• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353
İngiltere Hakkında Bilgi - Vize Ofisi

İngiltere Hakkında Bilgi

  • 13
  • 0
İçindekiler

Hem büyüleyici güzelliği hem de kasvetli iklimi ile Avrupa’nın en çok sevilen ve en çok merak edilen ülkelerinden olan İngiltere, aynı zamanda dünya ülkeleri arasında en gelişmiş ülkeler içerisinde yer alıyor.

Sizler için kültürü, nüfusu ve coğrafi özelliklerinin içinde yer aldığı yani kısacası İngiltere hakkında bilgi içeriklerinin bulunacağı güzel bir yazı hazırladık. Bu yazı içerisinde İngiltere nüfusu ne kadar, İngiltere’de gezilecek yerler nelerdir gibi konu başlıklarını bulabilirsiniz.

İngiltere’nin Coğrafi Konumu

İngiltere hakkında bilgi edinmek için ilk olarak bu ülkenin coğrafi konumundan bahsedelim istedik.

Avrupa’nın batısında yer alan İngiltere, aynı zamanda Atlas Okyanusu’nun da üzerindedir. Büyük Britanya’yı meydana getiren ada toplulukları arasında Britanya Adası içerisinde yer alır. Buna binaen kuzey komşusu İskoçya, batıda yer alan komşusu ise İrlanda’dır. Başkenti Londra’dır ve İngiltere’nin resmi dili, dünyanın ortak dili olarak kabul edilen İngilizcedir.

İngiltere’nin Tarihi

İngiltere hakkında bilgi içerikleri arasından en önemlisi ülkenin tarihinin bilinmesi olacaktır. Bu ülkenin tarihi 5. Yüzyıla kadar uzanır. Ülkeye ilk olarak Keltler yerleşmiştir. Ancak ilerleyen zamanlarda Angluslar ve Saksonlar ülke sınırları içerisine yerleşerek ‘Anglosakson’ adı verilen kültürün başlamasını ve yayılmasını sağlamışlardır. Tarihi kaynakları içerisinde Angleland ismi ile anılan ülke, o dönemlerde Angluslar’ın yerleşmesi sebebi ile ‘Angluslar diyarı ‘ anlamına gelen bu ismi almıştır. Bu isim zamanla ‘ England’ şekline dönüşmüştür.

5. yüzyıldan itibaren bazı devletlerin sömürü altında kalan, bu esnada din ve kültürlerinden etkilenen İngiltere 16. Yüzyıla gelindiğinde reform hareketleri sayesinde Katolik Kilise’sinden ayrılmıştır.

19. yüzyıla gelindiğinde artık dünyanın en güçlü ülkelerinden olduğunu kanıtlayan İngiltere, aynı zamanda dünyanın hemen hemen her yerinde sömürgecilik politikasını uygulamış ve böylece sömürgeler kurmuştur. Bu yüzden tarihçiler, İngiltere için ‘ üzerinde güneş batmayan ülke’ betimlemesini yaparlar.

İngiltere’de Gezilecek Yerler

İngiltere’ de gezilmesi ve görülmesi gereken o kadar fazla yer var ki, bunların hepsinin bir yazı içerisine sığdırılması mümkün değildir. Ama sizler için İngiltere hakkında bilgi adlı bu yazıda, İngiltere’nin en çok merak edilen ve en çok gezilen bazı yerlerinden bahsedeceğiz. Tabi bu yerler arasında ülkenin başkenti olan Londra’nın ilk sırada yer aldığını söylemeye gerek yoktur.

İngiltere’de Görülmesi Gereken Yerler

İngiltere hakkında bilgi içerikli yazımıza, bu ülkede gezilecek en trend yerleri açıklayarak devam ediyoruz. Bu liste arasında içerisinde biz Londra’yı baz aldık. Çünkü en önemli mimari yapıların ve burada bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca İngiltere denildiğinde de en çok Londra’nın merak ediliyor oluşu da bu seçimimize dahil.

1.  Londra- Kule Köprüsü ( Tower Bridge)

Çoğu kimse buraya Londra Köprüsü de demektedir. Şehrin güzelliğine adeta bir büyü katan bu köprü, Thames Nehri üzerine kurulmuştur. Köprü diyoruz ancak bu yapı 33 tane köprünün bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Yapıya baktığımızda bir tekillik söz konusu olmasa da isim olarak bu şekilde bir niteleme yapılmış.

Buraya kadar gelen kişiler bu köprüye çok yakın bir konumda olan Londra Kalesi’ni de görmek istiyor. Bu kalenin mimarisi de en az köprünün mimarisi kadar büyüleyici. O yüzden buraya kadar geldiyseniz bu 2 önemli yapıyı görmeden dönmeyin.

2.  Londra Müzeleri

Bu şehirde bulunan her bir müze için ayrı bir başlık açmak istemedik. Çünkü burada birbirinden güzel, özel ve büyük birçok müze bulunmakta. Ayrıca bu müzelere girişlerin ücretsiz olduğunu hemen belirtelim ki hepsini bir bir gezin. Bu mzüeler arasında en çok dikkat çekenler;

·         British Museum

·         Science Museum

·         Natural History Museum

·         Tate Modern Sanat Museum

·         Baker Street Sherlock Holmes adındaki müzelerdir.

3.  The British Library

İngiltere hakkında bilgiler içerisinde sizlere dünyanın en büyük kütüphanesinden bahsedelim. Burası hem içeriği ve genişliği ile dünyanın en büyük kütüphanesi olarak ün kazanmış. 1973 yılında açılan bu kütüphane içerisinde hemen hemen tüm kaynaklara ulaşmak mümkün.

4.  Parlamento Binası

İngiltere’nin yönetildiği ve şehrin tam olarak merkezinde bulunan bu bina mimari yapısı ile oldukça etkileyicidir. Londra’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında hem parlamento binası hem de buna ek olan Big Ben saat kulesi ve Westminster sarayını da kesinlikle görmeniz gerektiğini belirtiyoruz.

5.  Londra Parkları

Londra, büyük parkları ile de ön plana çıkmış bir şehir. O yüzden bu parklara uğramadan turunuzu kesinlikle tamamlamayın. İngiltere vizesi için tıklayın. Şehrin en sevilen ve en büyük parklarını şöyle sıralayabiliriz:

·         Hyde Park

·         St. James Park

·         Regent’s Park

İngiltere Nasıl Bir Ülke?

Çok eski bir kültüre ve tarihe tanık olan tarihi eserlerin içinde bulunduran, yemek ve içecek çeşitlerinin bolca olduğu, hala kraliyet kavramını içerisinde bulunduran bir ülkedir.

İngiltere Dini İnancı Nedir?

İngiltere’nin büyük bir çoğunluğu Hristiyan’dır ancak bu kişiler mezheplere göre farklılaşır. Halkın üzerinde en büyük etkisi olan Anglikan Kilisesi’dir. Ülkede ayrıca ateist, Yahudi ve Budist insanlarda vardır.

İngiltere Neyi İle Meşhur?

İngiltere tarihi eserleriyle, yemekleriyle, gezilip görülecek yerleriyle ve tarihiyle meşhurdur. Ünlü Oxford Üniversitesi de buradadır.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp