Cezayir Oturum Başvurusu – Gerekli Şartlar

Cezayir Demokratik Devleti Vatandaşlık Başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Cezayir Demokratik Devletinin yasalar ile koruma altına aldığı haklardan faydalanabilirler. Bu konuda birden fazla yasa bulunmaktadır.

 • Vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişiler kendilerinin içinde bulunduğu sosyal durum ve pozisyona göre en uygun olan yasa aracılığı ile başvuru yapabilmektedir. Bu başvuru sonucunda yapılacak olan değerlendirme ve karar vermek süreci tamamen Cezayir Demokratik Devletinin yetkili makamları tarafından yürütülmektedir.
 • Bu sürece dahil olabilen ve ya sürecin herhangi bir safhasında etki uygulayabilen başka bir kurum, kuruluş ve ya şahıs mevcut değildir. Cezayir Demokratik Devleti Vatandaşlık Başvurusunda bulunan kişiler her şeyden önce kendi rızaları ile vatandaş olmak istediklerini ibraz etmelilerdir.
 • Daha sonra her Cezayir Demokratik devleti vatandaşı gibi Cezayir anayasasının getirdiği sorumluluk ve yükümlülükleri yerine getirmekle görevlidir. Vatandaşlık talep başvuru kabul edilerek Cezayir Demokratik Devleti vatandaşı olan kişilere seçme ve seçilme hakkı tanınır.
 • Cezayir Demokratik Devleti sınırları içerisinde öğrenim görebilirler, çalışabilir, memur olabilirler. Kısacası sıradan bir Cezayir vatandaşının sahip olduğu bütün haklara sahip olurlar. Bu yüzden yetkili Cezayir makamları vatandaşlık talebinde bulunan kişilerin öncelikle ruh ve akıl sağlığının yerinde olmasına, yasalar ile belirlenmiş olan sorumlulukları yerine getirebileceğine ve Cezayir Demokratik Devleti ve halkına faydalı olacağına ikna olmalılardır.
 • Vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin karşısına birden fazla yol çıkmaktadır. Bunlardan birisi hali hazırda oturum izni bulunan kişilerin vatandaşlık başvurusu yapmasıdır. Örneğin çalışma vizesi ile Cezayir’de oturma izni almış olan bir kişi yasalarca belirlenen süre sonunda Cezayir vatandaşlığına başvuru talebinde bulunabilirler.
 • Yetkili makamlar başvuru talebinde bulunan bu kişi hakkında bir tahkikat başlatır. Yapılan araştırmalar sonucu değerlendirmeye tabi tutulan kişi çalıştığı sektör adına Cezayir Demokratik Devletine ve halkına fayda sağlamalı ve gelecekte de fayda sağlayabilecek olmalıdır.
 • Örneğin eğitim vizesi almış ve Cezayir’de eğitim öğretim görmekte olan bir öğrenci de belirlenen koşulları sağladıktan ve belirlenmiş olan süre sonunda Cezayir demokratik devleti vatandaşlığına başvuruda bulunabilir. Bu hususta da öğrencinin başarılı ve gelecek vaat etmesi konusu önemlidir. Vatandaşlık başvurusunda bulunan öğrenci öğretim gördüğü ve ya görmüş olduğu eğitim kurumundan resmi imzalı ve mühürlü bir belge ile yetkili makamlara başvuruda bulunmalıdır.
 • Öğrencinin almış olduğu belgede eğitim başarı durumu açıkça görülmeli ve halen eğitim öğretim aldığı ve ya almış olduğu eğitim kurumundan yetkili kişilerce başarılı bir öğrenci olduğu ve gelecekte Cezayir Demokratik Devleti’ne ve halkına fayda sağlayabilecek bir kişi olduğu ibaresinin bulunması gerekmektedir.
 • Şahıslar evlilik yolu ile de Cezayir demokratik devletine vatandaşlık başvuru talebinde bulunulabilir. Hali hazırda Cezayir demokratik devleti vatandaşı olan bir kadın ile yabancı uyruklu bir kişinin evlenme yolu ile kocasına öncelikle oturma izni verilir.

Cezayir Oturum BaşvurusuDaha sonra yasalarca belirlenen süre tamamlandıktan sonra yetkili makamlara Cezayir demokratik devleti vatandaşlığında bulunabilirler. Bu başvuru sonucunda yetkili makamlar başvuru talebinde bulunan erkek kişinin Cezayir demokratik devleti vatandaşlığının gereklerini yerine getirebileceği, akıl ve ruh sağlığının yerinde olduğu ve vatandaşlığa kabul edildikten sonra sorumluluklarının ve yükümlülüklerinin farkında olduğu konusunda ikna edilmelilerdir.

 • Cezayir demokratik devleti vatandaşı olan bir erkek ile yabancı uyruklu bir kadın evlenmesi durumunda ise kadına öncelikle oturum izni verilmektedir. Yasalarca belirlenen sürenin tamamlanması sonucunda kadın yetkili makamlara Cezayir demokratik devleti vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir.
 • Kadının Cezayir vatandaşı olan kocasından doğurmuş olduğu çocuk sayısı, akıl ve ruh sağlığının yerinde olması ve vatandaşlık alması sonrasında oluşacak sorumluluklarının farkında olması önemli etkenlerdir.   Cezayir vizesi detayları için tıklayın.

Cezayir’de Oturma İzni Nasıl Alınır?

Cezayir oturma izni almak için başvuru sahibinin yaşadığı bölgede bulunan emniyet müdürlüğünden eksi olan prosedürleri tamamlaması gerekmektedir.

Cezayir’e Gitmek İçin Ne Gerekiyor?

Cezayir’e gitmek için başvuru sahibinin amacına uygun şekilde konsolosluğa vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Cezayir Oturum İçin Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Cezayir tarafından yalnız bordo pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istenmektedir. Gri, siyah ya da yeşil pasaport için vize muafiyeti vardır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir