Cezayir Vize Evrakları – Gerekli Belgeler Nelerdir?

Cezayir Vizesi için Gerekli Evraklar denildiğinde bütün vize türleri için gerekli evraklar değişiklik göstermektedir. Ancak her vize türüne uygun olan ve ortak olan evraklar mevcuttur. Bizler sizlere bur yazımızda ortak olan evraklardan bahsedeceğiz. Almak istediğiniz vize türüne ve amacına göre hangi evrakların tam ve eksiksiz olarak gerektiğini yetkili vize merkezimiz ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

  • Öncelikle pasaport ile başlamalıyız. Bütün vize türleri için ortak olan ve en önemli evrakların başlarında gelmektedir. Umuma mahsus pasaport sahibi olan kişiler Cezayir Demokratik Devletine seyahat edebilmek için Cezayir Konsolosluğuna vize talep başvurusunda bulunmalılardır.
  • Diplomatik pasaport ve ya hususi pasaport sahibi kişiler ise kısa süreli seyahat planlarında sadece Cezayir Konsolosluğuna dilekçe vererek seyahat edebilirler. Ancak uzun süreli seyahat planı olan kişiler diplomatik ve ya hususi pasaport sahibi olsa bile Cezayir Konsolosluğuna vize talep başvurusunda bulunmalılardır.

Cezayir Vize Evrakları 2021 Tam ListeBunun yanı sıra pasaportunuzun talep ettiğiniz vize süresi boyunca geçerliliği olduğuna emin olmalısınız. Sahip olduğunuz pasaportunuzun 10 (on) yıldan daha kısa süre içinde alınmış olduğundan emin olunuz.

  • Pasaportunuzun fiziki durumunun da iyi olmasına dikkat etmelisiniz. Yani pasaportunuz üzerinde herhangi bir yıpranma, deforme, leke, iz, kir, yırtılma var ise pasaportunuzu yenilemelisiniz. Cezayir Konsolosluğu çalışanları eskimiş, yıpranmış ve ya deforme olmuş pasaportlar ile yapılan vize talep başvurularını değerlendirmeye tabi tutmadan ret cevabı vermektedir. Ayrıca pasaportunuzda en az karşılıklı 2 (iki) yaprak boş sayfa bulunduğundan emin olunuz.
  • Bir diğer önemli evrak ise davetiye mektubunuzdur. Cezayir Konsolosluğu davetiye mektubu bulunmayan vize talep başvurularını değerlendirmeye tabi tutmadan reddetmektedir. Bu yüzden muhakkak ki vize talep başvurusunda bulunurken geçerli bir davetiye mektubunuz olmalıdır. Sahip olduğunuz davetiye mektubunuzun gerekli ve yetkili makamlardan onaylı olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Onaylı olmayan ve ya imza, mühür, damgalarından herhangi birinde eksik bulunan davetiye mektupları Cezayir konsolosluğu tarafınca kabul edilmemektedir. Sahip olduğunuz davetiye mektubunun çevirisi yapılması gerekiyor ise bunu sadece yeminli bir tercüman ve ya mütercimden yaptırmalısınız. Çevirisini yaptırdığınız davetiyeyi noterden onaylatmalı ve Cezayir konsolosluğuna sahip olduğunuz orijinal davetiye ile beraber yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılmış ve noterden onaylatılmış halini de ibraz etmelisiniz.
  • Bir diğer önemli evrak ise vize talep başvuru dilekçesidir. Cezayir Konsolosluğu makamına yazılmalıdır. Seyahat planınız ile alakalı bilgileri içermelidir. Bu bilgiler ise seyahat amacınızı açıklayan, seyahat sürenizi belirten, seyahat süresince oluşacak maddi ve ekonomik yükümlülüklerin tarafınızca ve ya varsa sponsorunuz tarafından karşılanacağını belirten, sağlık raporunuzu ve sağlık sigortanızın varlığını belirten, Cezayir Demokratik Devleti’nde bulunduğunuz süre boyunca gerekli bütün sağlık giderlerinizin tarafınızdan ve ya sigortanız tarafından karşılanacağını belirten, Cezayir Demokratik devletinin sosyal ve sağlık hizmetleri fonlarından yararlanmayacağınız belirten türden olmalıdır.
  • Türkçe olarak yazdığınız vize talep başvuru dilekçenizi yeminli bir tercüman aracılığı ile hem Fransızca hem de Arapça dillerine çevirisinin yapılması gerekmektedir. Çevirisi yapılan orijinal evrak ile beraber diğer 2 (iki) çevirinin de noterden onaylatılması gerekmektedir. Onaylatılan vize talep başvuru dilekçelerinin hepsini birden Cezayir Konsolosluğuna ibraz etmeniz gerekmektedir.
  • Geri kalan ortak evraklardan bazıları ise kimlik bilgilerinizi içeren kimlik kartınızın ibrazıdır. Kimlik bilgilerinizin ve ikamet bilgilerinizin gerekli ve yetkili Türkiye Cumhuriyeti Devleti makamlarınca onaylanmış olması gerekmektedir. Tam vukuatlı adli sicil kaydınızı da Cezayir konsolosluğu çalışanlarına ibraz etmelisiniz. Bu belgenin de gerekli ve yetkili makam ve mercilerden onaylatılmış olması gerekmektedir. Cezayir evrak tasdik detayları için tıklayınız.
Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir