İsviçre Aile Birleşimi 2023 Gerekli Evraklar

İsviçre vatandaşı ile evli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının veya İsviçre’de yaşayan çocuğun ebeveyni olanların, reşit olmayan çocukları için İsviçre’de kalabilmeleri amacıyla aile birleşimi vizesine başvurmaları gerekmektedir.

 • Ulusal vize kategorisinde yapılacak olan değerlendirmeler neticesinde bir sonucu almanız mümkün olacaktır. Konsolosluğun veya büyükelçiliğin yapacağı değerlendirmeler neticesinde uzun süreli vizeleriniz için olumlu veya olumsuz olarak bir yanıt almanıza olanak verilmektedir.
 • Vize ofisi merkezlerimizi ziyaret etmeniz neticesinde başvurularınızı gereken evraklarla gerçekleştirebilirsiniz. Güncel evrakların hazırlanmasında ve sunulmasında değişkenlik gösteren şartların sizlere aktarılması için çalışan ekiplerimizden faydalamış olacaksınız.
 • Güncel tarihli olarak ibraz edilmesi gereken tüm evraklar hakkında gerekli bilgileri elde edebilirsiniz. Konsolosluğun ek belge talep edebilme şartlarını değerlendirecek olan ekiplerimiz sayesinde bu durumlarla karşılaşarak vakit kaybetmeyeceksiniz.
 • Sizler de ayrıntılı bilgileri hemen elde edebilmek için temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Tüm detayları elde edebilmek için bizlere telefon veya adreslerimiz üzerinden ulaşmanız mümkün olacaktır.
 • Mail üzerinden tüm sorularınızı yanıtlayacak olan ekiplerimiz sayesinde rahat edebileceksiniz. Çünkü doğru adımları atmanın ve profesyonelce hareket etmenin bu sayede mümkün olacağını görmenize olanak veriyoruz.

İsviçre Aile Birleşimi 2021 Gerekli Evraklar

İsviçre Aile Birleşim Şartları 2023

Biyolojik veya üvey çocuklarınız ile eşinizin İsviçre’de bulunması durumunda aile birleşimi için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

AB/EFTA üyesi olan ülkelerin vatandaşlarının veya üçüncü bir ülke vatandaşının bu başvuruları gerçekleştirirken farklı prosedürlere tabi olduğunu belirtebiliriz.

 • Buna göre eşler için veya 21 yaşını doldurmayan çocukların bulunması durumunda başvuruların gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. İsviçre vatandaşlarının başvuru yapabilmesi için AB/EFTA ülkelerinde oturum izinlerinin olmasına gerek duyulmaktadır.
 • Üçüncü ülke vatandaşı olarak başvuruları gerçekleştirecek kişilerin çocuklarının 18 yaşından büyük olmamasına dikkat edilmektedir.
 • Aile birleşimi hakkından faydalanırken eş veya 18 yaşını doldurmamış çocuklar adına başvurular gerçekleştirilebilmektedir.
 • 12 yaşının üzerinde olan ve 18 yaşını aşmayan çocuklar için bu süre 1 yıl ile sınırlandırılmaktadır. Ailenin ayrı yaşamasını gerektirecek bir neden yok ise birlikte yaşıyor olmaları gerekmektedir.
 • İşle ilgili olarak, ciddi sorunların yaşanması halinde veya boşanma aşamasına gelindiğinde ayrı yaşanması gerekiyor ise bu gibi istisnai durumlar karşısında esnetilecek olan şartlara göre hareket edilmektedir.
 • Evliliğin 3 yıl sürmesi halinde ve İsviçre toplumsal kurallarına uygunluğun ve uyumluluğun ispat edilmesi durumlarında bu sürelerin uzatılabileceğini aktarmaktayız.
 • Diğer yandan kişilerin aile içerisindeki problemlerinden kaynaklı veya ülkelerine dönmelerinin tehlike arz edecek olması durumlarında sürelerin uzatılması mümkün olacaktır.

Vize ofisi uzmanlarımızla görüşerek Aile birleşim şartlarına dair tüm soru işaretlerinizin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Konsolosluklara veya büyükelçiliğe doğrudan başvuru yapabilir ve aile birleşimi talebinde bulunabilirsiniz. Hazırlamanız gereken evraklarla ve alacağınız randevularla hareket etmeniz gerekmektedir. Buna göre şu evrakları hazırlamanız istenecektir:

 • Başvuru formunun eksiksiz olarak 3 adet ve İsviçre’nin resmi dillerinde hazırlanması gerekmektedir. Online olarak elde edebileceğiniz bu form sayesinde başvurularınızı hızla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Pasaportlarınızın geçerlilik sürelerinin dolmamış olmasına özen gösterilecektir. Ayrıca 10 yıldan daha eski olmaması istenen şartlardandır.
 • Biyometrik fotoğrafların 4 adet olması ve 6 aydan daha eski süreçte çekilmemiş olması gerekmektedir.
 • Formül B formunun eklenmesi, evliliğin uluslararası düzeyde olduğunun kanıtlanacağı kayıt örneğinin ilave edilmesi gerekmektedir.
 • Kimlik ve tam tekmil nüfus kayıt örneğinin eklenmesi gerekecektir.
 • Daha önce yapılan evliliklere, boşanmalara ve aile kimlik bilgilerine yer verilmesi istenmektedir.
 • İsviçre’de yaşayan eşin ikametine ve kimliğine dair bilgilerin ilave edilmesi gerekecektir.
 • Banka hesap dökümlerinin son 3 ayı kapsayacak şekilde güncel olarak ilavesi istenmektedir.
 • Sağlık sigortasının ve vize ücretlerinin yatırılarak, dekontlarının ilave edilmesi gerekmektedir.

İsviçre Evlilik Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsviçre’de ikamet eden eşin ve çocuklarının yanına giderek 90 günden fazla kalabilmesine olanak sağlayan vize türü İsviçre evlilik vizesidir. Evlilik vizesi ile İsviçre’ye gidebilmek için yasal olarak bir eşin İsviçre’de oturuyor olması gerekir.

 • İsviçre Evlilik vizesi alabilmek için eşin İsviçre vatandaşı ya da İsviçre’de oturum iznine sahip olması şarttır. Aynı zamanda Türk vatandaşının 18 yaşından küçük olan çocuklarını İsviçre’ye getirebilmek için başvuru yapması gereken vize türüdür.
 • İsviçre’ evlilik için gerekli evraklar, aile birleşimi yapmak için uluslar arası evlenme kayıt formu, en az 6 ay daha geçerli bir pasaport, İsviçre’de doğan eşin doğum kayıt belgesi, yeni alınmış nüfus kayıt örneği, yerleşim yeri belgesi, nüfus kağıdı gibi evraklar gerekir.
 • İsviçrede evlilik kanunları ile yapılan evliliklerde Zürih konsolosluğundan alınacak belgeler ile birlikte başvuru yapılarak evlilik işlemi gerçekleştirilmelidir. İsviçre’nin mahalli makamları tarafından evlilik yapılır.
 • İsviçre vatandaşı ile Türkiye’de evlenmek isteyenler için de, Türk kanunlarına göre evlenme işlemi için belediyeye müracaat edilir. Evlilik işlemi yasal olarak gerçekleştikten sonra İsviçre vatandaşının İsviçre’de evliliği tanıtması gerekir. Sonrasında aile birleşimi için başvuru yapılabilir.
 • İsviçreli biriyle evlenmek ile alınan aile vizeleri uzun süreli vize kategorisine girer ve D tipi vize olarak adlandırılır. Bu vize türü sadece İstanbul’daki İsviçre başkonsolosluğuna başvuru yapılarak alınır. İsviçreli eş evliliği bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğüne tescil ettirmelidir. Sonrasında işlemin yapılıp yapılmadığına dair İsviçre başkonsolosluğu tarafından bilgi alınmalıdır.
 • İsviçre’de aile birleşimi vize yorumları, vizenin çıkmasının uzun sürmesi ile ilgilidir. Kısa süreli vize başvuruları yaklaşık 1 ay içerisinde sonuçlanırken aile birleşimi vize başvuruları ise ortalama 1-2 ay içerisinde sonuçlanır.

İsviçre Aile Birleşimi nedir?

Aile birleşimi için çiftlerden birinin İsviçre vatandaşı olması gerekir. Daha sonrasında İsviçre vatandaşlığı olan kişi üzerinden oturum talep edilmesine imkan verilmektedir.

İsviçre Aile Birleşimi Ret Geldi Ne Yapmalıyım?

Ret yanıtı kapsamında kişilerin hangi nedenden bu yanıtın geldiğine dair bilgilendirmeyi eksiksiz bir biçimde sunması gerekir. Ret yanıtı alınmasının sonrasında vize başvuru adımında yatırmış olduğunuz tutarın size iade edilmesinin söz konusu olmayacağının da ayrıca belirtilmesi gerekir.

İsviçre’de Evlenmek Hakkında Temek Detaylar Nelerdir?

İsviçre’de evlilik akdinin imzalanmasının sonrasında bu evliliğin Türkiye’de de geçerli olması için tenfiz adımının tamamlanması gerekir. Tenfiz adımının sonrasında her iki ülkede de kayıtlarda evliliğin onaylanması mümkün olacaktır.

İsviçre Vatandaşı İle Türkiye’de Evlenmek Mümkün Mü?

Mümkündür. Bu adımın sonrasında İsviçre’de evliliğin tenfiz adımının yapılmasının akabinde oturum izni için başvuruda bulunmanıza da imkan verilecektir.

İsviçre Aile Birleşimi Vize Yorumları Ne Yönde?

Aile birleşimi için başvuruda bulunan kişilerin geçmişte sonlanan bir evlilikleri varsa bu konuda hassas olmaları yorumlarda belirtilmiştir. Evliliğin sonlandığına dair gerekli olan resmi belgeleri eksiksiz sunmanız gerekmektedir. Ayrıca evliliklerden olan çocukların da resmi evraklar ile sunulması gerekir.

İsviçre aile birleşimi başvurunuzun olumsuz yanıtlanması durumunda öncelikli olarak aracı danışman kurumlar ile başvurunuzu yinelemeniz çok daha sorunsuz şekilde tamamlanacaktır. Aile birleşimi için talepte bulunurken evliliğinizin resmi belgelerini ülke diline tercüme ettirerek sunmanız istenir. Bu tercüme aşamasının noter onaylı olması gerekir?

İsviçre Aile Birleşimi 2023 Nasıl Yapılır?

Evliliğin resmi şekilde başladığına dair bilgilerin ülke diline yeminli tercüman tarafından çevrilmesinin sonrasında aile birleşimi için talepte bulunulmasına imkan tanınmaktadır.

İsviçre’de Evlenmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evlenmek isteyen kişilerin kimlik belgeleri ve sağlık durumlarına ilişkin belgelerin sunulması ile evlilik akdinin imzalanmasına onay verilmektedir.

İsviçre Aile Birleşimi 2023 Detayları Nelerdir?

Aile birleşimi sırasında kişilerin en geç 3 ay içerisinde bilgilendirilmesine imkan tanınmaktadır. Bu noktada pandemi sebebi ile kişilerin aile birleşimi onay durumlarında dönemsel olarak bazı aksaklıklar meydana gelebilmektedir.

İsviçre Aile Birleşimi Vize Yorumları

Aile birleşimi üzerinden oturum talep etmek için kişilerin özellikle evliliklerinin tenfiz adımını tamamlaması ve daha sonrasında bunu resmi olarak da belgelendirmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde eşinizin İsviçre vatandaşlığından faydalanarak ülkede oturum izni talep edilmesine imkan tanınmaktadır

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Pandemi koşulları ile normalde oldukça kısa sürede yanıt bulacak olan işlemlerde dahi uzun biri bekleme süreci olabilmektedir. Bu aşamada en geç 90 gün içerisinde aile birleşimi için talebinizin olumlu yanıtlanıp yanıtlanmayacağına dair daha detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

İsviçre Aile Birleşimi 2023 Ret Yanıtı Alınması Durumunda Ne yapılmalıdır?

Aile birleşimi konusunda başvurunuzun sonucu olumsuz olursa ve ret yanıtı alırsanız bu izni almak için yatırmış olduğunuz harç tutarının size iade edilmesi mümkün olmayacaktır. İade sadece İsviçre’de değil diğer ülkelerde de geçerli bir prosedür değildir.

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi Forum Yorumları Nelerdir?

Öncesinde bir evliliğiniz olduysa bu evliliğin sonlandığına dair gerekli olan tüm bilgileri sunmanız gerekir. Evliliğin bittiğine ilişkin belgelerin sunulması ve ayrıca evliliklerden olan çocuklara dair de bilgi verilmesi gerekir.

İsviçreli Biriyle Evlenmek Hangi Hakları Kazandırır?

İsviçre vatandaşı bir eşinizin olması size de direkt olarak vatandaşlık hakkının verileceği manasına gelmemektedir. Kişilerin sadece İsviçre oturum izni alma ve vize başvurularının onaylanma aşamasının kolaylık kazanması mümkün olacaktır. Vize alma adımlarında evliliğin belgeli olarak sunulması onay adımına ivme kazandıracaktır.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir