• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353

Almanya Aile Birleşimi: 2021 Gerekli Evraklar

 • 109
 • 0
 • Almanya Vizesi
İçindekiler


Almanya vize türleri arasında Aile birleşimi vizesi Ulusal (D) Tipi uzun süreli vize başvurularını gerçekleştirirken evrakların güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Vize Ofisi aracılığıyla, yetkili mercilerin talep edecekleri vize evrakları hakkında en yeni bilgilere ulaşabilirsiniz.

Almanya vizesine dair tüm detayları sizlere aktaracak olan çalışanlarımız sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyorken, Almanya’da yaşayan eşinizin veya çocuklarınızın yanına yerleşmenin yollarını keşfedebilir veya Türkiye’de yaşayan ve 18 yaşından büyük olmayan çocuklarınızı yanınıza nasıl alacağınızın yanıtını alabilirsiniz.


Almanya Aile Birleşimi İçin Nereye Başvurmalıyım?

İstanbul, Ankara veya İzmir’de bulunan Almanya Konsolosluk/Büyükelçiliğine şahsen başvuruları yaparak Almanya Aile Birleşimi için taleplerinizi iletebilirsiniz.

Doğrudan başvurularınızı ileteceğiniz yetkili mercilerin çalışma saatlerine göre belirlenecek olan randevu tarihlerinde hazır bulunmanız gerekmektedir.

Yetkili kurumların randevularınızı iptal etme veya yeniden randevu almanızı isteme kararlarına ilişkin bir durumla karşılaşmamak için Vize Ofisi yetkililerimiz sizleri gerekli her aşamada uyarmaya devam edecektir.

Almanya Aile Birleşimi Evrakları Nelerdir?

Almanya aile birleşimi amacıyla yetkili kurumlara ibraz etmeniz gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Eğer eşiniz Almanya’da yaşıyorsa ve yanına yerleşmek istiyorsanız, bu durumda hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Güncel bir şekilde hazırlamanız gereken evrakların orijinalleri ile iki adet fotokopilerini başvuru esnasında yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Vize onayını almanızın ardından seyahate çıkarken bu fotokopilerin birer adedi yanınızda bulunmalıdır.

 1. Başvuru Formu Bilgileri: Almanca dilinde hazırlanması gereken Almanya Aile Birleşimi evraklarından birisi olan Başvuru formu ile ilgili tüm detaylarda Vize Ofisi merkezlerimizle görüşebilirsiniz. Sitelerimizde bulabileceğiniz başvuru formunu hemen doldurmaya başlayabilirsiniz.
 2. Pasaport Bilgileri: Aile birleşimi vizesinin bitiminden itibaren en az 1 yıl süreyle daha geçerli olacak pasaporta ihtiyacınız bulunmaktadır. Elinizde pasaportunuzun olmaması halinde Emniyet Müdürlükleri aracılığıyla başvurularınızı online ortamlarda gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
 3. Fotoğraf Bilgileri: 2 adet biyometrik özelliklerde ve ideal ölçülerde fotoğrafın yer alması gerekmektedir. Fotoğrafların 6 aydan eski olmamasına ve üzerinizde herhangi bir aksesuarın bulunmamasına dikkat etmelisiniz.
 4. Uluslararası Evlenme Kayıt Belgesi (Formül B): Aile cüzdanını kabul etmeyen Almanya Federal Cumhuriyeti’nin talep ettiği uluslararası evlenme kayıt belgesinin Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Müdürlükleri tarafından temin edilmesi mümkün olacaktır. Evlenmenin reşit olmadan 17 yaşında gerçekleşmesi halinde ailelerden imzalı muvafakatnamelerin yer alması gerekmektedir. 16 yaşından daha küçük olunması halinde ise mahkeme kararının Almanca tercümesi istenmektedir.
 5. Ayrıca; Kimlik fotokopisi, Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, İkametgah adresi gibi belgelere gereksinim duyulmaktadır.

Bunun yanı sıra Almanya’da yaşayan eşten de istenen evraklar bulunmaktadır;

İkametgah adresi, kimlik bilgileri, banka hesap dökümleri, maaş bordrosu, sağlık sigortası yaptırdığına dair poliçeler, varsa önceki evliliklerine dair bilgiler ve çocuklar hakkında belgelerin tam olarak sunulması gerekmektedir.

Almanya Aile birleşimi vizesine başvuru yapacak olan kişilerden istenen evraklar arasında dil yeterliliği sertifikası bulunmaktadır. Goethe-Institut ve ÖSD kurslarını başarıyla tamamlayarak, belgelerini alan kişilerin başvuruları esnasında ibraz etmeleri zorunludur.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Sonuçlanması için birkaç ay beklemek zorunda kalabilirsiniz. Kurumların yoğunluğuna ve tatil günlerine denk gelmesine göre bu süreler değişebilmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesinin Sürecini Takip Etmek için Vize Ofisi merkezlerimizle iletişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede sonuçların olumlu olarak ideal sürelerinde alınması halinde pasaportlarınızın adreslerinize gönderiminin mümkün olacağını görebileceksiniz.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi İçin Vize Ücretleri konsolosluk tarafından belirlenecektir. Sizlere ücretlerle ilgili olarak tüm güncel bilgileri aktarmaktayız.

Almanya Aile Birleşimi Vize Reddi yanıtını almanıza neden olacak kazancınızın yeterli olmaması, dil yeterliliğinizin bulunmaması ve adli sicilinizin temiz olmaması gibi durumlarda Konsolosluk tarafından gerekli kararlar verilmektedir. Ayrıca Konsolosluğun yaş farkı gibi faktörlere dikkat ederek, evliliğin sahte olup olmadığına dair şüpheye düşmesi halinde de vize reddi verilmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Dil Sınavı Hakkında Bilgi

Almanya’da aile birleşimi yaparak eşinizle veya çocuklarınızla birlikte, aynı ülkede yaşamınızı sürdürebilmeniz için istenen evraklardan birisi A1 sınavı sertifikası ile ilgili olacaktır. Bu belge sizin Almanca bilginizi gösterecek olan bir belgedir.

Buna göre A1 sertifikasına sahip olmanız, gün içerisinde yapılan konuşmaları anlayacağınıza işaret edecektir. Aynı zamanda cevap vermenizin de mümkün olacağını gösteren belgelerden birisidir.

Daha üst düzeyde bir işte çalışmak ve akıcı bir şekilde Almanca konuşulan yerlerde bulunmak istediğinizde bu belgenin faydalı olmayacağını söyleyebiliriz. A1 belgesi almak istediğinizde, birkaç bölümden oluşan kurslara dahil olmanız gerekmektedir.

Bu sayede hiç zorlanmadan katılabileceğiniz ve başarılı olabileceğiniz bu basit sınavın neticesinde a1 belgesini almaya hak kazanabilirsiniz.

Almanca bilgisi olmayanların ve yeni öğrenmek isteyenlerin sınav öncesinde mutlaka bir kursa katılmaları gerektiğine vurgu yapmaktayız.

Aksi bir durumda ise sınavdan başarılı olma ihtimalinizin çok düşük olduğunu vurguluyoruz. a1 sertifikası için sınava girmek istediğinizde 4 bölümü tamamlamanız gerekmektedir. Bunlardan birincisi okuma, ikincisi yazma, üçüncü dinleme ve dördüncüsü ise konuşma şeklindedir.

Okuma bölümünde sizlere aktarılacak olan bir metni başarılı bir şekilde okumanız istenecektir. Yazma bölümünde, size verilecek olan bir konu üzerine yazacağınız bir mektubun içeriğine bakılacaktır. Dinleme bölümünde, bazı diyalogları dinlemeniz ve sorulacak sorulara cevap vermeniz istenecektir. Konuşma bölümü ise kendinizi tanıtmanız için verilen bir fırsattır.

Goethe Instıtut veya ÖSD tarafından yapılan sınavlardan başarılı sonuçları almanız gerektiğinin altını çizmekteyiz. Buna göre sertifikalarınızı alabilmeniz için yetkilendirilecek olan kurs eğitmenlerinizin farklı soruları sorabileceğini unutmamalısınız.

A1 Sertifikasını Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Almanya Konsolosluğu tarafından kabul edilen bazı kurumların gerçekleştireceği sınavlardan başarılı olan kişilere a1 sertifikası verilmektedir. Almanca dil yeterliliğini işaret eden bu belgenin Almanya Aile Birleşimi başvurularında geçerli olduğunu unutmamak gerekmektedir. Goethe Instıtut veya ÖSD olarak belirteceğimiz bu kurumların dışında alınan belgelerin kabul edilmeyeceğini aktarmaktayız. 1 yıllık süreçte a1 sınavına katılarak başarılı sonuçları elde edemediğiniz durumlarda Almanya Aile Birleşimi ile ilgili tüm sorunlarınızı çözmek üzere hizmet vermekte olan Vize Ofisi ekiplerimizle görüşebilirsiniz.

B1 ve C1 Sertifikalarının Farkları ve Avantajları Nedir?

Almanya’ya Aile birleşimi ile gitmek isteyen kişilerin reşit olan çocukları kapsaması durumunda istenecek olan belgelerden birisi b1 veya c1 sertifikası olacaktır. B1 sertifikasını almak istediğinizde, Almanya’da günlük konuşmaları anlayabilecek ve diyalogları gerçekleştirebilecek kadar dil seviyenizin olması gerekmektedir.

Gün içerisinde bazı sorunlarla başa çıkmanızda gereksinim duyacağınız dil yeterliliğini göstermektedir. Ancak c1 sertifikası ise günlük konuşmaların ilerisinde bir dil yeterliliğini işaret etmektedir. Almanca dilini anlayabildiğinizi ve konuşabildiğinizi göstermektedir. Bu kapsamda c1 düzeyinde sertifikaya sahip olan kişilerin elde ettikleri pek çok avantaj bulunmaktadır.

 •  Herhangi bir yardım almaksızın gazete, dergi veya haberlerdeki çeşitli yazıları anlayabilirsiniz.
 •  Televizyonlarda veya radyolarda gerçekleştirilen konuşmaları ve söylenen tüm sözleri anlayabildiğinizi gösterecektir.
 •  Almanya’da yaşadığınız sorunlarla ilgili olarak dilekçe yazmanız gerektiğinde veya resmi bir evrak hazırlayacağınızda hiçbir yardıma gerek duymadan bunları gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelecektir.
 •  Almanya’da eğitim görmek isteyenlerin ya da çalışma amacıyla ülkeye gideceklerin dil yeterlilik seviyelerinin c1 düzeyinde olması daha da fayda sağlayacaktır.
 •  C1 düzeyinde Almanca bildiğinizi ispat edecek olan bu belgeleri yalnızca Konsolosluğun kabul ettiği merkezlerden almanız gerekmektedir.

Almanya Aile Birleşimi İçin Hangi Durumlarda Dil Yeterliliği Aranmaz?

 •  Konsolosluğun/Büyükelçiliğin vize departmanlarında yetkili olan kişileri tarafından, yeterli seviyede Almanca bilginizin olduğunun anlaşılması durumunda dil yeterliliği aranmayacaktır.
 •  Eşinizin Almanya’da yaşaması, bazı istisnai ülke vatandaşlığının olması ve AB Mavi Kart’a sahip olması durumunda Almanca dil yeterliliğine dair sertifika istenmeyecektir. Ayrıca reşit olmayan çocuğunuzun yanına yerleşmek istediğinizde istenmemesi söz konusudur.
 •  Almanya Aile Birleşimi başvurusunu gerçekleştirecek olan kişinin fiziksel, ruhsal veya zihinsel bir engelinin olması halinde, bu durumu belgeleyen evrakların ibrazı halinde dil yeterliliği istenmemektedir.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp