ALMANYA VİZESİ HAKKINDA

Almanya 1995 senesinden itibaren AB Birliğine üye olduğu için Schengen Bölgesi içerisine katılmıştır. Dolayısı ile Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz bir ülkedir. Vizenizi farklı durumlarda, farklı prosedürleri yerine getirerek alabilirsiniz. Bu konuda da sizlerin işine yarayacak bilgileri sunuyoruz.

Vize Ofisi olarak, vize işlemlerinde karşılamanız muhtemel olacak sorunları önceden görerek, önleminizi alabilirsiniz. Almanya Schengen Vize çeşitleri içerisinde; turistlik vize, turistlik vize, aile-arkadaş ziyaret vizeleri, transit vize, öğrenci ve Erasmus vizeleri bulunuyor.

Bu gruba dahil edilecek özel durum vizeleri de mevcut. İşinizi kolaylaştıracak olan vize çeşidi ile Almanya’ya gidebilmeniz için sizlere gerekli danışmanlığı sunuyoruz. Böylece hem zaman kaybetmiyor, hem emek verdiğiniz halde olumsuz bir sorun ile karşılaşmıyor, hem de maddi anlamda yıpranmanızı önlüyoruz.

Vize işlemlerinde en çok dikkat edilmesi konularda size ışık tutuyor, prosedürler üzerinde ki bilgimiz ve de yılların sağladığı deneyim ile bu süreçte size destek veriyoruz. Pratik ve deneyim süreçlerimiz sayesinde, işlemlerinizin prosedüre bire bir uygun olmasına özen gösteriyoruz.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa’nın ve dünyanın en önemli ülkelerinden bir tanesi olan Almanya hem ekonomik gücü ile hem de kültürel mirası ile dikkat çeken yapıya sahiptir. Üretim kapasitesine ve insan yaşam kalitesine bakıldığı zaman da son derece doğru planlama üzere kurulu ülkelerdendir. Peki, Almanya’ya nasıl gidilir ve gidebilmek için ne yapmak gerekir.

Öncelikle Almanya’ya gidebilmeniz için mutlak suretle vize alınması gerekmektedir. Burada da merak edilen konusu Almanya vizesi nasıl alınır? Nereden alınır ve almak için ne yapılmalıdır? Gibi konular irdelenmektedir. Bilinmesi gereken en önemli ayrıntı Almanya Schengen ülke grupları arasında yer almaktadır. Bu yüzden vize başvurularında esas alınan nokta Schengen vizesi esaslarına göre başvuru yapılmasıdır.

Sorunsuz şekilde işlem yürütülebilmeniz için de evrakların belirtilen hususlara göre sunulması gerekmektedir. Evrak teminleri konusunda bilgi edinebileceğiniz farklı aktarımları Almanya vizesi ekşi sözcük aracılığı ile de görebilirsiniz. Değişen faktörler ve temellerde ki farklılıkları da görebilirsiniz.

Almanya Vize Başvurusu

Almanya’ya seyahat edebilmeniz için yapacağınız vize başvurularında mutlaka doğru etkiyi ortaya koymanız gerekir. Doğrudan Almanya Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmanız mümkün değildir. Bunun için yetkilendirilmiş vize merkezlerinden işlemleri sürdürmelisiniz.

Almanya vize başvurusu İDATA aracılığı ile kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Başvurunuza dair ayrıntıları doğru şekilde irdelemeniz ve eksiksiz iş yürütmeniz her açıdan önemlidir. İşlemler ve bilgi edinebilmek adına İDATA İletişim kanalından erişim sağlayabilirsiniz. Yapacağınız işlemlerle alakalı takip etmeniz gereken hususları ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz.

Almanya vize başvurusu yaparken seyahat amacınıza göre evrak temininde bulunmalısınız. Seyahat amacına göre belirlenen vize türü beraberinde evrak teminlerini de oluşturmaktadır. Bu hususta evrakların teminlerine çok dikkat etmelisiniz.

Turistik amaçlı seyahatler için turistik vize esaslarını yerine getirmeniz gerekirken seyahatiniz ticari amaçlı ise o zaman da ticari vizeler için istenilen evrakları sunmalısınız. Ayrıca her bir vize için vize harç ücretlerinin eksiksiz ödenmesi gerekir. Almanya ticari vize ücreti güncel değerlere göre değişkenlik göstermektedir.

Fiyatlarla ilgili değişecek hususlara ayrıca dikkat etmelisiniz. Almanya vize ücreti öğrenci için farklılık gösterebilmektedir. Ücretlere dair ayrıntıları mutlaka takip etmeli ve ödemeleri doğru türe göre gerçekleştirmelisiniz.

Başvurular konusunda İDATA Gayrettepe de ki merkezine randevu ile gidebilirsiniz. İşlemlerinizi sorunsuz şekilde sürdürmenizi sağlayacak yapıyı da ayrıca oluşturulacaktır. Bunun dışında konsolosluk için alınması gereken randevu da başvuru aşamasında en önemli ayrıntıdır.

Merak edilen husus elbette Almanya vize randevu nasıl alınır? Başvurular nasıl yapılmalıdır? Bu noktada İDATA işlemlerin yürütülmesinde size destek olmaktadır. Her bir ayrıntıyı bilerek sonucun istenilen düzeyde olması için de çalışmalarını sürdürmektedir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Seyahat tarihinin belirlenmesi ve vize başvurularının belirtilen esaslara göre yapılması ile birlikte vizenin kaç günde sonuçlanacağı merak edilmektedir. Almanya vizesi kaç günde çıkar? sorusu en çok merak edilen konulardan bir tanesidir.

Bu hususta kısa ve uzun süreli vizelere göre süre değişimi söz konusu olabilmektedir. Genel itibari ile evrakların teslim edilmesinden itibaren 7 – 10 iş günü içerisinde netice alınmaktadır. Elbette bu süreye göre hareket etmemek ve başvuru seyahat tarihine 30 gün kala yapmak en güvenli yoldur.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Her vizenin kendine özgü kuralları ve esasları vardır. Değişen evrak teminleri vize türü ile doğru orantılıdır. Almanya vizesi için gerekli evraklar arasında öncelikle seyahat sonrasında 6 ay daha geçerli pasaport olma zorunluluğudur.

Bunun dışında kimlik fotokopisi, banka hesap özeti, fotoğraf, vize ücreti ödendiğine dair dekontlar ve başvuru formu gibi belgeler ibraz edilmelidir. Almanya vize ücreti + İDATA ücretlerinin eksiksiz şekilde ödenmesi önemlidir.

Her bir belge titizlikle doldurulması gerekirken ayrıca başvuru formu da özenli şekilde tamamlanarak sunulmalıdır. Almanya vize başvuru formu seyahat amacına göre farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden de mutlaka istenilen düzeyde formu doldurulmasına özen gösterilmelidir.

ALMANYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Nedir:  Gezi ve de kültürel amaçlı yapacağınız Almanya ziyaretiniz için alacağınız izin için, Schengen vizesini tercih edebilirsiniz. Bu vize genellikle kısa süren seyahatler için alınan bir vize çeşididir.

Kaç günlük alınabilir: Almanya Schengen vizesi kapsamında ilk başvurunuz için alabileceğiniz izin süresi 30 gündür. Daha sonra ki vize başvurularınızda ise bu süre 90 güne kadar çıkabilmektedir.

Nereye Başvurulur: Kısa süreli bir yolculuk için alınan bu vizeye başvurular; büyükelçilik ya da konsolosluklardan alınmıyor. Vize başvuruları ilgili mercilerin atadığı yetkili vize başvuru noktaları ile özel vize başvuru acentelerinden yapılmaktadır.

Almanya Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir:

 • Schengen Vize Başvuru Formu:  Almanya vizesi için dolduracağınız bu formda yer alan bütün alanları doldurup, ıslak imzanız ile teslim etmelisiniz.
 • Schengen Vize Talep Dilekçesi: Talep dilekçesi, Başkonsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Dilekçe içeriği ise; vize talep eden kişinin mesleğine göre (çalışan, ev hanımı ya da öğrenci) değişiklik gösteriyor. Dilekçe kesinlikle Almanca doldurulmalıdır ve yine diğer evraklar gibi ıslak imzanızın bulunması şarttır.
 • Pasaport: Pasaportunuzu geçtiğiniz 10 senenin içerisinde almış olmanız ve de vizenizin bitiminden sonra ki üç ayı da kapsayan bir geçerliliğe sahip olması gereklidir. Ayrıca pasaportunuza vize basılması için de son iki sayfasının boş olması gerekiyor.
 • Biyometrik Fotoğraf: Daha önceki vizelerinizde kullanılmayan ve de yeni çekilmiş olan biyometrik 2 fotoğrafa ihtiyacınız var. Bu fotoğraflar özellikle beyaz bir fon önünde çekilir ve de 3,5*4,5 ebatlarına sahiptir.
 • Kimlik Fotokopisi: Geçerliliği devam eden Kimliğinizin ön ve de arkasının net bir şekilde çıktığı fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Adres ile aile bilgilerinizin yer aldığı belge. Eğer evliyseniz, evlenmeden önce kullandığınız soyadınızı içeren belgeyi de dahil etmelisiniz.
 • Banka Hesap Dökümü: Vize başvurunuzdan önce ki 3 aylık hesap dökümünü içeren belge. Kaşeli ve ıslak imzalı bu belgeye,  bankaya ait imza sirkülerini de eklemelisiniz. Ayrıca güncel bakiyenizin de en az 4.000 TL olması gerekmektedir.
 • Banka Hesap Dökümü: Ek gelir elde ediyorsanız; (ev, iş yeri,  gayrimenkul tapusu, aracınızın ruhsatı, kira geliriniz varsa belgesi ) bunu belgeleyen fotokopiler.
 • Çalışma Durumunu Gösteren Belgeler: Kişi maaşlı çalışansa; çalıştığı yere ait sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri ve faaliyet belgelerini içeren fotokopiler, SGK hizmet dökümü ile vize tarihleri boyunca izinli olduğunu gösteren bir belge. Kişi kamu sektöründe çalışıyorsa; meslek kartı-kimliği ön ve arka fotokopisi, kaşe-imza yapılmış çalışma belgesi ile maaş bordroları ve yine o kurumdan alınmış izin dilekçesi. Kişi öğrenciyse; güncel öğrenci belgesi, mezunlar için diploma fotokopisi, reşit olmayan öğrenciler için de anne ve babadan alınmış olan izin belgesi. Reşit olmayan öğrencilerin izin belgesi noter onaylı olmak zorunludur. Ev hanımları için ise; banka hesaplarına dair son 3 aylık gelir giderleri belgeleyen bir dökümleri gerekmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Almanya’da geçireceğiniz günleri kapsayan seyahat tarihinden önceki ve de sonra ki günü de kapsayan, 30.000 € ’luk teminata sahip olan uluslararası poliçe. Bu poliçe de size vereceğimiz hizmet kapsamına girmektedir.
 • Seyahat ve Konaklama Rezervasyonları: Yolculuk tercihiniz, biletiniz ve de konaklamaya dair tüm kayıtlar, rezervasyonlar, vize başvuru dosyanızın içinde yer almalı. Vize başvurunuz sonuçlanmadan önce bilet satın almanıza gerek yok. Rezervasyon işlemlerini belgeleyen bir evrak yeterli olacaktır.
 • Türkiye’de yaşayan Yabancı uyruklu kişilerin ise; en az 6 ay geçerliliği bulunan T.C. ikamet izinleri ile çalışma izinlerini belgelemeleri gereklidir.

Biometrik Veri Gerekli midir: Reşit olmasa dahi, 11 yaşından büyük tüm başvuru sahiplerinin biometrik veri kayıtları (parmak izi) alınmalıdır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Öngörülen gezi planın başladığı tarihten; en az 30 en çoksa 90 gün önceden başvurunun yapılması gerekmektedir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Almanya’ya gitmek için yapılan Schengen vizesi başvuru sonuçları; 7-30 gün arasında açıklanmaktadır.

 

ALMANYA TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: İş hayatınız ile alakalı, Almanya’da katılmanız gereken bir toplantı ya da farklı bir aktivite ile alakalı almanız gereken Almanya Schengen Vize çeşitleri arasında bulunan vize çeşidi.

Kaç günlük alınabilir: Ticari vize işlemlerinde başvuru yapılabilecek süre 90 günü geçemez.

Nereye Başvurulur: C tipi Schengen yani kısa süreli bir vize olduğu için direkt olarak Konsolosluktan başvuru yapamazsınız. Dolayısı ile Vize Ofisi, size bu süreci sağlıklı bir şekilde sonlandırana kadar destek oluyor.

Davetiye nasıl olmalıdır: Almanya’ya iş için gitmek istediğinizi ispatlayan davetiyeyi; katılacağınız kongre ya da fuar yazışmalarından edinebilirsiniz.  Bunun haricinde; direkt olarak iş ortağınız-şirket yetkiliniz tarafından hazırlanacak bir davet belgesini, fotokopi ya da çıktı şeklinde de sunabilirsiniz. Ancak her iki fotokopide de; imza, barkod, tarih ve kaşe olması ise aranan özelliklerdendir.

Almanya Ticari Vize Gerekli Evraklar Nelerdir:

 • Schengen Vize Başvuru Formu: Almanca doldurularak, imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Kısa süreli vize başvurularında olduğu gibi ticari vize işlemlerinde de; pasaportunuzun geçerlilik süresi, vizenizin bitiş tarihini takiben üç ay daha geçerli olmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik özelliği taşıyan 2 adet standart fotoğraf.
 • Ticari Davetiye: Yukarıda da bahsi geçen davetiye, ilgili kurum ya da kuruluşun antetli kağıdı üzerinden kaşe ve de imzalı haline ek olarak; şirket mükellefinin pasaportu ile nüfus cüzdan fotokopisini de eklemelisiniz.
 • Şirket Evrakları: İş yerinize ait olan güncel şirket izin ve de belgelerini gösteren belgeler, sicil gazetesine ilaveten, imza sirküsü, vergi levhası fotokopileri.
 • Sigorta Hizmet Dökümü: Sahip olduğunuz sigortanın, hizmet döküm belgesi.
 • Şirket Banka Hesabı Bilgileri: Şahsi başvurularda olduğu gibi ticari vizeler için de; başvuru tarihi baz alındığında son 3 ayı içeren banka hesap dökümleri ile bakiyenin 8 bin TL oluğunu gösterir kaşeli imzalı belge. İlgili bankaya ait resmi evraklar.
 • Ek Gelir Belgeleri: Üzerinizde bulunan taşınmazlara dair tapu ve ruhsat kayıtları.
 • Kimlik Fotokopisi:  Son hali ile kimliğinizin fotokopisi.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:  Ailenize ve de adresinize dair bilgileri içeren belge. Evli olan kadınların, kızlık soyadlarını da belgelemeleri isteniyor.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Diğer vize başvurularında da aranan seyahat sağlık sigortası yaklaşık olarak 30.000 € olmalı.

Ne zaman başvurmak gerekir: Ticari amaçla yapacağınız Almanya Schengen başvurusunu, Almanya’ya gitmek istediğiniz tarihten en az 4 hafta önce yapmalısınız.

 

ALMANYA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Almanya’ya arkadaş ya da aile ziyaretlerinizi gerçekleştirmek için almak zorunda olduğunuz izin-vize.

 

Kaç günlük alınabilir: Schengen vize çeşitlerinin, ulusal vize çeşitlerinden ayrılmasının nedeni; kısa süren yolculuklar için alınıyor olmasıdır. Dolayısı ile ziyaret için gerekli olan bu vizenin de süresi; 90 günü geçmemektedir.

Nereye Başvurulur: Aile ve akraba ziyareti için temin edilmek istenen vizenizi Vize Ofisi desteği ile alabilirsiniz. Aile ve arkadaş ziyareti amaçlı alınmak istenen vizeler konsolosluklardan alınmıyor.

 

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
aslıhan can 2020-05-13 21:17:37 Cevabı Görüntüle
Almanya vize ücreti 2020 Ne kadar oldu
mustafa kök 2020-05-30 22:46:59 Cevabı Görüntüle
Almanya vizesi evraklar nelerdir
münevver c. 2020-08-10 20:21:38 Cevabı Görüntüle
Almanya vizesi nedir