Belçika Oturum Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika oturum izni, Belçika ülkesinde çalışmak amacı ile ya da eğitim ve öğretim amacı ile uzun süreli vize başvurusunda bulunan kişilerin alması gereken bir evrak türüdür. Ayrıca aile birleşimi kapsamında bu oturum iznine başvurulmaktadır. Belçika oturum izni başvurusu için belirli evrakların hazırlanması ve sunulması gerekmektedir.

Belçika Vatandaşıyla Evli Olanlar Hakkında Bilgi

Belçika vatandaşlığını elde etmek isteyenleri bekleyen prosedürler hakkında tüm detayları Vize Ofisi olarak açıklamaktayız. Belçika vatandaşlığını alırken sizleri uğraştıracak prosedürlerde bazı önemli noktalar yer almaktadır.

 • Pratik olarak Belçika vatandaşlığına geçmek istediğinizde 18 yaşını doldurmanız ve 5 yılınızı kesintisiz olarak Belçika’da geçirmeniz gerekmektedir.
 • Ayrıca 3 dil arasında en az birini bilmeniz, Belçika kültürüne ve toplumuna uyumlu olmanız gerekmektedir. Bunu ispat edebilmek için yaşadığınız çevrede yer alacak olan kursa katılmalı ve uyum konusunda sertifika almalısınız. Aynı zamanda 468 günlük bir çalışma hayatınızın olması gerekmektedir.
 • Sizler de Belçika vatandaşlığına geçmek istediğinizde hangi şartlarda bunu gerçekleştireceğinizin yanıtını almak için Vize Ofisi adreslerimizle iletişime geçebilirsiniz.
 • Profesyonel ekiplerimiz sayesinde ispat edeceğiniz uygunluğunuzun ardından vatandaşlığı almak için gerekli donanıma sahip olabilirsiniz.
 • Tüm soru işaretlerinizi yok edecek olan şubelerimiz, en iyi yönlendirmeleri gerçekleştirerek, kısa yoldan vatandaşlığa nasıl geçeceğinizin yanıtını verecektir.
 • Belçika vatandaşı olan bir kişi ile evli olmak veya doğumla Belçika vatandaşı olan bir çocuğun ebeveyni olmak sizlere daha yumuşak şartlarda vatandaşlığı getirecektir.
 • İkamet sürenizin 5 yıl olması halinde ve dil yeterliliğinizin bulunduğunu ispat etmeniz durumunda bu haktan faydalanabilirsiniz. Toplumsal uyum açısından da bazı önemli noktalarda kazanımlarınızın olmasına bakılmaktadır.
 • Daha zorlu şartlarda vatandaşlık hakkını elde edecek olan kategorideyseniz ikamet sürenizin 10 yıl olması gerekmektedir.
 • Kesintisiz bir şekilde bu şartı sağlayan kişilerin dillerden en az birini bilmesi ve toplumsal uyum konusunda sorun yaşamaması halinde vatandaşlık şartlarını yerine getirmiş olacaktır. Bu kişilerin belirli sürelerde çalışmasına ilişkin bir şart aranmayacaktır.

Belçika Oturum Başvurusu

Belçika Evlilik Amaçlı Vize Başvuru Evrakları 2023

 •  Pasaport şartlarına göz attığımızda, 10 yıldan eski olmaması gerektiğini görmekteyiz. Pasaportta vizenizin basılabilmesi için en az yan yana 2 sayfanın boş olması ve pasaportun güncel olması gerekecektir. Geçerlilik süresinin seyahat bitimi itibariyle 1 yıl daha olmasına bakılmaktadır. Geçmişte alınan vizelerin fotokopilerinin eklenmesi bu aşamada önemli bir husustur.
 • Vize formunun 2 adet olması ve imzalarının eksik olmaması gerekmektedir. Hangi dilde dolduracağınızı seçmişseniz, bunu belirten Sonuç belgesini eklemeniz istenmektedir.
 •  Standart ölçülerinde biyometrik fotoğraflar 3 adet olmalıdır. Yüzünüzün görünmesi, 6 aydan eski olmaması ve herhangi bir aksesuarı kullanmamanız faydalı olacaktır.
 •  Nikahınızın gerçekleştiğine dair Belediyeden alınmış belgenizin dahil edilmesine önem vermelisiniz.
 •  Oturum izni, kimlik belgesi ve davetiyenin yer alması gerekecektir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin ve Belçika’da yaşayan eşin maddi durumunu gösterir belgeleri, maaşı ve son 3 aylık dökümleri istenecektir.
 •  Tüm belgelerin orijinallerini ve fotokopilerini dosyalarınızda bulundurmanız gerekmektedir.
 • Kazançlarınızın ve masraflarınızı giderecek olan kişilerin gelir bilgilerinin eksik olması halinde ek belge talep edilebilir veya vize reddi verilebilir.
 •  Yabancı uyruğa sahip olan kişiler başvurularını gerçekleştireceklerinde Türkiye Cumhuriyeti’nde oturma izinlerini dahil etmelidirler.
 •  Seyahat sağlık sigortası ile vize ücretlerinin eksiksiz yatırılması ve dekontlarının dosyaya dahil edilmesi faydalı olacaktır.
 • Prosedürlere uygun olmayan başvurular tek yetkili merci olan Konsolosluk tarafından kabul görmeyecektir. Vize Ofisi yetkililerimiz sizleri bekleyen süreçlerle ilgili dilediğiniz an bilgilendirecektir.
 • Ülkeye geri dönüşünüzü ispatlayacak olan rezervasyon bilgilerinizi eklememeniz, dosyanızın sürecini olumsuz etkileyecektir. Çünkü yetkili kurum, seyahat bitiminizde ülkeye geri dönüş yapacağınıza dair resmi evrakları istemektedir.

Ofislerimiz sayesinde sıralı olarak elde edeceğiniz evrak listesini hazırlayarak yetkililerin incelemesine sunabilirsiniz. Bu sayede kısa sürede yanıtlarının büyük oranda olumlu gelmesi için yeterli donanıma ve profesyonelliğe sahip bir firma ile hareket etmenin rahatlığını yaşayacaksınız.

Belçika Vatandaşlık Şartları

Belli başlı şartlar üzerinden Belçika vatandaşlığı adına talebinizi iletebilir ve yanıta bağlı olarak ülkeye yerleşebilirsiniz. Bunun için Belçika vatandaşlık şartları olarak ilk etapta yaş sınırı belirtilir. 18 yaşının üzerinde olanların şartlara uygun olup olmamaları değerlendirmeye alınır.

 • Belçika vatandaşlığı nasıl alınır soranlara yaş sınırlarının ardından ikamet süresi belirtilir. Şöyle ki 5 yıl kadar aralıksız olarak Belçika’da yaşayan vatandaşların taleplerine olumlu yönde yanıt verilir. Aynı zamanda anayasa kapsamında açıklanan 3 dilden herhangi birine hakim olmanız istenir.
 • Belçika vatandaşlık şartları 2023 yılında olduğu gibi çalışma hayatı üzerinden de ele alınır. En az bir buçuk yıl kadar ülkede çalışmış olmak şartlar arasındadır. Bu tam olarak 468 güne tekamül eder ve çalışma hayatınızı ispatlayacak belgelerin hepsini ibraz etmeniz beklenir.
 • 2020 yılında sıralanan şartların her biri halen geçerli. Belçika vatandaşlık şartları 2023 yılında da aynı şekilde paylaşılır. Bunlar arasına kan bağı, akrabalık ilişkileri ve evlilik yolu ile vatandaşlık şartları da eklenmiştir.
 • Belçika vatandaşı ile evlenmek üzerine vatandaşlık için de 5 yıllık süreç dikkate alınır. Aynı zamanda bu süreç içerisinde toplumsal uyuma sahip olup olmamanız değerlendirilir. Tekrardan yeterli dil seviyesine sahip olmakta aranılan şartlar arasında gösterilir.
 • Söz konusu Belçika doğum ile vatandaşlık ise belli başlı yıllara yer verilir. En son açıklanan yıl 1967 şeklindedir. Anne – babanın Belçika vatandaşı olması ve yaş sınırına uygun olmak vatandaşlık taleplerinde ele alınır.
 • Eşim Belçika vatandaşı diyenler için aile birleşimi ele alınır. Bu vize türüne dair uluslararası evlilik cüzdanı ibraz edilir ve eşlerin kimlik belgeleri talep edilir.

Belçika Vatandaşlık Şartları 2023

Belçika vatandaşlık talep eden kişilerin direkt olarak Göç İdaresi aracılığı ile başvurularını iletmesi gerekir. Vatandaşlık için yapılan başvurularda kişilerin bizzat bulunması gerekmektedir.

Belçika Vatandaşlık Şartları 2023 Nelerdir?

Belçika vatandaşı olmak için kişilerin en az 18 yaşında olması gerekir. Daha küçük olan kişilerin ayrıca bir vatandaşlık başvurusunda bulunmasına izin verilmemektedir. Bu aşamada anne ya da babası Belçika vatandaşı olan kişilerin soy bağını kanıtlamaları durumunda ek bir prosedüre gerek duymadan vatandaş olma fırsatını kazanmaları mümkün olacaktır.

Belçika Vatandaşlık Şartları Nedir?

Belçika vatandaşı olmak isteyen kişilerin 5 sene boyunca ülkede yer alması gerekir. Öncesinde oturum, süresiz oturum ve daha sonrasında vatandaşlık talep edilmesine imkan verilmektedir.

Belçika Vatandaşlık Şartları 2023 Maddi Boyutu Nedir?

Vatandaş olmak için ayrıca bir ücret ödenmesine gerek yoktur. Vize ve oturum izni için gerekli olan taleplerin iletilmesinde sizden istenen harçların yatırılması yeterli olacaktır. Fakat kişilerin vatandaş olduktan sonra devlete yük olmayacağını kanıtlamak için kesinlikle maddi gelirlerini belgeleyen bir doküman da sunması gerekecektir.

Belçika Vatandaşı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Belçika vatandaşı olmak isteyen kişilerin bu hakkı elde etmelerinin sonrasında Schengen bölgesinin bir parçası olması, seyahat adımlarının eskisine nazaran çok daha sorunsuz şekilde tamamlanmasını mümkün kılmaktadır.

Belçika Vatandaşı İle Evlenmek ve Sonrasında Vatandaşlık Alma Koşulları Nelerdir?

Vatandaşlık almak için Belçika vatandaşı ile evli olmak yeterli değildir. Bu koşul sizin sadece ülkede oturum izni almanızı kolaylaştıran faktörler arasındadır. Oturum izni almak için de evliliğin resmiliğine dair gerekli olan tüm bilgileri ülkenin diline yeminli bir tercüman ile çevirerek sunmanız gerekir.

Belçika Vatandaşlık Şartları ve Dil Durumu Nedir?

Kişilerin ülkeye entegrasyonunda sorun meydana gelmemesi için ülkenin diline hakim olmaları gerekmektedir. Belçika vize için tıklayın.

Belçika Vatandaşı Nasıl Olunur?

Belçika vatandaşı olabilmek için göç idaresine başvuruda bulunmalıdır.

Belçika’da Çalışmak İçin Ne Yapmalıyım?

Belçika’da çalışmak için Belçika işçi vizesi alınmalıdır. Bunun için konsolosluğa müracaatta bulunulmalıdır.

Süresiz Oturum Ne Demek?

Süresiz oturum diğer bir ifade ile herhangi bir ülkede süresiz olarak vatandaş olunmasıdır. Bu durum göç idaresi ya da konsolosluktan yapılır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir