Vize Başvuru İşlemleri-Vize Ofisi

Almanya

ALMANYA VİZESİ HAKKINDA

Almanya 1995 senesinden itibaren AB Birliğine üye olduğu için Schengen Bölgesi içerisine katılmıştır. Dolayısı ile Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz bir ülkedir. Vizenizi farklı durumlarda, farklı prosedürleri yerine getirerek alabilirsiniz. Bu konuda da sizlerin işine yarayacak bilgileri sunuyoruz.

Vize Ofisi olarak, vize işlemlerinde karşılamanız muhtemel olacak sorunları önceden görerek, önleminizi alabilirsiniz. Almanya Schengen Vize çeşitleri içerisinde; turistlik vize, turistlik vize, aile-arkadaş ziyaret vizeleri, transit vize, öğrenci ve Erasmus vizeleri bulunuyor.

Bu gruba dahil edilecek özel durum vizeleri de mevcut. İşinizi kolaylaştıracak olan vize çeşidi ile Almanya’ya gidebilmeniz için sizlere gerekli danışmanlığı sunuyoruz. Böylece hem zaman kaybetmiyor, hem emek verdiğiniz halde olumsuz bir sorun ile karşılaşmıyor, hem de maddi anlamda yıpranmanızı önlüyoruz. Vize işlemlerinde en çok dikkat edilmesi konularda size ışık tutuyor, prosedürler üzerinde ki bilgimiz ve de yılların sağladığı deneyim ile bu süreçte size destek veriyoruz. Pratik ve deneyim süreçlerimiz sayesinde, işlemlerinizin prosedüre bire bir uygun olmasına özen gösteriyoruz.

 

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa’nın ve dünyanın en önemli ülkelerinden bir tanesi olan Almanya hem ekonomik gücü ile hem de kültürel mirası ile dikkat çeken yapıya sahiptir. Üretim kapasitesine ve insan yaşam kalitesine bakıldığı zaman da son derece doğru planlama üzere kurulu ülkelerdendir. Peki, Almanya’ya nasıl gidilir ve gidebilmek için ne yapmak gerekir.

Öncelikle Almanya’ya gidebilmeniz için mutlak suretle vize alınması gerekmektedir. Burada da merak edilen konusu Almanya vizesi nasıl alınır? Nereden alınır ve almak için ne yapılmalıdır? Gibi konular irdelenmektedir. Bilinmesi gereken en önemli ayrıntı Almanya Schengen ülke grupları arasında yer almaktadır. Bu yüzden vize başvurularında esas alınan nokta Schengen vizesi esaslarına göre başvuru yapılmasıdır.

Sorunsuz şekilde işlem yürütülebilmeniz için de evrakların belirtilen hususlara göre sunulması gerekmektedir. Evrak teminleri konusunda bilgi edinebileceğiniz farklı aktarımları Almanya vizesi ekşi sözcük aracılığı ile de görebilirsiniz. Değişen faktörler ve temellerde ki farklılıkları da görebilirsiniz.

Almanya Vize Başvurusu

Almanya’ya seyahat edebilmeniz için yapacağınız vize başvurularında mutlaka doğru etkiyi ortaya koymanız gerekir. Doğrudan Almanya Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmanız mümkün değildir. Bunun için yetkilendirilmiş vize merkezlerinden işlemleri sürdürmelisiniz.

Almanya vize başvurusu İDATA aracılığı ile kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Başvurunuza dair ayrıntıları doğru şekilde irdelemeniz ve eksiksiz iş yürütmeniz her açıdan önemlidir. İşlemler ve bilgi edinebilmek adına İDATA İletişim kanalından erişim sağlayabilirsiniz. Yapacağınız işlemlerle alakalı takip etmeniz gereken hususları ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz.

Almanya vize başvurusu yaparken seyahat amacınıza göre evrak temininde bulunmalısınız. Seyahat amacına göre belirlenen vize türü beraberinde evrak teminlerini de oluşturmaktadır. Bu hususta evrakların teminlerine çok dikkat etmelisiniz. Turistik amaçlı seyahatler için turistik vize esaslarını yerine getirmeniz gerekirken seyahatiniz ticari amaçlı ise o zaman da ticari vizeler için istenilen evrakları sunmalısınız. Ayrıca her bir vize için vize harç ücretlerinin eksiksiz ödenmesi gerekir. Almanya ticari vize ücreti güncel değerlere göre değişkenlik göstermektedir. Fiyatlarla ilgili değişecek hususlara ayrıca dikkat etmelisiniz. Almanya vize ücreti öğrenci için farklılık gösterebilmektedir. Ücretlere dair ayrıntıları mutlaka takip etmeli ve ödemeleri doğru türe göre gerçekleştirmelisiniz.

Başvurular konusunda İDATA Gayrettepe de ki merkezine randevu ile gidebilirsiniz. İşlemlerinizi sorunsuz şekilde sürdürmenizi sağlayacak yapıyı da ayrıca oluşturulacaktır. Bunun dışında konsolosluk için alınması gereken randevu da başvuru aşamasında en önemli ayrıntıdır. Merak edilen husus elbette Almanya vize randevu nasıl alınır? Başvurular nasıl yapılmalıdır? Bu noktada İDATA işlemlerin yürütülmesinde size destek olmaktadır. Her bir ayrıntıyı bilerek sonucun istenilen düzeyde olması için de çalışmalarını sürdürmektedir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Seyahat tarihinin belirlenmesi ve vize başvurularının belirtilen esaslara göre yapılması ile birlikte vizenin kaç günde sonuçlanacağı merak edilmektedir. Almanya vizesi kaç günde çıkar? sorusu en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu hususta kısa ve uzun süreli vizelere göre süre değişimi söz konusu olabilmektedir. Genel itibari ile evrakların teslim edilmesinden itibaren 7 – 10 iş günü içerisinde netice alınmaktadır. Elbette bu süreye göre hareket etmemek ve başvuru seyahat tarihine 30 gün kala yapmak en güvenli yoldur.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Her vizenin kendine özgü kuralları ve esasları vardır. Değişen evrak teminleri vize türü ile doğru orantılıdır. Almanya vizesi için gerekli evraklar arasında öncelikle seyahat sonrasında 6 ay daha geçerli pasaport olma zorunluluğudur. Bunun dışında kimlik fotokopisi, banka hesap özeti, fotoğraf, vize ücreti ödendiğine dair dekontlar ve başvuru formu gibi belgeler ibraz edilmelidir. Almanya vize ücreti + İDATA ücretlerinin eksiksiz şekilde ödenmesi önemlidir.

Her bir belge titizlikle doldurulması gerekirken ayrıca başvuru formu da özenli şekilde tamamlanarak sunulmalıdır. Almanya vize başvuru formu seyahat amacına göre farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden de mutlaka istenilen düzeyde formu doldurulmasına özen gösterilmelidir.

almanya

ALMANYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Nedir:  Gezi ve de kültürel amaçlı yapacağınız Almanya ziyaretiniz için alacağınız izin için, Schengen vizesini tercih edebilirsiniz. Bu vize genellikle kısa süren seyahatler için alınan bir vize çeşididir.

Kaç günlük alınabilir: Almanya Schengen vizesi kapsamında ilk başvurunuz için alabileceğiniz izin süresi 30 gündür. Daha sonra ki vize başvurularınızda ise bu süre 90 güne kadar çıkabilmektedir.

Nereye Başvurulur: Kısa süreli bir yolculuk için alınan bu vizeye başvurular; büyükelçilik ya da konsolosluklardan alınmıyor. Vize başvuruları ilgili mercilerin atadığı yetkili vize başvuru noktaları ile özel vize başvuru acentelerinden yapılmaktadır.

Almanya Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir:

Schengen Vize Başvuru Formu:  Almanya vizesi için dolduracağınız bu formda yer alan bütün alanları doldurup, ıslak imzanız ile teslim etmelisiniz.

Schengen Vize Talep Dilekçesi: Talep dilekçesi, Başkonsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Dilekçe içeriği ise; vize talep eden kişinin mesleğine göre (çalışan, ev hanımı ya da öğrenci) değişiklik gösteriyor. Dilekçe kesinlikle Almanca doldurulmalıdır ve yine diğer evraklar gibi ıslak imzanızın bulunması şarttır.

Pasaport: Pasaportunuzu geçtiğiniz 10 senenin içerisinde almış olmanız ve de vizenizin bitiminden sonra ki üç ayı da kapsayan bir geçerliliğe sahip olması gereklidir. Ayrıca pasaportunuza vize basılması için de son iki sayfasının boş olması gerekiyor.

Biyometrik Fotoğraf: Daha önceki vizelerinizde kullanılmayan ve de yeni çekilmiş olan biyometrik 2 fotoğrafa ihtiyacınız var. Bu fotoğraflar özellikle beyaz bir fon önünde çekilir ve de 3,5*4,5 ebatlarına sahiptir.

Kimlik Fotokopisi: Geçerliliği devam eden Kimliğinizin ön ve de arkasının net bir şekilde çıktığı fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Adres ile aile bilgilerinizin yer aldığı belge. Eğer evliyseniz, evlenmeden önce kullandığınız soyadınızı içeren belgeyi de dahil etmelisiniz.

Banka Hesap Dökümü: Vize başvurunuzdan önce ki 3 aylık hesap dökümünü içeren belge. Kaşeli ve ıslak imzalı bu belgeye,  bankaya ait imza sirkülerini de eklemelisiniz. Ayrıca güncel bakiyenizin de en az 4.000 TL olması gerekmektedir.

Banka Hesap Dökümü: Ek gelir elde ediyorsanız; (ev, iş yeri,  gayrimenkul tapusu, aracınızın ruhsatı, kira geliriniz varsa belgesi ) bunu belgeleyen fotokopiler.

Çalışma Durumunu Gösteren Belgeler: Kişi maaşlı çalışansa; çalıştığı yere ait sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri ve faaliyet belgelerini içeren fotokopiler, SGK hizmet dökümü ile vize tarihleri boyunca izinli olduğunu gösteren bir belge. Kişi kamu sektöründe çalışıyorsa; meslek kartı-kimliği ön ve arka fotokopisi, kaşe-imza yapılmış çalışma belgesi ile maaş bordroları ve yine o kurumdan alınmış izin dilekçesi. Kişi öğrenciyse; güncel öğrenci belgesi, mezunlar için diploma fotokopisi, reşit olmayan öğrenciler için de anne ve babadan alınmış olan izin belgesi. Reşit olmayan öğrencilerin izin belgesi noter onaylı olmak zorunludur. Ev hanımları için ise; banka hesaplarına dair son 3 aylık gelir giderleri belgeleyen bir dökümleri gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Almanya’da geçireceğiniz günleri kapsayan seyahat tarihinden önceki ve de sonra ki günü de kapsayan, 30.000 € ’luk teminata sahip olan uluslararası poliçe. Bu poliçe de size vereceğimiz hizmet kapsamına girmektedir.

Seyahat ve Konaklama Rezervasyonları: Yolculuk tercihiniz, biletiniz ve de konaklamaya dair tüm kayıtlar, rezervasyonlar, vize başvuru dosyanızın içinde yer almalı. Vize başvurunuz sonuçlanmadan önce bilet satın almanıza gerek yok. Rezervasyon işlemlerini belgeleyen bir evrak yeterli olacaktır.

Türkiye’de yaşayan Yabancı uyruklu kişilerin ise; en az 6 ay geçerliliği bulunan T.C. ikamet izinleri ile çalışma izinlerini belgelemeleri gereklidir.

Biometrik Veri Gerekli midir: Reşit olmasa dahi, 11 yaşından büyük tüm başvuru sahiplerinin biometrik veri kayıtları (parmak izi) alınmalıdır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Öngörülen gezi planın başladığı tarihten; en az 30 en çoksa 90 gün önceden başvurunun yapılması gerekmektedir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Almanya’ya gitmek için yapılan Schengen vizesi başvuru sonuçları; 7-30 gün arasında açıklanmaktadır.

 

ALMANYA TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: İş hayatınız ile alakalı, Almanya’da katılmanız gereken bir toplantı ya da farklı bir aktivite ile alakalı almanız gereken Almanya Schengen Vize çeşitleri arasında bulunan vize çeşidi.

Kaç günlük alınabilir: Ticari vize işlemlerinde başvuru yapılabilecek süre 90 günü geçemez.

Nereye Başvurulur: C tipi Schengen yani kısa süreli bir vize olduğu için direkt olarak Konsolosluktan başvuru yapamazsınız. Dolayısı ile Vize Ofisi, size bu süreci sağlıklı bir şekilde sonlandırana kadar destek oluyor.

Davetiye nasıl olmalıdır: Almanya’ya iş için gitmek istediğinizi ispatlayan davetiyeyi; katılacağınız kongre ya da fuar yazışmalarından edinebilirsiniz.  Bunun haricinde; direkt olarak iş ortağınız-şirket yetkiliniz tarafından hazırlanacak bir davet belgesini, fotokopi ya da çıktı şeklinde de sunabilirsiniz. Ancak her iki fotokopide de; imza, barkod, tarih ve kaşe olması ise aranan özelliklerdendir.

Almanya Ticari Vize Gerekli Evraklar Nelerdir:

Schengen Vize Başvuru Formu: Almanca doldurularak, imzalanmalıdır.

Pasaport: Kısa süreli vize başvurularında olduğu gibi ticari vize işlemlerinde de; pasaportunuzun geçerlilik süresi, vizenizin bitiş tarihini takiben üç ay daha geçerli olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik özelliği taşıyan 2 adet standart fotoğraf.

Ticari Davetiye: Yukarıda da bahsi geçen davetiye, ilgili kurum ya da kuruluşun antetli kağıdı üzerinden kaşe ve de imzalı haline ek olarak; şirket mükellefinin pasaportu ile nüfus cüzdan fotokopisini de eklemelisiniz.

Şirket Evrakları: İş yerinize ait olan güncel şirket izin ve de belgelerini gösteren belgeler, sicil gazetesine ilaveten, imza sirküsü, vergi levhası fotokopileri.

Sigorta Hizmet Dökümü: Sahip olduğunuz sigortanın, hizmet döküm belgesi.

Şirket Banka Hesabı Bilgileri: Şahsi başvurularda olduğu gibi ticari vizeler için de; başvuru tarihi baz alındığında son 3 ayı içeren banka hesap dökümleri ile bakiyenin 8 bin TL oluğunu gösterir kaşeli imzalı belge. İlgili bankaya ait resmi evraklar.

Ek Gelir Belgeleri: Üzerinizde bulunan taşınmazlara dair tapu ve ruhsat kayıtları.

Kimlik Fotokopisi:  Son hali ile kimliğinizin fotokopisi.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:  Ailenize ve de adresinize dair bilgileri içeren belge. Evli olan kadınların, kızlık soyadlarını da belgelemeleri isteniyor.

Seyahat Sağlık Sigortası: Diğer vize başvurularında da aranan seyahat sağlık sigortası yaklaşık olarak 30.000 € olmalı.

Ne zaman başvurmak gerekir: Ticari amaçla yapacağınız Almanya Schengen başvurusunu, Almanya’ya gitmek istediğiniz tarihten en az 4 hafta önce yapmalısınız.

 

ALMANYA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Almanya’ya arkadaş ya da aile ziyaretlerinizi gerçekleştirmek için almak zorunda olduğunuz izin-vize.

Kaç günlük alınabilir: Schengen vize çeşitlerinin, ulusal vize çeşitlerinden ayrılmasının nedeni; kısa süren yolculuklar için alınıyor olmasıdır. Dolayısı ile ziyaret için gerekli olan bu vizenin de süresi; 90 günü geçmemektedir.

Nereye Başvurulur: Aile ve akraba ziyareti için temin edilmek istenen vizenizi Vize Ofisi desteği ile alabilirsiniz. Aile ve arkadaş ziyareti amaçlı alınmak istenen vizeler konsolosluklardan alınmıyor.

Davetiye nasıl olmalıdır: Bu belge ilgili arkadaş ya da akrabalarınız atarından size posta yolu ile gönderilmelidir. Talep edeceğiniz vize tarihlerini de içeren, Almanya’da ki ilgili belediyenin onayını da taşımalıdır.

Almanya Aile Ziyareti Gerekli Evraklar Nelerdir

Schengen Vize Başvuru Formu:  Almanya’ya ait bir vize almak istediğiniz için oranın resmi dilinde bu formu doldurup, imzalamanız gerekmektedir.

Pasaport: Geçerli bir izin tarihine sahip olan, vize istek tarihlerinden sonra ki 3 aylık dönemi de kapsayan tarihli pasaport.

Fotoğraf: 2 adet standartları belirtilmiş biyometrik fotoğraf

Kimlik Fotokopisi:  Sahip olduğunuz nüfus cüzdanının fotokopisi.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: E-devletinizden ya da nüfus müdürlüklerinden alabileceğiniz belge.

 Banka Hesap Dökümü: İlgili bankadan alacağınız ve son üç ayı kapsayan hesap dökümüne ek olarak, hesabınızda 4 bin TL olduğunu ispatlayan, kaşe ve imzalı banka belgesi, imza sirküleri de dâhil edilmektedir.

Çalışma Durumunu Gösteren Belgeler: 4A hizmet döküm belgesi, maaş bordrosu ve vize tarihleri süresinde izinli olduğunu gösteren yazı. Kişi ev hanımı ya da öğrenci ise; ona sponsor olacak kişinin bordro ve hizmete döküm belgeleri.

Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 € teminatı bulunan Uluslararası geçerliliğe sahip sağlık sigortanız, yolculuğunuzun son günü kapsadığı gibi, vize başlangıcından önce ki günüde kapsamalı. Bu konuda da güvenebileceğiniz en değerli firma Vize Ofisi’dir.

Davet Yazısı Aslı: Sizi Almanya’ya davet eden kişinin gönderdiği, Almanya belediyesi onayından geçmiş davetiyenin aslı.

Ne zaman başvurmak gerekir: Vize başvurunuz için en az 4 haftalık bir ön süreç olmalıdır.

ALMANYA TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Türkiye’den yola çıkarak, Almanya hala Limanında başka bir ülkeye geçmek için almanız gereken vize türüdür.

Kaç günlük alınabilir: Transit vizeler ikiye ayrılıyor. İlki, havalimanını terk etmeksizin gerçekleşen transferlerde, ikincisi ise havalimanını terk ettikten sonra, tekrar pasaport kontrolünden geçmenizi gerektiren transferlerde vize uygulamasına gidilir. İlk transfer A Tipi Vize olarak bilinirken, ikinci transfer ise; C Tipi Vize olarak bilinir. Süre ise, aktarma yapacağınız ülkeye dair yolculuğunuza bağlıdır.

Nereye Başvurulur: Özel olarak yetkilendirilmiş acentelere başvuru yapabilmektesiniz.

Almanya Transit Vize Gerekli Evraklar Nelerdir

Schengen Vize Başvuru Formu: Şahsen imzaladığınız başvuru formu.

Pasaport: Pasaportunuz 10 yıllık bir geçerliliği olmalı ayrıca uzatma da kabul edilmeyen durumlardan birisidir. 

Son 3 Yılı Kapsayan Vize Örnekleri: Varsa; son 3 yılda yolculuk ettiğiniz ülkelere dair vize fotokopileri.

Fotoğraf: 1 adet biyometrik fotoğraf.

Uçuş Bileti veya Rezervasyonu: Transitten sonra, yolculuk yapacağınız ve de vizesini aldığınız ülkeye dair uçuş bilgileri.

Gideceğiniz Ülkeye Ait Vize-İzin Belgesi: Gideceğiniz ülkeye ait vizenin olduğu sayfanın fotokopisi.

İkamet Ettiğiniz Ülkeye Dair Belgeler: Çalışma belgeniz, ikametgâh, okul ya da banka hesaplarına dair belgeler.

Ne zaman başvurmak gerekir: Vize başvurunuzdan yaklaşık olarak 1-3 ay öncesinde başvuru yapmanız gerekiyor.

 

ALMANYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Alman Vatandaşı Olunur: Almanya vatandaşı olabilmeniz için gerekli olan işlemlerdir. Vatandaşlığa geçmek için birçok farklı sebep gösterilebilir. Almanya vatandaşlığına geçerek, diğer Alman vatandaşlarının haklarına sahip olabilirsiniz. Bu hakkı elde edebilmenizin şartlarından birisi; kan bağıdır. Kan bağı sebebi ile vatandaşlığa başvurabilirsiniz. Alman Hükümeti’nin belirttiği koşulları yerine getirirseniz, vatandaşlığınız onaylanır. Diğer bir geçiş nedeni ise; iş ve de eğitimdir. Bu nedeni gösterebileceğiniz durumlar, oturum izni aldıktan sonra iş ve eğitim hayatınızın Almanya’da sürdürmek istemeniz ile ilgilidir. Üçüncü bir geçiş ise; evlilik yolu ile sağlanmaktadır.

Alman Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Oturum izni aldıktan sonra; Almanya’da 8 senelik bir ikametgah süreciniz olmalı. Bu durumu belgelemelisiniz

Doğum Belgesi: Ebeveynlerinizden birisi Alman vatandaşı ise; 16 yaşına girdikten sonra birey vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

İş-Eğitim Belgeleri: Almanya’da çalıştığınızı gösteren son 3 ay içerisinde alınmış maaş bordrosu ya da işsizlik maaşı aldığının belgesi. Almanya konuşma düzeyini gösteren belge, diploma, mesleki belge.

Pasaport: Almanya’da bulunduğunuz süresince işlenmiş olan sayfaların fotokopisi.

Evlilik Cüzdanı: Bir Alman vatandaşı ile evlendiğinizi gösteren resmi belge.

ALMANYA ERASMUS VİZESİ

Nedir: Eğitim amacı ile gideceğiniz Almanya’da kısa süreli ikamet etmenizi sağlayan uzun süreli vize.

Kaç günlük alınabilir: Uzun süreli vize başvurusunda yer alan bir vize çeşidi olduğu için eğitim sürecinizi (3-12 ay) kapsamaktadır.

Nereye Başvurulur: Almanya Konsolosluğuna şahsen başvuru yaparken, hazırlanıp teslim edilmesi gereken dosya için Vize Ofisi’nden profesyonel destek alabilirsiniz.

Almanya Erasmus Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir:

İkamet Müsadesi Başvuru Formu: Erasmus Vize’si için ibraz edeceğiniz belgede yer alan bilgilerin doğruluğunu destekleyecek olan bu belge iki nüsha halinde Almanca doldurulmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf: Kişinin önceki vize başvurularında kullanmadığı üç adet 3,5*4,5’lik, beyaz fonlu fotoğraf.

Pasaport: Erasmus Vize’si için gerekli olan pasaportunuzun 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Ön ve arkası standart şekilde çekilmiş fotokopi.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: E-devlet şifrenizi kullanarak ya da ilgili nüfus müdürlüklerinden alabileceğiniz belge.

Seyahat Sağlık Sigortası: Almanya’da ki eğitiminiz süresini kapsayan, 30.000 Euro teminatına alınmış olan seyahat sağlık poliçesi. Bu poliçeyi Vize Ofisi sayesinde edinebilirsiniz.

Burs Belgesi: Eğitim göreceğiniz süre boyunca alacağınız bursu beyan eden belgenin 2 adet fotokopisi.

Üniversiteden Alınmış Yazı: Üniversitenizden alacağınız, gidiş amacınızı ve de eğitiminizin detaylarını içeren belge.

Ne zaman başvurmak gerekir: Erasmus sınavını kazandıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. 5 aay önceden sınav başvurunuzu yapmalı, sonuçlar açıklandıktan 7-15 gün içerisinde ise başvurunuzu yapmalısınız.

ALMANYA ÖĞRENCİ VİZESİ

Nedir: Almanya’da kısa ya da uzun süreli eğitim için başvurabileceğiniz vizedir.

Kaç günlük alınabilir: Öğrenci vizesi; 90 günde az olan Schengen Vize’si ile alınabileceği gibi uzun süreli eğitimler için ise; Ulusal Vize başvurusu yapılmalı.

Nereye Başvurulur: Vize almak için Konsolosluktan başvuru yapmadan önce Vize ofisi ayrıcalığından yararlanarak süresi yönetebilirsiniz.

Almanya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir:

Vize Başvuru Formu: Almanca doldurulması istenen formda; ıslak imzanız yer almalı.

Pasaport: İlgili eğitiminizin tarihini ve de sonra ki 3 ayı da kapsayan bir pasaport.

Fotoğraf: Son altı ay içerisinde çekilmiş, farklı bir başvuruda kullanılmamış bir adet biyometrik fotoğraf.

Banka Hesap Dökümü: Çalışıyorsanız sizin, çalışmıyorsanız ebeveynlerinizin hesap dökümlerine ilaveten, varsa ek gelir belgeleri.

Kurs-Dil Sertifikası: Dil seviyenizi gösterir belge.

Son Okuduğunuz Okuldan Alınan Belge: Son olarak bitirdiğiniz okuldan alınan eğitim belgesi, diploması.

Ne zaman başvurmak gerekir: Eğitim programınızın başlayacağı tarihten; 1-2 ay öncesinde başvurunuzu yapmalısınız.

ALMANYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Almanya’da yaşayan bir aile ferdinizin yanına taşınmak amaçlı alınan Ulusal Vize.

Kaç günlük alınabilir: D Tipi denilen vize çeşididir. Uzun süreli izinlerin sonucunda alınan oturum izni olarak da adlandırılır.

Nereye Başvurulur: İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunan Büyükelçiliklere başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu süreçte sizden istenen evraklar farklılık gösterecektir. Doğru evrakları hazırlamak için Vize Ofisi danışmanlığına başvurabilirsiniz. 

Aile Birleşimi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru Formu: Almanya Aile Birleşim Vizesi alabilmek için hazırlamanız gereken evrak.

Pasaport: Başvuru yaptığınız tarihten itibaren 2 senelik izin süresine sahip olması gereklidir.

Fotoğraf: 2 adet biyometrik ölçütleri taşıyan fotoğraf. 

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Evlendiyseniz, gerekli değişikliğin yapıldığı kimlik fotokopisi.

Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüğünden temin edeceğiniz belge.

Evlenme (varsa)  Kayıt Örneği Formu: Bir Alman vatandaşı ile evlendiyseniz, Nüfus Müdürlüğünden alabileceğiniz, Almanya Hükumetinin de tanıdığı belge.

Diğer Belgeler: Almanya’da yaşayan aile bireylerine ilişkin belgeler, Bu belgeler içerisinde; kimlik belgeleri, maaş bordroları.  Çocuğunuz varsa; kimlik fotokopileri, okul kayıtları ve karne fotokopileri, nüfus kayıt belgeleri.

Ne zaman başvurmak gerekir: Gitmek istediğiniz süreci iyi değerlendirmeli ve de başvuru sürecinin 1-3 ay içerisinde bitmiş olması gerektiği göz önünde bulundurulmalı.

ALMANYA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir: Oturum ve çalışma izni uzun süreli olarak verilen Almanya vizelerine dahildir.

Kaç günlük alınabilir: En fazla 3 yıl süre ile verilmektedir. Belirli sebepler ile 1 sene daha uzatılır.

Nereye Başvurulur: Konsolosluklardan oturma ve çalışma izni için başvurabilirsiniz. Süreci asıl zorlayan nokta ise evrak takibi ve de eminidir. Bu konuda da Vize Ofisi her zaman destekçinizdir.

Almanya Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru Formu: Formda yer alan tarih bölümleri dikkatli bir şekilde inceleyerek doldurmalısınız. Çünkü bu alanda yer vereceğiniz tarihler; vizenizin başlangıç ve bitiş tarihlerini yazacağını alanı oluşturmaktadır.

Pasaport: Gerekli olan pasaportun en az 1 senelik geçerliliğe sahip olması şarttır.

Fotoğraf: 2 tane biyometrik özellik taşıyan fotoğraf.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:  Türkiye’de ki adres bilgilerinizin yer aldığı belge.

Sağlık Sigortası: Oturma ya da çalışma izni için başvuracağınız vize için istenen sağlık ve seyahat sigortası için Vize Ofisi size gerekli desteği sunuyor.

Diğer Belgeler: Mesleki belge, iş tecrübeleri ve özgeçmiş ve diplomalar(Almanca). Çalışma vizesi almak isteyenlerin; işvereninin adı, çalışma yerinin posta kodu ile Almanya yer alan o işe ait ilan ya da davet örneği. Çalışma biçimini, Euro bazında alınacak olan maaş tutarını, alınmış belge ya da diplomaların denklik belgesini gösterir belgeler.

Ne zaman başvurmak gerekir: Vizenizin onaylanmasını planladığınız tarihten; 4 ile 8 hafta çncesinde başvurunuzu yapmalısınız.

VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Vize reddi nedenleri içerisinde en çok rastlanan durum; eksik bilgilerdir. Başvuru formlarının eksik doldurulması ya da gözden kaçan eksiklikler vize reddinin yaşanmasına sebebiyet verir. Bunun dışında; gerekli evrakların tamamlanması, ikametgâh bilgilerinin yanlış olması, gerçek dışı bilgilerin verilmesi, sağlık sigortasının yapılmaması, banka hesaplarında gösterilen bakiyenin gerekli kritere sahip olmaması da yine vize reddi nedenleri olarak değerlendirilebilir.

İtiraz Hakkı: İtiraz hakkınız bulunmaktadır.

İtiraz Şekli: Vize başvurunuzun reddedildiği size bir belge ile ulaştırılır. Bu belgede; itiraz hakkınız ve de itiraz etme sürenizi içeren bir bölümde bulunmaktadır.

Ücret İadesi var mı?

Vize ücret iadesine ilişkin bir uygulama bulunmamaktadır.

VİZE ÜCRETLERİ

Talep ettiğiniz vize şekline göre ücret tarifeleri değişiklik göstermektedir. Talep ettiğiniz vize işlemlerine dair ücret politikasını Vize Ofis yetkililerinden öğrenebilirsiniz.

KONSOLOSLUKLAR

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu
Almanya Başkonsolosluğu Schengen ve Ulusal Vize Bölümü
Ankara Büyükelçiliği
Antalya Konsolosluğu
Bursa Fahri Konsolosluğu
Bodrum Fahri Konsolosluğu
Edirne Fahri Konsolosluğu
İzmir Başkonsolosluğu
Gaziantep Fahri Konsolosluğu
Kayseri Fahri Konsolosluğu
Trabzon Fahri Konsolosluğu

 Almanya Schengen vizesi, Almanya Schengen Vize çeşitleri, vize reddi nedenleri

 

Vize Başvuru İşlemleri-Vize Ofisi
aslıhan can 2020-05-13 21:17:37 Cevabı Görüntüle
Almanya vize ücreti 2020 Ne kadar oldu
mustafa kök 2020-05-30 22:46:59 Cevabı Görüntüle
Almanya vizesi evraklar nelerdir
münevver c. 2020-08-10 20:21:38 Cevabı Görüntüle
Almanya vizesi nedir