Vize Reddi İçin İtiraz Dilekçesi Yazılışı

Başka bir ülkeye gidecek olanlar için vize reddi itirazı gerekiyorsa itiraz mektubu yazılması gerekiyor. Bazı tekniklerle ve bilgi açısından da detaylarla bunu tamamlayabilirsiniz.

Vize Reddi İtiraz Durumu Nasıl Yapılır?

Seyahat edeceğiniz ülke için vize reddi itirazı yapmak için bazı adımları takip etmelisiniz. Başvuru sahibi açısından vize ücreti ödemesi yapılmış, evraklar toplanmıştır ama bir nedenle elçilikten izin alınamamıştır.

Unutulmaması gereken bir nokta vize reddedilebilir bir şey olduğu için itiraz durumu ile durumu toparlama çabalarınızdır. Yanlış eksik evrak gibi nedenlerle vize başvurusu kabul edilmemesi halinde doğru başvurularla itiraz etmelisiniz. Vize reddi temyiz mektubu hazırlamalısınız.

Vize Reddi Temyiz Mektubu Tanımı

Yurt dışına hazırlıkta vize belgeleri kabul edilmemesi halinde hazırlamanız gereken mektuba Vize Reddi Temyiz Mektubu denir. Bu mektup özel olarak hazırlanır ve gerekçelerle neden vize reddinin yanlış olduğunu kanıtlamalısınız.

Olumsuz karar itiraz etmek adına yapılan vize reddi itirazı işleminde yasalar ve kurallara dayalı bir şekilde işlem yapılması konusunda elçiliği inandırmalısınız. Reddi yapan kurum belgelerle hareket ettiği için yanlışlık kaynağına odaklanarak işlemleri sürdürmelisiniz. Güçlü gerçek bilgileri olanlar açısından yeniden değerlendirme ihtimali olabilir. Gelişigüzel şekilde vize reddi itiraz mektubu yazılmamalıdır.

Yazılacak olan vize itiraz mektubu için ülkelere göre değişen bir durum görülebilir. Gönderilecek olan mektubun hangi dönemlerde sonuçlanacağı ve nereye yönelik işlem yapılacağı konusu belirlenmelidir. İletişime geçeceğiniz elçilik kurumundan bu anlamda sonuç alabilirsiniz. Hangi tür sorunlar için vize reddi varsa bunu açık şekilde öğrenmeye çalışmalı ve düzenleme taleplerinizi belgeli şekilde yerine getirmelisiniz.

Vize başvurularında düzenleme yapılırken sürekli ret yanıtı almamak için eski hataları düzelterek devam etmelisiniz.

Vize Reddi İtiraz Mektubu Yazılışı

Vize kabul edilmediğinde yazılan mektup için önemli olan bazı detaylar vardır:

Yazılan mektup içeriğinin gerekli bilgiler dışında duygusal bir özür dileme mektubu olmasının anlamı olmayacaktır. İçerikte tartışmalı bölümlerden uzak durmalısınız.

Sabit bir şablon olmaması nedeniyle kesin çizgilerle bir kural söz konusu değildir. Fakat genellikle olması gereken bilgiler şöyledir:

 • İtiraz eden kişinin adı soyadı
 • Başvuruda kullanılan pasaportun numarası
 • Vizesi reddedilen kişinin adresi
 • Doğum yeri ve tarihi bilgileri
 • Telefon bilgisi
 • Mail adresi

Ayrıca olması gereken aşağıdaki bilgiler de dikkate alınmalıdır.

 • Hangi tarihte başvuru yapıldı
 • Neden yurt dışı seyahat için vize almak gerekiyor
 • Gidiş için amaç
 • Kurumun vizeyi reddettiği tarih
 • Vize ret sebebi, hangi kurum reddettiyse
 • Yanlış olduğunu düşündüğünüz vize reddi detayları, gerekçeli açıklanmalıdır
 • Ret itiraz başvurusu yapanın imzası

Vize Reddi İtirazı Mektup Örneği Nedir?

İtiraz mektubuna dair okunur olması şartıyla olması gereken belirli bilgilere de dikkat edilerek şu form takip edilebilir: mektubun nasıl yazılacağı konusunda fikir edinmeniz için bu bilgilere bakabilirsiniz.

 • Giriş sol kısımda yer alması gereken bilgiler soldan satır halinde aşağı yazılarak: Tarih, büyükelçilik adresi, makam adı ve ardından paragrafa geçilir.
 • Giriş bölümündeki paragrafta mektubu neden yazdığınız ve kendinizle alakalı bilgileri belirtmelisiniz. İsim soy isim, nerede ikamet ediyorsunuz, doğum yeri ve tarihi ile pasaport bilgileri olmalıdır.
 • Neden mektubu yazıyorsanız ilk paragrafta bunu belirtmelisiniz. Vize başvurusunu yaptığınız tarihi de ekleyerek neden yurt dışı seyahati yapıldığını açıklamalısınız.
 • Devam Paragrafı

Başvurunuzun, vize başvurusu reddi durumunun neden olduğunu, elçilikten gelen bilgilere göre açıklamalı şekilde yazmalısınız. Bu kararın neden yanlış olduğunu belirtmeli ve çok karmaşık hale getirmeden basit cümleler kurarak yazılar yazılmalıdır.

 • Devam Paragrafı

Elçilik tarafından verilen ret kararının iptal edilmesi gerektiğine dair inandırıcı cümleler kurmalısınız. Kendi fikirlerinizi sağlam temellere dayandırarak açıklamanız gerekir. Bu açıklamayı yaparken bazı örnekler verebilir ve referans kullanabilirsiniz. Temel amaç, itirazınızın yanlış olmadığını kanıtlayarak anlatmaktır.

Bu bölümdeki yapılan açıklamalarda neden vize başvuru acil sonuca ulaşmanız gerektiğini de belirtmelisiniz. Örneğin bir yakınınız hastaysa, bunu evrakla kanıtlayabilirsiniz.

 • Son Bölüm

İçtenlikle yazarak sol alt bölüme alt alta gelecek şekilde imza, isim soy isim, mail ve telefon bilgileri olmalıdır.

Vize Reddi İtiraz Mektubu Belgelerle Destekleme

Belgelerle destekleme açısından vize reddi itiraz mektubu işlemlerinde sonuç alma olasılıklarınız artmaktadır. Belge türleri ve itiraz gerekçeleri açıklama detaylarına göre durum değişebilir.

 • Hangi durumlarda vize neden reddedilir sorusu için şöyle bir sıralama yapmak gerekebilir:
 • Amaç konusunda belirsizlik varsa vize reddi olabilir.
 • Başvuru yaparken hazırladığını evraklar arasında uçak bileti rezervasyonu da olmalıdır. Bu rezervasyonu ret durumunda boşa ödeme yapmamış olmak için almayan kullanıcılar açısından önemli bir durum vardır. İadeli biletlere bakılabilir.
 • Gidilecek olan yerden gelen bir davetiye mektubu gerekebilir. Tanıdıklarınız kimlerse oradan bir mektup yazmasını istemelisiniz. Bu mektup, gittiğinizde ne yapacağınızı da açıklamalıdır.
 • Hangi aktiviteler yapılacağı, varsa kurumsal amaçlar vs. vize gerekçesi olarak dilekçe formunda yazılmalıdır.
 • Geri dönüş olmayabilirse ve bu şüpheli bir duruma neden olabiliyorsa
 • Okul başvurularında öğrenci kaydının yapılmış olması gerekir. Bu kayıt işlemi okul yetkilisi tarafından hazırlanan mektupla kanıtlanmalıdır. Elçilik okulla iletişime geçmez, sizin kayıt yaptırdığınızı kanıtlamanız gerekir.
 • Çalışmak için gidiliyorsa işe alan kurumun hazırladığı iş sözleşmesi olmalıdır. Seyahat ardından işe geri döneceğinizi açıklayan bir belge de olabilir. İşverenler bu tür belgeleri hazırlamalıdır.
 • Kendi üzerinize kayıtlı varsa mülk belgeleri hazırlanmalıdır. Bunu göstermeyen kişiler geçim sıkıntısı yaşayacakları için vize kabul edilmeme şeklinde negatif sonuç alabilir.
 • Aile bağları varsa, gidilecek olan yerdeki bu bağı gösteren bir evrak öne sürülmelidir. Doğum belgesi, evlilik cüzdanı gibi belge olabilir.
 • Gelir kantı göstermek, yurt dışına gidenler için en önemli kabul nedenlerinden biridir. Gittiğiniz yerde geçim olacağı kanıtlanmalıdır. Aksi halde vize reddedilme nedeni olabilir. Bu kapsamda size destek verecek bir ekonomik kaynak sağlayacak kişi veya kurum varsa kanıtlanmalıdır. Banka hesap özeti açıklamaları ile bu işlemler yapılmalıdır.
 • Seyahat sigortası, özel sağlık sigortası almak yurt dışı seyahatlerinde sunulması gereken bir belgedir. Bir şirketten seyahat sigortası almadan vize başvurusu yapıldığında reddetme durumu olabilir. Bu anlamda durumu güncellemek gerekiyor.

İtiraz Mektubu Gönderilecek Adres

Büyükelçilik vize başvurusu yapılan yer olduğu için vize itiraz mektubu da aynı şekilde bu kuruma gönderilmelidir. Dilerseniz önce kurumdan bilgi alabilirsiniz. İtiraz işlemlerinde nasıl bir süreç olduğunu öğrenerek doğru adımlar atabilirsiniz.

Yeniden Vize Başvuru İşlemi

Yapılan itiraz ardından yetkili kurum ve kişi tarafından gelen değerlendirmelere göre incelemeler yapılır. Yeniden başvuru yapmanız istenirse büyükelçiliğe eksik evrakları da ekleyerek tam şekilde başvuru sağlanmalıdır. İtiraz ve itiraza verilen yanıt süreleri değişebiliyor. Yetkili kurumla alakalı süreçler belirlenecektir.

Polonya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği

İngilizce olacak şekilde hazırlanan vize dilekçelerine karşılık verilir. Tarihi günden olan ve departmanlara hitap eden dilekçeler kabul edilir. Aynı zamanda isim – soyisim ve pasaport numarası gibi tüm talep edilen bilgilerin girilmesi üzerine itirazınız dikkate alınacaktır.

Polonya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

Seyahat tarihlerini ve varsa rezervasyon bilgilerinizi açıkça dilekçe üzerinden paylaşmalısınız. Hatta geçmiş seyahatlere dair bilgi verebilir ve bu şekilde itiraz dilekçelerini donanımlı bir şekilde yetkili mercilere iletebilirsiniz.

Polonya Vize Reddi 10. Madde

Vize reddine neden olan maddeler yasalar gereği ele alınır. Örneğin Polonya vize reddine dair 10. Madde yaygın bir şekilde değerlendirilir. Şöyle ki kalıç amacının şartlara uygun olmaması üzerine vizenin ret edilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği

Vizenin ret dilekçesi sırasında gideceğiniz ülkenin dilince olacak şekilde beyana geçmeniz en doğrusu olacaktır. En fazla 1 ay içerisinde dilekçenizi hazırlamanız ve ibraz etmeniz gerekir. İçerisine kişisel bilgiler, seyahat amacı ve finansal durumuna dair tüm bilgileri ekleyerek dilekçenizi hazırlamanız istenir.

Polonya Çalışma Vizesi Red Sebepleri

Polonya’dan tekrar döneceğinizi beyan etmeyen belgeler üzerine ret yanıtı almak kaçınılmaz olacaktır. Bunun yanı sıra seyahat amacının açıklanmaması da ret yanıtına neden olur. Bir de masrafların karşılanamayacağına dair herhangi bir ibare varsa ret yanıtı verilecektir.

Üniversite Vize İtiraz Dilekçesi

Eğitim alanında vize almak isteyenlerin belgelerindeki hatalar ya da eksik bilgiler ret yanıtına neden olur. 1 ay içerisinde itiraz dilekçesini hazırlayanlar ek belgeler üzerinden tekrardan başvuruda bulunabilir.

Polonya Vizesi Neden Reddedilir?

Vize reddinin en temel nedeni eksik evraklara yer verilmesidir. Bunun yanı sıra sağlık sigortalarının teminatı uygun değilse veya finansal durum yeterli gelmezse ret yanıtına geçilebilir.

Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

Dilekçe hangi ülkeye verilecek ise o ülkenin dilinde hazırlanmalıdır. Bu aşamada konsoloslukların belirtmiş olduğu tarih ve zaman aralıklarının dikkate alınması gerekir. Özellikle pandemi koşullarında vize reddine itiraz edebilmek için kesinlikle konsoloslukların belirttiği zaman dilimlerini tercih etmeniz istenecektir.

Macaristan Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği Detayları Nelerdir?

Macaristan vize başvurusunda reddi itiraz yapılmasının nedeni eğer sizin sunmuş olduğunuz belgelerde eksiklik olması ise bu eksik belgeleri dilekçeye ek olarak tamamlayarak yeniden değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.

Belçika Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nasıl Takip Edilir?

Dilekçenin sunulmasının sonrasında bir dilekçe takip numarası verilecektir. Bu dilekçe takip numarası üzerinden gerekli olan aşamaları kontrol edebilir ve son durum hakkında veri sahibi olabilirsiniz.

Kanada Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

Kanada vize başvurunuzun reddedilmesinin hemen sonrasında, vize için yatırmış olduğunuz harç tutarının hesabınıza yeniden tanımlanmasına imkan verilmeyecektir. Vize reddi durumunda yatırmış olduğunuz tutar da yanmış olacaktır. Yeni bir vize başvuru yaparken bu harcın yeniden yatırılması gerekecektir.

Üniversite Vize İtiraz Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Hangi okulun öğrencisi olduğunuz, hangi okuldan kabul aldığınız ve hangi amaç ile ülkeye giriş yaptığınıza dair bilgi vermenizin sonrasında itirazın kabul edilmesini istemelisiniz. Bu şekilde konsolosluk uygun bulursa vize başvurunuzun yeniden gözden geçirilmesine karar verilecektir.

Vize Reddi Pasaporta İşlenir Mi?

Vize reddi pasaporta işlenecektir. Bu aşamada hangi gerekçe ile reddedildiğine dair de açıklama sunulacaktır.

Almanya Vize Reddi Nedenleri Nelerdir?

Maddi bağlamda Almanya’da hangi ekonomik unsurlar ile geçiminizi sağlayacağınıza ilişkin bilgi vermezseniz vizeniz ret yanıtı alabilir.

Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Başvuru sonuçları yoğunlukla beraber değişebilmektedir ancak genel itibarıyla 1 ya da 1,5 ay içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nereye Verilir?

Yazılan kişiler tarafından imzalanan dilekçeler ilgili konsolosluklara verilir.

Almanya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nereye Gönderilir?

Almanya vize reddi itiraz dilekçeleri Almanya İstanbul Başkonsolosluğuna gönderilir.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

One Comment

 1. Aile birleşimi için vize başvurusunda bulundum bugün olumsuz yönde bilgi geldi pasaportumu göndermişler sebebi eşimin maddi olarak eksikliğini iletmişler itiraz etmek istiyorum itiraz dilekçemi nereye vermem gerekiyor konu hakkında bilgi verir misiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir