Amerika Vizesi 2023Nasıl Gidilir?

Amerika, Türk vatandaşlarının ülkeye seyahat etmesi için vize almasını zorunlu tutar. Ülkenin vize türleri kısa süreli seyahatler için Göçmen olmayan vizeler ve uzun süreli Göçmen vizeleridir. Kısa süreli vize türleri arasında; turistik, iş ziyareti, arkadaş ziyareti, dil kursu gibi farklı vize türleri vardır.

 • Kısa süreli vize alarak ülkeye seyahat eden kişiler, 6 ay konaklama hakkına sahiptir. Bu süreden daha uzun kalmak için; çalışma, eğitim, aile birleşimi gibi uzun süreli Göçmen vizelerine başvuru yapılması gerekir. Amerika vizesi 2023 şartlarına göre vize başvurusu, ikamet edilen bölge fark etmeden Ankara ve İstanbul Amerika konsolosluklarına yapılabilir.

Amerika Hakkında

Amerika vize türlerini Göçmen olmayan ve Göçmen vizeler olarak birbirinden ayırmıştır. Vize başvurularının tümü için öncelikle Amerika vize başvuru formunun doldurulması gerekir. DS 160 olarak adlandırılan başvuru formu, internet üzerinden doldurabileceğiniz vize evraklarından biridir. Formda istenen bilgiler, seyahat bilgileri ve şahsi bilgilerdir. Formun İngilizce dilinde doldurulması ve çıktısı alınarak imzalanması gerekir. Başvuru formunda verilen bilgilerin diğer belgelerde yer alan bilgilerle aynı ve tutarlı olmasına dikkat edilmelidir.

Amerika vizesi almak için başvuru yapacağınız vize türüne karar vermeniz ve vize türü için gerekli belgeleri hazırlamanız istenir. Eğitim, çalışma, gönüllük, dil kursu, ticari, turistik gibi farklı vize türleri mevcuttur. Kısa süreli vizeler, ülkede 6 ay konaklanmasına olanak tanır. Uzun süreli vizeler, ülkeye seyahat etme amacına göre geçici süreler için verilir. Amerika, her yıl Green Card adı verilen çekiliş yaparak ülkede yasal ikamet edilmesine de imkan tanır.

Amerika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Amerika vizesi almak için DS 160 formunun doldurulması ve Amerika konsolosluğundan randevu alınması gerekir. Vize işlemleri, başvuru yapılan vize türlerine göre değişiklik gösterir. Tüm vizeler için talep edilen evrakların listeleri, ülke konsolosluğun web adresi üzerinden yayınlanır. Yayınlanan güncel listeler doğrultusunda evrakların hazırlanması gerekmektedir.

 • Amerika vizesi gerekli evraklar 2023 listesine göre DS160 formu, tüm vize başvuruları için talep edilir. Bu formu başvurudan en az 3 gün öncesinde doldurabilirsiniz. Formun İngilizce doldurulması, seyahat amacı ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı gibi bilgileri içermesi gerekir. Formu doldurmanız ardından çıktısını alarak imzalamanız ve evraklarınız arasına son halini eklemeniz istenir.
 • Amerika vizesi gerekli evraklar 2023 listesi, Göçmen olmayan ve Göçmen vize türleri için değişiklik gösterir. Göçmen vizeleri, uzun süreli vize türleri olduğu için başvuru aşamasında talep edilen ek evraklar vardır. Her iki vize için de istenen tüm belgelerin, vize randevu tarihine kadar hazır olması ve vize merkezine teslim edilmesi gerekmektedir.

Amerika vizesi 2023 başvurusu Göçmen olmayan vize türleri için yapılacaksa hazırlanması gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Amerika DS 160 vize başvuru formu
 • Biometrik fotoğraf
 • Göçmen olmayan vize talep dilekçesi
 • Banka hesap özeti
 • Mesleki belgeler
 • Gelir belgeleri
 • Otel rezervasyonu ve uçak bileti

Amerika Göçmen vizesi başvurusu için talep edilen evraklar şunlardır:

 • Pasaport fotokopisi
 • Göçmen vizesi başvuru formu
 • Pasaport teslim alma yeri kaydı
 • Nüfus kayıt örneği
 • Evlilik cüzdanı
 • Askerlik belgesi
 • Mahkeme ve hapis kayıtları
 • Adli sicil kaydı
 • Mali yardım kanıtları
 • Fotoğraf

Göçmen vizesi; çalışma, eğitim, aile birleşimi gibi uzun süreli vize türleridir. Bu vize türlerinin her biri için hazırlanması gereken belgeler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle Amerika konsolosluğu tarafından yayınlanan son evrak listelerini dikkate alarak belgelerinizi hazırlamanız önemlidir.

Amerika Vizesi Aile Birleşimi 2023

ABD aile birleşimi vizesi ülkede eşi, nişanlısı ve çocukları yasal olarak ikamet eden Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği Göçmen vizesidir. Aile birleşimi vizesinin alınması için İngilizce bilinmesi, ülke kültürüne uyum sağlanması gibi şartlar aranır. Başvuru yapacak kişiler, seyahat amacına göre aile birleşimi vize türlerinden birine başvuru yapmalıdır.

 • Amerika vizesi aile birleşimi 2023 başvurusu, Amerika vatandaşı ile evlenmek için yapılıyorsa nişanlı vizesine müracaat edilebilir. K-1 vizesi olarak adlandırılan vizenin alınması için; pasaport, nüfus kayıt örneği, gelir belgeleri, konaklama adresi gibi gerekli tüm belgelerin hazırlanması istenir. Vize alınması ardından ülkeye seyahat ederek evlilik işlemleri gerçekleştirilebilir. Nişanlı vizesi başvurusu için DS 160 vize başvurunun dikkatli bir şekilde doldurulması önemlidir.
 • Amerika vizesi aile birleşimi 2023 başvurusu ABD vatandaşı ile evlenen veya eşi ABD’de yasal ikamet eden kişiler tarafından yapılacaksa K-3 eş vizesine müracaat edilmelidir. Aile birleşimi vizesi için talep edilen evraklar; evlilik cüzdanı, pasaport, yabancı dil sertifikası, nüfus kayıt örneği, konaklama adresi, fotoğraf gibi belgelerdir. Başvuru için tüm belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi istenir.
 • Amerika vizesi 2023 başvurusu için öncelikle DS 160 formunu doldurmalısınız. Göçmen vizesi için doldurulması gereken başvuru formunda; seyahat amacı, masrafları, seyahat süresi gibi bilgiler istenir. Amerika vizesi 2023 başvuru formu, İngilizce doldurulmalı ve çıktısı alındıktan sonra imzalanmalıdır. Bu belgenin başvurudan en az 3 gün öncesinde doldurulması ve çıktısının alınması gerekir. Başvuru randevusu için Amerika konsolosluğuna vize talep dilekçesi de yazarak randevu alabilirsiniz.

Amerika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Amerika vize türleri arasında yer alan aile birleşimi vizesi, ülkede uzun süre konaklamak için başvuru yapılan Göçmen vize türlerinden biridir. Aile birleşimi vizesi alınması için nişanlı, eş ya da çocukların Amerika’da yasal olarak ikamet etmesi gerekir. Türk vatandaşlarının ABD vatandaşı ile evlenmesi durumunda aile birleşimi vizesine başvuru yapması mümkündür.

 • Amerika aile birleşimi gerekli evraklar başvuru yapılacak seyahat amacına göre hazırlanmalıdır. K-1 olarak adlandırılan nişanlı vizesinin alınması için ilgili vize türünün başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu vize için talep edilen evrakları, randevu tarihinde vize merkezine teslim etmeniz ardından vize alabilirsiniz. Nişanlı vizesi alan kişiler, ülkeye seyahat etmesi ardından evlenmelidir.
 • Amerika aile birleşimi gerekli evraklar: pasaport, pasaport fotokopisi, evlilik belgeleri, varsa boşanma belgesi, mesleki belgeler, fotoğraf, nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı gibi belgelerdir. K-3 eş vizesine başvuru yapan kişilerden vize başvuru formu ve vize talep dilekçesi belgeleri talep edilir. Bu belgelerin hazırlanması ardından vize randevusu alabilir ve başvuru tarihinde belgelerinizi vize merkezine teslim edebilirsiniz.
 • Amerika vizesi 2023 başvurusu, ülkenin ilgili vize türleri için yapılmalıdır. Aile birleşimi amacıyla ülkeye seyahat edecek kişiler; K-1, K-3, Green Card vize türlerine müracaat edebilir. Bu vizelerin verilmesi için başvuru yapan kişilerin ülke kültürüne uyum sağlamasına, geçinmek için yeterli düzeyde maddi gelirinin olmasına ve suç işlememiş olmasına dikkat edilir.

Amerika Çalışma Vizesi 2023

Amerika’da çalışmak için Göçmen vizelerinden birinin alınması ve ülkeye seyahat edilmesi ardından çalışma izni alınması gerekir. Amerika, çalışma vizelerini farklı kategorilere ayırmıştır. Nitelikli meslekler, sezonluk ve mevsimlik işler, tarım gibi sınıflara ayrılan vize türlerine başvuru yaparak ülkede çalışma hakkı elde edebilirsiniz.

Amerika vizesi 2023 başvurusu geçici çalışma vizeleri ve daimi çalışma vizelerine yapılabilir. Geçici çalışma vizeleri; H1-B, H1-B1, H2A, H2B, H3 olarak farklı kategorilere ayrılmıştır. Amerika çalışma vizesi 2023 başvurusu, mesleki niteliklere göre yapılmalıdır. Başvuru yapacak kişiler, vize başvuru formunu doldurması ardından vize randevusu alarak başvuru yapabilir. Amerika çalışma vizesi 2023 başvurusu ardından verilen vizeler, geçici süreli vize türleridir. Daimi çalışma vizesi alınması için E-1 vizesine başvuru yapılmalıdır.

Amerika Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Amerika vizesi 2023 şartlarına göre ülkeye çalışmak amacıyla gidecek kişilerin başvuru yapabileceği farklı vize türleri vardır. Ülkede daimi olarak çalışmak isteyen kişiler, Amerika E-1 ve E-2 vize türlerine başvuru yapabilir. Bu vizelerin alınması için Türkiye ile ABD arasında ticaret ve yatırım anlaşması olması gerekmektedir. Amerika E-1 vizesi, ticaretçi vizesi olarak verilir ve ülkede daimi olarak çalışılmasına imkan tanır.

 • Amerika H-1B vizesi, belirli bir iş kolunda deneyimli ve yüksek öğretim gören kişilerin başvuru yapabileceği çalışma vizesidir. Bu vize ile ülkede 3 yıl yasal olarak ikamet edilmesi mümkündür. Amerika çalışma vizesi gerekli evraklar başvuru yapılan vize türüne ve çalışılacak kuruma göre değişiklik gösterir. Amerika konsolosluğu, başvuru yapılan vize türleri için gerekli evrakların listelerini her yıl yayınlar.
 • Amerika H-2A vizesi, tarım işçilerinin başvuru yapabileceği kısa süreli vize türlerinden biridir. Bu vize, mevsimlik ve sezonluk işlerde çalışmak için verilir, ABD işçi açığına göre başvurular alır. H-2B vizesi, tarım işçileri dışında mevsimlik ve sezonluk çalışacak Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği çalışma vizelerinden biridir.
 • Amerika L1 vizesi, ABD şirketlerinde müdür, yönetici gibi pozisyonlarda 1 yıl çalışan kişilerin başvuru yapabileceği ve Green Card alarak ülkede daimi olarak konaklayabileceği vize türüdür. Amerika çalışma vizesi gerekli evraklar çalışılacak şirket ve çalışma şartlarına göre değişiklik gösterir. Amerika konsolosluğunun talep ettiği belgelerin tümünün eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Vize başvurusu onaylanan kişiler, ülkede daimi oturum izni almaktadır.

Amerika Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Amerika vizesi 2023 başvuruları, ülkeye seyahat etme amacına göre vize türleri için yapılmalıdır. Amerika, ülkesinde eğitim görmek isteyen Türk vatandaşlarına eğitim vizesi vermektedir. Eğitim vizesi; dil kursu, üniversite, yüksek lisans, araştırma, staj gibi farklı amaçlarla alınabilir. Amerika öğrenci vizeleri; F1 ve M1 olarak iki şekilde verilmektedir. F1 öğrenci, M1 mesleki eğitim için verilen vizelerdir.

 • Amerika öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında başvuru öncesinde doldurmanız gereken I-20 formu vardır. Formda Amerika’da bir eğitim kurumundan onay alındığının kanıtlanması, seyahat amacı, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı gibi bilgiler verilmelidir. Formun İngilizce dilinde doldurulması ve ıslak imzalı son halinin vize merkezine teslim edilmesi istenir. Başvuru formu, vize başvurusundan en az 3 gün öncesinde doldurulmalıdır.
 • Amerika öğrenci vizesi gerekli evraklar: DS-160 formu, pasaport, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı forokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, SEVIS I-901 ödeme dekontu, mezuniyet ve öğrenci belgeleri, transkript dökümü, sertifika, dil yeterliliğini gösteren belgeler. Başvuru yapacak kişiler; GRE, GMAT, TOELF, SAT gibi yabancı dil sınavlarından geçerli puanlar almış olmalıdır. Öğrenci vizesi başvurusunda onay alınan eğitim kurumundan onay belgesi alınması istenir.

Amerika Vizesi Ücreti 2023

Amerika vize işlemleri, ülkeye seyahat etme amacına göre bir vize türüne başvuru yapılması ve randevu alınması ile gerçekleşir. Amerika vize türlerini; Göçmen ve Göçmen olmayan vizeler olarak birbirinden ayırmıştır.

Tüm vize türleri için talep edilen belgeler farklılık gösterebileceği gibi vize ücretleri de farklıdır. Amerika vizesi 2023 başvurusu için gerekli belgelerin konsolosluğa teslim edilmesi ve vize ücretinin ödenmesi gerekir.

 • Amerika vizesi ücreti 2023 yılında 160 USD olarak belirlenmiştir. Bu ücret ile birlikte vize merkezi ücreti, belge masrafları ve banka hesabında bulunması gereken tutar gibi ek masraflar vardır. Vize başvurusu yapan kişiler, Amerika vizesi ücreti 2023 yılının belirlenen harcını, nakit olarak ödemelidir. Vize evraklarının verilmesi ve vize ücretinin ödenmesi ardından başvuru işlemi tamamlanır.

Amerika İş Arama Vizesi 2023

Amerika vizesi 2023 başvurusu, seyahat amacına göre bir vize türüne karar verilmesi ardından yapılmalıdır. Amerika iş arama vizesi 2023 yılında başvuru yapabileceğiniz vize türlerinden biri değildir. Amerika, ülkesine iş arama amacıyla gelecek kişilere vize vermez. Ancak Göçmen vizesi alarak ülkeye seyahat etmeniz ardından Çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Meslek sahibi kişiler, ülkenin her yıl yayınladığı iş ilanlarını takip ederek vize başvurusu yapabilir.

Amerika iş arama vizesi 2023 başvurusu uzun süreli vize türleri olan Göçmen vizeleri için yapılmalıdır. Eğitim, çalışma, ticari, aile birleşimi gibi Göçmen vizelerini alarak ülkeye seyahat etmeniz ardından çalışma izni alabilirsiniz. E-1 vizesi olarak adlandırılan ticari vize, ülkede daimi oturum izni alınmasına olanak tanır. Kısa süreli çalışmak isteyen kişiler, mevsimlik ve sezonluk işler için vize başvurusunda bulunabilir.

Amerika Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Amerika eğitim & Erasmus vizesi 2023 yılında Amerika’da bir eğitim kurumundan onay alan kişilerin başvuru yapabileceği vize türüdür. Öğrenci değişikliği programı olan Erasmus, Avrupa ülkelerini kapsadığı için Amerika’ya Erasmus ile gidilmesi mümkün değildir. Öğrenci olarak Amerika’ya gitmek isteyen kişiler, Work and Travel gibi programlara katılabilir. Amerika eğitim & Erasmus vizesi 2023 başvurusu; lise, üniversite, dil kursu gibi eğitim amaçlarıyla alınabilir.

 • Amerika öğrenci vizesi mesleki eğitim ve öğrenci vizesi olarak iki şekilde verilir. Mesleki eğitim vizesi M1, öğrenci vizesi F1 olarak adlandırılır. Staj, bilimsel araştırma amaçları ile de öğrenci vizesi başvurusu yapılabilir. Başvuru yapacak kişiler, I-20 olarak adlandırılan başvuru formu doldurmalıdır. Bu form, Amerika’da eğitim alınacak kurumdan onay alındığını gösterir. Bununla birlikte hazırlanması gereken farklı evraklar da vardır.
 • Eğitim vizesi başvurusu yapmak için D-160 formunun doldurulması gerekir. Bu formun İngilizce ve ıslak imzalı olmasına dikkat edilmelidir. Başvuru formu ile birlikte; eğitim belgeleri, gelir belgeleri, yabancı dil sertifikası, pasaport, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği, banka hesap dökümü ve konaklama adresi gibi belgelerin hazırlanması istenir.

Amerika Vize Reddi 2023

Amerika vize başvurusu yapıldıktan sonra vize sonucunun akip edilebileceği vize takip numarası verilir. Vize sonucunun açıklanma süresi, başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir. Sonuçlar, olumlu veya olumsuz yönde açıklanır. Amerika vize reddi alınması durumunda vize reddinin sebepleri açıklanmaz. Vize reddi alınmasının sebebi genellikle evrak hataları ve maddi sebeplerden kaynaklanmaktadır.

 • Amerika vize reddi alan kişiler, vize reddi itiraz dilekçesi yazma hakkına sahiptir. Ancak vize reddinin sebebi evrak hatalarından kaynaklı ise sonuç yine olumsuz olacaktır. Bu nedenle vize reddi alan kişiler, yeniden vize başvurusu yapabilir. Yeniden vize başvurusu, Amerika vize prosedürlerine göre aynı şekilde yapılmalıdır. Başvuru aşamasında başvuru formunun dikkatli bir şekilde doldurulması, banka hesabında yeterli düzeyde para olması gibi etkenler vize onayı alınması için önemlidir.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

DS 160 vize başvuru formunu doldurmanız ve konsolosluktan randevu almanız ardından vize başvurusu yapabilirsiniz.

Amerika Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Turistik vize başvurusu ABD konsolosluğuna, ABD büyükelçiliğine ve yetkili vize merkezlerine yapılır.

Amerika Vizesi Almak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Vize almak için hesabınızda en az 7.000 TL olması gerekir.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir