Yunanistan vizesine başvurduğunuzda, hangi vize türü için olursa olsun, vize ücreti olarak belirli bir miktar para ödemeniz gerekecektir.

Vize başvurusu işleminden doğan masrafları karşılamak için vize ücreti büyükelçilik tarafından istenmektedir. Başvurunuz reddedilirse veya halen işleme devam ederken başvurunuzu iptal etmeye karar verirseniz, Yunan Vizesi ücreti iade edilmez.

Yunanistan vizesi için ödemeniz gereken para, başvurduğunuz vize türüne, yaşınıza, uyruğunuza ve planlanan kalış sürenize bağlıdır. Aşağıda tüm Yunan vize ücretlerini bulabilirsiniz.

Kısa süreli bir Yunan Schengen Vizesine başvuruyorsanız, vize ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yetişkinler: 80 €.
 • Altı yaşından 12 yaşına kadar olan çocuklar: 40 €.
 • Altı yaşın altındaki çocuklar herhangi bir ücret ödemezler.

Schengen vize kodu nedeniyle, birkaç başvuran kategorisinin bu ücreti ödemekten muaf olduğunu unutmayın. Bu kişiler:

 • AB / AEA ve İsviçre vatandaşlarının aile üyeleri.
 • Eğitim veya öğretim amacıyla Yunanistan’a gitmek isteyen kişiler.
 • Bilimsel araştırma yapmak için seyahat eden araştırmacılar.
 • Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminer, konferans, spor, kültürel veya eğitimsel etkinliklere katılan kar amacı gütmeyen kuruluşların 25 yaş ve altı temsilcileri.
 • Diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu sahipleri.
 • Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminer, konferans, spor, kültürel veya eğitici etkinliklere 25 yaş ve altı katılımcılar.

Yunanistan Uzun Süreli Vize Ücretleri

Yunanistan Uzun Süreli Vize Ücretleri

Yunanistan için uzun süreli vize ücretleri, farklı kategoriler için farklı ücretlendirmeler gerektirir. Genel ulusal vize ücreti 180 € olarak belirlenmişken, ücretler aşağıda açıklandığı gibi farklılık gösterir.

Aşağıdaki kişiler 90 € daha düşük bir ücret ödeyecektir:

 • Yunanistan’daki bir üniversiteye kayıtlı öğrenciler.
 • AB direktifleri uyarınca Yunanistan’a gidecek olan insanlar: öğrenci değişimi, ücretsiz staj, gönüllü hizmet, aile birleşimi, bilimsel araştırma
 • İkili anlaşmalar çerçevesinde belirli değişim programlarına veya Avrupa Birliği’nden ortak finanse edilen programlara katılan araştırmacılar.

Aşağıdaki adaylar vize için 75 € ödeyeceklerdir:

 • 1 yıla kadar kalmak için başvuran sanatsal grupların üyeleri.
 • 8 aya kadar kalmak için başvuruda bulunan turist gruplarının liderleri.
 • Yunanistan’da en fazla 6 ay kalmayı planlayan sporcular ve antrenörler.
 • 6 aya kadar sürecek özel staj programlarına katılan üniversite öğrencileri.

Yukarıdaki kategoride yer alan kişilerin oturma iznine sahip olması gerekmemektedir. Bu nedenle vize ücretine ek olarak 150 avro olan konsolosluk ücretini de ödemek zorundadırlar.

Vize başvurusu için şu kişiler sadece 20 € ‘luk düşük ücret ödeyeceklerdir:

Türkiye’den gelen etnik Yunanlılar.

Ayrıca Madde 16, 4251/2014 sayılı Kanun uyarınca stratejik yatırımcılar Yunanistan vize ücreti ödemekten muaftırlar.

Yunanistan Vize Ücreti 2021 Güncel Liste

Yunanistan Vize Ücreti

Yunanistan vize ücreti 80 Euro’dur. Bununla birlikte vize merkezine ödenmesi gereken 20 Euro, vize danışmanlığı için ödenmesi gereken 30 Euro ve seyahat sağlık sigortası gibi ücretler de vardır.

Yunanistan Vize Ücreti 2020

Yunanistan’a girmek için alınabilecek farklı vize türleri vardır. Seyahat, eğitim, ticari vizelerin güncel fiyatı 80 Euro’dur. Ülkeye giriş yapmak için alabileceğiniz Schengen vizesi fiyatı 2020 yılında zamlanarak 80 Euro olmuştur.

Başvuru merkez ödemeleri için de 20 Euro paylaşılıyor. 2020 yılından bu yana aynı tarifelerden başvurulara geçiliyor.

Yunanistan Turist Vizesi

Yunanistan Turist Vizesi

Yunanistan’da 90 günden kısa kalmayı planlayan kişilerin başvurması gereken vize türü, turistik vizedir. Bu vizeye sahip kişiler en fazla 90 gün ülkede konaklayabilir. Vize almak için Yunanistan konsolosluğu web adresinde yer alan başvuru formunun doldurulması ve gerekli evrakların konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir.

Yunanistan Transit Vize Ücreti 2022

Yunanistan transit vize, Yunanistan havaalanından başka ülkeye geçecek olan kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Uluslararası seyahatler sırasında transit geçişlere de yer verilir. Özel olarak alınan transit vizeleri dahilinde seyahatlerinize devam edersiniz. Bunun için de ilgili belgeler kadar 80 Euro olarak belirlenen harç bedelinin ibraz edilmesi gerekir.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Konsolosluğun yoğunluğuna göre en az 5 en fazla da 20 iş günü içerisinde sonuç açıklanır. Aynı zamanda ek belgelerin talep edilmesi halinde sürenin uzaması kaçınılmaz olacaktır.

Schengen Vize Ücreti

Yunanistan’a gidecek kişilerin başvuru yapabileceği vize türlerinden biri Schengen vizesidir. Bu vize, Schengen bölgesinde yer alan ülkelere geçi yapılmasına olanak tanır. Vize ücreti 80 Euro’dur.

Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesi

Türkiye’den Yunanistan’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize başvurusunda bulunması ve vize onayı alması zorunludur. Yunanistan vizesi, ülkeye gitme amacına göre alınabilir. Seyahat, eğitim, ticari, çalışma gibi amaçlara göre başvuru yapılabilecek farklı vize türleri vardır.

Yunanistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan vize başvurusu yapmak için Yunanistan konsolosluğu web adresinde yayınlanan vize başvuru formunu doldurmalısınız. Vize türlerine göre istenen belgeler ve başvuru şartları değişiklik gösterir. Bu nedenle konsolosluk tarafından açıklanan güncel bilgileri dikkate almalısınız. İstenen evrakları hazırlamanız ardından vize merkezine teslim ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Yunanistan Vize Ücreti 2021

Yunanistan Vize Ücreti 2022

Schengen ülkeleri arasında yer alan Yunanistan’a vize şartlarına uygun olanlar seyahat edebilir. Bunun için gerekli evraklar kadar 80 Euro olarak vize harç bedelinin de üzerinde durulur ve ödemelere karşı başvurulanız değerlendirmeye alınır.

Yunanistan Turist Vizesi Ücreti

Vize ücretleri 2022 yılına özel olarak güncellenmiş ve vatandaşların ödemelere geçmesi esas alınmıştır. Bunun için konsolosluk harç kadar başvuru ödemelerine de yer verilir. Turistik vizeye dair bu tutar 100 Euro olarak belirlenmiştir.

Yunanistan Kapı Vizesi 2021

Yunanistan Kapı Vizesi 2022

Kapı vizelerine dair 30 Eylül 2022 tarihine yer verilmiştir. Bu tarihe kadar sınır kapısından vize alımı gerçekleşir. Parmak izi şartına uygun olan vatandaşların ülkeye giriş yapmaları kolay hale gelir.

Schengen Vizesi Ücreti 2022

2022 yılına dair Schengen harç bedeli 80 Euro olarak netlik kazanmıştır. Turistik, ticari ve aile ziyareti vizelerine dair ortak harç bedeline yer verilir. Ardından başvuru merkezi ücreti de 30 Euro olarak ödenmesi üzerine harekete geçilir.

Yunanistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan vize ücretleri ve son güncellenen vize tarifesi hakkında bilgi konsolosluk tarafından paylaşılmaktadır.

Yunanistan şu an Vize Veriyor Mu?

Yunanistan covid 19 nedeni ile askıya alınan vize işlemlerini yeniden başlattı. Başvurular 2022 yılı mayıs ayı itibari ile konsolosluklarda sürüyor.

Yunanistan Vize Harcı Nereye Yatırılır?

Konsolosluklar adına tahsil edilen vize başvuru ücretleri Türkiye’deki kamu bankalarının yanı sıra birçok özel banka aracılığı ile tahsil edilmektedir.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı