BELÇİKA VİZESİ HAKKINDA

Belçika vizesi için sizinle birlikte bu süreci en iyi şekilde değerlendirerek, vize başvurunuzda size artı puan kazandırması muhtemel olan evraklarınızın eksiksiz sırlanmasını ve de işleyişe uygun başvuruyu yapmanızı sağlıyoruz. Vize Ofisi bu konuda senelerdir Türk vatandaşlarının farklı ülkelere vize alabilmesi için danışmanlık yapıyor. Biz bu süreci daha önce defalarca yönettiğimiz için sizin de aynı süreci en sağlıklı şekilde yönetebilmeniz için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Özellikle Belçika vizesi alma amacınızı bizimle paylaşmalısınız. Bu sayede gidiş amacınıza uygun olan vize başvurusu için sizi yönlendirebiliriz. Schengen ülkeleri arasında yer alan Belçika’ya; ticari vize, oturum vizesi, Erasmus vizesi, turistik vize aile birleşimi vizesi gibi konularda vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu konuda ki başvurularınız, yetkililerce gerçekleştirilen değerlendirmelerden sonra, sonuca ulaşıyor. Belçika’ya gitmek için almak istediğiniz vize her ne olursa olsun bu konuda ki deneyimimize güvenerek, Vize Ofisi ayrıcalıklarından yaralanmayı tercih etmelisiniz. Başvurunuzdan sonra değerlendirme jürisine sunacağınız evraklarınızın eksik olmaması ile güncel prosedürler doğrultusunda hazırlanmış olması size büyük yarar sağlayabilir. Belçika, ülkeye giriş yapmak isteyen Schengen ülkesi vatandaşlarına ayrıcalık tanımaktadır.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Belçika’ya gidebilmek için yolculuğundan önce ülkeye giriş için izin almak zorunda. Şahıslar bu izne de gidiş amaçları doğrultusunda başvurmalıdır.

belçika

BELÇİKA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Belçika’ya gitmek isteyen birçok kişi eğer ilk kez vize alıyorsa; gidiş amacını seçmekte ya da doğru vizeye başvurmakta biraz zorlanabilir. Belçika’ya sadece gezip, tatil yapmak, keyifli zaman geçirmek, turizm açsından bir etkinliğe ya da festivale katılmak amacı ile gitmeniz gerekiyorsa ya da bu geziyi planladıysanız; turistik vize başvurusu yapmanız lazım. Turistik vize Belçika’ya sadece turizm amacı ile gidebilmenizi sağlayan vizedir. Turistik gezi ve de seyahat amacı ile başvuru yaptığınız bu vize; Belçika’nın Schengen ülkesi olması ile 90 günden fazla çıkmamaktadır.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Seyahat etmek isteyen kişilerce alınabilecek vize süresi 180 gün olmakla beraber, bu sürenin yalnıza 3 aylık dönemi tatil ve de konaklama amacı taşımaktadır.

Nereye Başvurulur: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Belçika’ya giriş yapabilmek için yetkilerden izin almak zorundadır. Türkiye’de ki Belçika vizesi verebilecek tek yer ise Belçika konsolosluklarıdır. Konsolosluklar dışında hiçbir kurum ya da kuruluş size resmi vize veremez. Özellikle standart bordo pasaport sahibi olan kişiler; vize işlemlerini gerçekleştirebilmek için mutlaka planlı bir şekilde konsolosluğa başvurmalıdır. Konsolosluğa başvuru tarihiniz sizin açınızdan büyük önem teşkil ediyor. Unutmayınız ki başvurunuzu yaptıktan sonra size verilen süre içerisinde tüm gerekli olan başvuruları yap evraklarınızı doğru bir şekilde yetkililere sunabilmeli ve de daha sonra vizenizi alarak tatile çıkabilecek ayarlamayı yapmalısınız. Vize başvurusunda bulunurken; hem kişisel evraklarınızı, hem gidiş amacınıza yönelik olan evrakları hem de Belçika Konsolosluğu’nun sizden özel olarak isteyebileceği evrakları vize alabilmek için hazırlamalısınız. Vize Ofisi evraklarınızın ve de sizden istenecek diğer belgelerin hazırlanıp sunulması açısından size destek olmak için hazır. Bu süreci vize alabilmenizi kolaylaştırmak adına; Vize Ofisi ile beraber geçirebilirsiniz.

Belçika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Öncelikle bilmelisiniz ki lacivert pasaportu ile başvurmak isteyen şahısların başvuruları kabul edilmeyecektir. Mor pasaportunuz olmalı ve de 10 sene içerisinde o pasaportunuzu almış olmalısınız. Eğer bu sizin Schengen ülkelerinden birisine ilk seyahatiniz değilse bu konu ile de alakalı evrakları sunmalısınız. En önemli konu ise; dönem dönem kimlik bilgileriniz değişebilir, bu değişime dikkat etmelisiniz. Olabilecek değişimler; boşanma ya da evlilik olabilir. Bu durumlar söz konusu olduğunda soyadı güncellemelerinizi yapmalısınız.

Sonuç Belgesi: Konsolosluğa başvuru yapacağınız formlarda kullanmak istediğiniz dili seçmeyi unutmayın. Yatığınız bu işlem ile başvurularınızın hangi dilde incelenmesi gerektiğine karar veriyorsunuz. Almanca, Flemenkçe ya da Fransızca olarak doldurduğunu belgeler değerlendirilebilir.

Belçika Schengen Vize Başvuru Formu: İlgili bakanlığın web adresinde yayınlanan formlar kısmında bulabileceğiniz başvuru formunu bizlerde sizin için temin edebiliriz. Bu formu doldurduktan sonra alabileceğiniz barkod numarası, işlemlerinizin devamı açısından çok önemlidir. Bu barkodu alabilmek için, Belçika Schengen Vize Başvuru Formu ’nu doldurarak, internetten teslim etmeniz gereklidir.

Belçika Vize Başvuru Dilekçesi: Bu belge çalışan başvuru sahiplerinin doldurması gereken bir dilekçe örneğidir. Çalıştığınız kuruma bağlı olan birim yetkilisinin; şirkette ya da kurumda görev aldığınız pozisyonu ve de Türkiye’ye tekrar geri döneceğinizin teyidini verdiği dilekçedir. Ayrıca dikelce içerisinde; yolculuğunuz ve de konaklama süreniz boyunca harcamalarınızı kimin karşılayacağını da belirtmeniz gerekmektedir.

Seyahat Planı: Belçika Hükümeti, turistik seyahatinizi için başvuru yaptığınız vize değerlendirmesinde mutlaka seyahat planınızı içeren bir evrak görmek isteyecektir. Bu planda yer alamsı gereken bilgiler genellikle: belirttiğiniz vize tarihleri boyunca günlük ne yapacağınızı, nerede konaklayacağınızı, nereye gideceğinizi gösteren bir plan çizelgesi olmalıdır. Seyahat Planı olarak takdim edeceğiniz bu dilekçenin yazım dili İngilizce ya da Belçika’da konuşulan resmi dil olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğrafların özellikleri ve de boyutları Schengen ülkelerinin vize başvurularında aradıkları şartlara göre farklı olabiliyor. Belçika turist vizesi için biyometrik fotoğrafta aranan özellik 35*45mmolması ve de arkalarında isim-soy isim yazıyor olmasıdır.  

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Eğer henüz çipli yeni kimliğiniz elinize ulaşmadıysa; geçici kimlik belgenizi temin ederek onu da başvuru dosyanızda sunabilirsiniz.

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Belçika Hükumetinin istediğiniz vizeyi verebilmesi için imzalı ve de kaşeli olan nüfus kayıt örneğinizi sunmanız gerekmektedir. Ayrıca aile bireylerini, soy ağacını açık şekilde ibra eden nüfus kayıt örneğinizi e devlet yardımı ile alma şansınız da var. E devletten aldığınız nüfus kayıt örneklerinin barkotlu olması gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen ülkeleri vize vereceği vatandaşların seyahat sağlık sigortası yaptırmasını özellikle başvuru esnasında bildirmektedir. Belçika’da tıpkı diğer Schengen ülkeleri gibi size vize vermeden önce seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı isteyecektir. Seyahat sağlık sigortanızı çok da uzağa gitmeden Vize Ofisi farkı ile yaptırabilirsiniz.

Uçak ve Konaklama Bilgileriniz: Belçika’da turist olarak bulunmak için almak istediğiniz vize değerlendirmesi aşamasında; en çok beyanlarınızın doğruluğuna ve de Türkiye’ye geri dönmek zorunda olduğunuza, Belçika’da bulunma amacınızın sadece gezi olduğunu ve de kısa süreli kalabileceğinizi ispatlamak anlamında sunulan belgeler inceleniyor. Bu belgelerin başında ise; uçak rezervasyonlarınız ile konaklayacağınız yere ait bilgiler içeren yazıları olabilir. Özellikle adınıza ayrılmış olan uçak bileti ve de rezervasyon bilgilerinde ki tarihlerin; sizin beyanınızı doğrular ve de destekler nitelikte olması gerekmektedir.

Banka Dökümleri: Belçika’da bulunma hakkını ancak vize yolu ile alabileceğinizi unutmayınız. Eğer turizm içerikli bir vize alacaksanız; banka hesap dökümünüzün de diğer vize başvurularında olduğu gibi dosyanızda yer alması gerekmektedir. Sizin adınıza açmış olduğunuz ve de konsolosluğa yapacağınız başvurudan 7 gün öncesinde; son 3 ay içerisinde yapmış olduğunuz harcama, para giriş, çıkışını gösteren hesap dökümünüzü bankadan istemelisiniz. Hesabınızda en az 6 bin TL olması gerektiğini de unutmamak lazım. Vize seyahat planında yer alan seyahat standardınıza göre bu meblağ daha da yükselebilir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen ülkelerine gitmek için daha önce vize başvurusunda bulunduysanız; seyahat sağlık sigortasının zorunlu olduğunu biliyorsunuzdur. İlk kez vize başvurusu yapan danışmanlarımız bu konuda vize Ofisi’ne güvenerek, bize işlemlerini teslim edebilirler. Schengen ülkeleri için gerekli olan adı geçen sigorta 30.000 Euro değerindedir. Bu poliçe sizin seyahatiniz boyunca sizi sigortalı olmanızı sağlar.

Ek Gelir Belgesi: Maaşınızdan farklı olarak bir ek geliriniz varsa; onları da belgelemelisiniz.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Seyahat etmek ve de yeni yerler görmek amacı ile gitmek istediğini Schengen ülkesi Belçika ise; vize başvurunuzu 1 ay önceden yapabilirsiniz, böylece evrakları hazırlarken zaman kısıtlaması yaşamazsınız.

Ne kadar Sürede Çıkar: Belçika turistik vize başvurunuza dair cevap, mülakatınızı takiben;7 gün ile 10 iş günü içerisinde açıklanmaktadır.

BELÇİKA TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Belçika Ticari Vizesi Nedir: Belçika’nın ticari faaliyetlerine, toplantılarına ya da herhangi bir şirketinin davetine cevaben Belçika’da bulunmanız için başvurmanız gereken vize.

Kaç günlük alınabilir: Ticari vizeler Belçika Konsolosluğu tarafından; 6 aylık bir süreç olarak sizlere veriliyor.  Ancak Belçika Konsolosluğu tarafından verilen bu izin içeriği değiş edebilir. 6 ay olarak standartlaştırılan süre daha kısa bir süre olarak da karşınıza çıkabilir.

Nereye Başvurulur: İş ile ilgili faaliyetinizi Belçika’da sürdürmeniz gerekebilir. Kısmı zamanlı Belçika vizelerinden olan ticari vizelerinizi konsolosluklar aracılığı ile başvuru yaparak talep edebiliyorsunuz.

Belçika Ticari Vize Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Vize başvuru şartlarını taşımayan pasaportlar işleme alınmaz. Geçerlilik süresine mutlaka dikkat edilmelidir. Bu gibi durumlarda vize başvurunuz kabul edilmeyebilir. Daha önceki yurt dışı yolculuklarınızı gösteren işlenmiş sayfaların da kopyaları dosyanızda mutlaka bulunmalıdır.

Belçika Vize Başvuru Formu: Bu formdan 1 nüsha sunmanız yeterlidir. Belçika vize başvuru formu; Fransızca, İngilizce, ya da Flemenkçe doldurmanız beklenmektedir. Bu konuda istenen şartları sağlayacak olan formu Vize Ofisi sayesinde temin edebilirsiniz. 

Belçika Dil Sonuç belgesi: Belçika’da birden çok dil konuşulduğu için sizin sunduğunuz formların hangi dilde incelenmesi istediğinizi göstereceğiniz belge.

Biyometrik Fotoğraf

Kimlik Fotokopisi: Yeni sistemde çipli kimliğinizi sunmanızda fayda var.  

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Türkiye’de ki hem aile hem de konaklama bilgilerinizin açık bir şekilde belirtildiği belge.  

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Belçika’ya işinizi temsilen ticari faaliyet ve de işlerinizle alakalı gidebilmek için almak istediğiniz vizeye, 1 ay önceden başvurmalısınız.

Ne kadar Sürede Çıkar: Belçika vizeniz; konsolosluk yoğunluğuna göre; 7-15 gün içerisinde çıkar.

BELÇİKA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Belçika ’da ikamet eden ebeveynlerinizi, kardeşlerinizi, çocuklarınızı ya da arkadaşlarınızı ziyaret etmeniz için ülkeye girerken kullanacağınız vize.

Kaç Günlük Alınabilir: Belçika’da yaşayan aile bireylerinizi dönem dönem ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Aile fertlerinizi ya da arkadaşlarınızı görebileceğiniz süre 180 gün olarak size bildirilse de; konaklayabileceğiniz vizeli süre 60 gün sınırlamasına takılmaktadır.

Nereye Başvurulur: Belçika Konsolosluğu’na aile ve de arkadaş ziyareti vize başvurularınızı sunmalısınız.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir 

Pasaport: En çok sorun yaşanan evraklardan birisi pasaporttur. Vize işlemlerinizde genellikle sorun yaşayabileceğiniz konuların başında; pasaportunuzun 10 yıl içerisinde çıkarılmamalı olması ile dönüş tarihinizden sonraki 3 ayı da kapsamaması geliyordur. Eğer bu tarz bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız istenen kriterleri sağlamalısınız. Ayrıca eni vizenin de işlenebilmesi için boş sayfanın olması gerekmektedir.  

Belçika Vize Başvuru Formu: Online olarak bulabileceğiniz bu formu internet ortamında doldurduktan sonra kopyasını alıp imzalayıp, daha sonra Konsolosluğuna sunmalısınız. Ayrıca formu size bildirilen yönerge çerçevesinde doldurmayı unutmayınız. Dilerseniz bu önemli formun doğru şekilde doldurulması için size destek olabiliriz.

Biyometrik Fotoğraf

Belçika Sonuç Belgesi: Ticari ya da turistik vizelerde olduğu üzere aile ve arkadaş ziyareti vizelerinde de belgelerin incelenmesini talep ettiğiniz dili seçebiliyorsunuz. Bu belgeyi de başvurudan sonra evrak tesliminde vermelisiniz.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Davetiye: Belçika’da ki yakınınız ilgili belediye aracılığı ile size davetiye aslını göndermelidir. Bu davetiyede kendisi ile ilgili bilgiler ve de ikamet adresi de yer almalıdır. İlgili kişinin aile bildirim evrakı ile oturum kartını ve de pasaport fotokopisini de göndermesinde yarar var.

Kimlik Kartı Fotokopisi: Kimlik bilgilerinizin doğru ve güncel olması gereklidir.

Evlilik Cüzdanı/Boşanma İlanı: Evlilik ya da boşanma resmi ilanları belgelemelisiniz.

Ne zaman başvurmak gerekir: Belçika’da yaşayan ya da çalışan yakınlarınızı ziyaret edebilmeniz için vize başvurunuzu bu seyahat programının başlangıcından 1 ay önce yapmalısınız.  

BELÇİKA TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Türkiye’den çıktığınız yolculukta, gideceğiniz ülkeye geçebilmeniz için Belçika içerisinden geçmeniz gerekiyorsa, uçağınız bu ülkeye inecekse; muhakkak transit vizesi almanız gerekli.

Kaç günlük alınabilir: Belçika transit vizelerini; günlük olarak düşünmemelisiniz. Planlanan uçuş gerçekleşene kadar Belçika’da kalabilmenizi sağlar.

Nereye Başvurulur: Belçika Büyükelçiliği ve Konsolosluğu transit vize işlemleriniz için gitmeniz gereken adrestir.

Belçika Transit Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Vizeye bugün başvuracaksınız eğer; pasaportunuzu 2009 yılından sonra alanız gerekmektedir. Ayrıca vize kullanmak istediğiniz seyahatten dönüş tarihinizden sonra ki 12 haftayı da pasaportunuzun geçerlilik tarihi kapsamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

Belçika Vize Başvuru Formu: Geçici ve de zorunlu bir geçiş güzergâhı olduğu için Belçika’da bulunduğunuzu anlatan dilekçe.  

Seyahat Amacınızı Doğrulayan Belge: Hangi, ülkeye gidecekseniz, o ülkeye gidiş amacınızı açıklayan dilekçe. Ayrıca bu dilekçede yer alan beyanınızı desteklemesi amacı ile uçak biletinizi de sunmalısınız.

Ne zaman başvurmak gerekir: Gitmek istediğiniz ülke için aldığınız vizeden sonra transit vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

BELÇİKA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Belçika Vatandaşı Olunur: Eğer Belçika vatandaşı olmak istiyorsanız, bu başvuruyu hangi açıdan yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Durumunuz eğer Belçika vatandaşı olmayı sağlayacak kriterlere sahipse; evraklarınızı hazırladıktan sonra vatandaşlık işlemlerinizi sorunsuz bir biçimde yapabilirsiniz. Belçika’da daha önce aldığınız oturum izni ile hala yaşamaya devam ediyor olabilir ya da bir Belçika vatandaşının çocuğu ya da eşi olabilirsiniz. Bu durumların hepsi sizin vatandaşlık isteme hakkı elde etmenizi sağlamaktadır. Belçika vatandaşlığına ilk başvuruda 1 senelik geçiş hakkınız bulunuyor. Daha sonrasında kalıcı olarak vatandaşlığa başvuru yaparsanız bir takım kriterleri mutlaka taşıyor olmalısınız. Aksi taktirde başvurunuz kesinlikle ret edilir. Sizde aranacak en önemli kriter; dil bilginizdir. Belçika’da 3 farklı dil konuşulmaktadır. Dolayısı bu 3 dilden birisini konuşabiliyor olmanız vatandaşlığa geçiş sürecinde size şart koşulacak en net konudur. Almanca, Fransızca ve Flemenkçe dillerinden birisini biliyor olmalısınız.

Belçika Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Vatandaşlık konunuz, sizden istenecek olan evrakların da spesifik olmasına yardımcı olacaktır. Vize almak için başvuru yaptığınızda sizden beklenen standart belgelerin yanı sıra bir de özel durumunuzu kanıtlamanız için belgeler istenecektir.

Nereye Başvurulur: Vatandaşlık başvurunuzu Belçika Büyükelçiliği ya da Konsolosluğuna yapabilirsiniz.

BELÇİKA ERASMUS VİZESİ

Nedir: Belçika’da ki üniversitelerin bir kısmı Türkiye’de ki üniversiteler ile öğrenci değişim programı düzenlemektedir. İşte tam da bu programı kazanan öğrenciler için Belçika Erasmus vizesi sunmaktadır. Değişim programına, okula kabulünüz gerçekleştiği taktirde vizenizi almak için başvurmayı unutmayın.

Kaç günlük alınabilir: Erasmus vizesi; Belçika için programa bağlı bir süreçtir. Ancak genel anlamda ya 1 dönem ya da 2 dönem olarak verilmektedir.

Nereye Başvurulur: Belçika Büyükelçiliği ya da Belçika Konsolosluğu bu başvuru için doğru yerdir.

Belçika Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Bordo, güncel ve soğuk damgalı, işlenebilecek iki sayfası da bulunan pasaport.

2 Adet Biyometrik Açık Fonlu Fotoğraf

Taahhütname

Kabul Belgesi: Öğrenciyi Belçika’da ki programa kabul eden okulun beyanı.

Son Mezun Olunan Okulun Diploma Aslı

Alınacak Hibe İle İlgili Belge

Kimlik Kartı Fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

İkamet İzni: Almanca, Fransızca ya da Flmenkçe doldurmanız gerekiyor.

Rezervasyon ya da Konaklama Beyanları: Belçika’ya ulaşım sağlayacak uçak ya da yolculuk bilgisi ve kalınacak yerlere ilişkin beyanlar.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Belçika Erasmus başvurularınızın sonuç tarihini de dikkate alarak, gideceğiniz programa en az 2 aylık bir süre önce başvurunuzu iletmelisiniz.

BELÇİKA ÖĞRENCİ VİZESİ

Nedir: Belçika’da ki okulların eğitimine katılmanızı sağlayan ve de eğitiminizi Belçika’da bitirmenizi sağlayan vize. 

Kaç günlük alınabilir: Belçika öğrenci vizesi; 6-12 ay veriliyor. Ancak bu durum okulunuzun beyanı ile uzatılabilir.

Nereye Başvurulur: Belçika’da okumak isteyen öğrenciler, Belçika Konsolosluğu’na giderek başvuru yapmalıdır. Ayrıca Vize Ofisi’nden de öğrenci vizesi alma hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Belçika Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir

Öğrenci belgesi: Şu an okuduğunuz alınan, yeni tarihli belge.

Pasaport: En az iki sayfası boş olmalıdır ayrıca pasaport tercümesi de dosyanızda bulunmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Yeni Kimlik fotokopileri

Biyometrik Fotoğraf: 2 tane sunmalısınız.

Seyahat Sağlık Sigortası

Sponsor: Öğrencinin tüm masraflarını karşılayacak olan Belçika’da ki kurum ya da kişiler tarafından hazırlanması istenen yazı.

Kurs-Dil Sertifikası ve Diploması: Belçika’nın kullandığı 3 dilden birisini konuşabildiğinizi mutlaka ispatlayın.

Belçika Öğrenci Vizesi İçin Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Eğitimizin programını öncelikle göz önünde bulundurmalısınız.  Dolayısı ile kabul ya da başvuru sonucu geldiğinde zaman kaybetmeden başvurunuzu yapabilirsiniz.

BELÇİKA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Siz burada aile yakınlarınız Belçika’da yaşıyorsa; yanlarına gitmek pek tabi hakkınızdır. Bu hakkı kullanabilmeniz için de Belçika aile birleşimi vizesi sizlere sunuluyor. Bu vizeyi alarak, Belçika’da ki aileniz ile birleşebilir, yani yanlarına gidebilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa;1 sene vize alabilirsiniz. Daha fazla  kalma durumunda ise; vizenizin uzatılması istenebilir.  

Nereye Başvurulur: Belçika aile birleşimi vizesine başvuru alan tek yetkili kurum Belçika Konsoloslukları’dır.

Belçika Aile Birleşimi Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: Belçika Aile Birleşimi Vizesi almak için vermeniz beklenen bu formda yanlış, çelişkili, yalan ifadelere yer verirseniz, başvurunuz olumsuz sonuç alır.

Pasaport: En az 3 ay daha geçerli olmasının yanı sıra; izin tarihleri aile birleşimi için başvuru yaptığınız süreci de taşımalıdır.

Fotoğraf: Biyometrik 35*45mm, yüzünüzü, kulaklarınızı gösteren ve de fotoğraf fonunun beyaz olması gerekiyor.                                                                        

Nüfus Cüzdan Fotokopisi ile Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Fotokopisi

Evlenme Durumu İçin Kayıt Örneği Formu: Eşiniz Belçika vatandaşı olabilir. Bu evliliği belgeleyen evrakın tercümesini sunmalısınız.

Ne zaman başvurmak gerekir: Belçika’ya yolculuk gerçekleştirmek istediğiniz tarihten 4 ile 12 hafta öncesinde harekete geçebilirsiniz.

BELÇİKA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir:  Belçika’da hem oturum, hem de çalışma izini almak isteyen herkesin alması şart olan vize.  

Kaç Günlük Alınabilir: Belçika çalışma izni 1 yılı aşmıyor.

Nereye Başvurulur:  Belçika Konsolosluğu’na giderek; Belçika’da oturma ya da Belçika çalışma izni almak için başvuru yapabilmektesiniz.

Belçika Oturum ve Çalışma izni Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Pasaportta dikkat edilen konu; size verilen vizeye ek olarak 3 ay daha geçerliliğin olmasıdır.

35*45mm Biyometrik Fotoğraf  (kulak ve yüz net olarak görünmelidir)

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:  Türkiye’de kaldığınız evinize ait adres ve de doğum, aile bilgilerinin doğruluğuna ilişkin resmi belge.  

Ne zaman başvurmak gerekir: Belçika’da işe başlama tarihiniz eğer bu başvuru öncesinde belli ise; 3 ay önce başvurabilirsiniz.

VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Belçika’ya gitmek isteme amacınız, dolduracağınız formlarda, yazacağınız dilekçelerde belirttiğiniz amacı aşıyorsa ya da o amaçla Belçika’ya gitmek düşüncesinde olmadığınız anlaşılırsa vize başvurunuz reddedilir.

 İtiraz Hakkı: Belçika Büyükelçiliği ve Konsolosluğu’na itiraz hakkınızı mektup yolu ile iletme hakkınız vardır.

İtiraz Şekli: Vize başvurunuzun ret cevabı alması durumunda Belçika Konsolosluğu’na yazılı olarak itiraz dilekçenizi posta yolu ile iletebilirsiniz. 

Ücret İadesi var mı?

Belçika vize başvurunuzun cevabı olumsuz olarak sonuçlandıysa; herhangi bir ücret iadesi talebinde bulunamıyorsunuz

VİZE ÜCRETLERİ

Belçika’ya giderken alacağınız vize için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği konusunda çok belirleyici faktörler var. Bu faktörlerden bazıları vize çeşitlerine göre değişirken, bazıları da vizenizi alacağınız süre açısından değişiklik arz ediyor.

Belçika Vize Ücret Tablosu

KONSOLOSLUKLAR

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu
İzmir Fahri Konsolosluğu
Gaziantep Fahri konsolosluğu
Antalya Fahri Konsolosluğu

Belçika vizesi, Belçika çalışma izni, turistik vize.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi