Amerika Nüfusu 2023

Amerika Birleşik Devletleri’nin neredeyse her konuda öncü bir devlet olduğunu söylemek mümkün. Her ne kadar nüfus konusunda tahtını sırasıyla Çin ve Hindistan’a bırakmış olsa da listede onları hemen bir geriden yani 3. Sıradan takip etmeye devam ediyor. Amerika nüfusu, ülkenin oldukça büyük bir devlet olması, 50 eyaletten meydana gelmesi gibi etkenlerden dolayı merak edilenler içerindedir. Eğer sizler de Amerika nüfusu 2023 yılı verilerini merak ediyorsanız o zaman yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Amerika Nüfusu Ne Kadardır?

Bu yıl yani 2021 yılı için yapılan araştırmalar kapsamında Amerika nüfusu şu an için yaklaşık olarak; 1.376.238,018 civarındadır. Az önce belirttiğimiz üzere bu ülkenin nüfus açısından en kalabalık ülkeler arasında yer almasına şaşmamalı. Fakat pandemi nedeniyle Amerika nüfusu 2020 yılının başında ciddi şekilde azaldı. Bu yüzden de ülkenin nüfusu haliyle belirli miktarlarda azaldı. Fakat pandeminin etkilerinin azalması ile artık Amerika nüfusu yıllara göre artışı beklenmektedir. Yani ülke, kısa süre içerisinde eski nüfus sayısına ulaşabilir.

Amerika Nüfusu Türkiye’nin Kaç Katı

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en kalabalık yani en fazla nüfusa sahip 3. Ülkesi. Yani bu sayede ülkemiz nüfusundan kat kat fazla bir insan sayısına sahip diyebiliriz.

Amerika Nüfusu Dağılımı

Amerika Birleşik Devletleri üzerinde farklı etnik kökene sahip binlerce insan yaşamaktadır. Bu sebeple ülke içerisindeki nüfus dağılımın nasıl olduğu merak edilmektedir. Eğer siz de bu dağılımı merak ediyorsanız o zaman sizlere Amerika’da bulunan nüfusun % 76.5’lik bir kısmının Beyaz Avrupalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu rakamı % 13, 4’lük bir oran ile siyahi kesim; % 5.9’luk bir oran ile de Asyalılar’ izlemektedir. Geri kalan oranlarda ise Melez ve Pasifik Amerikan’lar oluşturmaktadır diyebiliriz.

Amerika Nüfusu Kadın Erkek?

Amerika nüfusu kaç milyon sorusunun ardından bu nüfus içerisine dahil olan kadın ve erkeklerin yaş ortalamalarına bakalım. Bu ülkede kadınlar genel olarak 82 yaşına kadar yaşarken; erkeklerin ömür ortalamaları ise 71 yıl olarak belirtilmiş. Ülkedeki yaş ortalamasında ise orta yaş kavramı ön plana çıkmaktadır.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir