İngiltere’nin Neyi Meşhur

Büyük Britanya’yı oluşturan bu ihtişamlı ülkeye dair merak edilen pek çok vardır. Ancak ülkeye seyahat edecek olanlar ya da ülke hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler öncelikle İngiltere’nin neyi meşhur sorusunun cevabını öğrenmek istemektedir. Bizler de bu içerikte, İngiltere’nin kültüründen yemeklerine ve nihayetinde gezilecek yerlerine kadar en meşhur olan şeyleri sizler için derledik.

İngiltere’de Meşhur Olan Şeyler

İngiltere’nin neyi meşhur sorusu aslında İngiltere denildiğinde akla gelen şeyler ile benzerdir. Bu kültüre dair akla ilk gelen şeyler, aynı zamanda ülkede meşhur olan şeyler ile eşdeğerdir. Biz de bu iki hususu birleştirdik ve sizin için İngiltere’nin neyi meşhur sorusuna cevaplar hazırladık.

 1. İngiltere İklimi

Bilindiği üzere İngiltere soğuk ve yağmurlu havası ile meşhurdur. Ülkenin en çok sevilen şehirlerinden olan Londra, bu hava sayesinde daha farklı bir sempati kazanmış ve böylece ülkenin iklimi de İngiltere’nin neyi meşhur sorusuna bir cevap niteliği oluşturmuştur.

Özellikle ülkemizden, İngiltere’ye giden vatandaşlar, ülkenin bu devamlı olarak kapalı havasının, yağmurlu olmasının bir süre sonra kendilerinde depresif hisler uyandırdığını belirtmişlerdir. Yani aslında sıcak iklim insanları için bu ülke pek de ideal değilmiş gibi görünüyor.

 1. Fish And Chips

İngiltere’nin neyi meşhur sorusu için en güzel ve en kesin cevap hiç şüphesiz Fish&Chips olacaktır. Kızarmış balık ve patates ile hazırlanan bu yemek daha doğrusu atıştırmalık, çeşitli soslar ile de servis edilir. İngiltere’nin her barında, her restoranında karşılaşacağınız bu lezzet aynı zamanda biranın yanında mükemmel bir uyum sergilemektedir. İngiltere’ye gidecek olanların kesinlikle deneyimlemesi gereken Fish and chips ülkenin en meşhur tatlarından biridir. İngiltere vizesi için tıklayın.

 1. Kraliçe 2. Elizabeth

Hemen hemen herkes İngiltere’nin anayasal monarşi sistemi ile yönetildiğini bilmektedir. Bu sistem içerisinde hiyerarşinin en üst sırasında yöntemde söz sahibi olan kral ve kraliçe yer alır. İşte günümüzde halen devam eden bu yönetim sisteminin başında Kraliçe 2. Elizabeth yer almaktadır. Şaşalı saray yaşantısı, devlet yönetiminde verdiği kararların yanı sıra ailesindeki otoriter tavrı da gündemden düşmeyen Kraliçe 2. Elizabeth de İngiltere’nin neyi meşhur sorusuna verilecek cevaplar arasında yer almaktadır.

 1. İngiliz Çayı (Beş Çayı)

Yine İngiltere’nin en meşhur şeyleri arasında yer alacak hatta kültürün klasik simgelerinden kabul edilebilecek bir şey ile karşınızdayız; İngiliz çayı. İngiliz çayının Türk çayından farkı, içerisine süt ilave edilmiş olmasıdır. Zamanında İngilizler bunu, çayın içeriğinde zararları maddelerin etkisini azaltmak amacı ile yapmaya başlamış ve daha sonra bu bir adet halini almıştır. Yine İngiltere sokakları içerisinde yer alan tüm kafelerde bulabileceğiniz bu çay, İngiltere’nin en meşhur kültürel ögeler arasında yer alır. Beş çayı de yine İngiliz kültürünün en büyük yansımalarını ülkemize kadar yansıtan bir ögedir.

 1. Premier Lig

İngiltere’nin neyi meşhur sorusu için futbola verdikleri önem cevabını verebiliriz. Bilindiği üzere, dünya üzerinde en başarılı liglerden biri kabul edilen Premier Lig içerisinde birbirinden başarılı takımlar yer alıyor. Her biri İngiltere’nin en ünlü şehirleri ile özdeşlemiş bu başarılı takımlarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Liverpool
 • Chelsea
 • Manchester United
 • Arsenal
 • Newcastle United
 • Aston Villa
 • Everton
 • Tottenham Hotspur
 • West Ham United

Türkiye’de en çok izlenen ve en başarılı bulunan liglerden bir tanesi olan Premier Lig’in efsane takımları, İngiltere’nin en meşhur ögeleri arasında yer alıyor.

 1. London Bridge ( Londra Köprüsü )

İngiltere denildiğinde o görkemli köprünün akla gelmemesi ne mümkün? İşte Londra’da bulunan ve uzunluğu yaklaşık olarak 269 metre olan bu köprü şehrin simgeleri içerisinde yer almaktadır. İngiltere’ye gelen hemen hemen herkesin bu köprüde çektirmiş olduğu bir fotoğraf mevcuttur.  Thames Nehri üzerine kurulu olan bu tarihi köprü, mimarisi ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

 1. Big Ben Saat Kulesi

İngiltere’nin neyi meşhur sorusu için verilecek yanıtlar adına biçilmiş bir kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Big Ben saat Kulesi’nin. Westminister ve İngiltere Parlamento binasının bir parçası kabul edilen bu saat kulesi aynı zamanda İngiltere’nin en büyük kültürel simgelerinden de biridir.

Bonus:

İngiltere denildiğinde akıllara daha onlarca şey gelmektedir. Bunlar; Londra kütüphaneleri, kendilerine özgü yemekleri, İngiliz edebiyatı ve bu edebiyatın öncülerinden olan William Shakespeare, ünlü müzik gurubu Beatles, Sherlock Holmes sevenler için Baker Street müzesi, lezzetli yemekleri içerisine dahil olan Roast Beef, meşhur kırmızı telefon kulübeleri ve son olarak da iki katlı kırmızı otobüsleri… Bunların hepsi İngiltere’nin en meşhur kültürel ögeleri arasında yer alır.

İngiltere’nin Nesi Meşhur

İngiltere her zaman gidilmek istenen ülkelerden biri olmuştur. Bu nedenle seyahat etmeden önce İngiltere’nin nesi meşhur sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

İngiltere’nin nüfusu aslında oldukça fazla olup bu nüfusun büyük bir çoğunluğu merkez bölgelerde bulunmaktadır. Yaklaşık 55 milyon kadar nüfusa sahiptir. Bu 2018 verisi olmakla birlikte son yıllarda da hızla artma veya azalma bulunmamaktadır.

İngiltere’nin en güzel şehirleri kişiye göre değişim göstermektedir.  Bazıları Londra’yı severken bazıları ise merkezden uzak taşra bölgeleri tercih etmektedir. İngiltere’nin en meşhur şehri Londra olsa da pek çok tarihi taşra bölgesi bulunmaktadır ve buralara da pek çok turist gelmektedir.

İngiltere birden fazla simgesi olan bir yerdir ve bu nedenle İngiltere’nin simgesi nedir sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. İngiltere soğuk ve yağışlı havaları ile ünlü olsa da bunun dışında da tarihi pek çok önemli yapısı bulunmaktadır.

İngiltere’nin kültürel özellikleri açısından pek çok avantajı bulunmaktadır. Özellikle sadece İngilizler değil pek çok farklı milletten insan burada yaşamaktadır. Bunun dışında dil sıkıntısı çekmek de pek mümkün değildir. En iyi İngilizcenin konuşulduğu yerdir. Bunun dışında tarihi olarak oldukça eski bir tarihe sahiptir ve Roma etkileri dahi taşımaktadır.

İngilterenin neyi meşhur ve en sık gidilen yerleri nedir gibi sorular özellikle turist tarafından sorulmakta olup özellikle en çok Londra ve çevresi gezilmektedir.

İngiltere’nin meşhur tatlıları gibi yiyecekleri de merak edilse de özellikle meşhur restoranlar oldukça ön plandadır. İngiltere’nin neyi meşhur sorusu sık sık sorulsa da yiyecek ve içecek söz konusu odluğunda akla İngiliz çayı gelmektedir.

İngiltere’de Ne Yenir Ne İçilir?

En ünlü yemeklerinden birisi patates püresi ve kızarmış sosisle yapılan Bangers&Mash’tir. İngiliz çayı denenmelidir.

İngiltere’nin En Sevilen Yemekleri Nelerdir?

Fish&Chips, Jacket Potatoes, Steak&Kidney Pie, Sunday Roast ve Yorkshire Puding’tir.

London Neyi ile Meşhurdur?

Kırmızı telefon kulübeleri, siyah renkteki taksiler, Kule Köprüsü (Tower Bridge) ve London Eye Londra’nın en meşhur özelliklerindendir.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir