İSVİÇRE VİZESİ HAKKINDA

İsviçre vizeleri hakkında hiç bilgisi olmayan kişilerin mutlaka Vize Ofisi ile görüşmesini tavsiye ederiz. Bu süreç asla göz ardı edilmemesi gereken önemli dipnotlar ile doludur. Hangi evrakların hangi süre içerisinde elde edilebileceği ve de Schengen vizesi hakkında bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz. Aslında İsviçre vizeleri birden fazla kategoride insanlar için sıralanmaktadır. Kişiler iş ya da gezme veya eğitim amacı taşıyan vize istekleri ile beraber yetkili mercilere başvurmaktadır. İsviçre özellikle kış turizmi nedeni ile oldukça yoğun ve de belirli periyotlar ile yabancıları ağırlayan bir ülkedir. İsviçre’ye gidebilmek için alabileceğiniz vize çeşitlerini merak ediyorsanız Vize Ofisi’ne danışabilirsiniz. İsviçre’ye turist olarak, iş yapmak için, okumak için aile ziyareti ve de aile birleşimi için gidebileceğiniz gibi transit geçişleriniz için de vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca; İsviçre yolculuğunuzun hangi kategori içesinde olacağına, seyahat amacınızı en iyi yansıtan vizenin hangisi olduğuna Vize Ofisi yardımları ile karar da verebilirsiniz. Unutmayınız ki; vize başvurularında herkes bazı belgeler ile beyanlarının doğruluğunu kanıtlamak zorundadır. Eğer siz İsviçre’ye iş yapmak için gidiyorsanız, çalışma izini de aldığınızı düşünmeyiniz. Ziyaret edeceğiniz İsviçre’de bulunma sebebiniz, beraberinde farklı prosedürleri de getirecektir. Vize sahibi; içinde bulunduğu kategori dahilinde yapması gereken hazırlıkları Vize Ofisi’ne danışabilir.  90 günün altında kalan geziler için başvuracağınız vize kategorileri Schengen ülkeleri için geçerli olan kriterler ile aynıdır. Ancak uzun dönemlerde süren vize başvurularınız D tipi olarak değerlendirilmektedir.

İsviçre

İSVİÇRE TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: İsviçre’de farklı birçok sebep nedeni ile bulunmak isteyebilirsiniz. Bir resim sergisi, güzel bir kış tatili, kayak serüvenine katılmak için ya da şömineli lüks otelleri deneyimlemek için seçtiğiniz ülke İsviçre olabilir. İsviçre’de bulunacağınız her gün boyunca Türkiye’de ki yetkili konsolosluklardan izin almanız gerekiyor. Hem kültürel, hem de tarihi güzellikleri sayesinde birçok Türk vatandaşının da ilgisini çekmekte. Gerekli hayat şartlarını yerine getiren Türk vatandaşları; tatillerini değerlendirmek amacı ile İsviçre’yi tatil için seçebilirler. İsviçre tatiline çıkabilmeniz; vize başvurusu yapmanıza bağlıdır.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: İsviçre turist vizesi Schengen vize kategorisinde alabileceğiniz en uzun vize gün sayısı 90 gündür. 90 gün ve de altında vize alabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: İsviçre turist vizesi başvuruları İsviçre Konsolosluğu tarafından incelemeye alınmaktadır.

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: İsviçre’ye yapmayı planladığınız en özel tatilinizin yolunda gitmesini istiyorsanız, tatil dönüşünde de pasaportunuzun altı ay süresi olup olmadığını kontrol etseniz iyi olur. Çünkü İsviçre turist vizesi verirken pasaportlarınızın dönüşünüzle beraber altı ay daha aktif olmasını istiyor.

Biyometrik Fotoğraf: Herhangi bir oynama olmaksızın çektireceğiniz biyometik fotoğrafınızın ölçüleri 35*45’tir. 35*45 mm olan fotoğraflardan 2 tane olması yeterlidir.

İkametgâh Belgesi: İkametgah belgeniz, İsviçre vize başvurularında sunulması gerekken resmi evraklardandır. İkametgah belgeniz Türkiye’de ikamet ettiğinizi ve de formlarda verdiğiniz adres bilgilerinin doğruluğunu ortaya koyan bir belgedir.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızı 2019 yılı sonuna kadar güncelleyerek yeni kimlik kartlarınızı almanız gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapacağınız vize başvurularınızda sorunlar çıkmaması adına yeni kimlik kartınızı almadıysanız başvuru yapınız ve de onun önlü arkalı fotokopisini sununuz.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu ve de ailenize ait bağları, soy bağını bu evrakla beraber sunabilirsiniz.

Banka Hesap Özeti: Banka hesaplarına ilişkin bebelerin ne olduğunu bilmeyen ya da neden bu bilgilere ihtiyaç duyulduğunu düşünen her vize sahibi konu ile alakalı Vize Ofisi’ne sorularını yöneltebilir

Mesleki Durumu Gösteren Evraklar: Turist vizesi alırken mesleki evraklarınızı da paylaşmamanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise; yaşadığınız ülkeye tekrar geri dönmeniz gerektiği ve de mesleğinize devam etmeniz gerektiğidir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahatiniz devam ederken başınıza gelebilecek ve de sizi kayba uğratabilecek birçok durumun önüne geçebilmek adına bu sigorta yaptırılmaktadır. Seyahat sağlık sigortanızı yaptırmak için Vize Ofisi ile her daim görüşebilirsiniz.

İşveren Yazısı: İşveren yazınız, mesleki evraklarınızın doğruluğunu oraya koyar. Ayrıca işinize devam derken, çıktığınız İsviçre gezisi dönüşünde tekrar işinize başlayacağınızı ve de bu süre içerisinde izinli olduğunuzun bu belgede yazıyor olması gerekmektedir. İşvereniniz ya da şirket yetkiliniz bu belgeyi siz izne çıkarken doldurmalıdır. İmzası ve de kaşesi ile tamamladığı bu belgede sizin izne ayrıldığınız tarih ile izninizin sonlandığı tarihte yer almalı.

Seyahat Planı: Günlük olarak hazırlayacağınız bu beyanda; İsviçre’de hangi otelde kaç gün konaklayacağınıza ve de hangi ulaşım araçlarını kullanacağınıza detaylı bir şekilde yer vermelisiniz. Bu durum sizin İsviçre turist vizenizi almanızı daha da kolaylaştıracaktır. Doğru ve de detaylı olarak hazırlanış bir dilekçe; başvuru denetiminde sizin lehinize olacak bir belgedir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: En geç hali ile seyahat tarihinize, iki hafta kala başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak daha erken başvurmak istiyorum derseniz; seyahatten önce ki üç ay içerisinde başvurularınızı ilgili ülkenin konsolosluğuna yapabilirsiniz. Bu süreç evraklarınızın değiştirme ya da güncelleme için de gerekli olabilecek bir süreçtir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Tüm evraklarınızın eksik olmadan konsolosluğa teslim ettiğiniz tarihten sonra ki; 7-10 gün içerisinde vize başvurunuzun yanıtı tarafınıza ulaşacaktır.

TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Ticari Vize Nedir: İsviçre ticari vizesi şahıslara ve de şirket temsilcilerine; İsviçre’de ki iş dünyasına ait fuarlara, toplantılara katılmaları ve de Türkiye-İsviçre arasında yapılan iş birliklerine katkı sağlamak amacı ile verilmektedir. Ticaretle uğraşan her Türk Cumhuriyeti İsviçre üzerinden ticaret için vize alma hakkına sahiptir. Bu vizeyi alabilmenizi için sizden bazı evraklar talep ediliyor ve de belirli bir süre veriliyor. Bu süre içerisinde profesyonel bir danışmanlık hizmeti alabiliyorsunuz. Böylece İsviçre ticari vizesi almanızın önünde ki birçok engeli de ortadan kaldırabilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Ticari vizeler şahsi işleriniz ya da keyfi durumlarınız için verilememektedir. Özellikle ticari faaliyetlerin aksamaması, yeni işlere imza atılması, belki de İsviçre’de yeni bir ortaklığa imza atabilmeniz amacı ile 3 ay kadar bir süre için izin alabilirsiniz. Vizenizin 3 aylık süresinde konaklama şansınızda bulunuyor.

Nereye Başvurulur: İsviçre’de sanayi ya da ticaret ile alakalı etkinliklerde yer almak adına; Türkiye’de ki İsviçre Konsolosluğu’ndan 3 aylık konaklamalı vizenizi alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: İsviçre’ye yolculuk yapmadan önce gerekli güncellemeleri yaptığınızdan emin olarak vize başvurunuzu sağlayın. Pasaportunuz ile alakalı olan temdit süresi bu aşamada oldukça önemlidir. Geri dönüşünüzden sonra ki altı ayı içine alması gerekmektedir.

İsviçre Vizesi Başvuru Formu: Ticari bir amaç doğrultusunda, İsviçre’de bulunmak zorunda olduğunuzu bu formda açıklayabilirsiniz. Böylece vize kontrolörünüzü gerçekleştiren denetçi sizin beyanlarınızın doğruluğuna inanacaktır. Formda iş ile alakalı gideceğiniz İsviçre seyahatinin tarihleri ile alakalı olarak da net bir bilgi geçmelisiniz. Bu bilgi kesinlikle dolduracağınız diğer formlarda da bire bir aynı olmalıdır. Böylece seyahatiniz ile alakalı söylediklerinizin tutarlı olduğunu yetkililere gösterme şansınız doğar.

Biyometrik Fotoğraf: Daha önce biyometrik fotoğraf çektirmemiş olan kişiler, fotoğraf çektirirken özellikle vize işlemleri için bu fotoğrafı kullanacaklarını söylemelidirler. Böylece fotoğrafı doğru şekilde çektirebilirler.

Mesleki Evraklar: İsviçre’de bulunma amacınızı, İsviçre vize başvuru formunda açıklamış olmalısınız. Dolayısı ile aynı açıklamaların burada doğruluğunu ispatlayacak olan belgeleri sunmalısınız. Dediğiniz gibi siz İsviçre’ye iş amaçlı gidiyorsanız, bu iş ile alakalı mesleki dokümanlarınızı, diplomalarınızı, iş sözleşmenizi, maaş bordronuz gibi şeylerin bu evraklar arasında yer alması gerekmektedir.

Finansal Yeterliliği Destekleyen Ek Gelirler: Maaş bordronuzu, işiniz ile alakalı sunduğunu beşgenler ile sunabilirsiniz. Ancak ekstra olarak bir gelir beyan etmek istiyorsanız; bu belgeleri de finansal yeterliliği destekleyen ek gelirler kapsamında sunmalısınız. Bu belgeler arasında tapu da yer alabilir, araç ruhsatı da, kira geliri de yer alabilir.

Ticari Davetiye: Ticari davetiye sizi, İsviçre’ye davet eden kişi ya da kişiler, kurum tarafından gönderilmelidir. Ticari davetiyede neden İsviçre’ye davet edildiğinize yer verilirken, bu sürecin bir planı da yer almalıdır. İsviçre’ye çağırılmanızın amacı ve de süresine özellikle yer verilmelidir. Bir seminer için çağırıldıysanız, özellikle seminerin içeriğine ve de başlama-bitiş tarihlerine yer verilmelidir. Ticari vize başvuru dosyanızın üst sıralarında yer alamsı gereken bu davetiyede şirket ve de davetiye sahibinin bilgileri yer almalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası: İsviçre’de ki ticari faaliyetlerin her birine katılmak için vize almanız gerekiyor. Vize almanızı sağlayacak bir diğer madde ise; seyahat ve sağlık sigortası yaptırmanızdır. Bu sigortayı ne zaman, nasıl yaptıracağınıza dair detaylar ise; Vize Ofisi’nde yer alıyor.

Ulaşım ve Otel Rezervasyonları:  İş için davet edildiğiniz İsviçre’de nerede konaklama yapacağınıza, kaç gün kalacağınıza, işiniz ile alakalı bir konaklama prosedürü olup olmadığına bu rezervasyonlar dahilinde yer vermeli ve de yetkilileri bilgilendirilmelisiniz. İsviçre seyahatiniz ile alakalı ne kadar çok bilgi verirseniz, yetkililerin sizin vizenizi değerlendirme süresi de o kadar sağlıklı geçecektir.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Önü ve de arkası düzgünce çekilmiş olan 1 adet fotokopi yeterlidir.

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfusu Kayıt Örneği

Fuar ya da Seminer Katılım Belgesi: Bir fuar ya da seminere davet edildiyseniz; bu fuar veya seminere dair alacağınız kart ya da belgeyi sunmalısınız.

SGK Hizmet Dökümü: Bu belgeyi e devlet şifreniz varsa kolayca çıktı halinde sunabilirsiniz. Sigortalı çalışmaya başladığınız ilk günden son ana kadar ki hizmet dökümünü kapsamaktadır.

SGK işe Giriş Belgesi

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Yolculuğunuza; en uzak ihtimalle 2, en yakın ihtimalle ise; 2 hafta kala başvuruyu başlatmalısınız.

Ne kadar Sürede Çıkar: İsviçre vizesi almayı isteyen Türk vatandaşlarının vizeleri3 ile 14 gün içerisinde sonuçlanacaktır.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: İsviçre toprakları içerisinde ikama et eden ailenizden bireyler varsa; onlar ile bir araya gelebilmenizi sağlayacak kısa süreli bir seyahat için almanız gereken vizedir.

 Kaç Günlük Alınabilir: Schengen kriterleri gereği bu vizeniz size 0 gün kadar verilebilir. Ancak vizeniz ile alakalı son kararı İsviçre vermektedir.

Nereye Başvurulur: Aile ve arkadaş vizesi almayı isteyen Türk vatandaşlarının başvurularını; İsviçre Konsolosluğu’na yapmaları gerekmektedir

Gerekli Evraklar Nelerdir           

Pasaport:  Pasaportunuzda en çok özen göstermeniz gereken konu; başvuru esnasında size sorun yaşatmayacak olan temdit süresidir. Pasaportunuz dönüşünüzden itibaren altı ay da kullanılabilir olmalıdır.

Mesleksel Evraklar: Mesleki durum gösteren belgelerde; maaş bordrosu yeterli değildir. Sigorta belgeniz, işe giriş belgeniz, varsa sözleşmeniz, işiniz ile alakalı özel sertifikalarınız da bu evraklar arsında yer almalıdır.

Belediye Davetiyesi: Anne, baba, kardeş, eş ya da arkadaşınızın sizi İsviçre’ye davet ettiği bu belgede; onun yaşadığı yerin bağlı olduğu belediyenin onayını dalaması gerekmektedir. Böylece sizi davet eden kişin ikamet bilgileri de onanmış olur.

Tam Tekmil Nüfus Kayıt Örneği

İsviçre Ziyaret Başvuru Formu: Bu form diğer vizelerde olduğu gibi dikkat edilerek doldurulmalıdır. İngilizce doldurulması gereken evrakın detaylarını Vize Ofisi yetkililerinden öğrenmeniz mümkün.

Biyometrik Fotoğraf

İlgili Rezervasyon Kayıtları

Ne zaman başvurmak gerekir: Aile ya da yakınlarınızın yanına gitmeyi planladığınız uçuş tarihinden en az 1 ay öncesinde bu işlemlere başlamanız gerekmektedir.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Transit vize işlemleri adından da anlaşılacağı üzere, konaklama amaçlı değil ülkeden aktarama yağarak başka bir yere gitmek amacı ile yapılmaktadır.

Kaç günlük alınabilir: İsviçre transit vizeleri günlük ya da daha uzun süreli olarak verilmez. Sadece geçiş yapacağınız durmalar için verilir.

Nereye Başvurulur: Transit vize işlemlerinize Konsolosluklardan devam edebilirsiniz. Bu süreçte Vize Ofisi de sizin destekçiniz olacaktır.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: İsviçre transit vize almanızın en kolay yolunu Vize Ofisi sizlerle paylaşıyor. İsviçre transit vize almanız için gerekli olan evrak listesine, hemen ulaşabilirsiniz.

Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ülke Beyanı: İsviçre’den geçerek; gideceğiniz asıl ülke beyanı.

Gideceğiniz Ülkeye Dair Uçak Bileti Rezervasyon Örneği:

Biyometrik Fotoğraf

Vize Talep Dilekçesi: Vize talep dilekçenizi İngilizce hazırlamalısınız. İsviçre Konsolosluğuna hitaben yazacağını bu talep dilekçesi; sizin imzanızı içermelidir. Bu dilekçede; sizin en önemli belgeleriniz arasında yer alıyor. İsviçre’de bulunmanızın nedenlerini, geçişyapmak amacı ile İsviçre’ye yolculuk yapmak istediğinizi ve de dönüş tarihinizin belli olduğunu talep dilekçesinde belirtmelisiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat sağlık sigortası; 30.000 Euro olarak teminat ediliyor. Seyahat sağlık sigortanızı Vize Ofisi’ne bırakarak, arkanıza yaslanıp, vize sonucunuzu bekleyebilirsiniz.

Banka Hesap Belgesi:

Ne Zaman Başvurmak Gerekir:

İSVİÇRE VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl İsviçre Vatandaşı Olunur: İsviçre vatandaşı olmanızın en sağlıklı yolu, konsolosluğa giderek bilgi almaktadır. Ancak bu bilgileri Vize Ofisi’nden de alabilirsiniz. Özellikle vatandaş olmak istediğiniz İsviçre ile ilgili başvurunuzu yaparken hangi durumdan yararlanmak istediğinizi de belirtmelisiniz. İsviçre’de doğmuş olabilirsiniz ya da Anne ya da babanız İsviçre’de yaşıyor olabilir. Bu durumları göz önünde bulundurarak doğru başvuruyu yapmalısınız.

İsviçre Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar: Gerekli olan evraklar; sizin şahsi, mesleki ve de diğer vize işlemlerinde ki prosedürler dahilinde istenen evraklarınızdır. Özel durumunuz ile alakalı olarak ek evraklar da istenebilir.

Ne zaman Başvurmak Gerekir:  Bu başvuruyu kesin kararınızı verdikten sonra Vize Ofisi eşliğinde yapabilirsiniz.

ERASMUS VİZESİ

Nedir: İsviçre’de ki değişim programlarına katılan öğrenciler bu vizeye başvuruda bulunmalıdır.

Kaç günlük alınabilir: Erasmus vizesi; İsviçre için bir dönem ya da iki dönemlik olarak veriliyor. .  

Nereye Başvurulur:

Gerekli Evraklar Nelerdir

Biyometrik Fotoğraf: Vize için çektirmek istediğiniz fotoğrafınızın, arka fonunda ki renk tercihi beyaz olmalıdır. Fotoğrafın büyüklüğü ile ilgili bilgileri ise Vize Ofisi’nden edinebilirsiniz.

Diploma Aslı

Pasaport: Pasaportunuzun Erasmus bittikten sonrada kullanılma süresi olmalıdır. Bu süre 6 aydan az değildir.

Hibe ya da Sponsor Belgesi

İsviçre Vizesi Başvuru Formu: Vize başvuru formlarından olan bu karakteristik formda; İsviçre vizesi talebinizin resmi olarak nedeni yer almaktadır. Genel bir form olarak karşılaşacağınız bu formda çoktan seçmeli bölümlerle karşılaşabileceğiniz gibi sadece size özel olarak doldurulması gereken bölümler ile de karşılaşacaksınızdır. Formda; yer vereceğiniz bilgiler sizin kimlik bilgileriniz, eğitim ve de maddi durumunuzu ile alakalı bilgiler olmakla beraber;  sadece İsviçre seyahatiniz ile alakalı da bilgilere yer veriliyor.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Erasmus başvuruları kişilerin uçuş tarihlerinden en az 20 gün önce olmalıdır.

İSVİÇRE AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: İsviçre’ye taşınmak isteyen kişiler, özellikle de aile ya da akrabaları İsviçre’de olan kişiler bu vizeden yararlanmaktadırlar.

Kaç günlük alınabilir: Aile birleşim vizenizi aldığınızda; muhtemelen en fazla 1 yıllık bir birleşim süreniz bulunacaktır. Süreyi daha sonra ki koşullara göre uzatabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Aile birleşimi başvurularınızı Türkiye’de bulunan İsviçre Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: Başvuru formunda yer alan bilgiler genellikle sizin ve de birleşim yapmak istediğiniz aile bireyiniz ile alakalı olmalıdır.

Pasaport: Pasaportunuzun temdit süresi; eğer bir yıllık vize almak istiyorsanız,18 aydan az olmamalıdır.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Nüfus Kayıt Örneği

İsviçre Vizesi Başvuru Formu: İsviçre başvuru formunu vize almak için doldurmak mecburiyetindesiniz. Bu form sizin İsviçre’de bulunma nedeninizi açıklamanıza yardımcı olacak bir formdur. İlgili formu İngilizce doldurmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Biyometrik Fotoğraf

Ne zaman başvurmak gerekir: İlgili evraklarınızı tamamladıktan sonra ki süreci iyi değerlendirmelisiniz. Uçuş planınıza göre en geç 3 hafta içinde başvurunuzu iletmelisiniz.

OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir: Oturum ve de çalışma izni almak için daha farklı bir prosedür uygulanmaktadır. Bu prosedür diğer vize işlemlerinde olduğu gibi işlememektedir. İsviçre’de oturum izni almak ve çalışmak için öncelikle sizden istenen şart ve de koşulları yerine getirebilmeniz çok önemlidir. İsviçre’de oturum izni almak ve çalışmak için her Türk vatandaşı başvuruda bulunabilir. Konu hakkında ilgili prosedürleri daha yakından incelemek için Vize Ofisi ile irtibata geçebilirsiniz.

Kaç Günlük Alınabilir: Oturma izni genellikle 6 ay veya 1 sene şeklinde başvuru sahiplerine verilmektedir.

Nereye Başvurulur: Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan konsolosluklar başvurularınızı kabul etmekte.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Vize Başvuru Formu: İngilizce doldurmalısınız yarıca formda herhangi bir alanın boş kalmaması gerekmektedir.

Pasaport

Banka Hesap Dökümü:  Banka hesap özetinizi ilgili hesabınızla alakalı olarak geçmişe dönük istemelisiniz. 3 ay geriye giderek bir hesap özeti sunmanız yeterlidir. İlgili hesap özeti, müşterisi olduğunuzu bankanın antetli kağıdına basılmalı ve de banka yetkilisinin yetkili kaşesi ve de imzası ile sizlere temin edilmelidir. Bu evrak sizin maddi durumunuzun bu seyahat için elverişli olduğunu göstermektedir.

Biyometrik Fotoğraf

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Seyahat Sağlık Sigortası

Ne zaman başvurmak gerekir: Başvurunuzu en geç yolculuğunuza 3 hafta kala yapmalısınız.

VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Vize reddi ile alakalı birçok neden ortaya konmaktadır. Vize reddine neden olabilecek en önemli şey; yalan ya da eksik beyanlardır. Bununla beraber maddi durumunuzu ispatlayamamanız ya da pasaportunuz ile alakalı işlemlerin aksaması ya da yerine getirilmemesi vize reddine neden olmaktadır.

İtiraz Hakkı: İsviçre Konsolosluğu’na, vize cevabınız geldikten sonra itirazda bulunabilirsiniz.

İtiraz Şekli: Vize başvurunuzun kabul edilmemesinden sonra ki süreçte; İsviçre Konsolosluğu’na yazılı olarak itirazınızı sunabilirsiniz. 

Ücret İadesi var mı?

İsviçre başvurunuz kabul edilmezse; herhangi bir geri iade ya da ödeme bulunmamaktadır.

VİZE ÜCRETLERİ

 

KONSOLOSLUKLAR

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu
İsviçre Ankara Büyükelçiliği
İsviçre Gaziantep Fahri Konsolosluğu
İsviçre Antalya Fahri Konsolosluğu
İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu
İsviçre Mersin Fahri Konsolosluğu

İsviçre vizeleri, İsviçre turist vizesi, İsviçre ticari vizesi, İsviçre’de oturum izni

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi