceğinizi kanıtlamalısınız. Tüm bu belgeler Yunanca teslim edilmelidir. İlk oturma izni bir yıl geçerlidir, bundan sonra beş ila on yıl arasında yenilenebilir.

2013 yılında Yunan hükümeti, AB üyesi olmayan vatandaşlara ve aile üyelerine 250.000 € veya daha fazla değere sahip mülk satın aldıklarında oturma izni veren yeni bir yasa çıkardı.

Mülkün mülkiyet durumu değişmeden sabit kalırsa, oturma izni beş yıl için yenilenebilir. Bu durumda, ikamet süresi önemli değildir. Ancak, bu tür oturma izni çalışma hakkını içermez.

Sağlık Sertifikası

Sağlık Sertifikası

Yunanistan’da çalışmak istiyorsanız sigortalı olmanız ve bir Sosyal Sigorta Numarası veya AMKA almanız gerekir. Belli işlerde (örneğin gıda paketleme veya çocuk bakımı) oturma izni başvurusunda bulunan tüm Türkiye vatandaşları bir devlet hastanesinden sağlık sertifikası almalıdır. Sertifika, göğüs röntgeni (TB), kan testleri (hepatit B ve C ve HIV), psikiyatrik değerlendirme ve ilaç takibi gibi çeşitli tıbbi muayeneleri geçtikten sonra verilir. Tüm muayeneler için ödeme yapmanız gerektiğini unutmayın.

Çalışma

Eğer serbest meslek sahibi iseniz, iş kurmayı planladığınız vergi dairelerinden bir onay almanız gerekmektedir. Ayrıca yerel mahkemeden işletmenizin yasal olarak tanındığını ve beyan edildiğini belirten bir sertifika edinmeniz gerekir. Çalışmanız gıda veya çocuklar üzerineyse, bir sağlık sertifikası da sunmalısınız.

Çalışma izni oturma izni ile ilgilidir. Ülkeye normal vize ile girdikten sonra her ikisine de başvurabilirsiniz. Ne tür oturma veya çalışma izni alabileceğiniz, çalışma durumunuza (serbest meslek sahibi, danışman, çalışan, yönetici) bağlıdır.

Yunanistan Oturum Başvurusu

Yunanistan Çalışma İzni

Yunanistan’da çalışmak istiyorsanız, Schengen bölgesi ülkelerinin vatandaşı değilseniz, önce bir çalışma vizesi almanız gerekir. Bu vizeyi yatırımcılar, koçlar, tasarımcıları, dini temsilciler, basın muhabirleri, öğretmenler, kalifiye işçiler, mevsimlik çalışanlar, balıkçılar, tur liderleri, mülk yatırımcıları vb. kişiler de alabilirler.

Yunanistan’da çalışmak için uzun süreli İstihdam vizesine başvurmak amacıyla aşağıdaki belgeleri toplayın:

 • Geçerli bir iş sözleşmesinin, bir kamu otoritesi tarafından onaylanmış; maaşınızın en azından vasıfsız işçilere ödenen aylık ücrete ve çalışma koşullarına eşit olması şartıyla onaylı bir kopyası.
 • Eğitimsel niteliklerin ve geçmiş iş tecrübelerinin kanıtı.
 • İlgili sertifikalar, yetkilendirme, lisans ve referanslar.

Yunan D Vizesi Başvuru İşlem Süresi

Yunanistan’da uzun süreli vize başvurusu için asgari işlem süresi 6 gündür. Diğer yandan, vizenizin işleme alınabileceği maksimum süre üç aya kadar sürebilir.

Yunanistan Çalışma İzni Ücretinin Ödenmesi

Yunanistan Çalışma İzni Ücretinin Ödenmesi

Yunanistan için uzun süreli ulusal vize ücreti 180 € ‘dur. Ancak, aşağıdaki kategoriler açıklandığı gibi farklı ücretler ödeyeceklerdir:

 • Eğitim için başvuran yabancılar 90 € ücret ödemelidir.
 • Sanatçıların, sporcuların, tur rehberlerinin 75 € vize ücretiödemeleri gerekir.
 • Arnavutluk ve Türkiye’de yaşayan etnik Yunanlılar çalışma izni ücreti olarak 20 € gibi cüzi bir rakam ödeyeceklerdir.
 • Stratejik yatırımcılar ile Avustralya ve Kanada pasaportuna sahip kişiler Yunanistan vizesine başvururken herhangi bir ücret ödemekten muaftırlar.

Yunanistan Ulusal Vize Geçerliliği

Yunanistan için ulusal vize genellikle bir yıl geçerlidir. Ancak, bazı başvuran kategorilerine daha kısa vize geçerliliği verilmektedir:

 • Sezonluk çalışanlar: 6 aya kadar,
 • Balık işçiler: 11 aya kadar,
 • Sanatsal grup üyeleri: 1 yıla kadar,
 • Avrupa Birliği Üye Devletlerinde kurulan ve sözleşme yükümlülüğü altında belirli bir hizmet sunmak için seyahat eden bir teşebbüs tarafından yasal olarak istihdam edilen çalışanlar: 1 yıla kadar
 • Özel hizmetler sağlamak için bir ihale sözleşmesi kapsamında üçüncü bir ülkede kurulan bir teşebbüs tarafından istihdam edilen kalifiye teknik personel: 6 aya kadar,
 • Organize turist gruplarının liderleri: 8 aya kadar,
 • Eğitim amaçlı sporcular, antrenörler ve diğer uzman personel: 6 aya kadar,
 • Staj programına katılan öğrenciler: 6 aya kadar Yunanistan çalışma izni

Yunanistan Yatırım Yolu İle Oturum

Yunanistan Yatırım Yolu İle Oturum

Yunanistan’daki AB / AEA üyesi olmayan yabancı yatırımcılar için yatırım faaliyetinin çok cazip olduğu kanıtlanmıştır.

Ülke esnek, hızlı ve nispeten ucuz bir prosedürü çok karlı bir çözümün yararlarıyla birleştirmektedir. Günümüzde Yunanistan’da turizm, gastronomi, tarih ve kültür, iletişim teknolojileri vb. çeşitli alanlarda birçok yatırım fırsatı bulunmaktadır.

Yatırım faaliyeti, ulusal ekonomi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması koşuluyla, yeni tesislerin (yeşil alan yatırımları) veya iş satın alımlarının yapılması, yeniden yapılanma ve mevcut faaliyetlerin genişletilmesi (brownfield yatırımları) yoluyla gerçekleştirilebilir. Yatırım faaliyeti için oturma izinleri uygulaması bağlamında yatırımcılara veya yöneticilere oturum izni verilir.

Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı Yabancı Sermaye Müdürlüğü tarafından yapılan yatırımın olumlu değerlendirilmesinin ardından yatırım projesi hazırlayan kişiler oturum izni almaya hak kazanır.

Faaliyet sektörü veya yatırım projesinin yeri ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Yatırımın karşılaması gereken tek gereklilik, ulusal kalkınma ve genel olarak ekonomi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasıdır.

Yunanistan’da Yatırım Yolu İle Oturum İzni Almak İçin Gereklilikler

Yunanistan’da Yatırım Yolu İle Oturum İzni Almak İçin Gereklilikler

Yunanistan’da oturma izni alabilmek için bir yatırımcının yatırıma kendi fonları aracılığıyla mevcut en az 250.000 € tutarında katkıda bulunması gerekir.

Yatırım faaliyeti için oturma izni başvurusunda bulunmak için, Türkiye vatandaşlar, yetkili konsolosluk makamı tarafından yatırım amacıyla düzenlenen ulusal vize (tip D) ile ülkeye girmeli veya ülkede yasal olarak ikamet etmelidir.

AB / AEA vatandaşı olmayan şirket yöneticileri için yukarıdaki hüküm aynı zamanda halihazırda faaliyette olan ve yeni bir yatırım gerçekleştiren yerleşik yerleşik işletmeler için de aynı önkoşullarla geçerlidir.

Yatırım ölçeğine bağlı olarak bir yatırım projesi için yatırımcılar ve yöneticiler için en fazla 10 izin verilebilir (örneğin, yatırımcının katkısı 300.000 Euro’ya kadar ise, 300.000 Euro’dan 1.000.000 Euro’ya kadar olan katkılarda maksimum 1 yönetici için oturma izni verilebilir ).

Ayrıca, Yunanistan’a kalıcı olarak giriş ve ikamet etme hakkından faydalananlar, aşağıdakileri içeren aile üyelerine de bu hakkı sağlayabilirler:

 • Eş,
 • 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları,
 • Bağımlı kişiler veya eşinin 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları (velayet hakkı, çocukları için eşine yasal olarak tanınmışsa,
 • Eşlerin birinci derece akrabaları.

Yunanistan Eğitim Görenler İçin Vize

Yunanistan Eğitim Görenler İçin Vize

Yunanistan uzun süreli vize veya Yunanistan D vizesi olarak da bilinen bir Yunan ulusal vizesi, Yunanistan’a öğrenci olarak girme ve orada üç aydan fazla kalma yetkisidir. Yetkilendirme ayrıca çoğu durumda çalışarak para kazanmanıza da olanak tanır.

Eğer aşağıdaki ülkelerin pasaportuna değilseniz, üç aydan fazla Yunanistan’da eğitim almak için uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekir:

 • Avrupa Birliği Üye Ülkeleri
 • İzlanda
 • Lihtenştayn
 • Norveç
 • İsviçre

Öte yandan, Yunanistan’da 90 günden daha az eğitim alacaksanız, kısa süreli vize başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Yunanistan Öğrenci Vizesi

Yunanistan Öğrenci Vizesi

Eğitimle ilgili faaliyetlerde bulunmak istiyorsanız bir çalışma vizesi almanız gerekecektir. Bu vize için en yaygın adaylar üniversite öğrencileri, gönüllüler, araştırmacılar, mesleki eğitim katılımcıları, akademisyenler, askeri eğitim okullarındaki öğrenciler vb. kişilerdir.

Yunanistan Uzun Süreli Vize Başvurusu

Yunanistan Uzun Süreli Vize Başvurusu

Yunanistan ulusal vize başvurusu yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

Başvuru Formunu Doldurun

 • Uzun süreli konaklamalar için Yunan Vizesi başvuru formunu doldurarak başvuru sürecine başlayın.
 • Başvuru formunun iki bölümü vardır. İlk bölüm kişisel bilgilerinizi, isim, soyadı, kimlik numarası, pasaport, doğum tarihi ve yeri, medeni hal, mevcut meslek, vb gibi soruları içerir.
 • İkinci kısım, ulusal vize başvurusuamacınızla ilgili sorular içermektedir.
 • Amaç kısmında üç ana bölüm vardır: istihdam, aile birleşimi ve çalışma. Yalnızca geçerli kısmı yazmalısınız.

Yunanistan vizesi için güncel ve yeni olan form ve dilekçelere >> vizeofisi.com/yunanistan-vize-formu bağlantısından Ücretsiz bir şekilde ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Vize Randevusu Alın

Yunanistan Büyükelçilikleri ve konsoloslukları vize başvurularında direkt belge teslimini kabul etmemektedir. Bu yüzden başvurunuzu sunabilmek ve zorunlu vize görüşmesine katılabilmek için bir randevu almalısınız. İkamet ettiğiniz ülkede vize randevu zamanlamasının nasıl düzenlendiğini kontrol etmelisiniz.

Yunanistan Uzun Süreli Vizesine Başvurmak İçin Destekleyici Belgeleri Toplayın

Yunanistan vize başvurunuzun en önemli kısmı, doğru destekleyici belgeleri toplamaktır:

 • Geçerli pasaportunuz.
 • Fotoğraflar.
 • Sağlık Sigortası.
 • Gidiş dönüş uçuş rezervasyonu.
 • Yeterli finansal araçların kanıtı.
 • Konaklama belgesi.

Yunanistan Uzun Süreli Çalışma Vizesi Gereksinimleri

Yunanistan uzun süreli çalışma vizesine başvurmak için aşağıdaki belgeleri toplayın:

 • İlgili eğitim enstitüsünde kayıt ve ücretlerin ödendiğini kanıtlayan bir sertifika veya kayıt için kabul edildiğinizin kanıtı.
 • Ayda en az dört yüz (400) Euro tutarındaki çalışma ve geçim giderlerini karşılamak için yeterli gelire sahip olduğunuzu kanıtlayan belgeler.
 • Kaydınız için bir ön koşul olarak Yunanca hakkında yeterli bilgi gerektiriyorsa, yetkili eğitim enstitüsü gerekli kontrolleri yapar ve yetkili Yunan konsolosluk makamına sunulacak ilgili sertifikayı verir.

Aile Birleşimi ile Yunanistan oturum izni

Aile Birleşimi ile Yunanistan oturum izni

Yunanistan vatandaşı bir kişinin eşi, çocukları, bakmakla yükümlü olduğu kişiler, ebeveynleri ya da eşinin ebeveynleri alabilir.

Yunanistan’da bir aile üyesine katılmak istiyorsanız, aile birleşimi vizesine başvurmanız gerekir. Sadece şu kişiler başvuru için uygundur: eş ve Yunanistan’da ikamet eden 18 yaşın altındaki çocuklar. Bu vize, evlilik veya evlat edinme gibi aile ilişkilerinin kurulması amacıyla da verilmektedir.

Yunanistan Uzun Vadeli Aile Birleşimi Vizesi Gereksinimleri

Yunanistan Uzun Vadeli Aile Birleşimi Vizesi Gereksinimleri

Yunanistan uzun süreli aile birleşimi vizesine başvurmak için aşağıdaki belgeleri toplayın:

 • Yabancı yetkililer tarafından verilen, resmi olarak belgelendirilen ve tercüme edilen, aile ilişkisini kanıtlayan aile durumu belgesi.
 • Bir vergi dairesi tarafından tasdik edilen ikamet satın alma sözleşmesi veya ikamet kira sözleşmesi şeklindeki konaklama kanıtı.
 • İhtiyaçlarınızı ve ailenizin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli, istikrarlı ve düzenli gelir.
 • Tüm aile üyelerini kapsayabilecek tüm riskler için tam sağlık sigortası.

Yunanistan Uzun Süreli Vize Mülakatı

Yunanistan Uzun Süreli Vize Mülakatı

Yunanistan vize görüşmenizin yapıldığı gün yapmanız gereken dört ana şey bulunmaktadır: Büyükelçilikte, genelde bir veya iki konsolosluk görevlisi ile görüşürsünüz. Size dikkatle cevaplamanız gereken Yunanistan seyahatinizle ilgili sorular sorarlar.

 • Gerekli belgeleri sunun. Topladığınız belgeleri gerektiğinde görüştüğünüz kişiye vermeniz gerekecektir.
 • Biyometrik fotoğraflarınızı verin. Son 5 yılda Schengen bölgesine seyahat etmediyseniz, parmak izleriniz de taranacaktır.
 • Vize Ücretini ödeyin. Çoğu zaman, görüşme günü vize ücretiödenmektedir. Ücreti büyükelçilik / konsoloslukta veya bir bankada nakit olarak ödemek ve makbuz / konsolosluktan makbuz almak zorunda kalabilirsiniz.

Aile Birleşimi ile Yunanistan Oturma İzni

Aile Birleşimi ile Yunanistan Oturma İzni

Bir yıl veya daha uzun süreli vize ile Yunanistan’a taşınan tüm yabancıların bir Yunan ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerekir. Yunanistan oturma iznine başvurmak için aşağıda listelenen adımları tamamlayın:

 • Türkiye’de ulusal vizeye başvurmak için topladığınız evrakları, aslını veya kopyalarını yanınızda getirin.
 • Oturma izni için online başvuru formunu doldurun. Yunanistan’a gelir gelmez bu formu birkaç gün içinde doldurduğunuzdan emin olun.
 • Yunanistan’da yerleşmiş olduğunuz bölgedeki ana polis karakolundan randevu alın.
 • Belgelerinizi aynı polis karakoluna gönderin. Ayrıca Yunanistan’da ikamet amacınızla ilgili birkaç soru soracak bir memur ile bir görüşmeye katılacaksınız.

Bir yıldan az süreyle geçerli vizeye sahip olan kişilerin aile birleşiminden dolayı oturma izni almak zorunda olmadıklarını lütfen unutmayınız. Fakat, bu kişilerin 150 € olan vize ücretine ek olarak konsolosluk ücretini de ödemeleri gerekmektedir.

Yunanistan’da Nasıl Oturum Alınır?

Yunanistan oturum izni almak için belirlenmiş olan birçok olanak vardır. 250 bin Euro değerinde ülkeden mülk satın almak oturum izni almak için yeterlidir.

Yunanistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yunanistan vatandaşlığı elde etmek ya kan bağıyla ya da vatandaşlık yollarından herhangi birini tercih ederek gerçekleşir.

Litvanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Litvanya sınırlarında 10 yıl süresince oturma ve çalışma izni alan yabancı ülke vatandaşları vatandaşlık başvurusu hakkına sahip olur.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı