İtalya Para Birimi

Dünya üzerinde bulunan her ülkenin para birimi, ilk kuruldukları yıllarda farklılık gösterebilmekte idi. Hatta bu farklılık bazılarında 200’li yılların başına kadar devam etmiştir. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin çoğunluğunun para birimi Euro olarak kabul edilmekte ve Euro da ekonomi içerisinde güçlü bir birim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda İtalya para birimi de Euro olarak değişmiştir. Yani ülke eskiden farklı bir para birimine sahip olsa da şu an için artık Euro’yu kullanmaktadır.

İtalya Para Birimi Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere İtalya’nın şu an kullandığı para birimi Euro’dur. Avrupa Birliği’ne geçmesinin ardından para birimini de değiştiren İtalya artık Euro’yu kullanmaktadır. Euro, borsa içerisinde en güçlü para birimlerinden biri olarak görülmektedir. Aynı zamanda bir Euro’nun yaklaşık olarak 10, 27 TL üzerinden işlem gördüğünü de belirtebiliriz. Bir süredir ülkemiz para birimi olan Türk Lirası ne yazık ki; dolar ve Euro gibi para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam etmektedir.

İtalya Para Birimi Kaç TL?

İtalyan para birimi ne demek sorusunu yöneltenler için bu ülkenin eski para biriminden bahsetmeden evvel ilk olarak şu an için kullandığı para birimini söyleyebiliriz. Bilindiği üzere İtalya da güçlü bir ekonomiye sahip olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda İtalya’nın para birimi şu an için Euro’dur. Yani ülkeye seyahat ettiğinizde yaptığınız harcamalarda ödemeleri Euro üzerinden değerlendirmelisiniz. Peki, İtalya para birimi olan Euro kaç TL? Yukarıda belirttiğimiz üzere 1 Euro’nun Türk Lirası cinsinsen karşılığı güncel kurlar bazında 10.27 TL’ye denk gelmektedir.

İtalya Para Birimi Eski

Daha önce İtalya’nın farklı bir para birimi kullandığını belirtmiştik. Her ne kadar şu an için ülkede Euro kullanılsa da İtalya, 2000’li yılların başına kadar İtalya Lirası yani Liret adı verilen bir para birimini tercih etmekteydi. Fakat Avrupa Birliği üyesi olduktan sonra, Liret para biriminden Euro’ya geçmeyi tercih etti ve o yıllardan bu yıllara kadar devlette şu an Euro kullanılmaktadır. Ayrıca eski İtalya para birimi bulmaca içerisinde de sıklıkla sorulmaktadır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir