ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

UYARI: Avustralya vize başvurusu için randevu almanız zorunludur. Gerekli evraklar listesi ve başvuru formu için ücretsiz telefon desteği alın.

Avustralya’da oturum izni almak sanıldığından daha zor bir süreçtir. Avustralya konsolosluğu ve büyükelçiliği bu konuda işleri çok sıkı tutmaktadır.

Nitelikli göçmen programı kapsamında geçici vize ile Avustralya’ya giriş yapan kişiler vize dolum süresinden önce süresiz oturum hakkı için başvuruda bulunmalıdırlar. Bu konuda ki önemli gereksinimler ise mesleki tecrübe, eğitim düzeyi yabancı dil seviyesi, yaş, özel kabiliyetler ve benzeridir.

Mesleki açıdan yeterli ve ya iyi derecede teknik İngilizce bilmek gereklidir. Muhakkak lisans ve ya daha üst bir programdan mezun olunmuş olması gereklidir. Günlük yaşantıda ise okuma, yazma, konuşma ve konuşulanı anlama konularında iyi derece de İngilizce bilmek gerekmektedir. Bu gereksinimleri karşıladığınız gösteren bazı testlerden geçmeniz gerekmektedir.

Avustralya Konsolosluğu sizin talebiniz doğrultusunda önce sizin bilgilerinizi değerlendirmeye alır daha sonra size oturum izni verilmesinin Avustralya Devletine ne gibi faydalar sağlayacağı konusunda fikir birliği sağlamaları gerekmektedir. Ülkeye vasıfsız göçmen olarak hiç kimseyi kabul etmemektedirler.

Bu yüzden sizden mesleki yeterlilik veya belirli bir alanda ciddi anlamda tecrübe birikimi isteyeceklerdir. Bu isteklerinin tespitini ise oluşturdukları mesleki yeterlilik değerlendirme kurulu ile yaparlar. Bu kurul sizi bazı sınav ve testlere tabi tutarak mesleki alanda ki bilgi, tecrübe ve yeterliliğinizi değerlendirir.

Onay almanız durumunda Avustralya Konsolosluğu tarafından oturum izni talebinize onay verilir. Kurul değerlendirmesinden geçtikten sonra kurul şahıslar için iş bulma, işe yerleştirme gibi işlemlerde bulunmayabilir. Kariyer planlamalarınızı kendiniz yapmalı ve iş bulma konusunda eğer önceden aldığınız iş davetleri varsa bununla alakalı belgeleri de kurula sunmalısınız.

Size iş davetinde bulunan kurum ve ya kuruluşun bilgilerini içeren davetiye mektubu, sektörel faaliyetlerini gösteren belgeler sunmanız yararınıza olacaktır. Davet aldığınız firmanın Avustralya konsolosluğunun kurduğu mesleki yeterlilik ve değerlendirme kurulun hitaben yazacağı talep belgesi de işinizi kolaylaştırabilir.

Avustralya Konsolosluğunun kurduğu mesleki yeterlilik derecelendirme ve değerlendirme kurulunun almış olduğu kararlar bağlayıcı kararlar değildir. Yani oradan almış olduğunuz geçer not ile oturum izni almanız garanti edilemez. Kurul sadece danışma kurulu olarak hizmet vermektedir.

Yapılan başvuruları değerlendirmeye tabi tutarak şahıslar hakkında ki görüşlerini gerekli yetkili makamlara iletirler. Oturum izni almanız konusunda en fazla öneri de bulunabilirler. Ancak bulundukları önerinin kabul görüp görmeyeceği onay makamlarınca karara bağlanır.

Aile kurma yoluyla da Avustralya’da oturum izni alabilirsiniz. Evlenmek istediğiniz ya da hali hazırda evli bulunduğunuz Avustralya vatandaşlığına sahip kişiler ve ya oturum izni olan kişiler aracılığı ile Avustralya’da oturum iznine başvurabilirsiniz.

Bu durum Avustralya Konsolosluğu öncelikle nişanlınızın ve ya eşinizin durumunu incelemeye alır. Olumlu sonuçlanması durumunda sizin hakkınızda ki araştırmalarına sıra gelir.

Mesleki yeterlilik derecelendirme ve değerlendirme kurumundan alacağınız başarı belgesi, eşiniz tarafından Avustralya Konsolosluğu makamına yazılmış oturum talebi izni dilekçesi ve sizin Avustralya’da oturum izni almanız halinde uymanız gereken yasa ve kuralları kabul etmeniz ve bu durumun bilincinde olmanız gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi almak için yetkili vize merkezimize uğrayabilir ve alanında profesyonel çalışma ekibimiz ile beraber işlemlerinizi hızlıca ve hatasız olarak tamamlayabilirsiniz. Uzman kadromuz sizlere eksiksiz danışma hizmeti verebilmek için sürekli güncellenen mevzuatları, yasaları ve kanunları takip etmektedir.

Sizlere sadece merkezimize gelerek alanında uzman çalışma arkadaşlarımızdan danışma hizmeti alarak işlemlerinizi sorunsuzca tamamlamak kalmaktadır.

Avustralya Oturum Başvurusu

Yatırım Yolu ile Avustralya’da Oturum İzni

Avustralya’da oturum izni sahibi olabilmenizin bir yolu da yatırım yapmaktır. Avustralya Konsolosluğu tarafından oluşturulup kabul edilmiş olan yatırım portföyünden size uygun olanı seçerek yatırım yapmanız durumunda Avustralya’da oturum iznine başvuru yapabilirsiniz.

Yatırım yoluyla başvuru yapmadan önce karşılamanız gereken bazı koşullar var. Bu koşulların başında son 4 (dört) yıl içerisinde en az 2 (iki) yıl Avustralya’da yaşamış olmanız gerekmektedir. Bu süre zarfında öğrenci olarak, turistik amaçlı olarak ya da iş, çalışma alanında ve benzeri konularda orada bulunmuş olmanız gerekmektedir.

Konsolosluk tarafından belirlenen süre kadar Avustralya’da bulunmuş iseniz sıra önceden belirlenmiş olan alanlarda size en uygun olanı seçerek yatırım yapmış olmanız gerekmektedir. Yatırım yapılması gereken en alt limit ise 1.5 (bir buçuk) milyon Avustralya doları olmalıdır.

Avustralya’da süresiz oturum izni alabilmeniz için gerekli yatırım planlarından bazıları aşağıda belirteceğimiz gibidir.

Avusturya Vize başvurusu yapan kişinin gerekli tüm sağlık testlerinden başarılı olması gerekmektedir.

Vize başvurusu yapan kişinin karakter testinden başarılı olması gerekmektedir.

Vize başvurusu yapan kişinin son 10 (on) yıl içerisinde hiçbir yüz kızartıcı suça karışmamış olması, adli sicil belgesinin temiz olması gerekmektedir.

Maddi ve ekonomik açıdan kendinizin ve ailenizin yaşam giderlerini karşılayabilecek düzeyde olduğunuzu gösterir belgeler gerekmektedir.

Vize başvurusu yapan kişinin en az 2 (iki) yıl süre ile Avustralya’da kendi iş yerini açmış ve işletmiş olması gerekmektedir.

Avustralya Devleti’ne karşı hiçbir borcunuzun olmaması gerekmektedir. Vergi borçlarınızı zamanında ödemiş olmanız gerekmektedir.

Son 4 (dört) yıl içerisinde en az 1.5 (bir buçuk) milyon Avustralya doları yatırım yapmış olmanız gerekmektedir.

Ve ya;

Son 2 (iki) yıl içerisinde en az 5 (beş) milyon Avustralya doları yatırım yapmış olmanız gerekmektedir.

Ve ya;

Son 1 (bir) yıl içerisinde en az 15 (on beş) milyon Avustralya doları yatırım yapmış olmanız gerekmektedir.

Bu gereksinimleri açıklamak gerekirse sağlık testinden geçmeniz gerekmektedir. Avustralya Konsolosluğu sizden kapsamlı bir sağlık raporu isteyecektir. İstenilen bu rapor kişiden kişiye farklılıklar gösterecektir.

Sizden son 5 (beş) yıl içerisinde bulunmuş olduğunuz ülkelere göre kapsamlı bir sağlık raporu ibraz etmeniz istenecektir. Tam vukuatlı adli sicil belgenizin de temiz olması gerekmektedir. 16 (on altı) yaşından itibaren 10 (on) ay süreden daha uzun süre kaldığınız her ülkeden temiz olduğunuza, herhangi bir suça karışmadığınızı gösteren belge talep etmeniz ve topladığınız bu belgeleri Avustralya konsolosluğuna ibraz etmeniz gerekmektedir.

Avustralya’da bulunduğunuz ve işletmenizi, firmanızı işlettiğiniz süre boyunca Avustralya Devleti’ne ödemeniz gereken bütün vergileri eksiksiz ve zamanında ödemiş olmalısınız. Avustralya Konsolosluğu devletlerine karşı borcu bulunan hiçbir şahsa vize talebi, oturum izni talebi, vatandaşlık talebi hakkı vermez.

Bu taleplere başvurmadan önce muhakkak borcunuzun olmamasına dikkat edin.  Ayrıca maddi ve ekonomik açıdan da kendi kendinize yetebilmeli ve gerekli tüm giderleri kendiniz tarafından karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir. Aile fertlerinizin giderlerini de karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir.

Avustralya Konsolosluğu sizden bu konu ile alakalı olarak gelir gider belgelerinizi, bank hesap bilgilerinizi, yatırım araçlarınızın performans belgelerini ve varsa tapu ve ruhsat belgelerinizi isteyecektir.

Avustralya konsolosluğundan süresiz oturum izni hakkını elde edenler Avustralya’da eğitim alabilirler. Kendi iş yerlerini açabilir, başka bir iş yerine ortak olabilir ve ya başka bir iş yerinde çalışabilirler. Avustralya ulusal sağlık sistemi ( Medicare)’den faydalanabilirler.

Avustralya Vatandaşlığı

Avustralya Vatandaşlığı başvurusu yapabilmeniz için gerekli bazı şartlar vardır. Bu şartların tamamını karşılamanız gerekmektedir. Vatandaşlık başvurusu yapmadan önce en az 4 ( dört ) yıl süre ile Avustralya’da ikamet etmiş olmanız gerekmektedir.

İkamet etmiş bulunduğunuz yıllar içerisinde de herhangi bir suça karışmamış olmanız sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Daha sonra ise Avustralya’nın resmi dili olan İngilizce diline hakim olmanız gerekmektedir.

Okuma, yazma, konuşma ve dinlediği anlama konularında uygulanacak olan testlerden başarı ile geçmeniz gerekmektedir. Bu testleri de geçtikten sonra Avustralya Devletine ve halkına katkıda bulunmuş olmak ve ya katkıda bulunacak potansiyele sahip olmanı gerekmektedir.

Kısacası o toplumun bir parçası olmalı ve tam anlamı ile o halkın kültür ve değerlerine entegre olmalısınız. Yetkili makamlar sizi incelediklerinde ve mülakata çağırdıkların da bu özellik ve gereksinimleri kesinlikle göz önünde bulunduracak ve değerlendireceklerdir.

Avustralya Konsolosluğu ile yapacağınız bu görüşmeler sizin hakkınızda alacakları kararlar açısında kritik değer taşımaktadır.

Avustralya Vatandaşlığı genel anlamda 3 kategori altında toplanabilir. Bu kategorilere ek olarak 60 yaşından büyük şahıslar için ileri derece de görme, işitme ve ya konuşma engelleri olanlar vatandaşlık sınavına tabii tutulmazlar. 16 (on altı) yaşından küçük şahıslar için ise anne ve babaları tarafından imzalı belgeler sunulmalıdır.

Süresiz Oturum İzni Sahibi Olarak Avustralya Vatandaşlığı Başvurusu

Daha önceden gerekli bazı şartları sağlayarak Avustralya’da süresiz oturma izni sahibi olmuşsanız vatandaşlık başvurusu sizin için daha kolay bir hale gelecektir.

Gereken şartlardan bazıları iyi derece de İngilizce bilmek ve İngiliz diline hakim olmaktır. Okuma, yazma, konuşma ve konuşulanı anlama konularında testlere tabi tutulacaksınız. Bu testleri geçmeniz durumunda ise en az 4 ( dört ) yıl süre ile yıl Avustralya’da ikamet etmiş olmalısınız.

Belirtilen bu süre Avustralya’ya gitmeden önce süresiz oturum izni almış kişiler için Avustralya ülke sınırlarına giriş yaptıkları günden itibaren saymaya başlanır. Giriş yapıldıktan sonra en az 4 ( dört) yıl geçtikten sonra vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

Burada sayımda günlerin bile önemi vardır. Belirlenen süreyi doldurmadan kesinlikle vatandaşlık başvurusunda bulunmayınız. Bu konuda ki bir diğer husus ise hali hazırda Avustralya’da bulunurken alınan süresiz oturum hakkıdır. Bu durumda ise saymanız gereken süre Avustralya’da bulunduğunuz toplam süre değildir.

Süresiz oturum izni aldıktan sonra ki süreci saymanız ve toplamda 4 ( dört) yılı tamamlamanız gerekmektedir. Örneğin herhangi bir vize ile 6 ( altı ) aydır Avustralya’da bulunuyordunuz ve bu süre sonunda süresiz oturum izni için başvuruda bulundunuz.

Süreç sonunda size Avustralya konsolosluğu süresiz oturum hakkı vermeye karar kıldı ancak bu süreç tamamlamana kadar toplamda 8 (sekiz) aydır Avustralya’da bulunmuş oldunuz. İşte bu nokta da vatandaşlık başvurusu için 4 (dört) yıl sayarken geçmiş olan 8 (sekiz) ayı sayamazsınız. Süresiz oturum izni aldığınız günden itibaren toplamda eksiksiz 4 (dört) yıl geçmesi gerekmektedir.

Avustralya Vatandaşının Eşi Olarak Avustralya Vatandaşlığı Başvurusu

Bir Avustralya vatandaşının eşi olmanız durumunda ve ya vefat etmiş olan eşinizin Avustralya vatandaşlığı olması durumunda sizde vatandaşlığa başvuruda bulunabilirsiniz.

60 (altmış) yaşın altındaysanız gerekli temel gereksinimleri karşılamanız istenecektir. Bu gereksinimler ise yeterli derece de İngilizce bilmek ve bu dile hakim olmak ve bunun yanında da Avustralya vatandaşlığının getirdiği sorumlulukları bilmek ve bunun bilincinde olmaktır.

Köken Yoluyla Avustralya Vatandaşlığı Başvurusu

Avustralya ülke sınırları dışında doğmanız durumunda anne ve ya babanızdan birisi ve ya her ikisi de Avustralya vatandaşı ise sizde vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Burada ki önemli nokta ise 16 (on altı) yaşından küçüklerin gerekli resmi evrak ve belgeleri anne ve ya baba aracılığı ile imzalanmış olması gerekmektedir. Avustralya vatandaşlığına kabul edilmenizin ardından Avustralya pasaportuna da başvurabilirsiniz.

Kaç Senede Avustralya Vatandaşlık Veriyor?

Kalifiye göçmenlik vizesi ile birlikte başvuru sahibinin 4 yıl ülkede yaşamış olması halinde Avustralya vatandaşlığı başvuru hakkı elde edilir.

Avustralya’da Kalıcı Oturum Nasıl Alınır?

Kalıcı oturum izni almak için ticari firma ile iş adliyeye sağlanıp çalışma izni sahibi olunabilir. Eğitim programlarından yararlanılır ya da çalışma ve tatil vizesi ile yarı zamanlı işlerde çalışılır.

Avustralya Vatandaşı Olmak İçin Ne Gerekli?

Daimi oturma vizesi sahibi olma, Avustralya’da doğmuş olma ya da anne veya babanın Avustralya vatandaşı olması halinde vatandaşlık hakkı elde edilir.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı