MACARİSTAN VİZESİ HAKKINDA

Macaristan vizeleri Vize Ofisi tarafından gerekli şekillerde size yönlendirme yapılarak, destek sağlanarak alabileceğiniz vizelerdir. Ülke bazında, yurt dışı yolculukları için vize başvurusu yapan şahıslardan farklı belgeler talep edilmekte. Vize Ofisi tüm bu süreçlerde birebir size destek sağlamak amacı ile aktif görev yapıyor. Schengen vizesi ile de seyahat edebileceğiniz Macaristan vizeniz için Vize Ofisi’ne danışabilirsiniz. Macaristan vizesi kaç günde çıkar ya da  Macaristan’da oturum ve çalışma izni nasıl alınır gibi sorularınızın yanıtları Vize Ofisi’nde. Vize Ofisi Türkiye’nin birçok noktasında bulunan danışmanlık merkezleri ile size kolay yürütebileceğiniz ve de hiç yorulmayacağınız bir vize başvuru süreci vaat ediyor. Macaristan yolculuğunuzdan önce neler yapmanız gerektiğini, hangi evrakları sunmanız, hangi kategoriyi seçmeniz ve de alabileceğiniz vize süresi ile alakalı danışabileceğiniz deneyimli adreslerden birisi olan Vize Servisi bu sektörde güvenilirliği ile yer edinmiş olan bir merkezdir.  Macaristan oturma ve çalışma vizesi yanı sıra turistlik vizenin de en sık istendiği ülkeler arasında. Ülkenin mimarisi tatil rotası olarak oldukça dikkat çekiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nden yola çıkarak Macaristan’a gitmek isteyen herkesin; kendi seyahat amacı doğrultusunda vize başvurusunu yapması gereklidir. Vize ile alakalı başvuru yapabilmeniz için ise; bu konuda yeterliliği olan merkezlerle iş birliğine gitmelisiniz. Macaristan vizeleri hakkında tüm merak ettiklerinizi ve başvuru yaptıktan sonra ki süreci merak edenler; Vize Ofisi’ne ulaşabilir.

Macaristan

MACARİSTAN TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Macaristan dünyaca ünlü sanat galerileri ve de turistik mekânları ile ünlü bir ülkedir. Dolayısı ile yabancı ve de yerli çok sayıda vize başvuru sahibi bu ülkeye gidebilmek için turistik vize başvurusu yapmakta. Güncellenen turistik vize başvuru koşullarına ise Vize Ofisi personelleri yardımı ile ulaşabilirsiniz. Turistik vizenizin başvurusu ve de sonrasında ki bekleme süreci Macaristan yolculuğunuzdan kısa bir süre önce sonuçlanacaktır.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Macaristan turist vizesi kaç günlük alınabilir ya da genel şartları yerine getirirseniz bu süreç uzar mı diye düşünüyorsanız; Macaristan’ın bir Schengen ülkesi olduğunu unutmayınız. Schengen ülkelerinde konaklamak, gezmek, tatilini geçirmek isteyen turistler için ayrılan zaman; 6-3 ay kadardır. Bu zaman aralığı yetililerin inisiyatifinde şekillenmektedir.

Nereye Başvurulur: Macaristan turist vizesi başvuruları Macaristan Konsolosluğu tarafından işleme alınmaktadır.

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Vizenizi kullanacağınız tarihin son bulması ile beraber yaklaşık olarak 12 hafta daha pasaportunuzun işlenebilir olması gerekmektedir. Pasaportunuz bu süreyi kapsıyorsa yetkililer bunu lehinize değerlendirecektir.

Macaristan Vize Başvuru Formu: Vize kategorinizin ne olduğunuza değineceğiniz bu formu eksik olmaksızın doldurduğunuzdan emin olun. Turistik vize almak istediğinizi ve de bu gezinize dair, kendinize dair bilgileri gerçekleri yansıtır şekilde vermeye özen göstermelisiniz. Formda sizden iletişim bilgileriniz istenecektir. Bu bilgilerin ne kadar doğru olduğunu yetkililer daha sonrasında kontrol edebilir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bu belgenin fotokopisini değil, Nüfus Müdürlüğü’nden aldığınız aslını, yetkililerin inceleyeceği dosyaya koyabilirsiniz. Yetkililer özellikle bu evrakın detaylı halini ilgili birimden almanızı istiyorlar. Sponsor bilgisi verecekseniz ve bu kişi ailenizden birisi olacaksa, tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinden o kişi ile ilgili bilgilere ulaşmak isteyeceklerdir.

Biyometrik Fotoğraf: Macaristan vizesi için kullanabileceğiniz fotoğrafın bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Genel hatları ile fotoğraf; 3,5*4,5 cm ebadında, beyaz fon üzerinde, 2 adet ve de fotoğrafın arkasında kişinin adı-soyadı yazıyor olmalıdır.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Kullandığınız Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı’nın fotokopisi tek bir sayfaya sığacak şekilde sunmalısınız.

Hotel ve Uçak Bilgileri: Bu kategoride sizden yetkililerin beklentisi; Macaristan’a gidiş ve de dönüşünüzde kullanacağınız ulaşım aracının ne olduğu, gidiş ve de ülkenize geri dönüş tarihinin ne olduğudur. Hotel rezervasyonlarında ise; Macaristan’da turist olarak yapacağınız konaklamayı nerede gerçekleştireceğinize dair bilgiler içermelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat sağlık sigortanızın kapsaması gereken bir süre vardır. Seyahatinizden bir gün önce ve de tatil dönüşünüzden sonra ki belli bir süreye kadar bir kapsamı olması gereken bu sigorta ile alakalı Vize Ofisi’ne danışabilirsiniz.

Konaklama Rezervasyonu: Birkaç kişi ile gideceğiniz Macaristan geziniz de dahil; otel rezervasyonunuzu kendi adınıza özel olarak yaptırmalısınız. Bunun nedeni ise; yetkililerin bu konuyu çok ciddiye alıyor olmasıdır. Macaristan’a turist yolcuğu yapmak istiyorsanız; otel ya da farklı bir işletmede konaklayacağınızı resmi bir evrak yardımı ile yetkilere bu dosyada sunmalısınız. Evrakların incelenmesinde en çok hassasiyet gösterilen konulardan birisi de konaklama rezervasyonlarıdır. Konaklama rezervasyonlarının gerçeği yansıtıyor olması ve de dönüş tarihinize kadar odanızın ayrılmış olması gerekmektedir.

Finansal Durumu Gösteren Belgeler: Seyahatiniz boyunca yapacağınız harcamaları karşılayabilecek durumda olmanız istenmektedir. Bu durumu detaylı bir şekilde inceleyecek olan yetkililere belirli evraklar sunmalısınız. Bu evraklar arasında; maddi durumunu gösteren maaş bordrosu, hesap kayıtları, taşınmazlarınıza ait tapular ya da ruhsat gibi evraklar olmalı. Macaristan turistlik vize başvurunuzu gerçekleştirmeden önce, ilgili bulunduğunuz bankaya giderek şahsi hesabınıza ait hesap özetinizi de almanız gerekmekte. Hesap özetinizin başvuru tarihi ile geçirdiğiniz son üç ayı kapsamanıza dikkat ediniz. Bu belgeyi başvuru yapacağınız tarihten bir hafta önce bankaya giderek teyit ettirmelisiniz. Şahsi hesabınızın bakiyesini ve de üç ay içerisinde ki banka işlemlerinizi gösteren belgenin, ilgili banka yetkilisi tarafından imzalanması şartı aranmaktadır.

Mesleksel Evraklar: Başvuru esnasında sizden sunulmasını istenen evrakların güncel olması ve de geçtiğiniz üç ayı kapsaması önemli. Mesleksel evraklarınızın da başvuru dosyanızda bulunması ve de imzalı olarak sunulmasına dikkat ediniz. Maaş bordolunuzun üç ayı kapsayan ve de imzalı bir örneği, SGK işe girişinizi gösteren belgenin imzalı ve de resmi barkotlu olan örneği, SGK A4 hizmet dökümü çıktısını da aynı şekilde sunmalısınız. Çalıştığınız yere ait olan; son altı aylık tarihi kapsayan faaliyet belgesi, şirketin unvanının ve de varsa ortaklarının belirtildiği resmi ticaret sicil belgesi, en son kapatılmış olan vergi dönemini gösteren belge, vergi levhası örneği, şirket yetkilisi ile vekâlet verdiği şahısların imza sirküleri Macaristan vize başvuru dosyanızda olması gerekenler arasındadır.

İşveren Yazısı: Vize başvurusunda bulunan kişinin işvereninden alması gereken bir başka belge de; işveren yazısıdır. Bu yazının detaylarında; şirkette ya da kurumda çalışmaya başladığınız işe giriş tarihiniz ve de hala devam ettiğiniz, Macaristan vizesi kapsamında, Macaristan’da geçireceğiniz günlerde izinli olduğunuzun beyanı yer almalıdır. Yazı şirkete ait olan antetli kağıda çıktı alınmalı ve de işvereniniz tarafından imzalanarak dosyanıza konulmalıdır.

Muvafakatname: İlgili belge 18 yaşında küçük olan başvuru sahiplerini ilgilendirmektedir. 18 yaşını geçmemiş, ancak Macaristan vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin anne ya babalarının bu belgeyi noter huzurunda tasdikleyerek sunması beklenmektedir. Başvuru sahibi bu yolculuğa anne ve de babası dışında herhangi bir 3. Kişi ile çıkacaksa aynı şekilde muvafakatname sunmalıdır. İlgili belgeyi, kendi kimlik fotokopisi ile birlikte dosyasında bulundurmalı.

Seyahat Planı: Vize başvurusu yapacağınız kategori turistlik vize ise; Macaristan’da geçirmek istediğiniz tüm zamanı planlayarak bu evrakta sunmalısınız.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Macaristan’a turist vizesi alarak gitmek istiyorsanız, planladığınız yolculuktan belli bir süre önce başvuru yapmalısınız. Başvuru yapacağız süre, yolculuğunuzdan 4 hafta önce olmalıdır.

Ne kadar Sürede Çıkar: Macaristan tatiliniz için vize başvurunuzu Macaristan Konsolosluklarına yapabilirsiniz. Sizden istenen evrakların Vize ofisine kargo ile göndererek de işlemlerinizi başlatma şansınız mevcut.

TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Ticari Vize Nedir: Macaristan ticari vizesi sizin seyahat amacınıza yönelik almanız gereken bir izindir. Ülkede konaklamak ve de gerekli ticari faaliyetlerde bulunmak amacı ile Macaristan ticari vizesi almanız istenmekte. Meslek hayatınızın bir getirisi olarak yurt dışında bulunmanız, Macaristan’ı ziyaret ederek toplantılara, görüşmelere ya da ticari iş birliklerinde bulunmanız söz konusu olduğunda ticari vize başvurusu yapmalısınız.

Kaç günlük alınabilir: Macaristan’a gitmeden önce almanız gereken ticari vize süreniz altı ayı kadar verilirken, bu süreç sizin işinizin kapsamına göre de değişiklik gösterebilir.

Nereye Başvurulur: Macaristan’da bulunup, mesleğiniz ile alakalı olarak katılmanız gereken görüşmeler için Macaristan’da konaklayabilmeniz ve de ülkeden giriş yapabilmeniz için Macaristan Konsoloslukları başvurularını alıyor. Dilerseniz, Vize Ofisi ile konsolosluğun istediği belgeler hakkında görüşebilir, işlemlerinizin başlatılmasını isteyebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Pasaportunuz vize başvurunuzda sunacağınız ilk evraklardan birisidir. Müracaat ettiğiniz pasaportunuzun veriliş tarihinin 10 seneden eski olmaması istenen kriterlerden birisidir.

Biyometrik Fotoğraf: 6 ayı geçmemiş olan fotoğraflarınızın ölçüleri vize kriterlerine uygun olmalıdır. 2 adet olması gereken fotoğrafınız; 35*45 mm ölçülerini taşıyor olmalıdır.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Kimliğinizde yaptığınız değişiklikler ya da güncellemeler sonunda, yen kimliğinizin fotokopisini pasaportunuz ile beraber Macaristan Konsolosluğu’na beyan etmelisiniz.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Normal şartlarda e-devlet profilinizden alabileceğiniz bu belgenin daha detaylısını sunmalısınız. Dolayısı ile Nüfus Müdürlüğü’ne giderek bu belgenin tam detaylı halini almanız gerekmektedir.

Banka Hesap Dökümü: Banka hesap dökümüne ait olan evrak, bazı başvuru sahipleri tarafından çok farklı algılanabilmektedir. Macaristan Konsolosluğunun sizden talep ettiği banka döküm evrakı; müşterisi olduğunuz bankanın ATM’sinden gidip alabileceğiniz fişler değildir. Yetkililer, Macaristan vize başvurusu yapmak isteyen kişilerden geriye dönük hesap özeti istemektedir.

Macaristan Vize Başvuru Formu: Schengen ülkesi olarak listeye giren Macaristan’ının vize başvuru formunda, ikamet bilgileriniz ile sizlerle iletişim kurulacak bilgelerin yer alamsı en önemli detaylardandır. İletişim adreslerini aktif olarak kullandığınız numara ve de mail adresleri olarak vermeniz önemlidir. Başvurunuzdan sonra ki süreçte yetkililer sizlerden ek belge ya da bilgi istemek için verdiğiniz iletişim adreslerini kullanarak görüşmek isteyebilir. Ulaşılabilir olmanız ve de verdiğiniz bilgilerin güncel olması olumlu değerlendirmeyi destekleyecektir. Formda yer alan maddeleri istendiği gibi doldurarak, imza atılması gereken yerleri boş bırakmadan doldurarak sunmalısınız.

Seyahat Masraflarının Nasıl Karşılanacağına Dair Belgeler: İş ile alakalı yolculukların ödeneklerini çalıştığınız yer karşılıyor olabilir. Masraflarınızı sizin ya da çalıştığınız yerin karşılaması durumunda; masraflarınızı karşılayacak olan sponsorun belgelerini başvuru dosyanıza eklemelisiniz. İş yeriniz sponsorunuz olacaksa eğer; işvereninizin yazısında buna yer vermesi gerekmektedir. Çalışma belgeniz ile banka hesap belgelerinizi konsoloslukla paylaşmalısınız.

Mesleksel Evraklar: Mesleksel evrakların içerisinde; sigortalı olan başvuru sahipleri işe giriş belgelerini, A4 hizmet belgenizi, maaş bordronuz ile çalıştığınız yerin faaliyet belgesini sunmalısınız. Başvuru sahibi emekli ise; emekli maaşını aldığınız bankadan onaylattığınız maaş belgenizi, emeklilik evrakınızı sunabilirsiniz. Çiftçiler de Macaristan’a ticaret yapmak amacı ile gidebilir. Çiftçi olan şahıs; kayıtlı olduğu ziraat odasından alacağı çiftçilik belgesi ile sahibi olduğu tarla, çiftlik, hayvanlara dair evrakları da konsolosluk talep etmektedir. Farklı meslek gruplarında olan başvuru sahipleri; bağlı oldukları odalardan alacakları görevlendirme yazısı ile görev kimliklerinin fotokopilerini sunmalıdırlar. 

Ulaşım Rezervasyonları: Macaristan’a giderken tercih edeceğiniz ulaşım aracının ne olduğunu ve de hangi tarihlerde seyahat edeceğinizi belirtmelisiniz. Treni uçak ya da otobüs biletlerinizin aslını sunmalısınız. Macaristan’dan başka ülkelere seyahat edecekseniz, o rotalara da ait ulaşım bilgilerinizi beyan etmeyi ihmal etmeyiniz. Bu durumla ilgili de ekstra dilekçe sunmalısınız. Kendi aracınız ile Macaristan’a gitmeyi planlıyorsanız; aracınıza ait ruhsat, sigorta ve de ehliyet belgelerinizi de ulaşım ile ilgili hazırlayacağınız belgelere ilave etmelisiniz. 

Konaklama Rezervasyonları: Ticari amaçlarınıza yönelik yapacağınız Macaristan vize başvurunuzda; konaklama yapacağınız merkezleri beyan etmelisiniz. Beyanlarınız Macaristan’a yapacağınız seyahatin ilk gününden itibaren planlanmalıdır. Seyahat programınızda yapacağınız rezervasyon işlemlerinin tamamında sizin adınıza yapmalısınız.

Seyahat Sağlık Sigortası: Macaristan’a gitmeden önce vize başvurunuz esnasında seyahat sağlık sigortası yaptırmanız talep edilmektedir. Zorunlu yapılması gereken bu sigorta kapsamını Vize Ofisi yetkililerinden öğrenebilirsiniz.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Ticaret ile ilgili vize alımı için Macaristan Konsolosluğuna yapacağınız müracaatınızın yolculuğunuzdan 1 ay öncesinde yapılmış olması gerekmektedir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Vize müracaatlarınızı yaptığınız andan sonra ki süreç yolculuk tarihinize bağlıdır. Yetkililer başvurunuzu değerlendirdikten sonra; yolculuğunuzdan önce size geri dönüş yaparak, vize başvurunuzun yanıtını ileteceklerdir.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Macaristan’da aile yakını olan ya da arkadaş ziyareti yapmak isteyenlerin bu vizeyi almaları gerekmektedir. Macaristan’da yaşayan ya da okuyan, çalışan orada ikamet eden yakınlarınızı ziyaret etmek isterseniz bu vizeye başvur yapmanız isteniyor. Macaristan aile ve arkadaş vize başvurularınızı Vize Ofisi yardımı ile yapabilir, evraklarınızı kargolayarak başvurunuzu deneyimli ellere emanet edebilirsiniz.  

Kaç Günlük Alınabilir: 1 ay, 3 ay ya da altı aylık zaman dilimlerinde vizenizi alabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Macaristan Konsolosluğu’na, yakınlarınızı ziyaret etmek için müracaat edebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir           

Pasaport:  Ailenizi, yakınlarınızı veya Macaristan’da ikamet eden arkadaşlarını yıl içerisinde ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Bu ziyaretinizi gerçekleştirmek için pasaportunuzun dönüş tarihinizden sonra ki en az 12 haftayı kapsaması gerekmektedir. Pasaportunuzda ki bilgiler ile doldurduğunuz formlarda ki ve de kimliğinizde ki bilgilerle eşleşmesi gerekmekte.

Tam Tekmil Nüfus Kayıt Örneği

Biyometrik Fotoğraf: Pasaportunuz ile sunacağınız diğer evraklara ek olarak; 2 adet biyometrik fotoğraf sunmalısınız.

Davetiye: Macaristan’da bulunan yakınınızın size göndermesi gereken davetiyedir. Bu davetiyede yakınınızın sizi davet ettiğine dair beyanda bulunması gerekmektedir. Aile ve arkadaş ziyaretlerinde, aranan ilk nitelik davetiyedir. Vizeye başvurduğunuz kategori bir davet gerektirmektedir. Dolayısı ile Macaristan’da yaşan o kişinin size göndereceği davetiye için yaşadığı kendi belediyesi ile iletişim kurarak bu davetiyeyi onaylatıp size ulaştırmalıdır.

İşveren Yazısı: Sigortası olan kişiler çalıştıkları yerden izin alarak bu seyahate katılabilir. İzinli olduklarını ise; bu belge ile ispatlama şansları var. Yetkili kişi Konsolosluğuna yazdığı bu yazı içerisinde; işe başlama ve de izne ayrılma tarihlerine yer verirken, iznin bitiş tarihine de yine detaylandırarak yer vermelidir. Kişi kurum ve de kendisi ile alakalı olarak da detaylara girmelidir. Dilekçe imza ve de kaşe ile sonlanmalıdır.

Sponsor Yazısı: Meslek olarak şu an bir işte çalışmayan, öğrenci ya da ev hanımlarının kendilerine bu seyahat boyunca bir sponsor bulmaları gerekmektedir. Bu sponsor aile fertlerinizden birisi olabileceği gibi başka birisi de olabilir. Sponsorun ileteceği bu beyanda; seyahatiniz boyunca sizi finanse edeceği yer almalıdır. Ayrıca bu kişi veya kurumun finansal durumunu da ortaya koyacak belgeler sunması gerekmektedir.

Mesleksel Evraklar: Aile ve de arkadaş ziyareti için gidiyor olsanız da; mesleki evraklarınızı yetkililerle paylaşmalısınız. Çalıştığınız kurum ve de görevinizin ne olduğunu belgeleyen evraklar ilgili dosyada olmalıdır.

 

Ne zaman başvurmak gerekir:  Aile ve arkadaş ziyareti yapabilmeniz için başvuru tarihinizi iyi ayarlamanız gerekmektedir. Yolculuğa 15 gün kala yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Transit vizeler, Macaristan’dan başka bir ülkeye yapacağınız yolculuklar için uygulanmaktadır. Ticari vize uygulamaları için Vize Ofisi ile detaylı olarak görüşebilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Transit vize uygulamalarında uzun süreli izin verilmemektedir. Bu vize kapsamında yapılan uygulama sadece günlük yolculuğunuz için verilmektedir. Konaklama yapacağınız taktirde bu vizeye başvuramazsınız.

Nereye Başvurulur: Vize başvurularınızı Macaristan Konsolosluğuna yapabilirsiniz. Türkiye’nin birçok bölgesinden vize başvurularınızı kontrol ederek yönetimini sonuç aşamasına kadar sürdürecek olan Vize Ofisi’ne de başvurabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Macaristan transit vize başvurunuzdan önce pasaportunuzda aranan kriterleri öğrenmek için profesyonel bir danışman ile görüşebilirsiniz. Vize Ofisi bu konuda size rehberlik edebilir. Pasaportunuzda yer alan fotoğraf, kimlik bilgilerinizin yer aldığı sayfa dejenere olmamış, temdit süresi bulunan ve de vize etiketi işleme konulabilmesi için boş yaprağı bulunan bir pasaportunuz olmalı.

Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ülke Beyanı: Türkiye’den yola çıkıp, Macaristan rotasını kullanarak, başka bir ülkeye geçmek için başvuru esnasında ülke beyanınızı sunmalısınız.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğrafı sunmadan önce her ülkenin farklı ölçüleri benimsediğini aklınızdan çıkartmayınız. Macaristan vizesinde aranan fotoğraf kriteri; 35*45 mm ölçülerindedir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Günlük olarak da hazırlanabilecek basit ancak otel rezervasyonlarını, katılmak istediğiniz etkinlikleri ve ülkeden ne zaman çıkış yapacağınızı belirtir bir plan olmalıdır.  

Banka Hesap Belgesi: Hesap özetinin belirli bir aralıkta olmaması, aksine başvuru yaptığınız tarihten önce ki üç aya gidilmesi ve de geri dönük hazırlanan evrakın banka müdürü tarafından imzalanarak size verilmesi istenmektedir. Banka hesap dökümünüzde son üç ayda finansal anlamda neler yaptığınız ortaya çıkacaktır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Vize işlemlerinizi başlatacağınız tarih yolculuğunuzdan 4 hafta önce olmalıdır.

MACARİSTAN VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Macaristan Vatandaşı Olunur: Macaristan başvurusunda bulunmanız için oturum izninize ihtiyacınız bulunmaktadır. 8 senelik oturum izni olan şahıslar vatandaşlık başvurularında bulunabilirler. Ayrıca Macaristan doğumlu olan bir kişi de vatandaşlık başvurusunu yetkilere iletebilir. 5 yıllık oturum izni dolduktan sonra Macaristan vatandaşlığına geçebilir.

Macaristan Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar: Macaristan’da doğduysanız, doğum belgeniz ile 5 seneyi doldurduğunuz oturum izninizin beyanını Konsolosluğa sunmalısınız. Bun haricinde Macar vatandaşı ile evlenen Türk vatandaşları da vatandaşlığa geçiş başvuruş yapabilirler. Öncelikle evliliğinizi kanıtlayan belgeyi Konsoloslukla paylaşmalısınız.

Ne zaman Başvurmak Gerekir:  Macaristan vatandaşlığı için başvuru yapacağınız zamanı oturma izinlerinizi de göz önünde bulundurarak planlamalısınız. Daha detaylı vatandaşlık başvuru bilgilerini Vize Ofisi yetkilileri ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

ERASMUS VİZESİ

Nedir: Macaristan’da yapılan öğrenci değişimlerine katılmak için Erasmus vizesine başvurabilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Erasmus vizeleri kapsamını, gideceğiniz öğrenci programı belirlemektedir. Yetkililer katılacağınız programı göz önünde bulundurarak, izin sürenizi beyan ederler.

Nereye Başvurulur: Vatandaşlık başvurularınızı Macaristan Konsolosluğu’na iletebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Biyometrik Fotoğraf

Diploma Aslı

Pasaport: Pasaportunuzun kısa bir süre içerisinde değiştirilmesi gerekiyorsa; değiştirilmesi, güncellenmesi şarttır. Planlanan Macaristan seyahati dönüşünden sonra ki süreçte de aynı şartları taşıyan bir pasaport gerekli işlemden geçecektir.

Hibe ya da Sponsor Belgesi

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Earsmus başvurularınızın sonuçlanmasının ardından; Macaristan Erasmus vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

MACARİSTAN AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Macaristan’da yaşayan yakınlarınız ile aile birleşim vizesine başvurarak, birleşim talebinizi yetkililere iletebilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Macaristan aile birleşim vizesi süresi, yetkililerin inisiyatifine göre belirlenmektedir. 1,3 ve de 5 yıllık oturum izni aldıktan sonra bu süre daha da uzatılabilir.

Nereye Başvurulur: Macaristan aile birleşim vizesi başvurularınızda başvuru yapacağınız yer Macaristan Konsolosluğu’dur.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: Macaristan vize başvuru formunu ister kendiniz doldurun, isterseniz de bilgisayardan çıktı olarak alın. Ancak kendiniz doldurmak isterseniz siyah ya da mavi tükenmez kalem tercih etmelisiniz. Bu bilgilerin dışında; Macaristan yetkililerinin üzerinde durduğu bir başka konu da başvuru sahibinin yaşıdır. Macaristan’a gitmek isteyen vize başvuru sahibi reşit olmayabilir. Bu durumda kendisinin vasileri bu belgeyi doldurmak mecburiyetindedir.

Pasaport:  Pasaportunuzda vize işlenebilecek sayfaların bulunması ve de işlenmiş sayfaların yırtık ya da yıpranmamış olması gerekmekte.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Nüfus Kayıt Örneği

Biyometrik Fotoğraf: Macaristan Erasmus vizesini alabileceğiniz bu başvuru evraklarında en çok dikkat edilen konu; şeffaflık ve de gerçek bilgi sunumudur. Aynı beklenti; fotoğrafınız ile alakalı da karşınıza çıkacaktır. Fotoğrafınız, yolculuğa başvuruda bulunduğunuz görüntünüzden çok uzak olmamalı. En azından son altı aydaki görüntünüzü yansıtıyor olmalı. 

Ne zaman başvurmak gerekir: Aile birleşim vizesi alabilmek için planladığınız yolculuktan en az 3 hafta önce başvuru yapmalısınız.

OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir: Macaristan’da oturum izni ile çalışma izni almak için sağlamanız gereken bazı koşullar vardır. Bu koşullar, mesleki ve de eğitim ile alakalı olabileceği gibi maddi durumunuz ile alakalı da olabiliyor.

Kaç Günlük Alınabilir: Macaristan oturum ve çalışma izni almak için başvurunuzu ilgili mercilere yöneltmelisiniz. Alacağınız Macaristan oturum ve çalışma izni alabileceğiniz süre 1,3, 5 yıl olarak belirtilmiştir.

Nereye Başvurulur: Oturum ve çalışma izni alabileceğiniz tek kurum Macaristan Konsolosluğu’dur.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Vize Başvuru Formu: Değişen ancak güncellemediğiniz ikametgâh adresiniz bulunuyorsa, lütfen adres ve de telefon güncellemelerinizi başvur yapmadan önce ki süreçte güncelleyin. Formun, 37. Maddenin sonunda yer alan imza bölümünü ve de formun bitiminde atmanız gereken imzaları unutmayınız. Formda yer alan 17. Maddede ikamet adresinize yer vermelisiniz. Şahsınıza ait ikamet adresiniz ile kullandığınız e-mail adresinizi bu alana yazmalısınız.

Pasaport

Banka Hesap Dökümü

Biyometrik Fotoğraf

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Seyahat Sağlık Sigortası

Ne zaman başvurmak gerekir: Oturma ve çalışma izninize, yolculuğunuzu ve de çalışma şartlarınızı ayarladıktan sonra başvurmalısınız. Başvurunuzu, Macaristan’a gitmeden önce ki 4 hafta içerisinde yapmalısınız.

VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Vize reddinin farklı nedenleri olabilmektedir. Vize reddi alabileceğesiniz durumlar; eksik evrak ile vize kriterlerini taşımayan beyanları kapsamaktadır. Vize reddi aldıktan sonra;

İtiraz Hakkı: Macaristan Konsolosluğu’na, itirazda bulunabilirsiniz.

İtiraz Şekli: Macaristan vize başvurunuza yönelik itirazınızı, mektup olarak gönderebilirsiniz.  

Ücret İadesi var mı?

Macaristan vize başvurunuz kabul edilmediyse; herhangi bir iade ya da ödeme talebinde bulunamıyorsunuz.

VİZE ÜCRETLERİ

Vize ücretleri, vize başvurusunda bulunacağınız vize çeşitlerine göre değişiklik gösteriyor. Vize kategorilerine göre değişen ücretler, talep ettiğiniz ülke ve de vize süresine göre de farklılık gösterebilir. Başvuracağınız ülkeye dair vize ücretleri hakkında Vize Ofisi’ne danışabilirsiniz.

 

KONSOLOSLUKLAR

 Macaristan Antalya Fahri Konsolosluğu 
Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu
Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosluğu
Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu
Macaristan Gaziantep Fahri Konsolosluğu
Macaristan İzmir Fahri Konsolosluğu

Macaristan vizeleri, Macaristan turist vizesi, Macaristan ticari vizesi, vize reddi

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi