Belçika Vizesi 2023 Nasıl Alınır?

Belçika, Türk vatandaşlarının ülkeye seyahat etmesi için vize almasını zorunlu tutmuştur. Belçika vize türleri; A-B-D tipi gibi farklı sınıflara ayrılmıştır. A tipi vize, transit vize gibi kısa süreli vize türlerini kapsar. D tipi vize, uzun süreli vize türleri olan aile birleşimi, eğitim, çalışma gibi vize türleridir. Belçika vizesi 2023 başvurusu, seyahat amacına göre bir vize türüne karar verilmesi ardından randevu alınarak yapılır.

 • Başvuru yapacak kişiler, internet üzerinden vize başvuru formu doldurmalıdır. Başvuru formu ile birlikte vize talep dilekçesi belgesinin hazırlanması ardından randevu alabilirsiniz. Randevu tarihinde vize için gereken belgelerin tümü vize merkezine teslim ederek başvuru yapabilirsiniz.

Belçika hakkında

Belçika AB vatandaşlarından vize talep etmese de Türk vatandaşlarının ülkeye seyahat etmesi için vize başvurusu yapması zorunludur. Ülkenin vize türleri; transit, çalışma, eğitim, ticari, aile birleşimi gibi farklı sınıflara ayrılmıştır. Başvuru yapacak kişiler, seyahat amacına göre ilgili vize türüne başvuru yapmalıdır. Belçika vizesi 2023 yılının şartları ve gerekli evraklarına göre vize işlemlerini tamamlamanız önemlidir.

 • Belçika vize başvuruları, Belçika konsolosluğuna ve yetkili vize merkezlerine yapılır. Başvuru yapmak için öncelikle internet üzerinden vize başvuru formunu doldurmanız istenir. Vize başvuru formu, seyahat amacı, seyahat masrafları ve şahsi bilgileri doldurmanız gereken vize evraklarından biridir. Bu belgede verilen bilgilerin doğru ve tutarlı olması, vize onayı alınması adına önemlidir.
 • Belçika, Schengen üyesi ülkelerden biri olduğu için Schengen vize başvurusu Belçika konsolosluğuna yapılabilir. Vize başvurusu yapmak için konsolosluktan randevu almanız ardından gerekli belgeleri hazırlamanız istenir. Vize evrakları; pasaport, nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, gelir belgeleri, mesleki belgeler, başvuru formu ve vize talep dilekçesidir. Belçika vizesi 2023 yılı için açıklanan son listeye göre vize evraklarının hazırlanması gerekir.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Belçika için vize başvurusu yapacak kişiler, vize evraklarının tümünü talep edilen şekilde hazırlamalıdır. Belçika vizesi 2023 şartlarına göre hazırlanacak belgelerin listesi, Belçika konsolosluğu tarafından yayınlanır. Yayınlanan güncel listeye göre belgelerinizi hazırlayabilir, randevu alarak konsolosluğa teslim etmeniz ardından vize başvurusu yapabilirsiniz. Vize evrakları, başvuru yapılan vize türlerine göre değişiklik göstermektedir.

 • Belçika vizesi gerekli evraklar 2023 yılı için belirlenen listeye göre hazırlanmalıdır. Tüm vize türleri için vize başvuru formunun doldurulması gerekir. Başvuru formu, Belçika konsolosluğu web adresi üzerinden yayınlanır. Elektronik formun doldurulması ardından çıktısının alınması ve imzalanması gerekir. Başvuru formu çıktısı, diğer evraklar arasına eklenmelidir. Başvuru formunda verilen bilgilere göre vize değerlendirilmesi yapıldığı için bu formun dikkatli bir şekilde tamamlanması önemlidir.
 • Belçika vizesi gerekli evraklar 2023 yılı başvurusu için; pasaport, kimlik fotokopisi, gelir belgeleri, mesleki belgeler, fotoğraf, banka hesap dökümü, nüfus kayıt örneği, otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi belgelerdir. Başvuru yapmadan önce Belçika konsolosluğuna vize talep dilekçesi yazılması gerekir. Çalışma, eğitim, aile birleşimi gibi uzun süreli vize türlerinde; parmak izi, seyahat sağlık sigortası, yabancı dil sertifikası gibi ek belgeler talep edilir.

Belçika Çalışma Vizesi 2023

 • Belçika çalışma vizesi, Türk vatandaşlarının Belçika’da bir firma ile iş anlaşması yapması ardından başvuru yapabileceği uzun süreli vize türüdür. Çalışma vizesi, D tipi vize kategorisinde bulunduğu için ulusal vize başvuru formunun doldurulması gerekir. Belçika vizesi 2023 şartlarına göre başvuru yapılması için şirketten çalışma belgesi alınması gerekir. Başvuru formu doldurulması ardından Belçika konsolosluğundan randevu alınarak çalışma vizesi başvurusu yapılabilir.
 • Belçika çalışma vizesi 2023 başvurusu için çalışılacak şirket, çalışma belgesi düzenlemelidir. Çalışma belgesi; çalışacak kişinin şahsi bilgileri, çalışma süresi, çalışma saatleri, görevi gibi bilgileri içermelidir. Bu belgenin ıslak imzalı ve kaşeli olmasına dikkat edilir. Belgenin, vize randevusundan önce başvuru sahibine gönderilmesi gerekir. Bu belge ile birlikte şirket tarafından hazırlanması gereken farklı evraklar da vardır.
 • Belçika çalışma vizesi 2023 başvurusu, şirket ile birlikte yapılmalıdır. Belçika’da hazırlanması gereken davetiye, çalışma belgesi, şirket evrakları gibi belgelerin tümü randevu tarihine kadar hazırlanmalıdır. Başvuru sahibi, çalışma belgesi aldıktan sonra vize başvurusu için Belçika konsolosluğundan randevu almalı ve randevu tarihinde konsolosluğa şahsen müracaat etmelidir.
 • Çalışma vizesi alınması için hazırlanması gereken başlıca evraklar; vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, güncel pasaport, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı, sağlık raporu, gelir belgeleri, mesleki belgeler gibi evraklardır. Belçika’da konaklanacak adresi kanıtlayan evrakların ve yabancı dil sertifikasının da belgeler arasına eklenmesi gerekir. Çalışma vizesi için hazırlanması gereken belgelerin Belçika konsolosluğu tarafından yayınlanan son listeye göre teslim edilmesi önemlidir.

Belçika Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Belçika’ya gitmek için seyahat amacına göre vize türlerine başvuru yapılması istenir. Belçika, ülkesine çalışma amacıyla gelecek olan Türk vatandaşlarına vize vermektedir. Vize işlemleri, Belçika’da bir şirket ile anlaşılması ardından yapılmalıdır. İş anlaşması yapan kişiler, başvuru sürecini şirket ile birlikte yürütmeli, vize için talep edilen tüm belgeleri randevu tarihine kadar hazırlamalıdır.

 • Belçika çalışma vizesi gerekli evraklar listesinin başında çalışma belgesi bulunur. Çalışma belgesi, çalışılacak şirket tarafından düzenlenir. Belgede; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, görevi, çalışma süresi, çalışma saatleri gibi bilgiler bulunmalıdır. Bu belgenin ıslak imzalı ve kaşeli olmasına dikkat edilmelidir. Çalışma belgesinde verilen bilgiler, diğer evraklarda yer alan bilgilerle tutarlı olmalıdır.
 • Belçika çalışma vizesi gerekli evraklar şirket tarafından Belçika’da hazırlanacak evraklar ve Türkiye’de hazırlanacak evraklar olarak ikiye ayrılır. Başvuru sahibi, Belçika çalışma vizesi başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formunda, seyahat amacı, çalışma süresi, çalışma saatleri, şahsi bilgiler gibi tüm bilgilerin doldurulması gerekir. Başvuru formunda yapılan hatalar, vize reddi alınmasına sebep olacağı için bu belgenin dikkatli bir şekilde doldurulması önemlidir. Başvuru formunun çıktısının alınması ardından imzalanarak diğer evraklar arasına eklenmesi istenir.
 • Belçika vizesi 2023 şartlarına göre çalışma vizesi başvurusu yapacak kişilerin hazırlaması gereken evraklar şunladır: pasaport, pasaport fotokopisi, kimlik fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, fotoğraf, konaklama adresi, çalışma belgesi, uçak biletidir. İş anlaşması yapılan firmaya göre başvuru sahibinden ek evraklar talep edilebilir. Çalışma vizesi başvurusu, evrakların vize merkezine teslim edilmesi ardından tamamlanır.

Belçika Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar 2023

 • Belçika, ülkesinde eğitim almak isteyen yabancı uyrukluların eğitim vizesi almasına imkan tanımıştır. Belçika’ya vize almak için öncelikle Belçika’da bir eğitim kurumundan onay almanız gerekir. Belçika; lise, üniversite, yüksek lisans, mesleki eğitim, yabancı dil eğitimi, Erasmus gibi amaçlarla ülkeye seyahat etmek isteyen kişilere vize vermektedir.
 • Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir. Dil eğitimi dışında tüm eğitim vizeleri için yeterli düzeyde yabancı dil bilinmesi talep edilmektedir. Başvuru yapacak öğrencinin ülkede geçinmek için yeterli maddi gelire sahip olması istenir. Vize başvurusu Belçika vizesi 2023 şartlarına göre yapılmalıdır. Başvuru yapmak için gerekli evrakların hazırlanması ve Belçika konsolosluğuna teslim edilmesi gerekir.

Başvuru yapacak öğrenciler, Belçika konsolosluğu tarafından yayınlanan vize başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formunda eğitim amacı, eğitim süresi, masrafların nasıl karşılanacağı gibi bilgilerin tümü eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formu ile birlikte Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar şunlardır:

 • Pasaport
 • Nüfus cüzdanı
 • Ulusal vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • İdari harç dekontu
 • Sağlık raporu
 • Sabıka kaydı
 • Eğitim kurumundan alınan onay belgesi
 • Öğrenci kayıt belgesi
 • Konaklama adresi
 • Dil yeterlilik puanı
 • Maddi belgeler
 • Sponsor belgeleri
 • Seyahat sağlık sigortası

Belçika Vizesi Ücreti 2023

Belçika vizesi; eğitim, çalışma, aile birleşimi, ticari gibi amaçlarla ülkeye seyahat etmek için alınabilir. Vize başvurusu, Belçika konsolosluğuna, VFS Global adresine, konsolosluğun yetki verdiği vize merkezlerine yapılabilir. Vize başvurusu, vize türü için istenen belgelerin eksiksiz olarak vize merkezine teslim edilmesi ardından yapılır. Belçika vizesi 2023 vize şartlarına göre belirlenen vize ücreti de ödenmelidir.

 • Belçika vize başvurusu için ödenmesi gereken ücret, başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir. Turistik Belçika vizesi ücreti 2023 yılı için 227 TL olarak belirlenmiştir. 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için vize ücreti talep edilmez. Uzun süreli vize türlerinden biri olan ticari Belçika vizesi ücreti 2023 yılında 390 TL olarak belirlenmiştir.

Belçika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar 2023

Belçika D tipi vize türlerinden biri olan aile birleşimi vizesi, eşi ve çocukları Belçika’da ikamet eden Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği vize türüdür. Vize alınması için Belçika’da yaşayan aile yakınlarının yasal ikamet izni olması gerekir. Vize başvurusu, Belçika konsolosluğu veya konsolosluğun yetki verdiği vize merkezlerinden randevu alınması ardından yapılmaktadır.

 • Aile birleşimi vizesine başvuru yapmak için Belçika vize başvuru formunu doldurmanız ve randevu tarihi belirlemeniz gerekir. Randevu tarihine kadar hazırlamanız gereken Belçika aile birleşimi gerekli evraklar listesi, Belçika konsolosluğu tarafından yayınlanmaktadır. Yayınlanan son listeye göre belgelerinizi talep edilen şekilde hazırlamanız önemlidir. Belgelerin eksik olması veya hatalı olması, doğrudan vize reddi alınmasına sebep olur.
 • Belçika aile birleşimi gerekli evraklar: pasaport, kimlik fotokopisi, pasaport fotokopisi, vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, varsa boşanma ve ölüm belgesi, evlilik cüzdanı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, gelir belgeleri, yabancı dil sertifikası, Belçika’da yaşanacak evin kira kontratı veya tapusu, mesleki belgeler gibi belgelerdir. Seyahat masrafları üçüncü kişiler tarafından karşılanacaksa sponsor belgelerinin de evraklar arasına eklenmesi gerekir.

Belçika Vizesi Aile Birleşimi 2023

Belçika aile birleşimi vizesi, D tipi vize kategorisinde yer alan uzun süreli vize türüdür. Aile bütünlüğünü sağlamak adına verilen aile birleşimi vizesinin alınması için eş ya da çocukların Belçika’da yasal olarak ikamet etmesi gerekir. Belçika vatandaşı ile evlenen kişiler Belçika vizesi 2023 şartlarına göre aile birleşimi vizesine müracaat etmelidir.

 • Belçika vizesi aile birleşimi 2023 yılı şartlarına göre başvuru yapacak kişinin eşi, Belçika’da yasal olarak ikamet etmelidir. Türk vatandaşları için yasal ikamet izni belgesi talep edilir. Belçika vatandaşı eş için doğum belgesi ve vatandaşlık belgesi talep edilir. Başvuru sahibi, Belçika kültürüne uyum sağlamalı, yeterli düzeyde yabancı dil bilmelidir.
 • Belçika vizesi aile birleşimi 2023 başvurusunun yapılması için Belçika’da yaşayan aile yakınlarından davetiye belgesi alınması gerekir. Bununla birlikte hazırlanması gereken evrakların listesi, Belçika konsolosluğu tarafından yayınlanmaktadır. Belçika konsolosluğu tarafından belirlenen son listeye göre belgelerin hazırlanması önemlidir. Vize onayı alınması için talep edilen tüm belgeler dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.
 • Belçika aile birleşimi vizesi almak için hazırlanması gereken belgeler şunlardır: pasaport, kimlik fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, sağlık raporu, seyahat sağlık sigortası, gelir belgeleri, yabancı dil sertifikası, eşler için vatandaşlık belgesi veya ikamet belgesi, varsa boşanma veya ölüm belgesi, çocuklar için velayet belgesi gibi belgelerdir. Başvurunun onaylanması için Belçika’da ikamet edilecek evin kira kontratı veya tapusu konsolosluğa sunulması gereken belgeler arasındadır.
 • Belçika aile birleşimi vizesi, ülkede uzun süre ikamet edilmesine imkan tanıyan vize türlerinden biridir. Vize işlemlerinin, Belçika konsolosluğu tarafından belirlenen şartlara uygun olarak yapılması gerekir. Aile birleşimi vize başvurusu, evrakların vize merkezine teslim edilmesi ardından Belçika vizesi 2023 ücretinin ödenmesi ile tamamlanır. Vize sonucu 1 ay içerisinde olumlu ya da olumsuz olacak yönde açıklanır.
 • Belçika aile birleşimi vizesi olumsuz sonuçlanan kişilere, vize reddinin sebebi açıklanmaz. Vize reddi itiraz dilekçesi yazabilir veya yeniden vize başvurusu yapabilirsiniz. Vize reddi genellikle evrak hatalarından kaynaklandığı için yeniden başvuru yapmak onay almak için daha makuldür. Vize sonucu olumlu olan kişiler, ülkeye seyahat ettikten sonra Göçmen Bürosuna başvuru yaparak oturum izni alabilir.

Belçika İş Arama Vizesi 2023

Belçika, yabancı uyruklu kişilerin ülkesinde çalışmasına izin vermektedir. Belçika’da çalışmak için çalışma, ticari, aile birleşimi, eğitim gibi uzun süreli vize türlerine başvuru yapılması gerekir. Belçika iş arama vizesi 2023 yılında başvuru yapılacak vize türlerinden biri değildir. Çalışma izni alınması için D tipi vize türlerinden birini alarak ülkeye seyahat etmeniz gerekir.

 • Belçika iş arama vizesi 2023 başvurusu, ülkeye uzun süreli vize türlerinden birini alarak gitmeniz ardından çalışma izni almanızı gerektirir. Çalışma izni başvurusu, Belçika sınırları içerisinde yapılır. Çalışma izni başvurusunda bulunmak için; vize, pasaport, fotoğraf gibi gerekli belgelerle birlikte Göçmen Bürosuna müracaat edilmesi gerekir. Çalışma izni geçici sürelerle verilmektedir.

Belçika Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Belçika eğitim & Erasmus vizesi 2023 yılında başvuru yapılabilecek uzun süreli vize türleri arasında yer alır. Eğitim vizesi; lise, üniversite, yüksek lisans, mesleki eğitim, dil kursu eğitimi amaçları ile ülkeye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği vize türüdür. Erasmus vizesi ise öğrenci değişikliği programına katılarak alınabilecek vize türüdür. Belçika ve Türkiye arasındaki üniversiteler arasında yapılan anlaşmaya göre Erasmus vizesi alınabilir.

 • Belçika eğitim & Erasmus vizesi 2023 başvurusu için Belçika’da bir eğitim kurumundan onay alınması ve onay alındığına dair belgelerin hazırlanması gerekir. Başvuru için vize talep formu doldurulması, Belçika konsolosluğuna vize talep dilekçesi yazılması gerekir. Belçika konsolosluğundan randevu alındıktan sonra gerekli belgelerin tümü vize merkezine teslim edilmelidir.

Belçika Vize Reddi 2023

Belçika vize başvurularının sonuçları ortalama 15 iş günü içerisinde açıklanır. Belçika vize reddi alan kişilere vize reddinin gerekçesi bildirilmez. Vize reddinin sebebi genellikle evrak hataları ve maddi sebeplerden kaynaklanır. Belçika vize reddi alan kişiler, itiraz dilekçesi yazabilir veya yeniden vize başvurusunda bulunabilir. Yeniden vize başvurusu, Belçika vize şartlarına göre aynı şekilde yapılabilir. Vize reddi alınmaması için Belçika vize şartlarına ve evrak listelerine dikkat edilmesi gerekir.

Belçika İşçi Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar? 2023

Belçika işçi vizesi, başvuru yapılması ardından ortalama 15 iş günü içerisinde çıkar.

Belçika D Tipi Vize Nedir? 2023

Belçika D tipi vize; aile birleşimi, çalışma, ticari, eğitim gibi uzun süreli vize türlerini kapsayan kategoridir.

Belçika’da Çalışma İzni Nasıl Alınır? 2023

Çalışma izni almak için uzun süreli vize türlerinden biri ile ülkeye seyahat etmeniz ve Belçika’da ikamet ettiğiniz bölgeye yakın Göçmen Bürosuna müracaat etmeniz gerekir.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir