Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi Nedir, Nasıl Başvurulur?

Hollanda’da 90 günden uzun süre eğitim alacak veya çalışacak olan kişilerin seyahat amaçlarına göre vize almaları gerekir. Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi, Schengen vize türüdür. Schengen vize prosedürlerine göre başvuruda bulunarak vize alabilirsiniz.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesine Kimler Başvurmalıdır?

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesine Kimler Başvurmalıdır?Hollanda’da eğitim almak ve bu süre içerisinde çalışmak isteyen kişilerin Schengen vizesine başvuru yapması gerekir. Bu vize ile ülkede eğitim programlarına katılabilir ve çalışma izni alabilirsiniz. Vize başvurusu yapacak kişilerin, başvurularını destekleyecek eğitim ve meslek belgelerinin olması önemlidir.

Hollanda’ya seyahat etme amacı 90 günden uzun süre ülkede konaklamak ve oturum izni almak olan kişilerin vizeye başvuru yapması mümkündür. Seyahat amacınızın eğitim ya da çalışma olmasına göre bir vize başvuru formu doldurmalısınız.

Schengen vizesi, Hollanda’da ikamet edebileceğiniz yasal izni almanıza imkan tanıyan bir vize türüdür. Bu vize ülkeye seyahat ettiğinizde diğer Avrupa ülkelerine seyahat etmek için yeniden vize almanıza gerek yoktur.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda vizesine başvuru yapmak için öncelikle ulusal vize başvuru formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formunda verilen bilgilerin tutarları ve doğru olması, vize onayı almanız için önemlidir. Bu belge ile birlikte hazırlanması gereken başlıca belgeler şunlardır:

  • Pasaport
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Parmak izi
  • Pasaport fotokopisi veya eski Schengen vizelerinin fotokopisi
  • Kimlik fotokopisi
  • Vesikalık fotoğraf
  • Uçak bileti ve otel rezervasyonu
  • Mesleki belgeler
  • Seyahat sağlık sigortası

Vize başvurularında gerekli olan belgelere ek olarak belge talep edilebilir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce Hollanda konsolosluğu tarafından yapılan son açıklamanın dikkate alınması gerekir.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi, Schengen vizesidir ve bu vizenin prosedürlerine göre müracaat edilmesi gerekmektedir. Schengen vizesi prosedürüne göre başvuru yapacak olan kişilerin 2 adet vesikalık fotoğrafını belgeleri arasına eklemesi gerekir. Biometrik fotoğraf vize başvurusunda kabul edilmemektedir.

Vize başvurusunda kullanılacak olan vesikalık fotoğrafların arka fonu beyaz, ölçüleri; 35 x mm, baş fotoğrafın ortasında olmalıdır. Fotoğrafın 6 aydan eski olmaması ve üzerinde leke olmaması gerekmektedir.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda vize başvurusu, Hollanda konsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği veya yetkili vize merkezlerine yapılabilir. Başvuru için öncelikle başvuru merkezlerinden randevu alınması gerekir. Vize merkezlerini arayarak veya internet üzerinden form doldurarak vize randevusu alabilirsiniz.

Ulusal vize başvuru formunu doldurmanız ardından randevu alabilirsiniz. Vize başvuru formu ve seyahat dilekçesi, seyahat amacını net olarak açıklayan bilgilerle doldurulmalıdır. Bu belgelerle birlikte hazırlanması gereken vize evraklarının tümü randevu tarihinde hazır olmalıdır.

Başvuru öncesinde vize şartlarına göre ödenmesi gereken vize harcını ödemeniz zorunludur. 60 € olan vize harcını vize merkezine nakit olarak ödemelisiniz. Daha sonra vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Vize başvurusu için pasaport, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği, mesleki belgeler gibi belgeler istenir. Randevu saatinden 15 dakika öncesinde bu belgelerle birlikte vize merkezine şahsen müracaat etmelisiniz.

Schengen vizesi başvurusunda 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası, parmak izi belgeleri de istenir. Hollanda konsolosluğu tarafından yapılan son açıklamalar doğrultusunda belgelerinizi dikkatli bir şekilde hazırlamalısınız.

Vize başvurusu yapıldıktan sonra vize sonuçları ortalama 1 ay içerisinde açıklanır. Vize sonucunu öğrenebileceğiniz vize takip numarası, vize merkezi tarafından verilmektedir. Takip numarası ile başvuru sonucunun olumlu veya olumsuz olduğunu öğrenebilir, vize reddi aldığınızda yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vize prosedürüne göre başvuru yapan kişilerin ödemesi gereken vize harcı vardır. Vize harcı, € cinsinden nakit olarak vize merkezine ödenmelidir. Başvuru ücretini ödedikten sonra başvuru yapabilirsiniz.

Vize harcı 60 € olan Schengen vizesi için vize merkezine 30 € ödemeniz gerekir. Ortalama 90 € vize başvuru ücreti ödemeniz gerekir. Bu masrafla birlikte evrak masrafları, banka hesabında bulunması gereken tutar gibi masraflar da vardır.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hollanda’ya çalışma ve eğitim amacıyla seyahat edecek olan kişilerin uzun süreli vize türlerine müracaat etmesi gerekir. Çalışma, eğitim ve araştırma vizesine başvuru yapıldığı tarihten itibaren 15 iş günü içerisinde vize başvuru sonuçları açıklanmaktadır. Başvuruların değerlendirilme süresi, detaylı incelenmesi gereken durumlarda daha uzun olabilir.

Vize başvurusunun sonuçları en çok 60 gün içerisinde sonuçlanır. Başvuru sonucu olumlu veya olumsuz olacak yönde açıklanır ve vize reddi alınmasının sebebi açıklanmaz. Vize başvurusu kabul edilmeyen kişilerin itiraz etme ve yeniden vize başvurusunda bulunması mümkündür.

Yeniden vize başvurusu yaparken izlemeniz gereken prosedürler aynıdır. Vize şartları doğrultusunda başvuru formu doldurabilir ve gerekli evraklarla birlikte yetkili kurumlara müracaat edebilirsiniz.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Hollanda vize başvuruları, ortalama 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Vize başvuru sonucu olumsuz olan kişilerin karara itiraz etme hakkı vardır. Vize reddine itiraz dilekçesi yazılarak Hollanda Büyükelçiliğine müracaat edilmelidir. Vize reddi alındığında genellikle yeniden vize başvurusu yapılmaktadır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir