ABD Nüfusu

ABD Nüfusu

ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

UYARI: Vize başvurusu için randevu almanız zorunludur. Gerekli evraklar listesi ve başvuru formu için ücretsiz telefon desteği alın.

Dünya toplamının ortalama dört birini Amerika Birleşik Devletleri’nin gayri safi milli hasılası oluşturur. Amerika Birleşik Devletleri; İngiliz Krallığı’ndan bir devrim sayesinde ayrılarak, 1787 yılında hazırlanan anayasayla, günümüze kadar gelen, federal sistem üzerinde kuruldu.

Konumu

Dünyanın 9.158.960 km2’lik karasal alanıyla, 4. büyük ülkesi konumunda olan Amerika; Kuzey Amerika Kıtası’nın Batı Yarımküresinde bulunur. Amerika’nın başkenti Washington D.C. orta Atlantik kıyısında yer alır.

 • Kuzey Amerika’nın orta kısmını kaplayan ülke, 50 eyaletten oluşur.
 • Kuzeyde Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu ile Kanada, güneyde ise Meksika sınırına sahiptir.
 • Avrupa Birliği’nin iki katından daha büyük alana sahip olmakla birlikte Rusya’nın yarısından biraz daha büyük bir alana sahiptir.
 • En büyük eyalet Alaska’dır. Hawai Orta Pasifik Okyanusu’nda, Amerika kıtasının güneybatısında bir ada grubu olarak bulunur.

Amerika Birleşik Devletleri; Bahamalar, Küba ve Rusya ile deniz sınırına sahip olarak konumlanmıştır.

Nüfusu

ABD nüfusuDünyaölçer Birleşmiş Milletler Verileri üzerinden alınan bilgilere göre 332 milyon 539bin 067 kişi olarak belirlendi.

 • Amerika’nın 2020 yılı nüfusu; BM verilerine göre yıl ortasında 331 milyon 2bin 651 kişi olarak belirlenmişti.
 • Amerika nüfusu; toplam dünya nüfusuiçerisinde % 4.25’lik bir orana sahiptir.
 • Amerika nüfusu, ülkelere göre 3. sırada yer alır.
 • Amerika’nın nüfus yoğunluğu; km başına 94 kişidir.
 • Amerikan nüfusunun % 82.8’i kent yaşamına aittir.

Amerika’nın en kalabalık kendi 8 milyon 175bin 133 kişi ile New York City’dir. 3 milyon 971bin 883 kişi ile Los Angeles ikinci sırada yer alır. 2 milyon 720bin 546 kişilik nüfusuyla Chicago, üçüncü sırada yer alır.

ABD nüfusu; 2025 yılında %0.56 yıllık değişim oranıyla 340 milyon 399bin 601 kişilik nüfusa ulaşacağı tahmin ediliyor.

Gezilecek Yerleri

Amerika Birleşik Devletleri, farklı destinasyonları bir araya getiren, 6 büyük bölgeden oluşan bir ülkedir. New England, Orta Atlantik, Güney, Ortabatı, Güneybatı ve Batı bölgelerinden oluşur.

ABD nüfusu içinde Orta Atlantik bölgesi, milyonlarca Avrupalı göçmeni kendine çekmiştir.  Amerika’da tatil planlayanlar, birçok farklı bölgeyi gezme fırsatı bulur.

 • Büyük Kanyon: 277 mil uzunluğunda Colorado Nehri, ziyaretçilerini etkiler. Beyaz su raftingi yapmaya uygundur.
 • Las Vegas: Kumarhaneleriyle ünlü bu yerin yoğun turist çeker. Abartılı kaplıcalar ve şık havuzlarıyla göz alıcıdır.
 • Yosamite: Yosemite Ulusal Parkı, tamamıyla doğayla iç içe olabileceğiniz bir doğa harikasıdır. Yosemite Şelaleri de dünyanın en yüksek şelaleleri arasında yer alır.
 • Yellowstone: Amerika’nın ilk milli parkı durumundadır. Grizzly&Wolf Discovery Center; yaban hayvan hayatını merak edenlerin, ziyaret edilebileceği en önemli yerlerden biridir.
 • New York City: Zengin kültürel ortamıyla dikkat çeker. Şehirde yoğun sokak hayatı ve yükselen gökdelenler ilginçtir.
 • Washington DC: Ülkenin başkentinde bulunan Lincoln Anıtı ve Washington Anıtı, günlerce gezmenizi sağlayacak geniş alana sahiptir.
 • San Diego: Farklı tatil gruplarını ağırlayan bu benzersiz yer, sörf ve paten yapmak isteyenlerin de uğrak yeri konumundadır. Taze deniz ürünleri ve Meksika mutfağı dikkat çekicidir.

Amerika’nın gezip görülecek yerleri arasında Chicago, Big Sur, Boston, Telluride, Key West, Charleston SC, Steamboat Springs, Miami, Sedona, Seattle gibi yerler de bulunur.

ABD NüfusuTarihi

Amerika Birleşik Devletleri’nde, yüzyıllardır süregelen birçok yerli halk yaşamış, 17. Yüzyıl başlarında Avrupa’dan gelen birçok kişi, Yeni Dünya ile tanışarak, koloniler kurmuş ve yerli halkı buradan sürmüştür.

 1. yüzyıl sonlarına doğru Britanya’dan bağımsızlık için savaş başlatılmış ve yeni anayasa doğrultusunda devletler birliğikurulmuştur. Batıya doğru bir genişleme başlamış, genç nüfus daha çoğalmaya başlamıştır.

Amerika’nın Senato ve Temsilciler Meclisi olmak üzere iki Kongre Meclisi bulunuyor. 50 eyaletten ikişer olmak üzere toplamda 100 senatör görev yapıyor. Her yıl 435 temsilci seçiliyor.

İngiltere’den bağımsızlığını 4 Temmuz 1776 yılında Alan Amerika Birleşik Devletleri, zaman içinde tüm dünyanın tanıdığı küresel bir güç haline gelerek, günümüzde bu gücünü hala sürdürmektedir.

Konuştuğu Dil

Amerika Birleşik Devletleri, farklı kültür ve milliyetleri içinde barındıran bir ülkedir. Bu yüzden ABD nüfusu içinde farklı dilleri konuşan insanlar bulunur.

 • İngilizce: Ülkenin resmi dilinin İngilizce olmaması şaşırtıcıdır. Federal statüde resmi dil olmamasına rağmen, 50 eyaletin yarısından fazlası İngilizce konuşur. 254 milyon kişi ana dili olarak İngilizce konuşuyor.
 • İspanyolca: Amerika’da ana dilini İspanyolca olarak tercih eden 43 milyon 200bin kişi bulunuyor. New York, Los Angeles, Miami gibi şehirlerde İspanyolca konuşuluyor.
 • Çince: Amerika’da en çok konuşulan diller arasında 2 milyon 900bin kişiyle Çince bulunuyor. New York metropol bölgesinde 12 Çin mahallesi bulunuyor. San Francisco, Teksas, Kaliforniya gibi yerlerde de Çinçe konuşuluyor.
 • Tagalog: Filipinler’in resmi dili olarak kabul edilen Tagalog; Amerika’da 1 milyon 610bin kişi tarafından konuşuluyor. Hawai ve New York City metropol bölgesinde yoğun olarak tercih ediliyor.
 • Vietnamca: Amerika’da 1 milyon 400bin kişi Vietnamca’yı ana dili gibi konuşuyor. Kaliforniya, Teksas, Los Angeles, San Jose ve Houston, en çok konuşulan yerler arasında yer alıyor.

Amerika’da Fransızca ve Fransızca Creole Cajun dili dahil olmak üzere 1 milyon 281bin 300 kişi tarafından tercih ediliyor.

Önemli İlleri

Amerika’nın New England, Orta Atlantik, Güney, Ortabatı, Güneybatı ve Batı olmak üzere 6 bölgesi bulunuyor.

 • New England: Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode, Island ve Vermont eyaletlerinden oluşur.
 • Orta Atlantik: Delaware, Maryland, New Jersey, New York, Pennsylvania, Washington D.C bulunur.
 • Doğu Kıyısı: New York, Baltimore Philadelphia. Bölgelerde Avrupalı göçmenler, ABD nüfusuiçinde, önemli bir yere sahiptir.
 • Güney Kıyısı: Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Kuzey ve Güney Carolina, Tennessee, Virginia ve Batı Virginia bulunuyor.
 • Ortabatı bölgesi: Illinois, Indiana, Lowa, Kansas, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Kuzey Dakota, Ohio, Güney Dakota, Wisconsin eyaletlerinden oluşuyor.
 • Güneybatı bölgesi: Arizona, New Mexico, Oklahoma, Teksas

Kuzey kutbu tundrasında bulunan Hollywood’dan Yellowstone’a kadar batı eyaletleri arasında Alaska, Colorado, California, Hawai, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington ve Vyoming yer alır.

Tarihi Yerleri

Amerika’nın tarihi yerleri, iç savaş dönemi hikâyelerini de ön plana çıkarır. Philadelphia Pensilvanya’da bulunan Bağımsızlık Salonu; Bağımsızlık Bildirgesi ve ABD anayasasının hayata geçirildiği yer olarak, tarihi öneme sahiptir.

 • San Antonio, Teksas’ta bulunan Aloma: 18.  yüzyıla aittir.
 • New York Limanı’nda bulunan Özgürlük Heykeli: Fransızlar tarafından 1886 yılında hediye edildi. Amerika’nın sembolüdür.
 • Pensilvanya’da bulunan Gettysburg Ulusal Savaş Alanı: Amerikan topraklarında yapılan en büyük savaşı temsil eder.
 • New Mexico’da bulunan Acoma Pueblo: Kızılderili kasabasıdır. Albuquerque’nin 60 mil dışında bulunur. Amerika eski yerleşim yerlerinden biridir.
 • Wyoming’de bulunan Yellowstone Ulusal Parkı: Tüm dünya üzerinde bulunan ilk milli park özelliğini taşır. Tamamen doğa harikasıdır.

ABD nüfusu farklı kültürleri bir araya getiren, 50 eyalete yayılmış insanlardan oluşur. Günümüzün süper güçlerinden biri olan Amerika, 1951 yılından itibaren yıllık nüfus artış hızıyla, daha da kalabalıklaşmaya başlamıştır. ABD vizesi için tıklayın.

ABD Vize Başvuruları Başladı Mı?

Pandemi ile birlikte iptal edilen seyahatler artık yapılabilir. ABD vize başvurularının belirli bir tarihi olmaksızın, kişilerin seyahatlerinden 6 ya da en fazla 8 ay evvelden başvuruyu yapmaları gerekmektedir.

Amerika Türkiye’ye Vize Veriyor Mu?

Evet, verilmektedir. Pasaport türü fark etmeksizin herkesin vize başvurusu yapması zorunludur.

Amerika Vize Veriyor Mu?

Amerika vize vermektedir. Pasaportlarının türü ne olursa olsun, Amerika’ya gidecek olan kişilerin vize için başvuru yapması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı