Türkiyeden Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye’de yaşayan insanların ülke dışına seyahat edebilmeleri için vize almaları birinci koşuldur. Elbette ikili ilişkiler ve anlaşmalar gereği bazı ülkelere seyahatler için vize gerekmektedir.

 • Vizesiz ülkeler listesinde yer alan ülkelere seyahatlerde hızlı ve kısa sürede seyahat gerçekleştirmek mümkündür. Elbette bu sayı genele vurulduğunda düşük seviyelerde yer almaktadır. Bu hususta seyahat için oldukça az olmasından dolayı çoğu seyahatlerde vize şartı aranmaktadır.
 • Vize başvuruları ve süreci oldukça teferruatlı yapıya sahip olup, sürecin her bir adımı dikkatli şekilde yapılmalıdır. Vizesiz seyahat gerçekleştirebilmeniz hususunda pasaport temininin zorunlu olduğunu da unutmamalısınız.
 • Seyahatler konusunda değişen kurallar söz konusu olabileceği için de mutlaka biletinizi ve otelinizi ayarlamadan önce ayrıntıları öğrenmelisiniz.
 • Vize olmadan yapacağınız seyahatlerde bazı pasaportlar da size kolaylık sağlayabilir. Mesela Rus pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler söz konusudur. Bu tür hallerinde size kolaylık sağlayacağını unutmamanız gerekir. Nitekim kolay yoldan seyahat gerçekleştirmek bu tür ayrıntıları bilme ile doğrudan bağlantılıdır.

Vizesiz Ülkeler Avrupa

Herhangi bir vize almanıza gerek duyulmadan Avrupa ülkelerinden anlaşmalı olanlara sorunsuz şekilde gidebilirsiniz. Vizesiz ülkeler Avrupa içerisinde bulunan ve sadece pasaportla seyahat gerçekleştirebileceğiniz yapı söz konusudur. Bu hususta Andorra, Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus-Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Gürcistan, Karadağ, KKTC, Kosova, Makedonya Cumhuriyeti, Moldova, Sırbistan, Ermenistan ve Ukrayna’ya vizesiz gidebilirsiniz.

 • Bu ülkelerden Gürcistan, Ukrayna ve KKTC seyahatlerinde pasaporta ihtiyaç duyulmadan seyahat gerçekleşebilmektedir. Pasaportsuz gidilen ülkeler arasında yer alan bu ülkelere seyahatlerde sorunsuz şekilde istediğiniz planlamayı yapabilirsiniz.
 • Elbette yapılan sorgulamalarda kaçak durumu ya da yasalar dışı yapılan haller söz konusu olmamalıdır. Gürcistan pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler 2019 yılında yer alan listeden de geçişler sağlanabilmektedir.

Türkiyeden Vize İstemeyen Ülkeler

Afrika Vizesiz Ülkeler

Dünya üzerinde bulunan bazı ülkeler ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalar gereği vizesiz gidilebilir yapıya sahiptir. Afrika vizesiz ülkeler arasında Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Komor Federe İslam Cumhuriyeti, Kenya, Libya, Mauritius, Madagaskar, Ruanda, Zambiya, Mozambik, Senegal, Zimbabve, Seyşeller, Togo, Tunus, Tanzanya ve Svaziland yer almaktadır. Bu ülkeler arasında bazılarından hiçbir şekilde vizeye ihtiyacınız olmazken bazı ülkeler kapıda vize vermektedir.

 • Elbette bu hususta kısa süreli kontroller yeterli olacaktır. Ayrıca unutulmaması gereken en önemli ayrıntı ise pasaportun olması gerekmektedir. Belirtilen listenin dışında bulunanlar ise vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır.
 • Bu yüzden seyahat öncesi hangi ülkeye gideceğinize göre planınızı yapmalı ve başvurunuzu bu esasa göre gerçekleştirmelisiniz.

Vizesiz Asya Ülkeleri

Çok sayıda Asya ülkesine seyahat için sadece pasaport yeterlidir. Sadece pasaportunuz ile vizesiz Asya ülkeleri listesine göz atarak seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

 • Bu ülkeler arasında Endonezya, Doğu Timor, Filistin, Filipinler, Hong Kong, Irak, Güney Kore, Katar, Japonya, İran İslam Cumhuriyeti, Kazakistan, Kuveyt, Kırgızistan, Makau, Lübnan, Maldivler, Malezya, Myanmar, Nepal, Moğolistan, Singapur, Özbekistan, Sri Lanka, Suriye, Tacikistan, Ürdün, Umman, Tayvan ve Tayland bulunmaktadır.
 • Seyahatler konusunda karşılıklı vizesiz işlemler söz konusudur. Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler arasında yer alan listeye göz atmanız önemlidir. Nitekim karşılıklı anlaşmalara ve vize protokolüne göre işlem yürütme esası söz konusudur.
 • Seyahat öncesinde yapacağınız planlamalar sizin hangi amaç ile gitmek istediğiniz ile de bağlantılı olabilir. Ayrıca pasaport özelliği de birçok ülkeye seyahati kolaylaştırmaktadır. Üst düzey eski bürokratların ve belirli dereceye sahip memurların hak kazandığı yeşil pasaport çok sayıda ülkeye seyahatin kilidini sizi sunmaktadır.
 • Elbette yeşil pasaportun bir diğer avantajı da bazı ülkelere seyahatlerde vize harcından muaftır. Ayrıca bazı ülkelere de sadece pasaportu ile herhangi bir vize başvurusunda bulunmadan da gidebilmektedir.
Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir