• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353
Amerika’nın Vize Uygulamadığı Ülkeler

Amerika’nın Vize Uygulamadığı Ülkeler

  • 25
  • 0
  • Vizeler
İçindekiler

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri vize konusunda en katı politikalara sahip ülkelerden biridir. Durum böyle olunca bu ülkenin hangi devletlere muafiyet tanıdığı da merak edilen konular arasına dahil oluyor. Özellikle Orta Doğu ülkeleri için uyguladığı katı vize prosedürleri ile bilinen ABD, hem turistik vize hem de eğitim amaçlı vizelerde, son zamanlarda çok daha tedbirli davranmaktadır.

Gerek vize evrakları, gerekse talep ettiği vize şartları konusunda diğer ülkelere nazaran çok daha katı bir politika izleyen Amerika’nın vize uygulamadığı ülkeler var mı, varsa bu ülkeler nelerdir? Amerika’nın şu an için vize politikası uygulamadığı 38 ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden bazıları; Kanada Lüksemburg, Almanya, İsviçre, Finlandiya, Fransa, Macaristan Danimarka, Belçika, Avusturya, Avustralya, İtalya, Güney Kore, Japonya, Litvanya, Hollanda, Birleşik Krallık. Bu ülkeler vize muafiyeti programına eklenmek ABD tarafından seçilmiş devletlerdir.

Hangi Ülkeler Türkiye’ye Vizesiz Girebilir?

Tıpkı Amerika’nın vize istemediği ülkeler olduğu gibi, Türkiye’nin vize politikası uygulamadığı ülkeler bulunmaktadır. Karşılıklı yapılan vize muafiyeti anlaşmaları sonrasında, bu ülkeler ile kısa süreli seyahatler dahilinde vize prosedürleri kaldırılmıştır. Ancak uzun süreli bir seyahat durumunda muafiyet uygulanan ülkelerin de seyahat amacına uygun bir vize alması gerekmektedir.

Peki, hangi ülkeler Türkiye’ye vizesiz girebilir? Türkiye’ye kısa süreli seyahatlerde vizesiz girebilen bazı ülkeler aşağıdaki gibidir:

·         Bosna Hersek

·         Azerbaycan

·         KKTC

·         Gürcistan

·         Ukrayna

·         Fransa

·         Danimarka

·         İspanya

·         Güney Kore

·         Japonya

·         Belçika

·         Kosova

·         Brezilya

·         Norveç

·         İsviçre

·         İtalya

·         İran

·         Estonya

·         Finlandiya

ABD Vatandaşları Vize Alıyor mu?

Bilindiği üzere Amerika’nın vize istemediği ülkeler arasında Türkiye bulunmamakta. Ayrıca Amerika vize politikasında katı olduğu ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığını söyleyebiliriz. Peki, Türkiye’nin ABD’ye uyguladığı vize politikası nasıl? Yani ABD vatandaşları vize alıyor mu?

Amerika’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları pasaport grubu ne olursa olsun ( yeşil, gri, siyah ya da bordo ) vize almak zorundalar. Buna karşılık Türkiye de ABD’ye aynı prosedürü uygulamakta. Yani ülkemize giriş yapmak isteyen ABD vatandaşlarının, Türkiye’ye seyahat etmeden önce seyahat amaçlarına uygun bir vize alması zorunludur.

Amerika Vizesi Başka Ülkeden Alınabilir mi?

Amerika ile Türkiye arasında bir dönemde çıkan gerginlikler vize işlemlerine ve politikasına da yansımıştı bu yüzden çoğu Türk vatandaşı bu ülkeden vize alamamaktaydı. Daha sonra yetkili bir ağızdan gelen Türkiye’nin başka ülkelerden vize alabileceği açıklaması ile çoğu vatandaş komşu ülkelerden ABD vizesi alabilmek için hazırlık yapmaya başlamıştı. Peki, Amerika vizesi başka ülkelerden alınabilir mi?

Bu sorunun cevabı teoride evet gibi görünse de pratikte farklı bir ülkeden farklı bir vize alınamaz. Çünkü her ülkenin vize prosedürü farklı ve bu prosedürler kendi vatandaşları için uygulanmaktadır. Bu yüzden hem o ülkedeki yetkililer hem de konsolosluk çalışanları böyle bir durumun mümkün olmadığı söylemektedirler.

Türkmenistan Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Girebilir?

Amerika’nın vize istemediği ülkeler sorusundan sonra Türkmen vatandaşların da hangi ülkelere vizesiz olarak giriş yapabilecekleri merak konusu haline gelen konular arasındadır. Türkmenistan vatandaşları hangi ülkelere vizesiz girebilir sorusunun yanıtı kapıda vize uygulaması da dahil edildiğinde yaklaşık 49 ülkeye seyahat edebilecekler yönünde cevaplanabilir.

Dünyanın en kapalı ülkelerinden biri olan Türkmenistan’ın vize almadan gidebileceği ülkeler ise; Türkiye, Özbekistan, Rusya, Tacikistan ve Kırgızistan’dır.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Amerika’nın vize istemediği ülkeler sıralamasından sonra ülkemizin hangi ülkelere vizesiz olarak seyahat edebildiği merak edilmektedir. Bilindiği üzere yeşil pasaport sahipleri pek çok Avrupa ülkesine vizesiz olarak giriş yapabilmekte. Ancak aynı durum bordo pasaport sahipleri için geçerli değil. Bordo pasaport sahipleri açısından Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz girebilir sorusunun yanıtı  olarak 111 ülke cevabı verilebilir. ( Kapıda vize uygulaması da dahil.)

Bordo Pasaport İle Azerbaycan’a Vizesiz Gidebilir miyim?

Evet, Azerbaycan ülkemizden vize talep etmeyen ülkeler arasındadır.

Amerika Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu?

Evet, ABD yeşil, siyah ve gri pasaport hamili kişilerden de ülke sınırlarına girişte vize talep etmektedir.

Gürcistan’a Pasaport Olmadan Gidilebilir mi?

Evet, bu ülkeye geçerli bir pasaport olmadan yalnızca kimlik kartı ile giriş yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp