İsviçre Vize Reddi ve Çözümü (İtiraz)

İsviçre Konfederasyonu’na yapacağımız seyahatlerde eğer diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaportlarından birine sahipsek 180 gün içinde 90 günden uzun sürmeyecek ise vizeden muaf tutuluruz. Fakat umuma mahsus diye tabir edilen bordo pasaportumuz varsa vize başvurusunda bulunmamız gerekir.

 • Bordo pasaporta sahipsek ve eğer Schengen vizemiz yoksa 90 günden daha az bir süre İsviçre’de kalacaksak Schengen vizesine başvuru yapmamız gerekir. 90 günden fazla sürecek durumlarda İsviçre uzun süreli vizesine başvuru da bulunmalıyız.

İsviçre Vize Reddi ve Çözümü (2021)

İsviçre Vize Reddi Sonrası Başvurusu

Öncelikle turist, ziyaret, transit, aile birleşimi ve öğrenci vizesi gibi pek çok vize seçeneğinden hangisini seçeceğimize karar vermeliyiz. Kararımızı verdikten sonra 90 günden daha az bir süre İsviçre’de kalacaksak Schengen vizesi yetki sahibi vize merkezlerinden başvuru yapmalıyız.

90 günden daha uzun süre ülkede kalacaksak İsviçre Konsolosluğu’na başvuruda bulunmamız gereklidir.

İsviçre Vize reddi Sonrası Sunulması Gereken Başvuru Evrakları

Vize türüne göre hazırlamamız gereken evraklar değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak İsviçre tarafından vize verilebilmesi için;

 • Vize başvuru formumuz,
 • Dilekçe, (İsviçre’ye neden gittiğimizi ifade eden)
 • Pasaportumuz, (ülkemize döndükten sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden ve en az 2 adet boş sayfası olan)
 • 2 adet biyometrik fotoğrafımız,
 • Son 3 yıla ait aldığımız vize fotokopileri,
 • Kimlik fotokopimiz,
 • En az 7000TL tutarında kendimize ait banka hesabımız ve 3 aylık banka hesap dökümümüz,
 • Rezervasyon belgelerimiz,
 • 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası belgemiz istenir.
 • İşyeri sahibi, bir firma da çalışan, emekli, öğrenci ya da ev hanımıysak ayrıca ek belgelerde istenmektedir.

İsviçre Vize reddi sonrası yeni Vize Başvurusu

Başvuru için online olarak başvuru formunu doldurmalıyız. Randevu tarihini aldıktan sonra gerekli evraklarımızı tamamlamalıyız. İsviçre vize ücreti de ödedikten sonra evraklarımızı teslim etmeliyiz.

Hazırladığımız evraklara ek olarak konsolosluk tarafından biyometrik işlem yani parmak izi taraması yapılır. Uzun süreli vize başvurusunda bulunuyorsak mülakatta yapılır. Vize türüne göre işlemlerin sonuçlanması farklılık gösterebilir.

Vize Reddi

İsviçre vize reddi verdiyse başvuru formundaki bilgilerimizi yanlış bildirdiğimiz için böyle bir durumla karşılaşmış olabiliriz. Ayrıca maddi durumumuzun yeterliliğini kanıtlayamadığımız durumlarda ve biyometrik işlem sonucunda sicilimiz de kayıtlı olan bir suç sebebiyle de vize reddi almış olabiliriz.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir