2021 Belçika Vize Başvurusu - Vize Ofisi
Belçika Vizesi

Belçika Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

Belçika Turistik Vize

Başvuru yaptığınız dönemlere ve bazı kriterlere göre değişen Belçika Turistik vize evrakları için güncel listeye ulaşabileceğiniz Vize Ofisi danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Telefon numaralarımızdan bizleri arayarak veya email adreslerimize taleplerinizi, istek ve şikayetlerinizi göndererek hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Sizler için Belçika vize türleri, vize ücretleri ve vize randevuları ile ilgili tüm destekleri sağlamaya devam ediyoruz.

Belçika Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 1 – belcika turistik vize

Belçika Turistik Vize Detayları

Vize Ofisi adreslerimiz üzerinden sizler için tüm adımları titizlikle gerçekleştirmekteyiz. Kısa süreli seyahatlerinizde amaçlarınıza uygun davranmanız gerekmektedir.

Bu konuda Konsolosluğu ikna etmeniz halinde başarılı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Sizler de deneyimli ekiplerimiz sayesinde Belçika turistik vizelerle ilgili tüm detaylara hakim olabilirsiniz.

Pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması halinde güncel evraklar arasında yerini almasını sağlıyoruz. 2 adet yan yana boş sayfasının olması halinde Belçika turistik vizenizin basımı için yeterli olacaktır. Aynı zamanda seyahat bitiminden itibaren 3 ay daha geçerli olması, bu pasaportunuzu kullanabileceğiniz anlamına gelecektir.

Ancak eski vizelerinizin olması halinde, işlenmiş bütün sayfalarının fotokopilerini evraklarınızın arasına eklemeniz gerekmektedir. Eğer Belçika turistik vizesi ile ilgili evraklarda herhangi bir kararsızlık yaşıyorsanız ya da geçerli kriterleri taşımadığınızı düşünüyorsanız, Vize Ofisi sayesinde net kararları alabilirsiniz.

Pasaportunuzun geçerli olması halinde vize başvurularınız için gerekli evrakları hazırlayabilirsiniz. Dosyanızın hazırlanması aşamasında ekiplerimiz sizinle birlikte hareket edecektir.

Başvuru formunu online ortamlarda hazırladıktan sonra ıslak imzalı olarak teslim edebilirsiniz. Dilerseniz İngilizce, Almanca, Flemenkçe ve Fransızca olmak üzere 4 dilden birini seçerek formu doldurabilirsiniz. Ancak hangi dilde doldurduğunuzu ve buna göre değerlendirilmesini istediğinize dair formu başvuru esnasında ibraz etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca seyahat planınızı ve amaçlarınızı açık bir şekilde ifade eden dilekçerinizin ekli olması gerekmektedir. Ülkede kalacağınız süre boyunca hangi adımları atacağınızı gün gün belirtmeniz istenecektir. Gezinize dair programların gün gün işlenmesi gerekecektir. Birinci, ikinci, üçüncü gün gezilecek yerler şeklinde planınızı aktarmanız gerekmektedir.

Biyometrik fotoğrafların 2 adet olması yeterliyken, 6 aydan daha eski olmamasına dikkat edilecektir. Renkli bir şekilde baskı yapılmış şekilde sunacağınız fotoğraflarda yüzünüzün net olarak görülmesi yeterli olacaktır. Sizler de gözlük, çerçeve, aksesuar gibi yüzünüzü, göz, kulak ve alın bölgesini net göstermeyecek adımları atmaktan uzak durmalısınız.

Her yıl güncel bir şekilde sunulması gereken evraklarla ilgili olarak fikirleri bizlerden alabilirsiniz. Tüm dosyalarınızın değerlendirileceği yetkili tek kurum olarak Konsolosluk/Büyükelçilik hizmet verecektir. Sizler de gerekli hususların değerlendirilmesini talep etmek üzere bizleri arayabilirsiniz.

Belçika Turistik Vize Evrakları

 • Vize talep dilekçesinin 4 dilden birinin seçilerek hazırlanması gerekecektir.
 •  Pasaportun geçerliliğinin devam etmesine dikkat edilmelidir.
 •  Biyometrik fotoğrafların istenen ölçüde ve sayıda olması gerekecektir.
 •  Gelir belgelerinin ve varsa sponsorluk belgelerinin sunulması talep edilmektedir.
 •  Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile kimlik fotokopisinin sunulması zorunludur.
 •  Kişinin işine ve mesleğine veya işsiz olmasına göre istenecek birtakım belgeler bulunmaktadır.
 •  Çalışması, şirket sahibi veya çalışanı olarak başvurması halinde banka hesap özetleri, şirket evrakları ve SGK hizmet dökümleri belgeler arasında yer almalıdır.
 •  Öğrenci veya çalışmıyor olması durumunda sponsorun masrafları karşılayacağına dair belgeleri ibrazı gerekecektir.
 •  18 yaşından küçük olanlar için ebeveynlerden muvafakatname istenmektedir.

Belçika Schengen Vizesi ve Turistik Vize Başvuruları

Tüm şartların dikkatli bir şekilde okunması ve evrakların eksiksiz olarak sunulması gerekmektedir. Konsolosluğun ek belge talep etmesi ya da vize reddi vermesi seyahatlerinizi aksatabilir. Bu nedenle Schengen vizelerinde ve turistik vize alımında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Sizler de evraklarınızın hazırlanması, sunulması ve sonuçların takip edilmesi gibi hususlarda bizlere güvenebilirsiniz.

Belçika vize evraklarına  >> vizeofisi.com/belcika-vize-evraklari bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Belçika Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 2 – belcika ticari vize

Belçika Ticari Vize

Türkiye Cumhuriyeti ile Belçika arasında gerçekleşen ithalat ve ihracat hacimlerine baktığınızda yüksek oranları görebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıllarda tekstil ürünlerinden motorlu taşıt ekipmanlarına, makine ve teçhizatlardan, plastiklere ve ana metallere kadar hem ihracatı yapılan, hem de ithal edilen ürünlerin oranlarının milyon dolarları bulduğunu görebilirsiniz.

Türk vatandaşlarının Belçika’da ticari faaliyetlere katılımını sağlayan vize türüne başvurmaları gerekmektedir. Vize Ofisi merkezlerimiz aracılığıyla 180 günlük süreçte 90 günü aşmayacak seyahatlerin ticari amaçlarla gerçekleşmesinde Belçika Ticari vize başvurularının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ticari vize başvuruları için önemli evraklardan birisi şirketin göndereceği davetiye olacaktır. Antetli kağıt üzerine yapılan imza ve kaşeli bir şekilde sunulacak olan davetiyede gerekli detayların yer alması gerekecektir. Belçika’da yaşadığına dair bilgilerin, iş detaylarının ve pasaport fotokopilerinin bu evrak içerisinde sunulması gerekmektedir.

Ayrıca Vize Ofisi sayesinde Belçika ticari vize başvurularında ödenmesi gereken ücretlerle ilgili detaylı bilgileri elde edebilirsiniz.

Ödemeleri gerçekleştireceğiniz aşamaları, kurumları ve TL üzerinden yapacağınız ödeme tutarlarını öğrenebilmek amacıyla firmalarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Başvurularınızın eksiksiz ve sorunsuz şekilde gerçekleşmesinde etkili olacak çalışmalarımıza göz atabilirsiniz. Deneyimli danışmanlarımız sayesinde güncel evraklarla yapacağınız başvurularda herhangi bir problemin olmayacağını belirtebiliriz.

Belçika Ticari Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

 • İngilizce dilinde hazırlanacak, Konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesinin evraklar arasında yer alması gerekmektedir.
 •  Pasaportun seyahatten sonra 3 ay daha geçerli olmasına dikkat edilecektir.
 •  Biyometrik fotoğrafların 2 adet güncel olmasına dikkat edilmektedir.
 •  Davetiyenin Belçika’da faaliyet gösteren firma tarafından ulaştırılması gerekecektir.
 •  Güncel şirket evraklarının faaliyet belgelerinin ve vergi levhası gibi evrakların sunulması gerekecektir.
 •  SGK veya Bağ-kur hizmetlerine dair dökümlerin belgeler arasında yer almasına özen gösterilecektir.
 • Şirketin banka hesaplarına dair özetlerin 3 aylık ve güncel olması gerekmektedir.
 • Gelir belgeleri ile mesleki belgelerin bulundurulması gerekecektir.
 • Başvuru yapan kişilerin tam tekmil nüfus kayıt örneği ile nüfus fotokopilerinin yer almasına dikkat edilecektir.
 • Şirket sahibi olan kişilerin ayrıca maaş bordrosu gibi belgelerinin bulunması gerekecektir.

Belçika Ticari Vize Başvurusu Hakkında

Mesleki durumunuza veya bağlı olduğunuz şirkete göre düzenleyeceğiniz evraklarla Belçika ticari vizelerine dair başvuruları gerçekleştirebilirsiniz.

Böylece kongrelerde, toplantı ve fuarlarda katılımları gerçekleştirebilmek için tam zamanında başvurularınızın yapılması grekmektedir. Belçika’dan alacağınız davetiye üzerine, faaliyetlerde bulunacağınız sürelerde ülkeye giriş yapacağınıza dair izinleri almanız için evraklarınızın tam olması gerekmektedir.

Şirket çalışanlarının davetiyeye ek olacak şekilde, şirketin antetli kağıdına yazılan dilekçeyi temin etmeleri gerekmektedir. Dilekçenin detayında, yurt dışına çıkma sebeplerinin yer alacağı metnin yazılması gerekecektir.

Sizler de ziyaret amaçlarınızın dışına çıkmayacak şekilde adımlarınızı sağlıklı bir biçimde atabilirsiniz. Tüm rezervasyon bilgilerinin yer alacağı evraklarınızda tüm eksiklerinizin tamamlanması için deneyimli personellerimizden faydalanacaksınız. Ekiplerimiz mülakatlarınızda ve randevu alımlarında sizlere daima yardımcı olacaktır.

Karşılaşabileceğiniz problemlere ve vize reddi verilmesine neden olacak faktörlere dair sizleri uyaracak olan ekiplerimiz sayesinde seyahatlerinizi güvenle ve huzurla yapabilirsiniz.

Herhangi bir riskle karşılaşmadan bilgi mailimizde yer verilecek olan evrakları tamamlamanız halinde sorunsuzca adımlarınızı atabilirsiniz. Ofislerimize göndereceğiniz kargolarda yer alacak olan evrakları sizin için kurumlara ibraz etmekteyiz.

Belçika Ticari Vize Sonuçlanma Süresi

Parmak izi ibrazının 5 yıl içerisinde sunulması halinde VIS notu düşülerek, sonraki vizelerde gerek duyulmadan ve şahsen başvuru yapılmadan ofislerimiz üzerinden işlemler sürdürülmektedir.

Bu sayede 5 ile 15 iş günü içerisinde sonuçların olumlu şekilde alınmasına önem verilecektir. Tatil günlerinin de hesap edilerek gerekli süreçlerin başlatılmasında yetkililerimiz hızla adım atacaktır. Pasaportların alınmasının ardından belirteceğiniz adreslere gönderimi sağlayacaktır

Belçika Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 3 – belcika aile birlesimi

Aile-Arkadaş Ziyaret Vizesi

Belçika Aile-Arkadaş ziyaret vizesi alırken bazı kriterlerin değişikliğe neden olabileceğinizi unutmamanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Bu nedenle Vize Ofisi danışmanlarımızla iletişime geçerek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Güncel bir şekilde evrakları elde edebilmek için maddi durumunuzu, işinizi ve seyahat amaçlarınızı belirtebilirsiniz.

Tüm bu faktörlere göre değişmekte olan vize evraklarında son listeyi sizlere ulaştırmaktayız. Aile ve arkadaş ziyareti amacıyla Belçika’ya gitmek istediğinizde hangi belgeleri bulundurmanız gerektiğini sizlerle paylaşmaktayız.

Belçika vize türleri arasında kısa süreli olan ziyaret vizeleri sayesinde aile, arkadaş veya akraba ziyaretlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi amaçla alıyorsanız, o doğrultuda kullanmayı ve amacınızın dışına çıkmamalısınız.

Örneğin, alacağınız Aile ve arkadaş ziyaret vizesi ile ticari alanlarda bir faaliyete katılmamalı ya da çalışma amacıyla herhangi bir iş girişiminde bulunmamalısınız.

Aksi halde çeşitli cezaların gelebileceğini unutmamalı ve sonraki vize taleplerinizde olumsuz sonuçları doğuracağını göz ardı etmemelisiniz.

Bu doğrultuda ziyaretleri gerçekleştireceğinize dair basit bir şekilde ifade edeceğiniz dilekçenizle birlikte Belçika vize başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ofislerimizin sizin yerinize randevu ve evrak ibrazı gibi konularda profesyonellikle adımlarını atacaktır.

Sormak istediğiniz tüm sorularda ve öğrenmek istediğiniz hususlarda bizleri arayabilirsiniz. Doğru vizeyi alabilmek için sizleri yönlendirecek olan ekiplerimizle iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Evraklar

 • Belçika’da yaşayan aile bireylerinin, arkadaşların veya akrabaların adres ve telefonlarını içeren, davetiye mektuplarının adreslerinize ulaşması gerekmektedir. Bu sayede vize evraklarınız arasında en önemli belgelerden birisini hazırlamış olacaksınız.
 • Diğer bir husus ise pasaportlarınızın seyahat bitiminden itibaren 3 ay daha geçerli olmasıdır. Bu geçerliliğe sahip, eski olmayan ve güncel içerikli pasaportlarınızı bizlere ulaştırabilirsiniz.
 • Biyometrik fotoğrafınızın güncel, doğru ölçülerde ve beyaz arka fonlu olması gerekmektedir.
 • Gelir belgelerinizin işlerinize göre düzenlenmesi gerekecektir.
 • Tam tekmil nüfus kayıt örneğini bulundurmanız, kimlik fotokopisini eklemeniz ve talep dilekçenizi de uygun dillerde hazırlamanız gerekecektir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişilerin şirket sahibi, şirket çalışanı, devlet dairesi çalışanı veya öğrenci ve işsiz olmaları durumunda bizlerle yapacağı görüşmelerde belirmelerini rica etmekteyiz. Böylelikle maddi durumları gösterecek olan belgelerin hangi şartlarda hazırlanması gerektiğini ifade edeceğiz.
 • Çalışan kişilerin bunu belgelendirmeleri ve banka hesaplarında en az 5.000 TL limiti bulundurmaları gerekecektir. Öğrencilerin 18 yaşından küçük olmaları durumunda muvafakatname ve sponsorlarını bildirmeleri istenmektedir. Ev hanımlarının ve çalışmayan kişilerin birinci dereceden sponsorlarına dair bilgileri içeren yazı ile başvurmaları istenmektedir.

Belçika Vizesi İçin Davetiye Özellikleri

Belçika vizesi için ziyaret amaçlı başvuracağınızda davetiyenizin bulunması ve bazı şartlara göre hazırlanması gerekmektedir. Buna göre,

Davet eden kişinin akrabalık bağlarına, adreslerine, resmi dilde hazırlaması gereken noktalarda dikkatli olması gerektiğine dair bazı önerileri sunmaktayız.

Reşit olmayan kişilerin başvurularında gerekli belgeleri bulundurmalarını ve yabancı uyruklu kişilerin seyahat planlamalarında pasaportlarının 3 ay daha geçerli olmasına özen gösterilecektir. Öğrenci, çiftçi ve işverenlerin belgelerinin tam olması için araştırmaları hızla tamamlıyoruz.

Belçika Transit Vize

Kısa süreli Schengen vizesi kapsamında faydalanabileceğiniz transit vize başvurularınızı gerçekleştirirken tüm detayları Vize Ofisi merkezlerimizden öğrenebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nden seyahatlerinizi gerçekleştireceğiniz üçüncü bir ülkeye geçiş esnasında Belçika’dan transit geçişleri yapabilmeniz için bu vizeyi almanız gerekmektedir.

26 adet olan Schengen ülkeleri arasında bulunmayan bir konuma geçmek istediğinizde, uluslararası transit bölümlerini terk etmeyecek şekilde davranmanız gerekmektedir.

Havalimanlarınızda pasaport kontrollerini yaptırmadan geçişlerinizi uygun alanlarda sağlayabileceğiniz Belçika transit vize başvuruları hakkında tüm detayları ekiplerimize danışabilirsiniz.

VIS ibaresi bulunan pasaportlarınızla başvurularınızın gerçekleştirilecek olması halinde herhangi bir parmak izi ibrazı gibi biyometrik veri işlemleri yapılmadan, ofislerimiz aracılığıyla konsolosluğa evrak sunumları gerçekleştirilecektir.

Uzun dönemli olan vize başvurularının doğrudan konsolosluğa yapılmasının yanı sıra, kısa süreli vize başvuruları ise yetkili acenteler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Vize türünü doğru bir şekilde seçebilmek, uygun olan evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayabilmek ve bu konulardaki tüm sorularınızı yöneltebilmek için bizleri arayabilirsiniz.

Sizler de vizelerinizi almadan önce hangi şartları yerine getirmeniz gerektiğinin yanıtını almalısınız. Böylelikle masraflarınızı iki katına çıkarmanıza neden olacak vize reddi gibi durumlardan kurtulmuş olacaksınız.

Belçika Transit Vize Başvuru Evrakları  

 •  Vize Ofisi yetkililerimizle yapacağınız görüşmelerde ve mail üzerinden iletişime geçmeniz halinde ulaşacağınız evrak listesinde şunlar yer alacaktır:
 •  Hangi ülkeye gideceğinizi gösteren uçak rezervasyonlarına ve seyahat planlarınıza dair belgeler,
 •  Asıl gitmek istediğiniz ve transit geçiş yapacağınız vizenin aslı ile fotokopisi
 •  Yüzünüzün tam göründüğü 6 ay içinde çekilmiş ve güncel 2 adet biyometrik fotoğraf
 •  Yabancı dil seçiminizi yaptığınızı gösterir sonuç belgesi
 •  Transit geçişlerden faydalanabilmeniz için amacınızı açıkça gösteren vize başvuru formu
 •  Son olarak pasaportlarınızda hangi özelliklerin yer alması gerektiğine değinebiliriz. 10 yıl içerisinde alınmış güncel, eski olmayan ve yıpranmamış pasaportlarınızın seyahat dönüşünüz itibariyle 3 ay daha geçerli olması, başvurularınızın işleme alınacağını göstermektedir.

Ayrıca yan yana 2 adet boş sayfasının olması da önemli bir kriterdir. Eğer daha önce Schengen ülkelerine veya bu kapsamda yer almayan bir ülkeye vize almışsanız, bunu gösteren pasaport sayfalarının fotokopilerini evraklarınızın içerisinde bulundurmanız gerekecektir.

Tüm bu kriterlerin yerine getirilmesi halinde, belgelerin eksiksiz olması ve konsolosluğun bu plana ikna olması halinde büyük oranda olumlu yanıtları alabilirsiniz. Eksik, yıpranmış ve güncel olmayan belgelerle başvurularınızı yapmanız, vize reddi sonucunu almanıza neden olabilir. Bu nedenle dikkatli ve temkinli davranmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Belçika Vizeleri Hakkında

Yapacağınız başvurularda dikkat etmeniz gereken hususlarla ilgili sizleri bilgilendireceğiz. Belçika Konsolosluğunun yetkili olduğu karar verme aşamasında herhangi bir sıkıntının yaşanmaması için emek sarf ediyoruz. Sizler de ek belge istenmeden gerekli başvuruları titizlikle yapabilmek için adreslerimize gelebilirsiniz.

Eğer başvurularınızın tahmin edilenden daha kısa sürede sonuçlanmasını istiyorsanız bu durumda ek ücretleri ödeyerek VIP Başvurularını gerçekleştirebilirsiniz.

Ekiplerimiz sizler için her aşamada destek olmaya devam edecektir. Seyahat planlarınıza uygun olarak gerçekleştireceğiniz rezervasyonların daha faydalı olacağını belirtmekteyiz.

Vize ücretleri, seyahat sağlık sigortası ödemeleri veya tüm vize türleri hakkında gerekli yanıtları hemen alabilirsiniz.

Sizleri beklemekte olan ekiplerimizle yapacağınız görüşmelerden olumlu sonuçları almanız mümkün olacaktır.

Kısa sürede geri dönüşleri gerçekleştirecek olan ekiplerimiz sayesinde seyahatlerinizin sorunsuz bir şekilde gerçekleşeceğini görebilirsiniz.

Randevu işlemlerinizin eksiksiz bir şekilde yapılması, belgelerinizin hazırlanarak sunulması aşamalarında gerekli destekleri alarak, transit geçişlerinizi tam zamanında gerçekleştirebilirsiniz.

Belçika Vizesi: 2021 Vize Başvurusu 4 – belcika erasmus vizesi

Belçika Erasmus Vizesi

Üniversitelerin ve yükseköğretim kurumlarının, yurt dışındaki kurumlarla iş birliği içerisinde ortak projeler üretmesine yönelik programları içermektedir.

Erasmus programları sayesinde personel ve öğrenci değişimleri yapılmaktadır. Üniversitelerin kısa dönem yaptıkları bu değişimlerde mali destekler karşılıklı olarak sağlanmaktadır.

Böylelikle eğitim ve öğretimde kalitenin yükseltilmesi hedeflenmektedir. Farklı ülkelerin çalışmalarını, bilimsel ve kültürel çalışmalarını iş birliği içerisinde sürdürmelerine olanak vermektedir.

Buna göre sizler de Erasmus vizesi almak ve Belçika’nın yaşam şartlarına uyum sağlayabileceğinize dair ikna etmek için Vize Ofisi merkezlerimizle görüşebilirsiniz.

Belçika Erasmus Başvurusu Yapmak

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik programına göre kriterleri belirlenmekte olan Erasmus başvurularında bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Öğrencilerin not ortalaması bu anlamda en önemli kıstaslardan birisidir. Yüksek öğretim kurumlarına yapılan Erasmus başvurularında, hangi üniversiteye başvuracaksanız, beyannameye sahip olması gerekmektedir.

Okuduğunuz üniversitenin Erasmus kapsamında yer aldığından emin olmanız gerekecektir. Böylelikle üniversitelerin kendi insiyatiflerinde belirleyecekleri başvurularda, seçmelerde ve sınav takvimlerinde sizleri bilgilendireceklerini belirtebiliriz.

Buna göre Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmekte olan yüksek öğrenim kurumlarının, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre öğrencileri seçme ve başvurularını kabul etme yetkisi bulunmaktadır.

Belçika Erasmus Hibesi Almak

Belçika Erasmus vizesi alarak 3-12 ay arasında ülkede konaklama yapacağınız süreçte alacağınız finansal destek, masraflarınızı karşılamaya yetmeyecektir. Bu nedenle başvurularda bazı maddi kaynaklara yönelik belgeler istenebilmektedir.

Erasmus hibesi, Belçika’da eğitim veren yüksek öğretim kurumlarına başvuru yapacak olan kişilere, eğitim süreçleri boyunca ödenmektedir.

Kredi statüsünde yer almayıp, öğrencilerin geri ödemesi gerekmeyen tutarlardır. Erasmus hibesi için kontenjanda yer almayan kişilerin masraflarını ödemeleri gerekmektedir.

Yapılacak olan harcamalar ve konaklama bedelleri okulların sorumluluğunda olmayacaktır. Tüm detayları öğrenebilmek için bizleri arayabilir veya danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Belçika Erasmus Vize Evrakları

Başvurularınızı Vize Ofisi merkezlerimizin danışmanlığında gerçekleştirmek istediğinizde sizlere hangi evraklarla başvuru yapabileceğinize dair detaylı mailleri göndermekteyiz. Burada yer alacak olan evraklardan bazıları şöyledir:

 • Seyahat bitim tarihi itibariyle 1 yıl daha geçerli olan ve güncel konumda pasaportlar
 •  Dönemin başladığını ve bitirdiğini gösteren kabul mektubu
 •  Okul harcına ve ön ödemelerine dair belge
 •  Kalış sürelerinize göre hak edeceğiniz hibeye dair koordinartörlükten alınacak yaız
 •  Nüfus cüzdanı fotokopisi ile tam teknik aile bilgilerini gösterir nüfus belgesi
 •  Öğrenci belgesi ve Erasmus başvuru dilekçesi
 •  Gidiş ve dönüş yapacağınıza dair rezervasyon bilgileri
 •  Sağlık seyahat sigortası ve vize ücretleri şeklindedir.

Başvuru sahibine ailenin sponsorluk yapması durumunda ebeveynlerin iş ve çalışma şartları göz önünde bulundurulacaktır. İşveren olması durumunda şirket evrakları, bağ-kur dökümleri, şirket yazısı ve sponsorluk yazısı ile banka hesap dökümü gerekmektedir. Çalışan, devlet memuru ve emekli olunması halinde buna benzer evraklarla ilgili sizleri bilgilendiriyoruz.

Belçika Erasmus Vizelerini Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Konsolosluk Vize kabul bölümüne sunacağınız evraklarla ilgili Vize Ofisi danışmanlarımız sözleri yönlendirecektir. Evraklarınızın tamamlanmasının ardından kargo ile bizlere gönderebilirsiniz.

Randevularınızın uygun tarihlerde alınması ve ibrazların gerçekleştirilmesi aşamalarında sizlere destek oluyoruz. Parmak izi ibrazı ve biyometri veri ibrazları ile ilgili tüm detayları adreslerimizden öğrenebilirsiniz.

Tamamen Belçika Konsolosluğu tarafından kararların verilecek olmasından dolayı, kurumun olumsuz bir fikre kapılmaması adına gerekli tüm desteği sağlamaktayız.

Sizler de ayrıntılı bilgileri elde etmek için telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Profesyonel destekleri alarak başvurularınızı gerçekleştirmek istediğinizde bizleri arayabilirsiniz.

Belçika Şoför Vizesi

Şoförlük yapan kişilerin işleri gereği Belçika’ya giriş yapmaları için öncelikle vize almaları gerekecektir. Buna göre konsolosluğun talep edeceği bazı evraklar bulunmaktadır.

Vize Ofisi merkezlerimiz sayesinde kısa süreli olarak alacağınız vize başvurularınızda güncel evrak listesini talep edebilirsiniz. Bu sayede mail adresleriniz üzerinden gönderilecek olan evraklarla ilgili listeleri hazırlayarak bizlere ulaştırmanız gerekecektir. Bu evraklardan bazıları şöyledir:

Pasaport Özellikleri:

 •  10 yıldan eski olmayan, güncelliğini yitirmemiş, eskimemiş ve yıpranmamış pasaportlarınızla başvuru yapabilirsiniz.
 •  Pasaportlarınızın seyahat dönüşünden itibaren 6 ay daha geçerliliğini korumasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 •  Pasaportlarınızda daha önce alınan vizelerin fotokopisini dosyanıza eklemeniz istenecektir.
 •  Belçika Şoför vizesi başvurularınızın basılması için yan yana en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir

Fotoğraf Özellikleri:

 •  2 adet biyometrik özelliklerde olmalıdır.
 •  Başka bir vizede kullanılmamış olmasına dikkat edilecektir.
 •  35×45 mm ölçülerinde istenmektedir.
 •  Fotoğraflarda yüzünüzü, alnınızı, gözlerinizi veya kulaklarınızı kapatacak herhangi bir aksesuarın bulunmaması gerekecektir.

Vize Formu Özellikleri:

 •  İstenen dillerde hazırlanmış vize formunun bulunması gerekecektir.
 •  Hangi dilde hazırladığınızı ve hangi dilden değerlendirilmesini istediğinize dair sonuç belgesini bulundurmanız gerekmektedir.
 •  Vize formunda herhangi bir bilginin eksik olmamasına dikkat etmeniz istenecektir.
 •  Hatalı ve gerçeği yansıtmayan bilgilerle hazırlanmış vize formları reddedilecektir.

Talep Dilekçesi Özellikleri:

 • Şirket tarafından antetli kağıdına yazılacak olan dilekçeler dikkate alınacaktır.
 • Şoförün başladığı tarihlerin belirtilmesi istenecektir.
 • Hangi tarihlerde, hangi güzerdahlardan geçileceğine dair bilgiler yer almalıdır.
 • Araçta taşınacak olan mallarla ilgili bilgiler belirtilmelidir.
 • Masrafları karşılayacak olan kişinin bilgileri aktarılmalıdır.
 • Bu evrakta şirket yetkilisinin imzası ve kaşesi olalıdır.

Ayrıca şoför vizesi için;

 •  Takip formu
 •  Sabıka Kaydı
 •  Sürücü Belgesi Fotokopisi
 •  Kimlik Fotokopisi
 •  Seyahat Sağlık sigortası poliçesi ve vize ücreti
 •  Beyanname,
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu
 •  Banka hesap dökümü,
 •  Araç ruhsat fotokopileri gibi evraklar istenmektedir.

Belçika Şoför Vizesi Danışmanlık Hizmetleri

Belçika Şoför vizesini almak istediğinizde Vize Ofisi merkezlerimizden danışmanlık hizmetlerini alabilirsiniz. Ödemeniz gereken vize ücretlerine dahil olacak tutarları sizlerle paylaşmaktayız. Tüm bedellerin eklenmesiyle birlikte toplam tutarla ilgili güncel bilgileri elde etmenize olanak vermekteyiz.

Konsolosluk insiyatifinde olan vize onayının verilip verilmeyeceğine ve hangi sürelerde açıklanacağına dair detayları bizlerden öğrenebilirsiniz.

Sizler de merak ettiklerinizi sorabilmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Uzman danışmanlarımızın sizlere en iyi hizmetleri vereceğini görebileceksiniz.

Alacağınız cevaplar neticesinde hareket edebilecek ve büyük bir rahatlığı yaşayacaksınız. Sizler de sorunsuz bir şekilde danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilmek için telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Belçika vizeleri ve Schengen vize başvuruları hakkında tüm detayları öğrenmeniz mümkün olacaktır. Ticari vizelerde değerlendirilecek olan şoför vize hakkında tüm kapsamlı bilgileri aktarmaktayız.

Konsolosluğun vize reddi vermesi durumunda vize ücretlerinizin iadesi söz konusu olmayacağından, herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamanız adına titizlikle gerçekleştireceğimiz incelemeler neticesinde sizleri memnun edecek sonuçları ortaya koyacağız.

Belçika Vize Türleri Hakkında Önemli Detaylar

Başvurularınızı gerçekleştirirken karar verecek olan kurumun Konsolosluk olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Ofislerimiz sizler için konsolosluğun uygun olduğu tarihlerde ve saatlerde randevularınızı takip ederek belgelerinizi eksiksiz bir şekilde ibraz edecektir.

Sonuçlanma sürelerini daha kısa bir zaman dilimine çekebilmek için VIP başvuru hizmetlerine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Biyometrik veri ibrazları esnasında danışmanlarımızın sizleri yalnız bırakmayacağını görebileceksiniz. Seyahat planlarınızı destekleyen ve geri dönüşünüzü ispat eden otel veya uçak rezervasyonlarına dair tüm detayları adreslerimizden öğrenebilirsiniz.

En kısa sürede geri dönüşleri sağlayacak olan ekiplerimiz sayesinde zahmetsizce işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Sizler için sorunsuz bir şekilde atlatacağınız vize dönemlerinizin profesyonelce tamamlanmasını sağlıyoruz.

Belçika Kültürel-Sportif Konferans Vizesi

Schengen ülkelerinden olan Belçika’da düzenlenen kültürel veya sportif faaliyetlere ve konferanslara katılmak istediğinizde öncelikle bu amacınıza uygun vize başvurularını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Vize Ofisi adreslerimiz sayesinde Belçika Kültürel-Sportif Konferans Vizesi hakkında güncel bilgileri ve evrakları elde edebilirsiniz. Ofislerimizle yapacağınız görüşmelerin ardından mail adresleriniz üzerinden evrakların ulaştırılacağını görebilirsiniz.

Süreleri en iyi şekilde kullanmanızı ve en erken tarihte başvurularınızı gerçekleştirmenizi sağlayacak olan profesyonel ekiplerimiz sayesinde zorlanmayacaksınız.

Schengen ülkelerine geçiş yapmayı istediğinizde 180 gün içerisinde 90 günlük konaklama hakkını 26 ülkeden gitmek istediklerinizde değerlendirebilirsiniz.

Ancak bu durumu vize başvurularınız esnasında formlarda bildirmeniz gerekecektir. Ayrıca birden fazla ülkeyi seyahat edeceğinizde ilk giriş yapmanız gereken ülke Belçika olmalıdır.

Bu sayede Belçika’da düzenlenen kültürel faaliyetlerde, sportif müsabakalarda veya aktivite ve konferanslarda yerinizi alabilirsiniz. İlk olarak belgeleri tamamlamalı ve bizlere kargo ile göndermelisiniz.

Bu sayede parmak izi ibrazının gerektiği durumlarda biyometrik veri işlemleri konusunda destek alabileceğiniz ekiplerimiz sayesinde her aşamada rahat bir nefes alabilirsiniz.

Biyometrik veri ibrazının 5 yıllık süreçte geçerli olması sebebiyle, bu sürelerde daha önceki vizelerinde benzer işlemleri yapanların yalnızca evraklarını sunmak için yetkili acentelerle ve Vize Ofisi merkezlerimizle görüşmeleri yeterli olacaktır.

Belçika Kültürel-Sportif Konferans Vize Evrak Listesi  

 • Schengen vizelerinin tümünde istenen ortak evraklar bu vize türü için de geçerli olacaktır. Pasaportunuzun geçerliliğini koruması, vize ücretlerinin ve seyahat sağlık sigortasının yatırılması, başvuru formunun hazırlanması, mesleki ve maddi durumu gösterir belgelerin eklenmesi, biyometrik fotoğrafların 2 adet dahil edilmesi ve rezervasyonlarınıza dair bilgilerin yer alması bu aşamada yeterli olacaktır.
 • Ancak bu vize türünü almak istediğinizde ana evraklar dışında bazı ekstra evrakların talep edilmesi söz konusu olacaktır.
 • Eğer iş sahibi olarak bu vize türüne başvuru yapacaksınız resmi dillerden birisini seçerek hazırlamalı ve hangi dilde değerlendirilmesini istiyorsanız, buna yönelik sonuç belgesini dahil etmelisiniz.
 •  Ayrıca vergi levhası, ticaret sicil kaydı, iş yeri izin belgesi ve güncel 3 aylık SGK döküm belgesi gibi bazı evrakları ibraz etmeniz istenecektir.
 • Vizeyi almak isteyenlerin ve bu yönde başvuru yapanların reşit olmaması ve öğrenci olması durumlarında ayrı belgeler istenebilmektedir. Ebeveynlerinden imzalı başvuru formlarının yanında muvafakatname belgesine gerek duyulacağını belirtmekteyiz. Bununla birlikte öğrencilerin ve ev hanımlarının birinci dereceden sponsor olacak kişilere dair bazı evrakları hazırlamaları ve sunmaları istenmektedir. Öğrenci belgesi ve maddi duruma ilişkin belgelerin sunulması halinde konsolosluk vize başvurularınızı değerlendirecektir.
 • Üçüncü ülke vatandaşlarının Belçika Kültürel ve Sportif Konferans vizesine başvurabilmeleri için seyahat bitimi itibariyle 3 ay daha geçerli olan Türkiye Cumhuriyeti ikamet iznini evraklarına eklemeleri gerekecektir.

Belçika Vizesi İle İlgili Önemli Notlar

Başvurularınızın özenle ve hatasız bir şekilde yapılmasının ardından değerlendirecek olan kurum Belçika Konsolosluğu olacaktır.

Ek belge talep edilmesine gerek duyulmadan, doğrudan başvurularınızın uygun süreçlerde gerçekleştirilmesi için tüm çabayı sarf ediyoruz.

Belçika VIP başvurularından hangi şartlarda ve ücretlerde faydalanacağınızın yanıtını aktarmaktayız. Sizler de eşlik etmesini isteyeceğiniz ekiplerimizle iletişime geçebilirsiniz. Biyometrik veri ibrazı ve daha fazlası için adreslerimize ulaşmanız yeterli olacaktır.

Randevularınızın sorunsuz bir şekilde alınması ve evraklarınızın tam zamanında sunulması için bizlerle iletişiminizi koparmamanız gerekecektir.

Bu sayede memnun kalacağınız hizmetlerimizden faydalanmanızı sağlıyoruz. Sizler de tüm vize türlerinde ve Belçika vizeleri hakkında kapsamlı bilgileri elde etmek istediğinizde adreslerimizi ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede ödeyeceğiniz vize ücretlerinin ve yapacağınız diğer harcamaların boşa gitmeyeceğini görebileceksiniz

Belçika Eğitim-Araştırma Vizesi

Schengen vizesi kapsamında kısa süreli turistik, ticari, ziyaret veya transit geçişleriniz için alabileceğiniz Belçika vizelerinde ayrıca uzun süreli D tipi vize başvuruları ile 90 günden daha fazla konaklama hakkını elde edebilirsiniz.

Bu vize türlerinden birisi olan Belçika Eğitim- Araştırma vizesi hakkını elde edebilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Buna göre devlet kolejinde veya devlet üniversitesinde katılacağınız etkinlikler için sizler de bu vize türüne dahil olabilirsiniz.

Gerçekleştirmek istediğiniz staj çalışmalarında almanız gereken bu vize ile ilgili tüm evrakları tamamlamanız gerekmektedir.

Vize Ofisi adreslerimizle iletişime geçmeniz halinde güncel listelerin mail adreslerinizde yer almasını sağlayabilirsiniz. Yalnızca dakikalar sürecek olan bu işlemler sayesinde Belçika seyahatlerinizi gerçekleştirebilmeniz için sorunsuzca hareket etmiş olacaksınız.

Belçika Eğitim ve Araştırma Vizesi Evrakları

Konsolosluğun vize türlerine göre standart olarak bazı temel evrakları talep etmesinin yanı sıra, ek belgeleri de talep etme hakkı bulunmaktadır.

Her başvuru türüne göre değişebilen bu belgelerin listesini elde etmek için Vize Ofisi adreslerimizle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede sizler de eksiksiz ve hatasız bir şekilde Belçika Eğitim ve Araştırma Vizesi evrakları ile ilgili bilgi sahibi olabileceksiniz.

Bu evraklar arasında mutlaka yer alması gereken evraklardan bazıları:

 • İngilizce dilinde hazırlanmış ve şirket sahiplerinin Konsolosluğa hitaben yazacakları vize talep dilekçesi
 • Seyahatin bitiminden itibaren 6 ay daha geçerli olmasına dikkat edilen pasaport
 •  2 adet biyometrik özelliklerde ve istenen ölçülerde güncel fotoğraf
 •  Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı aile bilgilerini gösterir nüfus kayıt örneği
 •  Maddi açıdan sorun yaşamamanız için banka hesap özetlerinin son 3 aylık bilgileri

Belçika eğitim ve araştırma vizesinde, diğer vize türlerinde yer almayan bazı ek belgeler talep edilebilmektedir. Bunlar;

 • Öğrenim görülecek olan okuldan orijinal kabul belgesi ve kayıt edildiğinize dair resmi belgeler
 •  Ücretsiz staj görecek olmanız halinde bunu gösterir belgeler
 •  Hazırlık dönemini bitirdikten sonra eğitime devam edileceğine dair belgeler
 • Yüksek öğretime geçiş konusunda sorun yaşamadığınızı işaret eden diploma ve denklik belgeleri
 • Burs alanların belgeleri veya burs almayanların ise sponsor tarafından belirli miktarda her ay bulunması gereken ücretler
 • Sponsorun olması durumunda oturum kartı, nüfus cüzdanı, süresiz oturum izni gibi belgeleri
 • Sponsorun Belçika’da olması halinde kaydının yapıldığı Belediye aracılığıyla elde edilecek davetiye ve aile toplum kağıdı
 •  Sponsorların gelirlerine ilişkin son 3 aylık resmi belgeler
 • 21 yaş üstünde olan öğrencilerin 6 ay içerisinde hazırlanmış adli sicil belgeleri
 •  Reşit olmayan kişilerin vize başvurularında ebeveynlere ilişkin belgeler ve imzalar
 •  Hangi dili tercih edeceğinizi belirten evrak ve öğrencinin yazılı bir şekilde mülakat formu yer almalıdır.

Belçika Eğitim ve Araştırma Vizesine Nasıl Başvuru Yapmalıyım?

Doğrudan konsolosluğa gerçekleştirebileceğiniz uzun süreli vize türlerinden olan eğitim ve araştırma vizesi ile Belçika’ya seyahat etmek istediğinizde pasaportunuzun güncel olması, fotoğrafınızda yüzünüzün net olarak görünmesi gerekmektedir.

Konaklamaya ve uçuşa dair rezervasyon bilgilerinin yer almasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca yetkili kurumların belirleyeceği doktorlardan alınacak olan sağlık raporunu bildirmeniz gerekmektedir.

Sizler de normal süreçleri takip edecek olan ekiplerimizle tanışmak, daha kısa sürede sonuç alabilmek için VIP Başvuru detaylarını öğrenebilmek ve seyahatinizi ispat edecek olan belgelerle adımlarınızı hızla atabilmek için hemen Vize Ofisi adreslerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayede sizler için en uygun tarihlerde randevuların alınmasını sağlıyoruz. Belçika seyahatlerinize uygun olacak şekilde başvuruların en uygun zamanlarda gerçekleştirilmesine olanak vermekteyiz.

Belçika Au-Pair Vizesi

Belçika’da yaşayan bir ailenin yanında, 90 günü aşkın süreyle kalmak istediğinizde Belçika Au-Pair vizesine başvurmanız gerekmektedir.

Uzun süreli D tipi Belçika vizeleri arasında değerlendirilecek olan bu başvurularınızın sorunsuzca gerçekleşmesi için Vize ofisi adreslerimizle tanışabilirsiniz. Sizler de geçici bir süreyle Belçika’da kalarak, kültürünü ve yaşam şartlarını benimsemek isteyebilirsiniz.

Dil bilginizin gelişmesi, ailenin işlerini kolaylaştıracak adımların atılması ve anlaşmalı bir şekilde ülkede kalışınızın sağlanması amacıyla bu başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sizler de bu adımları atmak için nereden başlayacağınızın yanıtını alabilirsiniz.

Au-Pair vize başvurularında sözleşme ve izinle ilgili olarak tüm işlemleri tamamlamanız gerektiğini vurgulamaktayız. Ayrıca ibraz etmeniz gereken belgelerin listesini hızlı bir şekilde ulaştırıyoruz. Kısa sürede olumlu yanıtları alabilmek adına en doğru ve eksiksiz adımları atmak istediğinizde ofislerimizi arayabilirsiniz.

Belçika Au-Pair Vizesi Evrakları  

Vize Ofisi merkezlerimiz aracılığıyla mail adreslerinize güncel listeleri talep edebilirsiniz. Pasaportlarınızın 10 yıldan eski olmaması, güncel olması, eskimemiş olması ve 2 adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Ayrıca seyahatlerinizin bitimi itibariyle 1 yıllık daha geçerli olması istenen şartlar arasındadır.

Eğer daha önce aldığınız vizeler varsa, pasaportunuza işlenmiş durumda olan tüm sayfaların kopyalarının evrağa eklenmesi istenecektir. Kimlik bilgilerini içeren sayfalarla birlikte, geçerlilik sürelerine ve mühürlü sayfalara ilişkin örneklerin ilave edilmesi beklenmektedir. Aksi halde başvurularınızın iade edileceğini ve reddedileceğini unutmamalısınız.

Biyometrik fotoğrafın yüzünüzün görüleceği şekilde çekilmesi gerekmektedir. Son 6 ay içerisinde beyaz fonlu olarak çekilmesine özen gösterilmektedir. Bu şartlarda fotoğraflarınızın ibraz edilmesi yeterli olacaktır.

Başvuru formunun 2 adet doldurulması gerekmektedir ve hangi dilde dolduracağınız önem arz etmektedir. İngilizce veya Fransızca, Almanca ya da Flemenkçe olarak hazırlanacak evrakların hangi dilden incelenmesi istediğinizi belirtecek olan sonuç belgesini eklemeniz gerekmektedir.

Ayrıca başvuru sahibine ait olan çalışma kartının aslının ve 2 adet fotokopisinin eklenmesi istenecektir.

Adli sicil kayıtlarının resmi dillerden birisinde yazılmış olması gerekmektedir. Son 6 içerisinde hazırlanmış olan bu evrağın ilgili bakanlık veya adli mahkece onaylanmış olması gerekmektedir. Bu sayede apostilli kaydının alınması ve 2 adet fotokopisinin ilave edilmesi gerekmektedir.

Belçika Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından belirlenen şartlarda alınacak olan sağlık raporlarının tarihlerinde 6 aydan eski olmamasına özen göstermeniz gerekecektir.

Seyahatlerinize ve dönüşünüze ilişkin rezervasyon bilgilerini mutlaka ilave etmeniz istenmektedir.

Buna göre yukarıda belirttiğimiz evrakların fotokopilerini ve orijinallerini sunmanız halinde sonuçları kısa sürede elde edebileceğinizi belirtmekteyiz.

Vize ücretleri ile ilgili ofislerimizi arayarak detaylı ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Nakit olarak ödemeniz gereken ve TL bazında değerlendirilecek olan vize ücretlerinin başvuru yapacağınız türe göre değişebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle sizler de en güncel bilgi, evrak ve ücretlerle ilgili olarak adreslerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Belçika vize başvurularınızda seyahatlerinizi kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası poliçenizin dahil edilmesiyle başarılı bir şekilde sürecin işleyeceğini görebileceksiniz.

Tüm evrakları sıralı bir şekilde sizlere aktaracak olan ekiplerimiz sayesinde asla zorlanmayacaksınız. Vizenizde parmak izi ibrazına dair VIS ibaresi olmaması durumunda talep edilecektir.

Kısa süreli C tipi vizelerde VIS ibaresinin alınması uzun süreli D tipi vizelerde geçerli olmayacaktrı. 6 yaşın üzerinde olan başvuru sahiplerinin başvurularında biyometrik veri ibrazı için şahsen gitmeleri gerekecektir.

Parmak izinin alınmayacağı bazı durumların yasal çerçevelerle belirtildiğini söyleyebiliriz. Parmak izi alınmasının mümkün olmadığı durumlar ve 6 yaşından küçük olan çocukların dışında prosedürler büyük bir titizlikle uygulanacaktır. Tüm detayları elde etmek ve evraklarınızın eksiksiz tamamlanmasını sağlayacak ekiplerimizle görüşmek için bizlere hızla ulaşabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
 • ×