Amerika Asgari Ücret 2023

Hepimizin bildiği üzere Amerika uzun bir süredir dünya üzerindeki en güçlü ekonomiye sahip ve bu durumdan kaynaklı olarak kendisine “ Süper güç “ unvanı verilmektedir. Dünya üzerinde bu kadar güçlü ve sağlam bir ekonomiye sahip olan bir ülkenin halkına da en iyi şartları sağladığını düşünürsünüz öyle değil mi? Bu kısmen doğru olsa da aslında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işsizlik oranı da fakirlik oranı da epey yüksek. Peki, Amerika asgari ücret ne kadar?

Amerika Asgari Ücret Fiyatı Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz özellikler işin içine dahil olunca bu ülkedeki yaşam şartları ve yaşam şartları içerisinde de Amerika asgari ücret tutarları merak edilmektedir. Ülkedeki asgari ücret şartları için aslında kesin bir rakam verilemiyor çünkü bu ülkede asgari ücret tutarları eyaletlere göre farklılık gösteriyor. Peki, genel olarak konuşmak gerekirse Amerika asgari ücret 2023 yılı için fiyatlar neler?

Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama bir asgari ücret maaş tutarının 1.200 dolardan başladığını söylemek mümkün. Bu da Türk Lirası bazında düşünüldüğünde aslında oldukça yüksek bir rakam. Ayrıca Amerika asgari ücret yıllara göre artış gösterdiği de unutulmamalıdır.

Amerika Asgari Ücret Saatlik

Her ne kadar aylık olarak verilen asgari ücret tutarına hakim olsak da bir de bu ülkedeki çalışanlara saat başı ne kadar ücret verildiğini sizlerle paylaşalım. Amerika asgari ücret eyalet sistemine göre farklılık gösterdiği için California’da alınan ücret ile Florida’da alınan asgari ücret maaş tutarı aynı olmayacaktır. Ancak yine genel olarak bir cevap vermek gerekirse Amerika Birleşik Devletleri’nde en düşük saatlik asgari ücret tutarı 9 dolardır denilebilir.

Amerika Asgari Ücret Alan Kişi Sayısı

Ücretleri yüksek ya da düşük bulabilirsiniz bu sizin düşünceniz ancak Amerika’da bu tutarlar karşılığında yani asgari ücret ile yaklaşık olarak 392 bin kişi çalışmaktadır.

Amerika Asgari Ücret İle Geçinmek

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Amerika asgari ücret 2020 yılı rakamları, ufak bir artış ile bu sene yerini 1.200 dolar civarına bıraktı. Her ne kadar TL cinsinden 10 bine yakın para yapsa da bu ülkedeki yaşam şartlarının da yüksek olduğunu ve böylece o devlette de bazı geçim sıkıntılarının bulunduğu da aşikardır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir