İrlanda Vizesi 2023 Nasıl Gidilir?

Batısında Atlas okyanusu, güneydoğusunda St. George Kanalı, doğusunda İrlanda Denizi ve güneyinde ise Kent denizi bulunan İrlanda, Batı Avrupa’da yer almaktadır. Ada ülkesi olmasından dolayı yurt dışı seyahatlerini hava yolu ile yapmalısınız. Peki, İrlanda’ya gidebilmek için yapmanız gerekenler öncelikle vize almaktır.

İçindekiler Tablosu göster

Türkiye’den İrlanda’ya gidebilmeniz için almanız gereken İrlanda vizesi farklı özelliklere sahiptir. Fakat vizelerle ilgili başvuruları doğrudan İrlanda Büyükelçiliği’ne yapamazsınız. Büyükelçiliğin yetki verdiği vize başvuru merkezleri aracılığı ile iş yürütmeniz gerekmektedir.

 • Yetkilendirilmiş olmasına dikkat etmeniz vizenin alınabilir olması açısından önemlidir. Schengen ülke grubuna dahil olmadığı için Schengen vizesiyle İrlanda’ya gitmeniz mümkün değildir.
 • Kısa süreli vizelerde 90 güne kadar kalma hakkınız söz konusu olsa da kalış süreniz ile alakalı sınırlama Göçmen bürosu memurlarına bağlıdır. Süreler konusunda programı iyi yapmalı ve seyahat amacınıza göre belirleyeceğiz türün açıklamasını iyi yapmalısınız. Sizden istenen belgelerin mutlaka bir suretleri de orijinal şekilde başvuru dosyasında bulundurulmalıdır.

İrlanda Vizesi Evrakları

Seyahat amacının belirlenmesi ile birlikte vize türü de belirlenmiş olacaktır. Vize türünüze göre sizden evraklar talep edilmektedir. Talep edilen evrakların eksiksiz şekilde sunulması ve hatalı bilgi içermemesine dikkat etmelisiniz. İrlanda vizesi evrakları listesini şu şekilde yapabiliriz;

 • T.C. kimlik numarasının net şekilde okunduğu nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi.
 • Güncel halinizi yansıtacak biometrik fotoğraf 2 adet olmalıdır ve mutlaka arka fon beyaz olarak sunulmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin İngilizce tercümesi yapılmış olmalıdır. Tercüme ofisi aracılığı ile işlemleri yapabilmenizin yanı sıra uzman kadromuzdan da destek alabilirsiniz.
 • Seyahat bitiş tarihinden itibaren de mutlaka 6 ay daha geçerliliğe sahip pasaportunuz olmalıdır. Kalma sürenize bağlı olarak değişen pasaport süresinde eğer 6 aydan fazla ise geçerlilik seyahat sonrası 1 yıl olmalıdır. Pasaportun içerisinde en az 2 boş sayfa olmasına dikkat etmeli ve yıpranmamış olması konusunda özen göstermelisiniz.
 • Son 3 aya ait banka hesap özetinin orijinal şekilde sunulmuş olmasına ve mutlaka banka görevlileri tarafından imzalanmış olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Mesleki durumunuzu belirten belgeleri eksiksiz şekilde sunmalısınız.
 • Seyahat sonrası geri dönüşünüzü teyit edecek belgeler sunmanız önemlidir.
 •  Otel veya konaklama belgesi ücretsiz bir şekilde orjinal bir şekilde nasıl yapılır.
 • Seyahat sağlık sigortası geniş kapsamlı olmalı ve yüksek tutarlı taahhütte sahip olmalıdır.

Başvuru dosyanızda bulundurmanız gereken bu evraklara ek olarak seyahat amacına yönelik evraklarda sunmalısınız. Davetiye, ticari anlaşmalar, eğitimler gibi amaca yönelik olmalıdır. Bu noktada fotokopisi belirtilmeyen evrakların da tamamı orijinal olarak sunulmalıdır. Orijinal belge sunmadığınız taktirde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilmektedir.

İrlanda Vizesi 2021 Vize Başvurusuİrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Seyahat tarihiz belli olduktan sonra başvuru dosyanızı erken teslim etmek her zaman avantajlıdır. Sizin başvuru yaptığınız dönem işlerin oldukça yoğun olduğu döneme denk gelebilir.

 • Ayrıca resmi tatil günlerini de hesaba katmak mantıklı olacaktır. Bu tür olumsuz haller oluşmaz ise İrlanda vizesi 10 iş günü içerisinde nihayete erdirilmektedir.
 • Elbette vize türlerine göre sürelerin uzayabileceğini de hesaba katmak gerekir. Riskli hallerden uzak şekilde işlemleri yürütmenin faydasını sizde görebilirsiniz.
 • Bu noktada en sağlıklı hareket seyahat tarihine 30 – 35 gün kala başvuruyu sunmaktır. Parmak izi ibrazı ve randevu işlemleri de süreler bazında uzamalara neden olabilir. Ayrıca ek belge istenmesi gibi bir durumun oluşabileceğini de unutmamak gerekir.

İrlanda seyahatleri için yapacağınız vize başvurusu ayrıntılı ve bir o kadar da dikkat gerektiren yapıdadır. Özellikleri bakımından değerlendirme yapılması bu noktada önemlidir. Parmak izi beyanında bulunulması gerektiği düşünülürse bu işlem için randevu alınması gerekmektedir. Belirlenen günde ve saatte mutlaka parmak izi işlem kaydını yaptırmalısınız.

İrlanda Turistik Vize İşlemleri

Batı Avrupa’da bulunan İrlanda, konumu itibari ile Türkiye’ye her ne kadar uzak olsa da turizm konusunda meraklılarına güzellikler sunmaktadır. Sizde turistik gezi için İrlanda’yı düşünüyorsanız başvurmanız gereken vize türü İrlanda C vizesidir. Bu vize kısa süreli seyahatler için uygun olup, 90 güne kadar konaklamanıza müsaade etmektedir.

 • İrlanda turistik vizesi belirli bir süreyi kapsadığı için planlamanızı doğru şekilde yapmalısınız. İrlanda’ya turistik amaçlı seyahat ettiğinizde orada herhangi bir şekilde çalışmanız mümkün değildir.
 • Ayrıca kamu hizmetleri almanız söz konusu olmadığı için zorunlu hallerde kendiniz ödeme yapmalısınız. İrlanda’da hastalandığınız zaman ücretsiz muayene olma şansınız bulunmamaktadır.

İrlanda’ya girişler konusunda ciddi tedbirler ve incelemeler söz konusudur. Tüm başvuruları yapıp vizenizi alsanız dahi sınır kontrolü sırasında geri çevrilme ihtimaliniz var. Bu konu ile ilgili görevlilerin yetki ve sorumlulukları dahilindedir. Böyle bir kuralı daha önce duymamış olabilirsiniz. Bu konuda hazırlıklı olsanız sizin için daha iyi olacaktır.

İrlanda Turistik Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdan fotokopisinin hem arka hem de ön yüzü okunabilir düzeyde olmalıdır.
 • İstediğiniz vizenin bitişi itibari ile en az 6 ay daha geçerli pasaport sunulmalıdır. Pasaportunuzun içerisinde en az 2 boş sayfa olması ve pasaporttun yıpranmamış olması çok önemlidir.
 • Eksik ve yanlış bilgi içermeyecek şekilde hazırlanması gereken İrlanda vizesi başvuru formu. Bu form doldurulması esnasında titiz olmanız çok önemli olup, yalan yanlış bilgi verilmesi sizi ciddi sorunlarla karşılaştırabilir. Yalan beyandan dolayı önünüzde ki 5 yıl boyunca İrlanda vizesi alamazsınız.
 • Başvuru sahibinin ayrıntılı bilgi içeren tam vukuatlı nüfus kayıt belgesini sunmalıdır.
 • 2 adet arka fonu beyaz biometrik fotoğraf güncel halinizi yansıtmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası minimum 30.000 Euro limite sahip olmalıdır.
 • Son 3 aya ait banka hesap özeti banka tarafından ıslak imzalı şekilde hazırlanmalıdır. Hesabınızda en az 4 – 5 bin olmasına dikkat edin.
 • Mesleki durumunu gösterir belgeler ibraz edilmelidir.

Hazır hale getirmeniz gereken evrakların İngilizce olarak sunulması çok önemli olup, tercüme yaptırmanın gerektiğini unutmayın. Bu konuda uzman kadromuz sizlere destek olacaktır. Sorunsuz şekilde işlemleri tamamlamanız ve İrlanda turistik vize almanız mümkün kılınmaktadır.

İrlanda Turistik Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

İrlanda’ya seyahatiniz için başvuracağınız İrlanda turistik vize belirli bir sürede sonuçlanmaktadır. Bu süre farklı etkenlere bağlı olarak uzayabilmektedir. Hiçbir eksik bilgi ve eksik belge yoksa 10 – 15 iş günü içerisinde sonuç tarafınıza iletilmektedir. Ek belge istenilmesi, resmi tatiller ve iş yoğunlukları başvuru süresinde uzamalara neden olabilir.

Bu yüzden seyahat tarihi belirlendikten sonra başvuruyu hızlı şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Aksi hallerle karşılaşmama adına başvuruyu 1 – 1,5 ay önceden sunmak daha güvenli olur. Başvurularınız ile alakalı son söz İrlanda konsolosluğunda olduğu için zamanlamayı çok iyi yapmalı ve mutlaka usullere göre hareket etmelisiniz.

İrlanda Turistik Vizesi Ücretleri

Tüm evraklar hazırlandıktan sonra başvuru dosyanızı teslim etmek için engel kalmamıştır. Tek yapmanız gereken vize ücretlerini ödemektedir. İrlanda turistik vizesi türüne göre ödemeyi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Farklı vize türüne göre yapılan ödemeler başvurunun reddine sebep olacaktır.

Aynı zamanda ödemiş olduğunuz ücretin de boşa gitmesine neden olacaktır. Vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa da ödemiş olduğunuz ücretleri iade alamazsınız. Her yıl belirlenen tutarlar konusunda güncel olan ödemeleri öğrenmelisiniz. Ödemeleri doğru şekilde yaptığınız taktirde bu konuda sorun yaşamadan düzeninize bakabilirsiniz.

İrlanda Ticari Vize İşlemleri

Ticari faaliyetler konusunda İrlanda ile karşılıklı etkileşim kurabilir ve işlerinizi daha hızlı büyütebilirsiniz. Tabi bunu yapabilmeniz için bazı ziyaretlerde bulunmanız gerekecektir.

 • İrlanda ticari vize alarak istediğiniz seyahati gerçekleştirebilir gerekli anlaşmalar ve planlamalar yapabilirsiniz. İş görüşmeleri konusunda kısa süreli vizeye başvurmanız gerekmektedir.
 • Yapacağınız çalışmaların toplam süresi 2 haftayı geçememektedir. Planlamanızı doğru şekilde yapmalı ve görüşmelerin programına göre hareket etmelisiniz. İrlanda C vizesi türüne giren ticari vizenin başvuru esasları doğru şekilde entegre edilmesi gerekir.
 • Seyahat planlamanızı yaptıktan sonra esaslar konusunda dikkatli olmanız gerekir. 90 gün boyunca İrlanda ticari vizesayesinde İrlanda’da kalmanız mümkündür. Kaldığınız süre içerisinde iş toplantılarına katılabilir ve iş anlaşmalarına imza atabilirsiniz.
 • İş anlaşmaları görüşmelerine ek olarak sözleşmeler üzerinde çalışmalar yaparak iş düzeninizi tesis edebilirsiniz. Kurallar bütünü ile hareket etmeniz gereken bu vize için sunmanız gereken belgeler eksiksiz sunulmalıdır. Teferruatı fazla olan ticari vizelerde davetiye oldukça önemli olup, faaliyetlerin ispat edilebilirliği noktasında oldukça önemlidir.
 • Uzun yıllar sektörde hizmet veriyor olmanız zorlu vizelerin üzerinden gelmemizde bizlere etki oluşturmuştur. Sizde vizeniz ile alakalı tüm ayrıntıları öğrenebilir ve gereklilikleri fazlası ile yerine getirebilirsiniz. Sizlere destek olacak çalışanlarımız tüm faktörleri hesaba katıp kanunlar çerçevesinde başvurularınızı sunacaklardır.

İrlanda Ticari Vize Evrakları

 • Ticari faaliyetin gerçekleşeceğine dair en önemli kanıt kuşkusuz davetiyedir. Bu yüzden İrlanda’daki firmanın sizi davet ettiğine dair mektup hazırlaması gerekir. Orijinal olarak sunmanız gereken bu davetiye yapacağınız görüşmeleri ve faaliyetleri net şekilde açıklamalıdır. Ayrıca davet eden firma iletişim ve adres bilgilerini de eksiksiz şekilde davetiyeye yazmalıdır.
 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi arkalı önlü şekilde sunulmalı ve T.C. numarası okunmalıdır.
 • Belgelerin fotokopisi istenmediği sürece orijinal olarak belge sunmalısınız. Sunacağınız belgelerin İngilizce tercümesinin yapılmasına dikkat etmelisiniz.
 • Ticari faaliyetler konusunda tüm belgeler eksiksiz sunulmalıdır. (Vergi levhası, ticaret sicil gazetesi gibi)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği aile ve adres bilgileri açıklayıcı şekilde sunulmalıdır.
 • Şirket sahibi seyahati gerçekleştirecekse yetki belgeleri ve imza sirküleri dosyada bulunmalıdır. Seyahati firma çalışanı gerçekleştirecekse de firmada çalıştığına dair belgeler ve banka hesap özetleri 3 aylık olarak sunulmalıdır.
 • Firmanın finansal durumunu gösterir belgeler orijinal hali ile sunulmalı ve banka hesap özetlerinin tamamı da dosyaya konulmalıdır.

İrlanda Ticari Vize Ücretleri

Başvuru evraklarının eksiksiz şekilde hazırlanması vizenin alınabilir olması açısından son derece önemlidir. Bu önemli olan evraklardan bir tanesi vize harcının ödendiğine dair dekonttur.

 • İrlanda ticari vize ücretleri ödemesini yapıldıktan sonra dekontu dosyaya koymalısınız. Vize ücretinin ödenmemesi vize başvurusunun ret edilmesine sebebiyet vermektedir.
 • Hatalı ödemeler de aynı şekilde vizenin ret edilmesine ve yatırılan paranın boşa gitmesine sebep olmaktadır. Ödemeleri vize türüne göre yapmalı ve eksiksiz şekilde ödemeyi gerçekleştirmelisiniz.
 • Hatasız şekilde ödeme yaptıktan sonra başvurunun retle sonuçlanması durumunda da ücret iadesi yoktur. Vize ücreti tek bir başvuru için geçerli olup, herhangi bir şekilde devredilmesi ya da satılması mümkün değildir.

İrlanda Ticari Vize Sonuçlanması

İrlanda seyahatinin en can alıcı noktalarından bir tanesi zamanında başvuru yapmaktır. Zamanlama konusunda hata yaparsanız seyahat tarihinize vize yetişmeyebilir. Böyle bir durum zaman kaybına yol açacağı gibi para kaybına da yol açacaktır. Ayrıca sürecin tekrardan başlatılması da strese girmenize sebep olacaktır.

 • Riske girmeden dosyayı 1 – 2 ay önceden sunmak çok daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Evrakların hazırlanıp sunulması ile birlikte İrlanda ticari vize 10 – 15 iş gününde sonuçlanmaktadır. Sürenin uzamasına sebep olacak etkenleri mutlaka hesaba katmalısınız. İş yoğunluğu, resmi tatiller ve ek belge talepleri değerlendirme süresinin uzamasına sebep olabilir.

İrlanda Aile Ziyareti Vize İşlemleri

İrlanda’da ikame eden akrabalarınızı ziyaret etmeniz için bazı izinlere ihtiyacınız olacaktır. Kanunlara ve belirlenen başvuru kurallarına göre hareket edip, seyahatinize uygun vizeyi alabilirsiniz. 90 günü aşmayacak şekilde İrlanda aile ziyareti vizesi almanız mümkün kalınmaktadır.

 • Bu vizeyi alabilmeniz için sizi oldukça zorlu bir süreç ve çok sayıda evrak temini beklemektedir. Her bir evrakın ayrı bir önemi söz konusu olurken dikkatli şekilde vize hazırlığı yapmalısınız. Başvurunuz ile alakalı profesyonel destek almak isterseniz sizlere bir telefon kadar yakınız.
 • Vize işlemleri ile alakalı uzman kadromuz işleri güvenli şekilde yürütürken sizler diğer işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Üstelik konsolosluğun bulunduğu şehre ilk etapta gelmeyip işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Size yalnızca randevu da ve parmak izi ibrazlarında rahatsız edeceğiz. Islak imza atmanız gereken durumları da randevu öncesi halledilecek seviyeye getirmekteyiz.

İrlanda Aile Ziyareti Vize Başvurunda Dikkat Edilecek Hususlar

Başvuru esaslarını doğru şekilde öğrenmeden yapacağınız başvurular da istediğiniz düzeyde sonuç elde edemeyebilirsiniz. Tüm kuralları en iyi şekilde öğrenmeli ve kurallar çerçevesinde hareket etmelisiniz. İrlanda aile ziyareti vizesi için doğrudan konsolosluğa başvurunuzu sunamazsanız.

 • İrlanda Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize merkezi ile işlemleri yürütmeniz zorunlu olup, başvuruları bu merkezler üzerinden yapmalısınız. Yetkisiz vize merkezleri ile çalışmamanız güvenli sonuç alabilmeniz açısından önemlidir.
 • İrlanda’ya gidebilmenin bir diğer yolu olan İngiltere vizesi size avantaj sunmaktadır. İngiltere vizesine sahip olan kişiler öncelikle İngiltere’ye gitmeli ve İngiltere üzerinden İrlanda’ya geçmelidir.
 • Fakat unutulmaması gereken en önceki ayrıntı ise bu seyahatin karşılıklı olmamasıdır. Yani İrlanda vizesi ile hiçbir şekilde İngiltere’ye giremezseniz. Bu tür ayrıntıları bilerek doğru şekilde adımlar atmanız sizin yararınıza olacaktır.

İrlanda Aile Ziyareti Vizesi İçin Davetiye Zorunluluğu

İrlanda’da yaşayan ailenizden birinin yanına girmek için davet edilmeniz gerekmektedir. Davetiyeniz yoksa aile ziyareti vizesine başvurmanız söz konusu dahi olmamaktadır.

 • Bunun yerine başka bir vize türüne başvurmanız gerekecektir. Gitmek istediğiniz kişinin hazırlaması gereken davetiye mutlaka usullere uygun şekilde hazırlanmalı ve adres, iletişim gibi bilgileri içermelidir.
 • İrlanda’da ne iş yaptığını ve nerede yaşadığını açıklarken ziyaretine gelecek kişinin konaklama gibi masrafları karşılayacağını da açıklamalıdır. Ayrıntılı şekilde hazırlanması gereken davetiyenin başvuru dosyasına orijinal şekilde sunulması gerekmektedir.
 • Ayrıca davetiyenin İrlanda yetkililerince onaylanmış olmasına da dikkat etmelisiniz. Seyahat tarihleri ile davetiyenin hazırlanma süreleri ile alakalı hesaplamaları çok iyi yapmalısınız. Aksi taktirde sıkıntılı haller yaşanabilir.

İrlanda Aile Ziyareti Vizesi Evrakları

 • Biometrik veri tabanına yüklenmesinde herhangi sıkıntı olmayacak fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. 2 adet sunulması gereken fotoğraf ayrıca 35 x 45 mm boyutlarında olmalıdır.
 • Pasaport seyahat sonrasında da en az 6 ay daha geçerli olmalı ve içerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.
 • Ziyarete gideceğiniz kişi tarafından hazırlanan davetiye orijinal olarak sunulmalıdır. Davetiye içerisinde ki bilgiler açıklayıcı ve seyahatin gereklerini tanımlar şekilde olmalıdır.
 • Kimlik üzerinde T.C. numarası okunmalı ve fotokopi arkalı önlü çekilmelidir.
 • Başvuru dosyasında sunulan dosyaların tamamı İngilizce olarak sunulmalıdır. İngilizce olarak sunulmayan başvurular vizenin reddine sebep olabilir.
 • Banka hesap özeti son 3 aya ait olmalı ve orijinal şekilde sunulmalıdır. Hesap özetini banka sorumlusundan almalısınız ve mutlaka ıslak imzalı olarak hazırlanmış olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği adres ve aile bilgilerini eksiksiz şekilde içermelidir.
 • Seyahat ile alakalı uçak rezervasyonları sunulmalıdır. İngilizce çevirisi yapılması gerekmektedir.
 • Mesleki durumunu gösterir belge eklenmeli ve varsa tapu belgeleri de dosyada bulundurulmalıdır.

İrlanda Konferans Vize İşlemleri

Konferanslar, etkinlikler, sempozyumlar ve birçok farklı aktivitelere katılmak için İrlanda’yı seçebilirsiniz. Katılmak istediğiniz program ile ilgili ayrıntıları öğrendikten sonra vize başvurusunda bulunmalısınız. İrlanda konferans vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için davetiye sahibi olmanız gerekir.

 • Davetiyesiz hiçbir şekilde bu vizeye başvurmanız söz konusu olmayacağı gibi seyahati de gerçekleştiremezsiniz. Davetiyeniz olmadan yapacağınız başvuru ise doğrudan ret edileceği için yaptığınız harcamalarda boşa gidecektir. Bu tür bir riske girmemek sizin için çok daha doğru karar olacaktır.
 • Nitekim İrlanda’ya girmek için yaptığınız başvurunun ret edilmesi sonra ki başvurularda size sıkıntı çıkartabilir. İrlanda’ya gidebilmenin bir diğer yolu olan İngiltere vizesi farklılıkları ortaya koymaktadır.
 • Geçerli bir İngiltere vizesine sahipseniz, İngiltere üzerinden İrlanda’ya geçmeniz mümkün. Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus doğrudan İrlanda’ya gidememenizdir.
 • Önce İngiltere’ye seyahat etmeli ve sonrasında İngiltere – İrlanda sınırından geçmelisiniz. Bu durum karşılıklı olmayıp, İrlanda vizesi ile İngiltere’ye geçmeniz söz konusu değildir.

İrlanda Konferans Vizesi Davetiyesi

İrlanda’ya birçok farklı sebeple seyahat etmeniz mümkün olsa da bazı kurallara göre hareket etmelisiniz. Bu kurallardan bir tanesi davetiyedir. Bazı vize başvurularında davetiye gerek duyulmazken İrlanda konferans vizesi için davetiye temin edilmesi zorunludur.

 • Davetiyenizi mutlaka kurallara uygun şekilde temin etmeli ve orijinal hali ile dosyada bulundurmalısınız. Davetiyenin hazırlanması konusunda çok dikkatli olunmalı ve verilen bilgilerin açıklayıcı olmasına özen gösterilmelidir.
 • Orijinal olarak sunulması gereken davetiye mutlaka firmanın adres bilgileri ve iletişim bilgileri olmalıdır. Ayrıca İrlanda yetkili makamlarınca uygunluk onayı da alınmalıdır. Seyahatinizin amacını kanıtlayan en önemli evrak olmasından dolayı ayrı bir titizlikle temin edilmesi gerekir.

İrlanda Konferans Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Evraklar hazırlanıp teslim edildikten sonra en önemli süreç olan değerlendirme süreci zorlu halleri beraberinde getirmektedir. Değerlendirme süresi kapsamına giren randevular ve görüşmeler değişkenliği de beraberinde getirmektedir. İncelemeler esnasında gerek duyulursa ek belge talebi olabilir.

Böyle bir durum sürenin uzamasına neden olmaktadır. Ayrıca resmi tatil günlerine denk gelen başvurular ve iş yoğunluğu da sürenin uzamasına sebep olan en önemli faktördür.

 • Eksik bilgi, belge ve görüşmede sıkıntı yoksa 15 – 20 iş günü içerisinde vizenizi almanız mümkündür. Yukarıda belirtmiş olduğumuz ektenler sürenin uzamasına sebep olabileceği için başvuruyu 1,5 – 2 ay önceden yapmak en güvenli tercihtir.

İrlanda Konferans Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Kimlik bilgilerinizin net şekilde okunabilir olduğu nüfus cüzdanı fotokopisi arkalı önlü olmalıdır.
 • Katılmak istediğiniz konferansın tüm detayları başvuru dosyasında bulundurulmalıdır. Kimin yaptığı, nerede ve hangi süreleri kapsadığı gibi bilgiler içermelidir.
 • Başvuru sahibinin hesabı olduğu bankadan son 3 aya ait hesap dökümünü almalıdır. Bu hesap özeti orijinal olarak sunulmalı ve mutlaka banka imza yetkilisi tarafından ıslak imzalı sunulmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği hem adres hem de iletişim bilgilerini içermelidir. İngilizce tercümesinin mutlaka hazırlanması da gerekmektedir.
 • Konferansa veya organizasyona davet edildiğinizi gösterir orijinal davetiye olmalıdır. Tek seferde birden fazla organizasyona dahil olacaksanız her biri için ayrı davetiye temin etmelisiniz.
 • Vize talep dilekçesi ayrıntılı şekilde hazırlanmalı ve konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Dilekçe içeriğinde seyahat ile alakalı tüm bilgiler aktarılmalı ve gidiş dönüş tarihleri de belirtilmelidir.
 • Uçak ve otel rezervasyonları dosyada sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası en az 30.000 Euro kapsamına sahip olmalıdır.
 • Sizden istenen belgelerin orijinal sunulması zorunludur. Ancak bazı hallerde fotokopinin kabul edileceği belirtilmişse fotokopi yeterlidir. Ayrıca her evrak İngilizce tercüme edilmeli ve noter onaylı olmalıdır.

İrlanda Oturum İzni

Ada ülkesi İrlanda çok sayıda insanı ağırlarken vatandaşlık ve oturum izinleri konusunda belirli bir imkan tanımaktadır. Hem uzun süreli hem de kısa süreli İrlanda oturum izni için belirlenen esasları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • Oturumlar konusunda başvuru sahibinin şartlara uyması gerekir. Oturum izinleri konusunda vatandaşlık düşüncesi olmaması gerekmektedir. Belirli bir süreyi kapsaması ve kapsamış olduğu süreye bağlı olarak iş yürütmesi gerekmektedir.
 • Stamp 0 İrlanda kısa süreli oturum izni alıp ikame eden kişilerin fonlardan yardım alması söz konusu değildir. Ayrıca İrlanda Devleti’nin de yapacağı yardımlardan faydalanamaz. Oturum süresince maddi sıkıntı çekmeyecek güce sahip olması en önemli etkendir.
 • Herhangi bir şekilde fondan ya da devletten yardım alırla oturum izni konusunda ki kuralları çiğnemiş olur. Böyle bir durumun olması oturum izninin iptal edilmesine sebep olmaktadır.

Oturum iznini almak isteyen kişinin İrlanda Devleti’ne herhangi bir şekilde yük olmaması gerekir. Bu noktada maddiyat ön planda yer almaktadır.

İrlanda Oturum İznini Kimler Alabilir?

Belirli şartlar taşınması zorunlu olduğu için belirli bir kesim İrlanda oturum izni alabilmektedir. Oturum iznini alabilmek için bakılmaya muhtaç yaşlı akrabalar bu kategoriye girmektedir.

 • Fakat masrafların nasıl karşılanacağı konusunda açıklama yapılması çok önemli olup bu hususta dikkatli olunması gerekmektedir. Açıklayıcı şekilde durumun izahı yapılmalıdır.
 • Yıllık en az 50.000 Euro gelire sahip olan bağımsız bir kişi Stamp 0 İrlanda oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir.
 • Kazancın yüksek olması bir yana aksi bir durumda hemen erişim sağlanabilecek güce sahip olmak önemlidir. Yani her halükarda yüksek meblağlarda paranın temin edilebilir olması gerekir. Gelir ve gider konusunda açıklayıcı tabloların başvurularda sunulması gerekmektedir.
 • Finansal durumlarla ilgili mutlaka İrlanda muhasebe firmasınca onaylanmış olması zorunludur. Uzman desteği alarak yapacağınız işlemler sizin doğru etkiyi oluşturmanızı sağlayacaktır. Belirli bir ekonomik güce sahip olmanın avantajını da bu sayede elde etmiş olursunuz.
 • Doğru plan ve doğru etki ile sizde oturum iznine sahip olabilirsiniz.

İrlanda akademisyenlere kısa süreli oturum izni için fırsatlar sunmaktadır. 9 ayı aşmayacak şekilde görevlendirilmesinin mümkün kılındığı bu oturum izninde masrafların mutlaka İrlanda dışında karşılanacağını da izah etmelisiniz. Böylece İrlanda devletine herhangi bir şekilde gider tesis edecek durum söz konusu olmayacaktır.

İrlanda Oturum İzni İçin Gerekli Belgeler

 • Neden İrlanda’da oturum izni almak istediğinizi anlatan bir yazı,
 • ;Pasaportunuza ait ayrıntılı şekilde hiçbir sayfa atlanmadan fotokopi ibraz edilmelidir.
 • Yıllık gelirinizi gösteren finansal tablo İrlanda da ki bir muhasebeci tarafından onaylanmış olmalıdır.
 • Tam özel sağlık sigortasının ayrıntılı şekilde hazırlanmış hali.
 • Sağlık beyanı ve adli sicil belgesinin aslı

İrlanda Oturum İzni Şartları

İrlanda’da kalacağınız süre içerisinde herhangi bir gelir getirici bir işte çalışmayacağınızı beyan etmelisiniz. Bu noktada sizden teyidi istenen bildirimleri açık şekilde aktarmalısınız. Yapmanız gereken bildirimler konusunda şu hususlara dikkat etmelisiniz;

 • Herhangi bir şekilde İrlanda’da çalışma izninizin olmadığı,
 • İş kurulması ya da işletilmesinin mümkün olmadığını beyan edilmesi gerekir.
 • Profesyonellik konusunda etkileşim gösterecek konularda çalışma izninin olmaması,
 • Konaklama ve genel giderler konusunda sorumluluğun size ait olduğunu bildirmelisiniz.
 • Bağımsız olduğunuzu göstermeli ve kendi kendine yetebilmelidir.
 • Hiçbir şekilde İrlanda devletinden yardım ya da destek almayacağınızın beyanı olmalıdır.
 • İrlanda kanunlarının belirlemiş olduğu esaslara uygun hareket edeceğinizi de bildirmelisiniz.
 • Oturum izninin kapsamış olduğu süre boyunca sağlık konusunda giderlerin kendinizce karşılanacağına dair belge gerekmektedir. Ayrıca özel hastane giderleri ile alakalı hususların ne denli doğru şekilde aktarımlar olduğunu da göstermelisiniz.

İrlanda Vatandaşlık İşlemleri

Yasalar çerçevesinde İrlanda’da vatandaş olarak kalabilmenin belirli yolları vardır. Yasalarla düzenlenmiş esaslara göre hareket etmeniz ile birlikte vatandaşlığa hak kazanabilirsiniz.

 • Belirli bir oturum iznini kapsayan yapıya sahip olması ve oturum izinleri konusunda mutlaka belirlenen şartlara bağlantılı olmaları gerekmektedir. İrlanda vatandaşlık konusunda öncelikle kişinin kendi özgür iradesini kullanarak başvuru yaptığını belirtmesi gerekir.
 • Elde edildiği zaman seçme ve seçilme hakkı gibi yönler ön plana çıkmaktadır. İrlanda’da memur olarak görev dahi alabilecek olmaları da artılarını ortaya koymaktadır. İrlanda kanunlarına uyarak vatandaşlığa geçmenin hususlar ayrıntılı şekilde bilinmelidir. Kanunlar dışına çıkılmayacağına dair beyanların da verilmesi önemlidir.
 • Yaşam kalitesinin birçok ülkeye göre daha iyi olması da etkiyi elde etmede ve başvuru esaslarında önceliklidir. İrlanda vatandaşlığı konusunda iş durumu ve yaşam gereksinimleri ön plandadır. Kontroller ve kabul edilebilirlik konusunda adım atmanız gerekmektedir.

İrlanda Vatandaşlık İşlemleri

Bir süredir İrlanda’da yaşıyorsanız vatandaşlık konusunda başvurularınızda bulunmanız mümkündür. Ayrıca İrlanda vatandaşıyla evli iseniz vatandaşlık başvurusu konusunda bir adım önde olursunuz. Başvurunuzun kabul edilebilir olması için beyanlarda bulunmanız gerekmektedir.

Tüm gereklilikler yerine getirilmesi hususunda doğru etki oluşturmak her açıdan önemlidir. Unutmamanız gereken en önemli etken ise tüm şartları yerine getirseniz dahi kesin kabul mümkün olmayabilir. Yetkili olan kurum tarafından onaylandığını bilerek hareket etmeli ve süreci beklemelisiniz. İrlanda Vatandaşlık İşlemleri için yapılması gereken şartlar şu şekilde olmalıdır;

 • 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranırken bu husus başvuru esnasında olmalıdır.
 • Oturum izni, evlilik gibi şartlarım tam ve eksiksiz şekilde yerine getirilmiş olması gerekir.
 • Karakter incelemesi yapıldığı için karakterininiz yapısını ortaya koymalısınız.
 • İrlanda’ya karşı sadakatinizi bildirmeniz ve bu durumu beyan etmeniz önemlidir. Ayrıca vatandaşlık törenine de katılmanız zorunludur.
 • Niyetinizin bundan sonra İrlanda’da yaşamak olduğunu bildirmeniz gerekmekte olup, bu hususta belirleyici etkenleri bildirmeniz gerekmektedir.

İrlanda vatandaşlığı için yapacağınız başvurularda yukarıda ki esaslara uyulmuyorsa da kan bağı ile vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz. İrlanda vatandaşı olan birisi ile kan bağınız varsa akrabalık yolu ile vatandaşlık elde etmeniz mümkün.

Bu vatandaşlığı elde edebilmeniz için kişinin ölmüş olması dahi fark etmez. Kanunla tanımlanmamış olan mülteciler veya vatansız olarak ilan edilmiş olan kişiler de vatandaşlık elde edebilmektedir.

İkametgah Yolu İle İrlanda Vatandaşlık Başvurusu

9 yıllık süre içerisinde en az 5 yıllık sürede İrlanda’da ikame ettiğinizi kanıtlamalısınız. Bu sürenin eksiksiz olması önemli olup bu hususa dikkat etmelisiniz. Başvuru tarihinizden önce ki 1 yılın kesintisiz olması çok önemlidir. Kanıtlamanız gereken bu süreleri ikame izni ile ilgili kayıtlarla sunabilirsiniz. Bunun dışında pasaporta işlenen damgalarda bu ispat konusunda sizi açıklayacak yapıdadır.

 • Sizin kalma süreleri konusunda ispat etmeniz gereken hususlara özel olarak dikkat etmelisiniz. Size en uygun hususu bilmeden hareket etmenin olumsuz etkileri söz konusu olabilir. Sürelerin baz alındığını unutmamalı ve doğru şekilde hareket etmelisiniz. Şartlara ve esaslara göre hareket ederken vatandaşlığı hak edip etmediğinize ayrıca bakılmaktadır.
 • Süreler ve süreçlerin takibine de iyi bakmak gerekmektedir. Oturum izinleri ile alakalı takip etmeniz gereken bir diğer ayrıntı ise göçmen kimliğinin güncel olması ve izinler arası boşluk olmamasıdır. Bu noktada olası boşluklar başvurunun ret ile sonuçlanmasına sebebiyet vermektedir.
 • Riskli hallerden uzak şekilde İrlanda vatandaşlığı konusunda bizlerden destek alabilirsiniz. Profesyonel kadromuzla vizeler ve vatandaşlıklara dair ayrıntılar tüm etkenleri ile ortaya koyulacaktır. Sizlere güvenli şekilde yapabileceğiniz başvuru esasları da aktarılacaktır. Hatasız işlem yapabilme adına tüm bilgi aktarımları da tarafımızca yapılmaktadır.

İrlanda Vize Ücretleri

Her vize başvurusunda ödenmesi gereken harçlar mutlaka doğru şekilde ve eksiksiz olarak yapılmalıdır. Başvurunun ret ile sonuçlanmasına sebep olabilecek bu ödemeler konusunda titiz davranmalısınız. Ödemesi yapılmayan vize başvurusu hiçbir şekilde değerlendirilmeye alınmaz.

 • Böyle bir durum ile karşılaşmak sizi ciddi sorunlarla baş başa bırakabilir. Ayrıca hatalı vize türü ödemeleri de başvurunun ret edilmesine sebep olmaktadır. İster kısa süreli olsun isterse de uzun süreli vize başvurusu olsun her iki vize yapısında da ayrıca ödeme yapılması gereken türler vardır.
 • Bu düzene uymamanın sonuçlarını siz çekersiniz. İrlanda vize ücretleri ödemesinin yapıldığına dair dekont başvuru dosyasında bulundurulmalıdır. Ödeme yapsanız dahi dekontu dosyaya koymazsanız eksik evrak muamelesi söz konusu olabilir.
 • İrlanda vize işlemleriyle alakalı birçok ülkeye göre farklı kuralları söz konusu olan yapıdadır. İngiltere vizesi sahibi olan bir kişi İrlanda’ya geçip yapıp istediği ziyaretleri gerçekleştirebilmektedir.
 • Yani İrlanda’ya gitmek isterseniz İngiltere’yi hesaba katabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta İngiltere vizesini alıp direkt olarak İrlanda’ya gitme şansınızın olmamasıdır. Öncelikle seyahatinizi İngiltere topraklarına yapmalı ve sonrasında İrlanda’ya geçiş için başvurmalısınız.

İrlanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Ayrıntısı ve her bir adımı sizi uğraştıracak olan İrlanda vizesi doğru etkiyi oluşturma ile mümkündür. Teferruatlar içerisinde boğulmamak ve zamanında vizenizi alabilmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 • İrlanda seyahatinizi gerçekleştirebilmeniz için gerekli olan tüm etkenler uzman kadromuzca yapılacaktır. Vizelerin ne denli etkili şekilde yapılırsa doğru sonuç alınacağı da yine uzmanlarımız tarafından nihayete erdirilmektedir.
 • İrlanda’ya seyahat etmek için vize başvurusunda bulunacak kişilerin merak ettiği konulardan bir tanesi İrlanda vize ücreti ne kadar sorusu gelmektedir. Tek gidişli ücret ile çok gidişli ücret için ödenmesi gereken tutarlar farklılık göstermektedir. Bu yüzden de seyahat programınıza göre rakamlar netlik kazanacaktır.
 • İrlanda’ya gidebilmeniz için yapacağınız vize başvurusu için doğrudan konsolosluğa başvurmanız mümkün olmamaktadır. İrlanda konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ile iletişe geçmeniz ve başvuruda onlardan destek almanız gerekecektir. Bizlerde bu konuda yetkiye sahip firmalardan bir tanesiyiz.
 • Sizlere sorunsuz şekilde vizenin nasıl alınması gerektiğine dair destek olmaktayız. Hızlı güvenli ve sağlıklı sonuç almada profesyonel hizmet sunan kadromuz tüm etkenleri de hesaba katmaktadır. İrlanda vize ücreti ödemelerinize ek olarak hizmet bedeli, biometrik işlem tutarı, kargo bedeli, danışmanlık bedeli ve sigorta bedeli de söz konusudur.

İrlanda Vize Ücretleri Ödemesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Vize ücretleriyle alakalı ödemeleri gerçekleştirmeden önce mutlaka güncel tutarlar öğrenilmelidir. Her yıl ücretler konusunda güncelleme söz konusu olabileceğini hesaba katmalısınız. Aksi haller de eksik ödeme yapma ihtimaliniz söz konusu olabilir. İrlanda vize ücretleri hiçbir şekilde iade edilmemektedir. Yapılan başvuruların ret edilmesinde iade olmadığı gibi yapılan hatalı ödemelerde de hiçbir suretle iade alamazsınız. Bu yüzden ekstra masraflara girmeme adına başvuruları titizlikle yapmalı ve her adımını aynı titizlikle takip etmelisiniz.

Ödemiş olduğunuz vize harcını herhangi bir şekilde başka birine devredemezsiniz. Ayrıca satılması gibi bir durum da söz konusu dahi olamaz. Her vize ücreti bir defayı kapsar ve sadece ödemesi yapılan vize türüne göre işlem gerçekleştirir.  Araştırarak hareket etmek her açıdan size avantaj sağlarken profesyonel destek almak sizi daha da rahatlatacaktır. Hem vize ücretleri konusunda hem de vize başvurusunun hazırlığı sürecinde size destek olacak kadromuz hizmete hazırdır.

İrlanda Vatandaşlık Şartları

İrlanda’dan vatandaşlık alabilmek için sağlamanız gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamadan vatandaşlık alabilmeniz mümkün olmadığı gibi sağlasanız dahi son söz İrlanda’ya aittir ve vatandaşlık başvurunuzun reddedilmesi mümkündür. En kolay vatandaşlık veren ülkeler listesinde yer almadığını belirtmek gerekmektedir.

Bu konuda oldukça eleyici olan İrlanda vatandaşlık yatırım imkanı gibi imkanlara göre de değerlendirmemektedir. Yani yatırım yaparak vatandaşlık alabileceğinizi düşünüyorsanız bu yeterli değildir. Uzun bir süre İrlanda’da kalmak için oturum izninize olmalıdır ve buna bağlı bir sebep de gerekmektedir.

 • İrlanda vatandaşlık şartları birden fazladır. Bu duruma göre değişmektedir. Seçeneklerden biri İrlanda vatandaşı olmak ve uzun süreli oturumdur. Aynı zamanda gelir durumunuz ve ülkeye katkılarınız da bu süreçte dikkat çekecek noktalardan olmaktadır.
 • İrlanda pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler listesi oldukça uzundur ve İrlanda vatandaşlığının avantajı da oldukça fazladır. Bu da vatandaşlık alınmasının sebeplerinden biri olmaktadır. Ancak vatandaşlık almak pek kolay değildir.
 • İrlanda dışında başka ülkelerin vatandaşlık şartları da merak edilmektedir. Bu karşılaştırma açısından tercih edilmekte olup İrlanda’nın zor vatandaşlık veren ülkelerden biri olduğu ise bu durumda dikkat çekmektedir. Bunlardan biri İtalya vatandaşlık şartları olmaktadır.

İtalya İrlanda’ya nazaran daha kolay vatandaşlık verse de elbette şartların tamamen sağlanması önem arz etmektedir. Bunun dışında İskoçya’da vatandaşlık alınmak isteyen ülkelerden biri olup İskoçya vatandaşlık şartı da araştırılmıştır ve İrlanda ile benzerliği dikkat çekmektedir.

Bir diğer ülke olan İngiltere ise vatandaşlık şartları konusunda çok daha açık. İngiltere vatandaşlık şartları sağlandığı takdirde vatandaşlık alamamak için bir sebep bulunmamaktadır.

İrlanda Oturum İzni

İrlanda’dan oturum izni alabilmek mümkündür. Ancak oturum izinleri de kendi içerisinde sürelere ayrılmaktadır. Özellikle uzun süreli oturum izni ve kısa süreli oturum izni seçenekleri bulunmaktadır. İrlanda oturum izni alarak uzun süreli oturum izni sonrasında vatandaşlığa dahi başvurabilirsiniz. Ancak bu uzun bir süreçtir.

 • İrlanda’da oturum izni almanın yollarından biri çalışma iznidir. İrlanda’da çalışma izni nasıl alınır sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Ancak çalışma izinleri de değişmektedir. Örneğin kısa süreli oturumlarda akademisyenler için de çalışma izni bulunurken uzun süreli de alabilmeniz mümkündür. Bu yapacağınız iş ile alakalıdır.
 • Bir diğer yöntem de İrlanda ev alana oturma izni yöntemidir ancak burada bir miktar sınırı söz konusudur. İrlanda’da ev alırken bu evin en az 400.000 Euro değerinde olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede oturum izni alabilmeniz mümkündür. Uzun süreli oturumlarda vatandaşlık başvurusu da yapabilirsiniz.
 • İrlanda’da eğitim almak için giderek de uzun süreli oturum izni alabilmek mümkündür. Ancak sonrasında yani İrlanda dil okulu sonrası kalmak istiyorsanız bu durumda orada çalışmanız veya evlenmeniz gerekmektedir. Aksi halde kalmanız mümkün olmamaktadır.
 • Stamp 4 vizesi ise çalışma vizeleri arasında en kapsamlı olanıdır. Bu nedenle stamp 4 vizesi en çok tercih edilen vizedir. Stamp 4 vizesi nedir sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Özellikle stamp 4 vizesi almanız durumunda İrlanda’da iş kurabilmeniz mümkün olacaktır.

İrlanda göçmenlik başvuru şartları da oldukça ayrıntılı olup bu konuda da tüm şartları sağlamanız gerekecektir. Göçmenlik şartları oldukça ayrıntılıdır.

İrlanda dışında en çok merak edilen ve oturma izni alınmak istenen ülkeler ise Hollanda ve Norveç oturma izni olmaktadır.

İrlanda Form Ve Dilekçe Örneği

İrlanda Vize Bilgi Formu

İrlanda Turistik Dilekçe Örnekleri

İrlanda Şirket Ortakları ve Çalışanlar için Dilekçe Örneği

İrlanda Şahsi Dilekçe Örneği

İrlanda Şahsi Dilekçe Örneği

İrlanda Sponsor Dilekçe Örneği

İrlanda’ya Vize Nasıl Alınır?

İrlanda vizesi almak için randevu şartı vardır, randevu sonrası evraklar hazırlanarak başvuru formu doldurulur ve şahsen vize başvurusu yapılır.

İrlanda Vize Başvurusu Alıyor Mu?

İrlanda Türk Cumhuriyeti vatandaşlarından vize almaktadır, Schengen ülkesi olmadığından dolayı ulusal vize için başvuru yapılır.

İngiltere Vizesi Olan İrlanda Da Geçerli Mi?

İçinde İngiltere ve Türkiye’nin de bulunduğu vize muafiyet programı kapsamında geçerli bir UK C vizeye sahip olan vatandaşlar İrlanda’ya seyahat gerçekleştirebilir.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir