Bulgaristan Hava Durumu

Bulgaristan, batıda Sırbistan, Kuzey Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile komşu olan Avrupa ülkesidir. Bulgaristan, dağlık bir coğrafyaya sahiptir. Kıtasal iklime sahip olan ülke, kışları soğuk yazları sıcaktır.  

Bulgaristan Hava Durumu Plovdiv

Bulgaristan hava durumu Türkiye hava durumu ile benzerlik gösterir. Kıtasal iklime sahip olan ülke, kış aylarında soğuk ve yağışlı, yaz aylarında ise sıcaktır. Plovdiv, Bulgaristan’ın turistik kentlerinden biridir. Şehrin hava durumu sonbahar mevsiminde yağışlıdır.   

Bulgaristan hava durumu Razgard, sonbahar aylarında yağışlı, kış aylarında soğuk ve yaz aylarında sıcaktır. Razgard, Kuzeydoğu Bulgaristan’da bulunur. Tuna nehrine yakın olan şehir, Bulgaristan’ın turistik kentlerinden biridir.

Bulgaristan Hava Durumu Shumen

Bulgaristan hava durumu 30 günlük durumuna bakıldığında Bulgaristan, sonbahar mevsiminde yağışlıdır. Hava sıcaklığı çok düşük olmayan ülkenin hava durumu Türkiye ile benzerdir. Yazları sıcak, kışları soğuk ve yağışlıdır.

Bulgaristan hava durumu ülkenin bölgelerine göre değişiklik gösterir. Shumen, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda bulunan kentidir. İklimi kıtasal iklim olan şehrin hava sıcaklığı kış aylarında düşmektedir. Yazları sıcak olan şehir, bahar aylarında ılık ve yağışlıdır.   

Bulgaristan Hava Durumu Burgaz

Burgaz, Bulgaristan’ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer almaktadır. Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan şehrin hava durumu Türkiye ile benzerdir. Kış ayları sert geçen şehrin hava sıcaklığı yaz aylarında yüksektir. Bahar mevsimlerinde ise ılık ve yağışlı bir hava durumuna sahiptir.

Bulgaristan hava durumu Varna ile Burgaz hava durumları benzerlik gösterir. Varna, kıtasal iklime sahip olan şehirlerden biridir. Şehirde kış ayların soğuk ve yağışlı, yaz ayları ise sıcaktır.  

Bulgaristan Hava Durumu Sofya

Bulgaristan hava durumu 10 günlük durumlarına bakıldığında Bulgaristan, bahar mevsimlerinde ılık ve yağışlıdır. Kıtasal iklime sahip olan ülkede yaz ayları sıcak, kış ayları ise soğuk geçmektedir. Sofya da kıtasal iklimin etkilerinin görüldüğü Bulgaristan şehirlerinden biridir.

Sofya, Bulgaristan’ın en büyük kentidir. Kuzeyinde Sıra Dağlar, doğusunda ve güneydoğusunda Sredna Gora, batısında Lülin, Viskar, Çepın dağları bulunan şehirde İskar Nehri şeritleri bulunmaktır. Sofya hava durumu bahar aylarında ılık ve yağışlıdır.  

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir