Bulgaristan Başkenti

Bulgaristan başkenti, ülkenin en kalabalık ve en büyük şehri olan Sofya’dır. Sofya nüfusu yaklaşık 1,3 milyon kişiden oluşur. Sofya, Balkan Yarımadasının merkezinde, Bulgaristan batısında yer alan Sofya Havzasında yer alır. Sofya tarihi, 7. Yüzyıla uzanmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan şehir, dünyanın önemli turistik kentlerinden biridir.

Bulgaristan Başkenti Neresidir?

Bulgaristan başkenti kim; Bulgaristan başkenti Sofya’dır. Sofya, Bulgaristan’ın en büyük şehri olması ile birlikte en kalabalık şehridir. Şehrin kökeninin 7. Yüzyıla dayanması, ülkenin önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapmasını sağlamıştır. Sofya’nın önemli yapıları; Meclis Binası, Merkez Kaplıcası, Bilimler Akademisi, Milli Kütüphane yapılarıdır.

Sofya’da Osmanlı Döneminden kalan tarihi yapılar da mevcuttur. İslami eserlere sahip olan şehir, Türklerin yoğunlukta yaşadığı şehirlerden biridir. Aynı zamanda Türkiye ile birlikte birçok ülkeden turist çeken şehirlerden biridir.  

Bulgaristan Başkenti Sofya

Bulgaristan başkenti olan Sofya, ülkenin en kalabalık ve en büyük şehridir. Sofya’nın 24 beldesi bulunmaktadır. Ankara ile kardeş şehir anlaşması olan şehrin kardeş şehirleri arasında Paris, Tel Aviv, Bursa, Berlin gibi şehirler de yer almaktadır.

Sofya, tarihi eskilere dayanan bir şehir olmasından dolayı mimari yapıları ile dikkat çekmektedir. Osmanlı döneminden kalan mimari yapıları, İslam eserleri, kültürel etkinlikleri, şehrin önemli turistik kentlerden biri olmasını sağlamıştır.

Bulgaristan Başkenti ve Para Birimi

Bulgaristan başkenti olan Sofya, ülkenin en kalabalık şehridir. Şehrin nüfusunun büyük kısmı Bulgarlardır. Türklerin de çoğunlukta olduğu şehirde Osmanlı Döneminin tarihi yapıları yer almaktadır. Aynı zamanda İslam eserleri de olan şehir, önemli turistik kentlerden biridir.

Bulgaristan para birimi Bulgar levasıdır. Bulgaristan Avrupa Birliğine tam üye olan ülkelerden biri olmasına rağmen Euro para birimini kullanmamaktadır. Para birimi değiştirmesine engel teşkil eden faktörler olduğu için Bulgaristan halen Bulgar levası kullanmaktadır.

Bulgaristan Başkenti ve Dili

Bulgaristan başkenti havalimanı tek seferlik uçuşlarla ulaşabileceğiniz havalimanlarından biridir. Ülkeye tek seferlik uçaklarla seyahat edebilirsiniz. Bulgaristan’da Bulgarca dili konuşulmaktadır. Bulgaristan, Kiril alfabesi kullanmaktadır. Para birimi Bulgar levası olan ülke, Avrupa Birliğine tam üye olan ülkelerden biridir.  

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir