FRANSA VİZESİ HAKKINDA

Fransa vizeleri hakkında en profesyonel desteği alabilmek için başvurmanız gereken tek danışmanlık merkezi Vize Ofisi’dir. Vize ofisi size ihtiyacınız olan teknik desteği sağlayarak, Fransa vizesi almak için ihtiyacınız olan her detayı size anlatıyor. Bilgilendirme ve de prosedür araştırması konusunda yıllarca bu hizmette görev yapmış olan personeller ve de vize işlemleri konusunda uzmanlaşmış isimler sayesinde Fransa vizenizi alabilirsiniz. Başvur yapacağınız vize çeşidi hakkında ve de ücreti hakkında daha detaylı bilgi alabileceğiniz bu profesyonel danışmanlar sayesinde işlemlerinizi sıkıntı ya da aksama yaşamadan sürdürebilirsiniz.

Fransa Schengen ülkeleri arasında olması nedeni ile diğer Schengen ülkeleri ile benzer vize başvuru kriterlerine sahiptir. Bu kriterler her kategoride başkalaşırken; öğrenci, aile birleşimi ya da oturum vizeleri ile alakalı da vize başvurularınızı Başkonsolosluklara yönlendirebiliyorsunuz. Fransa’ya vize başvurusu yapabileceğiniz kategorilerin dışında bir de başvuru yapabilecek meslek grupları bulunmaktadır.

Bu meslek grupları içerisinde; denizciler, tur şoförleri, geni personelleri, kültürel ve de sportif seminerler verecek olan sanatçı ve de sporcular yer alıyor. Ayrıca AB pasaportu bulunan aileler, eşler ya da çocukları da Fransa vizesi başvurularını konsolosluklardan yapabilirler. Fransa vizesi almak amacı ile yapacağınız tüm başvuruların takibi ve de yönetimi ile alakalı danışabileceğiniz vize Ofisi; özellikle doğru evrak ve de eksiksiz bilgi aktarımı yapabilmeniz amacı ile size yardımcı olmaktadır. Fransa’ya yolculuk yapmak isteyenlerin ilk başvuracağı vize çeşidi hangisidir öğrenmek isterseniz, ilgili personel size yardımcı olacak tüm bilgi birikimine sahiptir.

 

Fransa Vizesi

Avrupa ülkelerine seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız başvuru öncesi Schengen ülkelerinden olup olmadığına bakmalısınız. Gideceğiniz ülke Schengen ülkelerinden bir tanesi ise başvuru esaslarını Schengen vizesi esaslarına göre yapmalısınız. Avrupa’nın önemli ülkelerinden bir tanesi olan Fransa özellikle turizm konusunda oldukça popülerdir. Çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan ülkeye Türkiye’den gitmek isterseniz Fransa vizesi almanız gerekecektir. Bunun için de başvurulara dair ayrıntıları iyi bilmek ve doğru şekilde başvuruyu sunmak gerekir. Ayrıntılı şekilde belge hazırlığı ve başvuruya dair detaylar vizenin alınabilir olmasını doğrudan etkilemektedir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa’ya gidebilmeniz için alacağınız vize seyahat amacına göre olmalıdır. Kısa ve uzun süreli seyahatler için yapacağınız planlamaya göre değişkenlik gösteren yapı söz konusudur. Seyahat amacınız 90 güne kadar Fransa’da konaklama amacı güdüyor ise vize türünüze göre işlemleri yürütmeniz gerekmektedir. 90 günden fazla kalmanız durumunda da değişen faktörler söz konusu olacaktır. Schengen bölgesinde olmasından dolayı Fransa Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

Vize almak hem araştırma gerektiren yapıya sahip hem de detaylı şekilde evrak temini gerektiren düzeye sahiptir. Fransa vizesi nasıl alınır? Nereye başvuruda bulunur gibi ayrıntılar sizi doğruya götürecektir. Genel itibari ile bakıldığında profesyonel destek almak sonucun olumlu yönde ilerlemesinde son derece etkilidir. Bunun için de vize başvuru merkezleri ile irtibatlı olmakta fayda vardır. Vfs global aracılığı ile Size hem rehberlik edecek hem de başvurunuzun her bir adımında destekçiniz olacak yapı söz konusudur. VFS Global başvuruya dair esaslarda uluslar arası kimliğe sahip olup, her alanda profesyonel hizmet sunmaktadır. VFS Global telefon numarasından arayıp önce randevu almalısınız. Görüşmelerinize göre yol haritası çizmeniz çok daha kolay olacaktır. Vizenin alınabilir olması hususunda pasaport kontrollü ve takibi çok önemlidir. VFS Global pasaport takip konusunda detaycı yapısı ile beklentilerin fazlasını sunmaktadır. Kontrolün sağlanması ve evrak teminlerinin sürdürülmesinde bu yapı önemlidir.

Fransa Vizesi Gerekli Evraklar

Fransa’ya ister turistik ister ticari isterseniz de eğitim amaçlı seyahatler gerçekleştirebilirsiniz. Her durumda da evrak teminlerini doğru şekilde yapmalısınız. Fransa vizesi gerekli evraklar listesine göz atmalı ve listede bulunan her bir evrakı başvuru da sunmalısınız.

Öncelikle pasaportunuzun seyahat sonrasında da geçerliliğinin 6 ay daha devam ediyor olması gerekmektedir. Pasaport yapacağınız seyahat için uygun olmalı ve içerisinde en az 2 boş sayfa olmalıdır. Vize talep dilekçesinin Fransa Konsolosluğu ile alakalı olacak şekilde düzenlenmelidir. Yani konsolosluğa hitaben yazılması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, vize başvuru formu, hesap özeti ve meslek bilgileri gibi belgeler ibraz edilmelidir. Seyahat amacına göre evrak temin edilmesi zorunlu olup, bu hususta mutlaka doğru belge aktarımı sağlanmalıdır. Fransa vizesi ekşi sözcükte yer alan bilgilendirmelerden de detaylı bilgi edinmeniz mümkündür.

Fransa Schengen bölgesinde olduğu için Almanya vizesi ile de Fransa’ya gidebilirsiniz. Fakat burada ki en önemli ayrıntı Almanya vizesiyle önce seyahati Almanya’ya gerçekleştirmeli ve Almanya üzerinden Fransa’ya geçilmelidir. Bu hususta Schengen bölgesinde ki ülkelere geçişler vize süresince sorunsuz şekilde gerçekleştirilmektedir.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tüm detaylar sorunsuz şekilde irdelenip evrak teslimi yapıldıktan sonra konsolosluk vize değerlendirmesinde bulunmaktadır. Bu hususta merak edilen nokta ise Fransa vizesi kaç günde çıkar? Kısa süreli vize başvurularında 7 – 10 iş günü içerisinde netice alınırken uzun süreli vize başvurularında ise bu süre 10 günden fazladır. Başvuru esasına göre hareket etmek ve seyahate 1 ay kala başvuruyu sunmak daha güvenli olacaktır. Değerlendirme aşamasında ek belge talepleri söz konusu olabileceği için dikkatli hareket etmelisiniz. Başvurunuzun ret edilmesi durumunda seyahat tarihi gelmeden önce itiraz etme ve tekrar başvuru için de zamanınız olacaktır.

Fransa

FRANSA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Turistik vize başvurularının olmazsa olmazı olan ilk şartı; 90 günlük Schengen vize süresini aşmamanızdır. Seyahat sebebiniz eğer Fransa’yı gezmek, yeni bir ülke tanımak, vakit geçirmek ise turistlik Fransa vizesine ihtiyacınız vardır.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Fransa’da turist olarak gezebileceğiniz süre en fazla 90 gündür. 6 aya kadar verilebilen bu vize türünün sadece 3 aylık süresi konaklamaya dahil edilebiliyor. Bireysel olarak başvurabileceğiniz Fransa turistik vize başvurunuzu Vize Ofisi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Fransa turistik vize sürenizin onaylanması için gerekli görülen hazırlığı yapmalısınız.

Nereye Başvurulur: Fransa’ya yolculuk yapmadan önce yapmanız gereken bir takım işlemler vardır. Bu işlemleri yerine getirmek için de Konsolosluğa başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Fransa Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Fransa Schengen vizesi kriterleri farklı olan bir vize türüdür. Bu özel kriterlerin buluştuğu güncel pasaportsunuz işlemlerde size sorun yaşatmayacaktır.

Fransa Schengen Vize Başvuru Formu: Schengen ülkelerine yolculuk yapmak isteyen şahısların müracaat etmeden önce doldurması gereken resmi evraktır. Bu evrakta sizin şahsi ve de mesleki bilgilerinizin yanı sıra; adres, eğitim vb. bilgilerinizin de eksiksiz olarak yer alıyor olması gerekmektedir. Bu forma ulaşmak için Fransa Konsolosluğunun resmi sayfasını kullanabileceğiniz gibi Vize Ofisi’ne de başvurabilirsiniz

Biyometrik Fotoğraf: Kesinlikle bu fotoğraf üzerinde herhangi bir oynama ya da photoshop işlemi yapılmamalıdır. Remi bir kuruma verileceği unutulmamalıdır.

Banka Hesap Dökümü: Fransa vizelerinin hazırlık aşamasında ki evrak sıralamasında kesinlikle atlanmamsın gereken bir diğer önemli belge de; sizin maddi durumunuzu belgeleyecek olan banka dökümüdür.

Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen ülkeleri ile alakalı olarak daha önce de karşılaşmış olabileceğiniz teminatlı poliçe uygulaması Fransa için de geçerlidir. Fransa seyahat sağlık sigortası hakkında bilmediğiniz ya da merak ettiğiniz detaylara ulaşabileceğiniz işinde uzman olan adres Vize Ofisi’dir. Seyahat ve sağlık sigortanızın başlama süresi, yolculuğunuzdan bir gün önceyi kapsarken, bitiş tarihi ise; Türkiye’ye dönüşünüzden sonra ki günü kapsamalıdır.

Ulaşım Rezervasyonları: Seyahat ve de konaklama durumunuzun en resmi şekilde ispatlanması gerekmektedir. Öyle ki; Fransa Konsolosluğu bu konu da sunulan belgelerin bir kısmını kabul etmemektedir. Gidip ve de dönüş tarihinizi kapsayan uçak biletleriniz ve de yetkili acente tarafından onaylanmış olan konaklama bilgilerinizin yer aldığı evrakların sunulması çok daha etkili bir yöntem olacaktır. Rezervasyon bilgilerimizin ve de konaklama tarihlerinizin bir biri ile uyum içerisinde olması da beyanlarınızın doğruluğunu kanıtlayacaktır.

Mesleki Evraklar: Başvuru sahibinin bazı durumlarda ekstra evrak sunması beklenebiliyor. Bu durumları yaşayabilecek başvuru sahipleri ise; mesleki durumlarından dolayı bu ekstra durumu yaşamak zorunda kalıyorlar. Eğer SGK’lı bir çalışansa vize başvuru sahibi; hesap cüzdanı ya da geçtiği üç ayı kapsayan banka hesap dökümünün bir örneğini; vize randevusundan on gün önce tedarik etmelidir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Turist olarak Fransa’ya gitmeyi planladığınız günden neredeyse 2 hafta öncesinden bu işlemlere başlamanız gereklidir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Fransa vize başvurularını güncel inceleme prosedürlerine göre inceledikten sonra hemen kişiye sonucunu bildiren bir ülkedir. Türk vatandaşlarının bu başvuruları ise; Fransız Konsolosluklarından 7 ile 21 gün içerisinde cevaplıyor.

FRANSA TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Ticari Vize Nedir: Ticari bir durumda Fransa’da bulunmanız gerekiyorsa; bu durumu belirterek, vize işlemlerinizi Fransa ticari vize işlemleri kategorisinde yapabilirsiniz. Fransa ticari vize süreci de tıpkı benzer vize başvuru süreçleri şeklinde işlemektedir. Ticari durumunuzu kanıtlayacak iş ve de özel evraklarınızın ilgili kuruma sunduktan sonra; size verilecek olan vize süresinin ne olduğunu beklemelisiniz. Fransa’nın diğer Schengen ülkelerinden ayrıldığı bir konu varsa; o da ticari vize başvurularında aradığı kriterler ile alakalıdır. Ticari vize kriterlerinden en çok dikkat etmeniz istenen nokta; yetkililere sunduğunuz evrakların tarihleridir. Başvuru yapacağınız tarihte sunmanız gereken evrakların hepsinin son üç ayınızı kapsıyor olması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir: Ticari amaçlı olan her başvuru; 90 gün konaklamalı toplamda, 180 gün olarak sunulmaktadır.

Nereye Başvurulur: Fransa Konsolosluğu ile Fransa Büyükelçiliği’nin başvurularınızı alabilecek yetkili kurumlar olduğunu unutmayınız.

Fransa Ticari Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Vizenizin sonlanma tarihi genellikle sizin istediğiniz üzerine oluşturuluyor. Dolayısı ile bu tarihi belirlerken, sadece kendi faaliyet planınızı değil, aynı zamanda pasaportunuzun da dönüşünüzü sağlayacak kadar geçerlilik süresinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Davet Belgesi: Şahıs ya da kurum-şirket bu beyanı yaparken; antetli kağıt kullanmalı, tarih ve de imza atmayı da ihmal etmemelidir. Ancak Fransa ticari vizenizi almanızın en önemli yolu olan bu davetiyenin diğer ticari davetiyelerden büyük bir farkı vardır. Ticari davetiye Fransız polisi onaylı olmalıdır.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfusu Kayıt Örneği: Nüfus kayıt örneğinizin mutlaka detaylı olmasına dikkat etmelisiniz. Vize başvurusunda sizden istenen şey; kesinlikle bu evrakın detaylı bir halidir. Detaylı hali sunulan vukuatlı nüfus kayıt örneği; sizin ve de ailenizin kimlik ve de adres bilgilerinizi içermektedir.

Fransa Ticari Vize Başvuru Formu: Her vize başvurusunda doldurulan ilk evrakların arasında yer alan; Fransa ticari vize başvuru formu, sizin de doldurmanız şart olan bir evraktır. Bu evrak sayesinde vizeniz, ticari başvurular dahilinde değerlendirmeye alınacak ve de doğru bir değerlendirmeden sonra; amacına uygun olup olmadığına karar verilecektedir. Formda yanıt verdiğiniz her soru, cevapladığınız her sual sizin beyanlarınızın bir biri ile karşılaştırılmasını sağlayacaktır. Böylece amacınız ile söyleyeceklerinizin aynı niyeti taşıyıp taşımadığı, ticari vize başvurunuzun değerlendirilmesinde büyük rol oynayacaktır.

Biyometrik Fotoğraf: Fransa Hükumeti; vize incelmelerinde belediği fotoğraf ölçüsünün 35*45 olduğunu daha önce de vurgulamamıştır. Gerekli bilgilendirmeye Vize Ofisi’ni arayarak da ulaşabilirsiniz.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Ticaret hayatı nedeni ile Fransa’da bulunması gerekli olan kişi; vize başvurusunu yapacağı tarihi iyi ayarlamalıdır. Bu tarih yolculuğundan önceki 1 ay içerisinde netleşmelidir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Fransa ticari vizelerin başvuruş hizmetini konsolosluklardan yürütüyor. Başvuruların değerlendirilmesi ile sonuçlanması ise yaklaşık olarak 1-3 haftalık bir zaman dilimini kapsıyor.

FRANSA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir:  Fransa Schengen kategorisinde ziyaret edebileceğiniz, sevdiklerinizi görebileceğiniz bir ülkedir. Ülkeye; aile ve arkadaş ziyareti vizesi alarak gidebilirsiniz.

Kaç Günlük Alınabilir: Aile ya da arkadaşçalarınızı ziyaret amacı ile alabileceğiniz bu vize türünde size kısıtlanmış bir süre tanınmıyor. Ziyaretiniz 1 ay ya da bir hafta olabilir. Ancak 6 aydan fazla olan başvurular, yetkililerin inisiyatifine alınarak 6 aydan daha kısa bir süre olarak revize ediliyor.

Nereye Başvurulur: Ailenizi görmek amacı ile Fransa’ya gideceğiniz bu seyahatinizden önce vize başvurusunda bulunmalısınız. Bu başvuruyu ise; Fransa Konsolosluklarında gerçekleştirmeniz mümkündür.

Fransa Aile Ziyareti Gerekli Evraklar Nelerdir           

Pasaport: Özellikle 2009 yılından sonra alınmış olan pasaportların bu başvuru için uygun olduğunu özellikle belirtmeliyiz. Fransa vize işlemlerinizin en az sorunla sonlanmasını istiyorsanız, özellikle pasaportunuz ile alakalı varsa eksiklikleri tamamlamalı ya da ortadan kaldırmalısınız. Pasaportunuzun son vize işleminden sonra ki sayfası boş olmalı.

Davet Belgesi: Fransa’nın en kolay verdiği vize çeşidi; aile, arkadaş ziyaret vizesidir. Bu vize direk olarak Fransa’da yaşayan bir kişini daveti üzerine verildiği için daha hızlı sonuç veren bir vizedir. Davetiye orada yaşayan yakınlarınızdan birsine ait olmalıdır. Samimi ve de tamamen amacına yönelik olarak hazırlanan bir davetiye, size bu vizenin kapılarını sonuna kadar açacaktır. Vize sahibinin adres ve de ikametgah bilgileri ile varsa pasaportu, kimlik fotokopileri de davetiye ile gönderilmelidir. Siz ise; başvurunuzu daha da net bir şekilde beyan etmek amacı ile bu belgenin de aslını sunmalısınız.

Fransa Schengen Vize Başvuru Dilekçesi: Bu formda yazan adres ve de konaklama bilgileri çok iyi düşünülerek yanıtlanmalıdır. Sonuçta tatil planlarında bekleyemeyen değişiklikler yaşanabilir. Ancak başvurunuzu başlattığınız ilk ortam internet olduğu için bu formda ki bilgiler başvurunuzun kayda geçtiği ilk bilgiler olacaktır.

Biyometrik Fotoğraf

İlgili Rezervasyon Kayıtları

Maaş Bordrosu: Aile ya da arkadaş ziyaretiniz için bu vizeye başvurmuş olsanız da; kesinlikle maddi durumunuzu gösteren bir belge sunmalısınız.

Ne zaman başvurmak gerekir:  Aile ya da arkadaşlarınızla plan yapmadan hatta uçak biletinizi ayırttıktan hemen sonra başvurunuz yapabilirsiniz. Yaklaşık olarak tahmini uçuşunuzdan 20 gün önce harekete geçebilirsiniz.

FRANSA TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Fransa havaalanından komşu ülkelere geçiş yapmak amacı ile alınan vizeler; transit vize adı altında değerlendirilmektedir.

Kaç günlük alınabilir: Transit vizeler; günlük olarak değerlendirilebilecek vizelerdir. Sadece geçiş izni veren ve de yolculuğunuza devam etme imkânı sağlayan vizelerdir.

Nereye Başvurulur: Fransa Başkonsolosluğu, Büyükelçilik ve de Konsolosluklara taleplerinizi yöneltebilirsiniz.

Fransa Transit Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Yeni işlenecek olan Fransa vizesi için 2 boş sayfaya ihtiyaç var. Pasaportun ikinci sayfasında yer alan vatandaşlık bilgilerinizin bulunduğu sayfa ile daha önce yurt dışına çıktıysanız o işlemlerin bulunduğu sayfanın birere kopyasını da dosyanızda bulundurmaya dikkat etmelisiniz.

Gideceğiniz Ülkeye Dair Uçak Bileti Rezervasyon Örneği

Biyometrik Fotoğraf: Gerekli standartlara uygun bir şekilde teslim edeceğiniz 2 adet fotoğraf, Fransız vize başvurusunda sizin ihtiyaç duyacağınız başka bir önemli şeydir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Fransa vizenizi alırken sorun yaşamamanız adına elinden geleni yapmaya hazır olan Vize Ofisi, sizlere büyük bir iyilik yaparak, bu poliçe kapsamında da yine desteklerini sunmaktadır. Gerekli poliçe hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bu hususların başında ise; poliçenin başlama ve de bitim tarihleri gelmektedir.

Transit Vize Dilekçesi: Fransa’da transit geçiş yapmak olduğunu anlatan bir yazı sunmalısınız.

Asıl yolculuk yapılacak olan ülkeye ait vize beyanı.

Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Banka Hesap Belgesi: Vize randevunuz hangi tarihte ise; o tarihten öne ki 10 gün içerisinde bu belgeyi bankadan alabilirsiniz.

Ne zaman başvurmak gerekir: Uçuş bilgileriniz ve de vizeniz kesinleştikten sonra; transit vize için başvuru yapabilirsiniz.

FRANSA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Fransa Vatandaşı Olunur: Fransız vatandaşlığına geçmeyi isteyen Türk vatandaşların; başvuracakları birkaç kategori vardır. Öncelikle başvurunuzu kan bağınız olduğu için mi, oturma izniniz olduğu için mi ya da sosyal haklardan yararlanmak amacı ile mi almak istediğinize karar vermelisiniz.

Fransa Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Başvuru kategorinizi belirlediyseniz; o kategoride sizden talep edilecek olan ve de vatandaşlık başvurusu esnasında incelenecek olan belgelerinizi sunmalısınız. Eğer bir Fransız anne ya da babaya sahipseniz kan bağı ile vatandaşlığa geçişiniz oldukça kolay olacaktır. Ancak Türk vatandaşı iken vatandaşlığa geçmeyi talep ederseniz; sizden birçok evrak istenecektir. Bu evrakların neler olduğuna da Vize Ofisi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vatandaşlık Başvuru Formu:  Şu an sahip olduğunu kimlikte ki kişisel bilgilerinizi içeren form. Bu evrak içerisinde başvuru nedenini de açıklamanız istenecektir.  

Pasaport: Kullanılabilen kriterlere sahip olan pasaportunuzu sunarken, ek belgeler de sizden istenebilir. Daha önce ki Schengen ülkelerine ettiğiniz seyahatleri belgeleyebilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf:

Doğum Belgesi: Kan bağınız bulunuyorsa ya da Fransa’da doğduysanız, bunu belgelemelisiniz.

Oturum İzni Belgesi: Fransa’da daha önce oturum izni aldıysanız, bu iznin vatandaşlığa dönüşmesi yolunda başvuruda bulunabilirsiniz. Bu kategoride ise; daha önce aldığınız oturum izinlerinin aslı bulunması gerekmektedir.

Dil Seviye Belgesi

FRANSA ERASMUS VİZESİ

Nedir: Fransa’da Erasmus yapmak isteyen öğrencilerin başvuruda bulunduğu bir vizedir.

Kaç günlük alınabilir: Erasmus vizesi, eğitim amacını ve de süresini aşmayan bir sınırlandırma ile verilmektedir. Ancak başvuru yapıldığı taktirde süre uzayabiliyor.

Nereye Başvurulur: Fransa Erasmus vizesi almak amacı ile Konsolosluk ya da Başkonsolosluğa başvuru yapabilirsiniz.

Fransa  Erasmus Gerekli Evraklar Nelerdir

Biyometrik Fotoğraf

Diploma Asılları

Pasaport: Pasaportunuzun eğitiminizin son gününden sonra da devam ediyor olmasına özen gösteriniz. Bu süreci Vize Ofisi’nden detaylıca öğrenebilirsiniz.

Hibe Belgesi

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Rezervasyon Beyanları: Eğitim başladıktan sonra konaklanacak yere ait bilgilerin yer alamsı gereken beyan.

Vize Başvuru Formu: . Form diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi online olarak doldurulacaktır. İnternet yardımı ile ulaşabileceğiniz bu formun daha sonra mutlaka çıktısını da almayı unutmayınız. Fransa Schengen vizesi alabilmenizin ilk adımını bu formu doldurarak atabilirsiniz. Formun istenen şekilde doldurulması konusunda da size Vize Ofisi destek olacaktır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Fransa’da Erasmus yapmayı hayal eden her öğrenci; Erasmus sonuçları açıklanmadan 15-20 gün öncesinde bir başvuru gerçekleştirmelidirler.

FRANSA ÖĞRENCİ VİZESİ

Nedir: Fransa’da bulunan okullarda eğitim alabilirsiniz. İlkokul, ortaokul, lise gibi eğitim dönemlerine Fransa’da devam edebilmek için alınan vizedir.

Kaç günlük alınabilir: Fransa öğrenci vizesi; 6 ay için alınabilirken, bu süre Fransa Ulusal Vize başvurusu ile uzayadabilir.

Nereye Başvurulur: Vize almak için Fransa Konsolosluğu’na danışabilirsiniz.

Fransa Öğrenci Gerekli Evraklar Nelerdir

Öğrenci belgesi: Resimli olan öğrenci belgesi sunulmalıdır. .

Pasaport

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Kimlik fotokopileri

Biyometrik Fotoğraf: Fransız öğrenci vizesinde 2 adet; 35*45’lik fotoğraf sunmak yeterlidir.

Başvuru Belgesi: Öğrenci olarak ayıt olmak istediğiniz okula başvuru yaparken kullandığınız belge.

Sponsor: Eğitim hayatınız boyunca sizin Fransa’da okumanızı sağlayacak olan kişinin ya d akurumun sponsor olduklarını beyan eden belge.

Banka Hesap Dökümü: Hesabınızda bulunan meblağ, son 10 gün öncesinde alınan banka hesap özeti ile belgelenmeli. Bu süre içerisinde hesabınızda be bin TL’den az bir para olmamalıdır.

Kurs-Dil Sertifikası: Fransızca dil seviyenizin ne olduğunu gösteren belge.

Ne zaman başvurmak gerekir: Eğitiminizin başlayacağı tarihten; 3 hafta öncesinde başvurunuzu yapmalısınız.

FRANSA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Eğer aileler farklı yerlerde yaşıyorsa; farklı ülkelerde ki aileler bu vize hakkına sahiptir.

Kaç günlük alınabilir: Öncelikle bilinmelidir ki aile birleşim vizesinde ki inisiyatif Fransız yetkililerin elindedir. Ancak birleşim vizesi için geçen süre 6 aydır. Ayrıca ailede yer alan her birey tek tek başvuru yapmalıdır.

Nereye Başvurulur: Türkiye’de bu başvuruları Fransız Büyükelçiliği ile Konsoloslukları kabul etmektedir.

Fransa Aile Birleşimi Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: Fransa Aile Birleşim Vizesi başvurusunda; amacınızın ailenizle birlikte yaşamak olduğunu belirtmelisiniz. 

Pasaport: Pasaport bilgilerinizin güncel ve de hatasız olması çok önemlidir.

Fotoğraf: 2 adet 35*45mm biyometrik fotoğraf.           

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Nüfus Kayıt Örneği: Türkiye’de ki nüfus müdürlüğünden kolayca alabilirsiniz.

Evlenme (varsa)  Kayıt Örneği Formu: Evlendiğiniz kişi Fransız ise; sunmanız gereken evrak.

Ne zaman başvurmak gerekir: Fransa’ ya gitmeden önce ki 4-8 hafta öncesinde başvuru yapmalısınız.

FRANSA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir: Fransa’da oturum ve de çalışma izinleri bazı durumlarda kolayca verildiği gibi bazı durumlarda da ekstra fazla belge isteyerek verilmektedir. Ancak Fransa’da oturmak ya d çalışmak için izin almanız gereklidir.

Kaç Günlük Alınabilir: Bazı sebepler ile genişletilebilen vize süresi; 1 yıldır.

Nereye Başvurulur: Fransız Başkonsolosluğu ya da Fransız Büyükelçiliği’ne başvurunuzu yapmalısınız.

Fransa Oturum Gerekli Evraklar Nelerdir

Vize Başvuru Formu

Pasaport: Vizenizin sonlanmasından sonra ki altı ay içerisinde de geçerliliği bulunan pasaport sahipleri bu işlemlerden sorunsuz olarak geçecektir.

Fotoğraf

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:  Türkiye yaşadığınız ile ve de ilçeye, haneye dair bilgilerin doğrulandığı evrak.

Seyahat Sağlık Sigortası: Fransa’ya gitmek için alçağınız vizede geçerli olacak, sigorta ile alakalı Vize Ofisi size destek olabilir.

Diğer Belgeler: Yaşam standardınız ya da eğitim veya mesleki durumunuz ile alakalı bir takım size özel belgeler de istenebilir.

Ne zaman başvurmak gerekir: Oturum izni için uçuşunuzdan 1 ay önce başvurmanız yeterlidir.

FRANSA VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Vize reddi nadir de olsa karşılaşılabilen bir durumdur. Sabıkası ya da sicil kaydı sorunlu olan şahıslar, herhangi bir beyanında gerçek dışı beyanda bulunmuş şahıslar ya da Fransa’da ki yolculuğunu, konaklamasını yani masraflarını karşılamayacak surumda olan şahıslar bu ret ile karşılaşabilir.

İtiraz Hakkı: Fransa Konsolosluğu’na itirazda bulunabilirsiniz.

İtiraz Şekli: Vize başvurunuzun reddedildiğini öğrendiğiniz anda Fransa Konsolosluğu’na yazılı olarak itiraz yöneltebilirsiniz. 

Ücret İadesi var mı?

Fransa vize başvurunuzdan sonra ki ödemeleriniz ile alakalı; herhangi bir geri iade bulunmamaktadır.

FRANSA VİZE ÜCRETLERİ

Fransa’ya turist ya da öğrenci olarak gitmeden önce almanız gereken vize ile ticari ya da oturum izni almak için başvuracağınız vize için ayırmanız gereken bütçe aynı değildir. Ayrıca her vize kendi içerisinde farklı ücretlendirmelere de tabi olabiliyor. Bu durumu aydınlatmak için Vize Ofisi sizlere destek olabilir.

FRANSA KONSOLOSLUKLAR

İstanbul Başkonsolosluğu
Ankara Büyükelçiliği
Antalya Fahri Konsolosluğu
Bursa Fahri Konsolosluğu
Edirne Fahri Konsolosluğu
İzmir Fahri Konsolosluğu
İskenderun Fahri Konsolosluğu

 

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
HASAN 2020-08-10 19:22:22 Cevabı Görüntüle
Fransa vizesi - ekşi sözlükteki bilgiler güncelmidir
Osman g. 2020-08-10 19:24:31 Cevabı Görüntüle
Fransa vizesi hakkında bilgi almak istiyorum?
Aslıhan g. 2020-08-10 19:25:54 Cevabı Görüntüle
Fransa vize evrakları nelerdir?
Mustafa c. 2020-08-10 19:31:44 Cevabı Görüntüle
Fransa Konsolosluğu hangi işlemlere bakıyor?
Ceylan ö 2020-08-10 19:34:00 Cevabı Görüntüle
Fransa vize şartları Nelerdir?