İngiltere Tır Şoförü Alım Şartları

İngiliz Hükümeti; 5bin ağır vasıta sürücüsüne 3 ay süreli geçici vize olanağı sunuyor. AB üyeliğinden ayrılmasıyla beraber tır ve kamyon şoförü eksikliğini 3 aylık geçici vize ile aşmaya çalışan İngiltere tır şoförü alım şartları da Türk vatandaşları tarafından merak ediliyor.

Pandemi sürecinin ve AB üyeliğinden ayrılmanın getirdiği kaos ortamında büyük ağır vasıta şoförü açığı yaşayan İngiliz Hükümeti; gıda ve nakliye sektöründe yaşanan açığı, Noel’e kadar geçici şoför vizesi ile atlatmaya çalışıyor.

Bu sayede 10bin 500 çalışan, Ekim ayı itibariyle yıl sonuna kadar geçici vize ile çalışma olanağı buluyor. Siz de şoför vize işlemleri için; uzman ekibimiz ile iletişime geçerek, vize başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu

İngiltere tır ve kamyon şoförü eksikliği, İngiltere tır şoförü başvurusu konusunda araştırma yapan kişilerin sayısının da artmasına olanak tanıdı. Tır ve kamyon şoförü eksikliğinin maaş bordrolarındaki değişiklik, sürücülerin başka sektörlere geçiş yapması, düşük ücretler ve özellikle pandemi sürecinin yanında AB üyeliğinden çıkmak olması, İngiltere Hükümeti’ni harekete geçirdi.

3 aylık geçici şoför vizesi için;

 • Seyahat amacına uygun olarak başvuru formunun doldurulması gerekir. Vize başvuru formu, eksiksiz ve doğru bilgi beyanıyla doldurularak, ıslak imzalı şekilde başvuru dosyasına konur.
 • Güncel pasaportun en az 2 yan yana boş sayfası olmalı, gerektiğinde varsa eski vizelerin kopyası da verilmelidir.
 • Vize biyometrik fotoğraf, 2 adet hazırlanmalı ve standartlara uygun olmalıdır. Özellikle 3 ay içinde çekilmiş olması önemlidir.

Ağır vasıta ve tır şoförü olmak için gerekli olan Heavy Goods Vehicle/Ağır Yük Vasıtası sürücü belgesi alınması gerekir. Aynı zamanda İngiliz Hükümeti’nin gerekli gördüğü tüm tıbbi muayene ve teori testi, uygulamalı eğitim, sözlü ve yazılı mülakatlardan da başarılı olunması gerekiyor.

İngiltere Tır Şoförü Arıyor

İngiltere Tır Şoförü Arıyor

İngiltere Büyükelçiliği tarafından yapılan İngiltere tır şoförü arıyor duyurusuyla birlikte, Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları, vize işlemlerini başlatmak için, gerekli olan İngiltere tır şoförü alım şartları konusunda araştırma yapmaya başladı.

İngiltere şoför vizesi almak için Schengen vizesi alınmasına gerek olmamakla birlikte, vize başvurusu yapmak için, gerekli evrakların hazırlanması gerekir. Standart vize başvuru evraklarının yanında, bazı eğitim ve testlerin sonuçlarının da vize başvuru dosyasına konması önem arz ediyor.

 • Güncel pasaporta sahip olmak
 • Sürücü belgesi ve uluslararası sürüş izinlerinin olması
 • Kamyon sürücüleri için sürücü yeterlilik sertifikası / Sürücü TBM kartı alınması gerekir.

Tüm bunların yanında sürücü saatleri belgeleri ve takografları da ağır vasıta sürücüleri için önemli belgeler arasındadır. Aynı zamanda Arnavutluk, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, İsrail, Fas, Moldova, İran gibi ülkelere sefer yapılacaksa, yeşil karta ihtiyacınız vardır.

Bunun dışında Andorra, Lihtenştayn, Sırbistan, İzlanda, İsviçre ve Norveç gibi ülkelere taşıma yapılacaksa, yeşil karta ihtiyacınız olmayacaktır.

İngiltere Tır Şoförü Başvuru Formu

İngiltere Tır Şoförü Başvuru Formu

İngiltere’ye tır ve kamyon şoförü için vize almak isteyen Türk vatandaşları, 3 aylık geçici vizeden yararlanarak, seyahat etme hakkını kazanıyor. Ancak İngiltere tır şoförü başvuru formu dikkatli ve doğru bilgi beyanıyla doldurulmalı ve diğer gerekli evraklar, formda verilen bilgilerle tutarlı olmalıdır.

Tır şoförü başvuru formu; diğer vize başvuru evraklarıyla beraber doldurulacak en önemli formlardan bir tanesidir. Yanlış ya da eksik verilen bir belge beyanı, vize başvurusunun geçersiz olmasına neden olur.

 • Tır şoförü başvuru formu, seyahat amacına uygun şekilde doldurulur.
 • Başvuru formunun geçerliliği, verilen bilgi beyanıyla mümkündür.
 • Birbirine uyum sağlamayan bilgiler varsa, eksik bırakılan sorular varsa, vize başvurunuz kabul edilmez.

Tır şoförü başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgi beyanıyla doldurulduğundan emin olduktan sonra, ıslak imza ile imzalanması ve vize başvurusu dosyasına eklenmesi gerekir.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Hükümeti’nin; pandemi süreci, AB üyeliğinden ayrılması gibi nedenlerden dolayı tır şoförü ve ağır kamyon şoförü açığı da ortaya çıktı. Bu yüzden İngiltere tır şoförü başvurusu nasıl yapılır konusunda araştırma yapan Türk vatandaşları, 3 aylık geçici şoför vizesiyle, İngiltere’ye çalışmaya gitme hakkına sahiptir.

İngiltere tır şoförü alım şartları İngiltere Büyükelçiliği tarafından henüz açıklanmasa da başvuru adaylarının bazı belgeleri hazırlaması gerektiği unutulmamalıdır.

Tır şoförü başvurusu yaparken;

 • Standart vize başvuru evraklarının hazır edilmesi gerekir. Tüm belgelerin güncel tarihli ve en az 3 ay öncesi tarihli olması önemlidir.
 • Teori eğitimi ve testine girildiği ve başarılı olunduğuna dair sertifikanın, başvuru dosyasına konması gerekir.
 • Uygulamalı eğitim ise, ağır vasıta aracı kullanıp kullanamayacağını gösterir belgenin alındığı ve sınavına girmeniz gerektiği bir testtir.
 • Uygulamalı eğitimin başarılı şekilde verilmesinin ardından profesyonel yeterlilik sertifikası alınmalıdır.

Vize başvurusu ile ilgili tüm evraklar, gerekli ehliyet belgesi, eğitim ve test aşamalarının geçildiğine dair belgelerin de vize başvuru dosyasına eklenmesiyle birlikte, başvuru işlemleri başlatılır.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nereden Yapılır?

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nereden Yapılır?

İngiltere tır şoförü başvurusu nereden yapılır konusunda araştırma yapan Türk vatandaşları, vize başvurularını, İngiltere Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’na yapmalıdır.

İngiltere tır şoförü başvurusu için konsolosluk ya da büyükelçilikten başvuru randevusu alınmalıdır. Başvuru esnasında gerekli tüm evrakların eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış olması, vize onayı için önemlidir.

Tır şoförü vizesi için;

 • Bordo umumi pasaport, gri hizmet pasaportu ve yeşil hususi pasaport sahipleri başvuru yapabilir. (Siyah pasaport sahipleri hariç)
 • Vize başvurusu, seyahat tarihinden itibaren en az 15-20 gün önce yapılmalıdır. Çünkü vize inceleme günleri, yeni evrak talebinin yapılabilir olması, vize işlemlerini uzatabilir.
 • Şoför vizesi başvuru formu eksiksiz doldurulmalı, seyahat amacını tanımlayan dilekçe yazılmalıdır.

Pasaport belgesi güncel tarihli olmalı, en az 1 yıl geçerliliği olmalıdır. Tır şoförü ve ağır vasıta şoförü sürücü belgesi İngiltere’ye uygun sürücü belgesi olmalıdır. Gerekli eğitimler ve testlerin de yine başvuru dosyasına eklenmesiyle, vize başvuru süreci başlatılır.

İngiltere Kamyon Şoförü Başvurusu

İngiltere Kamyon Şoförü Başvurusu

İngiltere’nin ağır vasıta şoför ihtiyacı dolayısıyla İngiltere kamyon şoförü başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları, gerekli koşul ve şartları yerine getirmelidir.

İngiltere tır şoförü alım şartları henüz İngiltere Büyükelçiliği tarafından açıklanmasa da şoför başvurusu yapacak kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor.

 • Başvuru sahipleri 18 yaş sınırını aşmış olmaları gerekir.
 • İngiltere’de geçerli olan ehliyet belgesi alınmalıdır.
 • Alınabilecek ehliyet seviyeleri: C, C+E, C1 ve C1+E olmak üzere 4 farklı şekildedir.

Her bir sürücü lisansının kendine özgü taşıma ağırlıkları bulunur. Aynı zamanda şoförler römorklu ve römorksuz olarak araç kullanmalarına göre ehliyet sahibi olmalıdır.

İngiltere Kamyon Şoförü Maaşı

İngiltere Kamyon Şoförü Maaşı

İngiltere tır şoförü alım şartları yanında Türk vatandaşlarının merak ettiği konuların başında, kamyon ve tır şoförlerinin ne kadar maaş aldıklarıdır. İngiltere kamyon şoförü maaşı miktarları, sürücünün bazı özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

İngiltere’de kamyon sürücüleri için konuma göre maaşlar değişir. Buna göre;

 • Warrington Cheshire bölgesi için, ortalama 55bin Euro
 • Wickford bölgesi için, ortalama 45bin Euro
 • Cambridgeshire bölgesi için, ortalama 38bin 600 Euro
 • Ontefract bölgesi için, ortalama 36bin 563 Euro
 • Kuzey Batı Londra bölgesi için, ortalama 34bin 500 Euro
 • Tilbury bölgesi için, ortalama 34bin 167 Euro
 • Lincolnshire ve Wisbech bölgeleri için, ortalama 32bin 175 Euro
 • Dunstable Bedfordshire bölgesi için, ortalama 31bin 668 Euro
 • Cardiff bölgesi için, ortalama 30bin 469 Euro maaş alınabilir.

Başvuru yapacak Türk vatandaşları, bu bölgeler dahilinde çalışarak, istedikleri maaşı alabilir.

SSS

Kamyon şoförü olmak kolay mıdır?

Kamyon şoförü olmak için gerekli eğitim ve sınavları geçerek, ilgili lisans belgesini almalarıyla kamyon şoförü olunabilir.

Kamyon şoförü olmak için ne kadar süre gerekir?

Tam zamanlı eğitim programına katılmanız suretiyle, ortalama 7 hafta içinde ehliyetinizi alabilirsiniz.

İngiltere ağır vasıta şoförleri kaç saat çalışır?

İngiltere’de ağır vasıta şoförleri 9-10 saat, haftada 2 kere sürüş yapabilir.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir