İngiltere Hakkında İlginç Bilgiler

Kasvetli havası, kendine has kültürü ve gelişmiş refah düzeyi ile Avrupa’nın en gelişmiş ve en büyük ülkelerinden biridir İngiltere. Her yıl milyonlarca turist alan bu ülkede ekonomi, sanat, eğitim ve bilim unsurlarının ne kadar gelişmiş olduğunu vurgulamaya gerek yoktur herhalde?

Biz bu ülkeyi hep resmi ve katı bilgiler eşliğinde tanıdık. Ancak ülke içerisinden edinilen İngiltere hakkında ilginç bilgiler de mevcut. Bu yazıda merak edenler ve İngiliz kültürünü daha yakından tanımak isteyenler için İngiltere hakkında ilginç bilgiler vereceğiz.

Mektuplara Ülke İsmi Yazılmayan Tek Ülke: İngiltere

İngiltere hakkında ilginç bilgiler içerisinde yer alan maddelerden bir tanesi; uluslararası mektuplaşmalarda mektubun arka kısmında bulunan bilgiler arasında ülke isminin yazılmasına gerek olmayan tek ülke; İngiltere’dir.

Çünkü mektuplarda gönderilen pullar üzerinde kraliçenin resmi yer alır. Bu sebeple adres zaten belli algısı yaratılmaktadır. Ancak mektuplar üzerine kraliçenin resminin bulunduğu pulların ters olarak yapıştırılması da affedilmeyecek bir suç olarak belirtilmiş.

İngiltere Vizesi nasıl alınır? İngiltere Vizesi 2022 Nasıl Alınır?

Kraliçe’den 100. Yaşa Özel Tebrik Kartı

Evet, doğru duydunuz; ülke vatandaşları arasında yüz yaşını doldurmuş herkes için kraliçe tarafından özel olarak hazırlatılmış bir tebrik kartı gönderilmektedir. 100 yaşına ulaşmanın büyük bir başarı olduğu düşünülürse, bu tebrik kartı da son derece manidar bir hediye olarak kabul edilebilir.

Dünyanın En Büyük Kraliyet İkametgahı Londra’da Bulunur

Aslında Dünya üzerindeki ülkeler içerisinde en büyük kraliyet sarayı Fransa’da bulunmaktadır. Versailles Sarayı olarak adlandırılan bu saray dünyanın en büyük kraliyet ikametgahı olarak kabul edilmekteydi. Ancak Fransa’nın yönetim biçiminde meydana gelen değişiklik nedeniyle yani monarşinin yönetim biçimi olarak ortadan kaldırılmasının ardından artık bu unvan İngiltere’de bulunan Windsor Sarayı’na devredilmiştir.

Artık dünya üzerinde şu an için monarşinin bulunduğu ülkeler arasında yer alması nedeniyle dünyanın en büyük sarayının yani kraliyet ikametgahının İngiltere’de yer aldığını söyleyebiliriz. Tabi günümüz koşullarının getirdiği yetkiye dayanarak.

İngiltere Hakkında İlginç Bilgiler

Atlar, Eşekler ve Maymunlar İçin Pasaport Koşulu

İngiltere hakkında ilginç bilgiler içerisinde sizin için derlediğimiz oldukça farklı maddelerden biri de, bu ülkede yukarıdaki başlıkta bahsi geçen hayvanların pasaportlarının olmasıdır. Bu ilginç durum özellikle at yarışları için yarışa dahil edilecek atlar konusunda hile yapılmaması adına alınmış bir önlem olarak kabul edilse de bizler için oldukça enteresan bir durum olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

Yakın Tarihe Kadar Kölelik İngiltere’de Suç Olarak Kabul Edilmiyordu

Oldukça çarpıcı olarak göreceğiniz bu bilgiyi belki de birçoğunuz biliyordu. İçlerinizden bazıları da bunu yeni öğrenmiş olabilir ama sonuç itibariyle başlıkta verilen bilgi doğru. Hemen hemen 2010 yılına kadar kölelik kavramı, İngiltere’de yasal bir suç olarak kabul edilmiyordu.

Gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsinde 19. Yüzyıl itibariyle köle ticari ve kölelik kavramlarına son verilmiş olsa da, İngiltere başta olmak üzere çoğu ülkede halen kölelik şartı ile çalıştırılan insanlar var. Neyse ki İngiltere artık bu ülkeler arasında yer almıyor. Modern kölelik kavramı düşünüldüğünde aslında tüm ülkelerde halen daha kölelik kavramının var olduğunu söyleyebiliriz. Bu, artık sadece daha modern olarak yapılmakta.

Stonehenge, Mısırda Bulunan Piramitlerden Daha Eski Bir Yapıt

İnsanlık tarihinin en eski ve en görkemli yapıtları olarak çoğu insan Mısır piramitlerinden söz edecektir. Ancak İngiltere’nin Salisbury kentinde yer alan ve tarihi MÖ.3000 yıllarına dayanan Stonehenge, bilinenin aksine Mısır piramitlerinden bile daha eski bir yapı. Yapıya verilen isim Türkçe’de ‘Asılı Taş ‘ anlamına gelmektedir. Gizem ve merak uyandıran bu eşsiz yapılar devasa taş çemberlerde meydana getirilmiştir ve konumları; gökcisimlerinin hareketleri, ekinoks, gibi önemli tarihleri belirtmektedir.

Bonus:

İngiltere hakkında ilginç bilgiler sadece bunlarla sınırlı değildir.

  • Bu ilginç bilgilerden bir tanesi de İngiltere Kraliçesi’nin pasaportunun olmamasıdır. Bunun nedeni, İngiltere’de hazırlanan pasaportların kraliçe adına düzenleniyor olmasıdır. Bu düşünüldüğünde, önceleri mantıksız gelen durum bir miktar anlam kazanmaktadır.
  • İngiltere’nin eğitime ne kadar önem verdiği bilinmektedir. Bu doğrultuda ülke içerisinde yer alan üniversitelerin sayısı 100’ün üzerindedir.
  • İngiltere’nin resmi dili, dünyanın ortak dili olarak kabul edilen İngilizce olsa da, ülke sınırları içerisinde 300’den fazla farklı dil konuşulmaktadır. Hatta öyle ki, Nijerya’daki halk İngiltere’den daha fazla İngilizce konuşmaktadır. Bunun sebepleri arasında dış ülkelerden alınan göçlerin fazlalığı yer almaktadır.
  • İngiltere’ye dair ilginç bilgilerden bir tanesi için biraz geçmişe gidelim. Tarihin en kısa savaşı şeklinde ün kazanmış olan savaşta yer alan taraflardan bir tanesi İngiltere’dir. Savaştaki diğer taraf ise Zanzibar’dır. Bu 2 ülke arasındaki savaş yalnızca 40 dakika sürmüş ve savaşın kazananı, beklenildiği gibi İngiltere olmuştur.

İngiltere Hakkında Bilgiler

İngiltere en çok vize alınmak istenen ülkelerden biridir. Bu aşamada İngiltere hakkında pek çok bilgi de araştırılmakta ve öğrenilmektedir. İngiltere hakkında bilgi edinmek için ise büyük araştırmalar yapmanıza gerek yoktur.

Birleşik Krallık hakkında pek çok bilgiyi hali hazırda bilmeniz mümkündür. İngiltere oldukça göz önünde bir ülke olup pek çok açıdan avantajları da bilinmektedir. Bir nevi bu nedenle tercih edilmektedir.

İngiltere hakkında bilgiler edinirken ise bu bilgilerin doğruluğu teyit edilmelidir. Aksi durumda ise yanılmanız mümkündür. Yanılma gibi durumlarda vize almanız halinde birtakım hayal kırıklıkları veya bunun gibi şeyler yaşanması mümkün olmaktadır.

İngiltere’nin tarihi kısaca bilinmelidir. Bu özellikle süresiz oturum izni veya vatandaşlık almak istemeniz durumunda tarihi bilginizin az ya da çok olması etkili olacaktır. Bu gibi durumlara bakılmakta olup İngiltere’nin tarihi hakkında bilginiz olması size olumlu yansıyacaktır.

İngiltere’nin önemli özellikleri de bilinmelidir. Bu da size oldukça fayda sağlayacak olmakla birlikte aynı zamanda İngiltere’deki yaşamınızı da daha kolay hale getirecektir. Doğru kaynaklardan bilgi edindiğiniz sürece o ülkenin önemli özelliklerini bilmek ve ona göre davranmak birçok avantajı beraberinde getirmektedir.

Sık sorulan sorulardan biri olan İngiltere’nin neyi meşhur sorusuna da pek çok cevap verebilmek mümkündür. Özellikle yağmurlu havası ve çayı ile bilinen İngiltere’nin pek çok tarihi yapısı da bulunmaktadır. Şehrin merkezinde dahi tarih yatmaktadır. Buna üniversiteler de dahildir.

Bunun dışında İngiltere’ye bağlı ülkeler de bilinmelidir. Özellikle İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda buna örnek olabilecek ülkelerdir. Buralara seyahat de mümkündür.

Kraliçe Saraya Ait Tüm Topraklarda Neyin Kullanılmasını Yasakladı?

Kraliçe saray toprakları içerisinde “tuvalet” kelimesinin kullanılmasını yasaklamıştır.

İngiltere Ne ile Meşhur?

Big Ben, Tower of London, Tower Bridge, Buckingham Sarayı gibi yerlerle; İngiliz kahvaltısı, sticky toffee pudding gibi lezzetleriyle meşhurdur.

Türk Vatandaşı İngiltere’ye Nasıl Gider?

Siyah pasaporta sahip olanlar dışında kalan diğer tüm pasaport sahipleri vize başvurusu yapmalıdır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir