Portekiz Ülkesi Hakkında Güncel Bilgiler

Portekiz, İber Yarımadasında ve Avrupa’nın en güneybatısında yer alan bir ülkedir. Sadece tek bir ülke ile komşudur. O da İspanya’dır. Birden çok adanın kendisine bağlı olduğu Portekiz, Cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir.

Portekiz Konumu

Portekiz, Avrupa’nın en uzak ucunda yer almaktadır. Güneybatı olarak tanımlanmış olan yerde, Atlas Okyanusu ile çevrilmiş olan bir konumdadır. Sadece İspanya ile kara sınırı vardır. Bundan dolayı diğer Avrupa devletlerine çok uzak olması ile dikkat çekmektedir. Okyanusun kıyısında yer alan ülkenin bir diğer özelliği ise Madeirea ve Azorlar ismindeki iki takım adayı da yönetmesidir.

Portekiz Vizesi nasıl alınır? Portekiz Vizesi 2022 Vize Başvurusu

Portekiz Nüfusu

Portekiz nüfusu 19.295.000’dir. Avrupa’nın küçük ülkelerinden birisidir. Nüfusunun yüzde 96.87’lik kısmını Portekizliler oluşturmaktadır. Yüzde 3.13’lük bölümü ise Brezilyalıdır. Kilometrekare başına düşen insan sayısı ise 114,5’dir.

Portekiz Gezilecek Yerleri

Portekiz gezilecek yerleri, beklentileri sonuna kadar karşılamaktadır. Bunlar şöyledir;

 • Alfama Portekizülkesinin Lizbon kenti içinde yer alan son derece eski bir mahalledir. İlk defa 12.yüzyılda kurulmuştur. Arapça Al Hamma kelimesinden gelmektedir. Zamanında buraya yerleşmiş olan Arapların inşa ettiği bilinmektedir.
 • Lizbon’da yer alan bir diğer gezilmesi gereken yer ise Okyanus akvaryumu adı ile bilinmektedir. 1998 senesinde faaliyete geçmiştir. Şehirdeki Milletler Parkı içindedir. 2 katlıdır. Burada 15 binden fazla su canlısını, çok büyük camların etrafından izlemek kesinlikle heyecan verici bir deneyim olacak.
 • Keşifler anıtı, ülke tarihine dair çok önemli bir yapıdır. 1940 senesinde yapılmıştır. Zamanında Portekizli denizcilerin, dünyanın birçok yerinde yapmış olduğu keşiflerin anısını yaşatabilmek için inşa edilmiştir. Lizbon şehrinde yer alır.
 • Bairro Alto ise Portekizdenildiği zaman akla gelen ilk yerlerden birisidir. Son derece dar bir biçimde inşa edilmiş olan sokakta, tarihi ve nostaljik bir tramvay faaliyet göstermektedir. Yerler ise Arnavut kaldırımı kullanılarak döşenmiştir.

Portekiz Tarihi

Portekiz Tarihi son derece köklü olması ile bilinmektedir. Bu bölge 711 senesinde Müslümanlar tarafından ele geçirilmiştir. Ancak daha sonra İspanyolların saldırıları sonucunda bölgedeki Müslüman hakimiyeti sona ermiştir. Bilinen ilk Portekiz Kralı ise Alfonso olarak kayıtlara geçmiştir. Ülke oldukça yetenekli denizciler yetiştirmiştir. Vasco De Gama bunlardan birisidir. Cabral ise Portekiz adına Brezilya’yı ele geçirmiştir. Zamanla çok büyük bir sömürge imparatorluğu haline gelmiştir. Ancak bu bölgelerin elden çıkmasıyla Portekiz, 200 yıllık bir dönem içinde ele geçirdiği yerleri kaybetmiş ve bugünkü sınırlarına çekilmiştir.

Portekiz Konuştuğu Dil

Portekiz resmi dili Portekizcedir. Aynı zamanda ülkede çok sık kullanılan iki farklı dil daha yönetim tarafından bölgesel olarak tanımlanmıştır. Bunlardan birisi İspanyolca iken diğeri ise Mirandaca adı ile karşımıza çıkar. Üniter yarı başkanlık sisteminin yer aldığı ülke, etnik çeşitlilik barındırmamasıyla dikkat çekmektedir.

Portekiz Önemli Şehirleri

Portekiz önemli şehirleri şöyledir;

 • Başkent Lizbon, aynı zamanda ülkenin en kalabalık kentidir. 500 binden fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Okyanus kıyısında bulunur. Şehrin kuruluşu 719 yılına kadar uzanmaktadır.
 • Porto, ülkenin bir diğer önemli kentidir. 287.591 kişi burada yaşamaktadır. 1123 tarihine kadar uzanan köklü bir geçmişi söz konusudur. Unesco tarafından dünya mirası olarak bilinen listede bulunmaktadır.
 • Bunun haricinde Braga, Faro, Aveiro gibi şehirler de öne çıkar.

Portekiz Tarihi Yerleri

Portekiz tarihi yerleri denildiği zaman Lizbon kentinde yer alan Carmo Rahibe Manastırı görülmesi gereken bir tarihi yapı olarak karşımıza çıkar. Şehrin merkezinde yer almaktadır. İçerisinde aynı zamanda bir müze de bulunur. Oldukça eski bir zaman diliminde yapılmıştır. Çatısı yoktur. Ancak son derece güzel şekilde tasarlanmış olan kemerlerle ayakta durmaktadır.

Portekiz gezisini yapanlar, 16.yüzyıldan kalma olan Pompal kalesini ziyaret edebilirler. Lizbon’a uzaklığı ise yaklaşık olarak 1.5 saattir. Oldukça yüksek sayılabilecek bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Merdivenle kalenin ön kısmına kadar çıkabilmek mümkündür.

Ulusal fayton müzesi ise ülkenin köklü tarihine dair birçok ayrıntıyı barındırmaktadır. Portekiz sınırları içinde daha önceden kullanılmış olan çok sayıda fayton, burada başarılı bir biçimde sergilenmektedir. Sintra bölgesinde ise eski dönemlerden kalmış olan tarihi kalıntılar vardır. Ters kule olarak bilinen Quinta Da Regaleira, iç içe geçmiş bir kuledir ancak kuyu şekilde inşa edilmiştir. Her katta özel bölmeler dikkat çekmektedir.

Portekiz

Portekiz nerededir? Portekiz hangi sistem ile yönetilir? Portekiz’de gezilecek yerler nerelerdir? Ülkenin resmi dili nedir? İşte detaylar…

Portekiz Nerede Bulunur?

Portekiz ya da diğer adıyla Portekiz Cumhuriyeti Avrupa Kıtası’nın en batısındaki ülke olarak bilinir. İber Yarımadası üzerinde bulunmaktadır. Kuzeyinde ve doğusunda İspanya, güneyinde ve batısında ise Atlas Okyanusu bulunur.

Portekiz ile İlgili Önemli Bilgiler

 • Başkenti: Lizbon
 • En büyük şehri: Lizbon
 • Resmi dili: Portekizce
 • Etnik gruplar: Portekizli ve Brezilyalılar

Portekiz yüzölçümü 92.280 kilometrekare olarak ölçülmüştür. Ülke nüfusu tahmini olarak 10 milyondan fazladır. Ülkede para birimi olarak Euro kullanılır. Trafik akışı sağdan ilerlemektedir. Yönetim şekli üniter yarı başkanlık sistemli cumhuriyettir. Oldukça güzel ve eşsiz bir doğaya sahiptir. Ülkeye giriş ve çıkışlarda herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Lizbon, Sintra ve Porto görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Ülke halkının büyük bir kısmı kendini Katolik olarak tanımlamaktadır. Portekiz, Avrupa’nın en eski ülkesi olarak bilinir.

Portekiz’de İklimi

Portekiz iklimi genel olarak Akdeniz iklimidir diyebiliriz. Portekiz, Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden bir tanesi olarak bilinir. Bahar ve yaz aylarında oldukça sıcak ve kurudur. Sonbahar ve kış aylarında ise yağmurlu ve soğuk olarak bilinir. Genellikle turistler tarafından temmuz ve ağustos aylarında ziyaret edilmektedir.

Portekiz Kültürü

Portekizliler oldukça sıcak kanlı ve yardımsever olmaları ile bilinirler. Genç nüfusun hemen hemen çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Halkın çoğunluğu ise Portekizce ile benzerliğinden dolayı İspanyolca konuşabilmekte veya anlayabilmektedir. Kilise ve özel yerler ziyaret edilirken uygun giysiler giymeyi dikkat edilmelidir. Plajlarında sık sık üstsüz güneşlenen kadınlar görülür. Eşcinsel evlilik bu ülkede yasal olarak uygun görülmüştür. Halkın eşcinsellere bakış açısı oldukça olumludur.

Lizbon

Lizbon Portekiz’de Atlantik Okyanusu kıyılarında yer alır. Portekiz’in en büyük ve başkent şehridir. Bünyesinde gotik katedraller, köprüler, antika dükkanları ve ilgi çekici taş kaldırımlar barındırır. Lizbon’da gezilecek yerler arasında Elevator Santo Justa, Sao Jorge kalesi, kaşifler anıtı, jerenimos manastırı bulunuyor. Aydede şehir oldukça güzel restoranlara ev sahipliği yapıyor.

Porto

Portekiz’de gezilecek yerler listesinde ikinci sırada Porto yer alıyor. Porto, Portekiz’in Kuzey kısmında bulunuyor. Burası ayrıca ülkenin en gelişmiş ikinci şehri olarak biliniyor. Porto şehri ziyaret edildiğinde ilki gezilmesi gereken yerler arasında Ribeira yer alıyor. Burası 1996 yılından itibaren UNESCO Dünya mirası listesi altında korumaya alınmıştır. Duoro nehri kıyısında bulunur. Burada pek çok hediyelik eşya dükkanına ve pek çok güzel restorana rastlanabilir. Porto’da gezilecek yerler arasında San Francisco kilisesi, se do Porto, Torre Dos Clerigos bulunuyor.

Coimbra

Lizbon şehrinde sadece 200 kilometre uzaklıkta bulunan Coimbra 12 ve 13. Yüzyılda ülkenin başkenti olarak dikkat çekmiştir. Şehir Mondego nehri kıyısına kurulmuştur. Sokaklarındaki Arnavut kaldırımlar adeta şehrin tarihini gözler önüne sermektedir. Şehir bünyesinde Roma dönemini yansıtan tarihi eserler barındırır. Ayrıca yerel halk tarafından üniversite şehri olarak bilinmektedir. Coimbra Üniversitesi dünyanın en eski binalarından bir tanesi olarak bilinir. Burası ziyaret edilmişken mutlaka Coimbra Üniversitesi ve Joanina Kütüphanesi ziyaret edilmelidir.

Sintra

Portekiz gezilecek yerler listesindeki bir diğer şehrimiz sintra. Sintra’ya Lizbon’dan tren ya da otobüs ile ulaşım sağlanabiliyor. Sintra gösterişli villalara ve yemyeşil tepelere ev sahipliği yapması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle şato tarzında yapılmış renkli evleri ve butik dükkanları turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Şehirde ziyaret edilebilecek yerlerin başında ulusal saray, mahribi kalesi, oyuncak müzesi yer alıyor.

Aveiro

Portekiz’de görülecek yerler listemizdeki bir diğer şehir ise renkli sandalları ve kanal köprüleri ile Venedik’i anımsatan Aveiro. Burada gezip görebileceğiniz yerler arasında tren garı, Gonçalinho Şapeli, Aveiro müzesi ve Cinvento de Jesus yer alıyor.

Braga

Portekiz’in inanç merkezi olarak bilinen Braga 12. Yüzyılda kurulmuştur. Bracari Keltler tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Şehrin hemen her köşesinde dini anlamlar içeren bir mimariye yer verilmiştir. Dini anlamlarını dışında Orta çağ döneminin izleri de yansıtılır. Şehirde gezilebilecek yerler arasında se katedrali, İdolo Çeşmesi, Sacred Sanat müzesi bulunuyor.

Fatima

Dini alanları gezmeyi sevenler için oldukça güzel bir bölge olan Fatima, Qurem bölgesine bağlıdır. Buraya gelmeden önce mutlaka Fatima mucizelerini araştırmanız önerilir. Portekiz vizesi için tıklayın.

Portekiz İçin Vize Gerekiyor Mu?

Normal pasaporta sahip olan kişilerin vize alması zorunludur. Ancak resmi pasaportu olan kişilerin vize alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Portekiz Schengen Vizesi Ne Kadar?

Portekiz vizeleri kişilerin kalacakları süre açısından değişikliğe uğramaktadır. 1 seneden fazla sürecek seyahatler 90 Euro, 3 aydan uzun 1 seneyi bulmayan seyahatlerin vize harç ücreti ise 75 Euro’dur.

Portekiz Türkiye’ye Vize İstiyor Mu?

Bordo renkli pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının vize başvurusu yapmaları zorunludur.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir