İNGİLTERE VİZESİ HAKKINDA

İngiltere vizeleri Türk vatandaşlarının başvuruda bulunabileceği vizelerdendir. İngiltere’ye yolculuk yapabilmenizi sağlayacak olan vize çeşitleri, her yolculuk için amaca yönelik olarak verilmektedir. İngiltere hem turizm açısından hem eğitim açısından hem de ticaret açısından Türk vatandaşlarının sık sık ziyaret etmek istediği ülkeler arasında yer almakta. Dolayısı ile Türk vatandaşlarının İngiltere vize başvuruları kabul edilmektedir. Başvurunuzun onaylanması için ise; bazı koşulları sağlamanız isteniyor. Bu koşullar her vize türünde farklı şekilde ortaya çıkıyor.

Genel anlamda hangi vize kategorisinde başvuru yapıyorsanız, o vize kapsamında İngiltere’de seyahat edebiliyorsunuz. İngiltere, herkes gibi sizin için de hayallerinizin eğitim merkezi olabilir. İngiltere’de okumak için ya da tüm eğitiminizi orda tamamlamak adına başvuru yapabilirsiniz. İlgili eğitim kurumuna ve de okula başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise; vize alabilmenizdir.

Vize alabilmenizi sağlayacak olan şartların neler olduğuna ise; Vize Ofisi’nden ulaşmanız mümkün. İngiltere vizeleri veriliş amaçlarına istinaden farklılık gösterirken; ücretleri de tahsis edilme süreçleri de farklılık gösterebiliyor. En güncel İngiltere vize başvuru süreçleri hakkında ki bilgileri Vize Ofisi’nden edinebilirsiniz. İngiltere’ye gitmeden önce yapmanız gereken vize başvurusunda kesinlikle biometrik verilerinizin alınması gerekiyor. Biometrik veri çeşitlerinden birisi olan parmak izi; her başvuru sahibinden alınan bir veridir.

 

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Ada ülkesi İngiltere birçok ülkeden çok sayıda yabancı konuk ağırlamaktadır. Kimisi turistik amaçlı kimisi iş amaçlı kimisi de eğitim amaçlı İngiltere ziyaretini gerçekleştirmektedir. Elbette İngiltere’ye gidebilmek için de öncelikle vize alınmalıdır. Peki, İngiltere vizesi nasıl alınır? Nereye başvuruda bulunulması gerekiyor ve başvuru esasları nelerdir? Başvuru ile alakalı detayları çok iyi bilmek ve istenilen düzeyde iş yürütmek gerekir.

Yapacağınız başvurunun şartlara uygun şekilde gerçekleştirilmesi çok önemli olurken hatasız işlem yapmaya özen göstermelisiniz. Bu hususta araştırmacı yönünüzü kullanarak İngiltere vizesi ekşi sözcüğü de irdeleyebilirsiniz. Herhangi bir değişiklik ya da başvuru esasına dair eklentiler söz konusu olduğunda güncel bilgi edinmeniz mümkün olacaktır.

İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere’ye gerçekleştirmek istediğiniz seyahat öncesi yapacağınız vize başvurusunun mutlaka belirtilen şartlara uygun şekilde yapılması gerekmektedir. İngiltere vize başvurusu için öncelikle seyahat amacınızı ve ne kadar süre kalacağınızı belirlemelisiniz. Seyahat amacı vize türünü belirlerken kalacağınız süre de vizenin kısa mı yoksa uzun süreli mi olacağını belirlemektedir.

Seyahat amacının belirlenmesi ile birlikte de eksiksiz şekilde evrakları hazırlamalısınız. İngiltere vizesi için gerekli evraklar arasında öncelikli olarak uygun pasaport temini gereklidir. Başvuruya dair yapacağınız esaslar da pasaportun seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay da devam ediyor olması gerekir. Bir diğer ayrıntı da vize başvuru formunun istenilen düzeyde hazırlanması ve doğru bilgi akışı ile sunulmasıdır. Forma ek olarak da mutlaka İngiltere konsolosluğuna hitaben yazılmış vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. Bu dilekçenin İngilizce olarak sunulması çok önemlidir.

Gerekli evraklar tedarik edildikten sonra başvuruya dair randevu alınması gerekmektedir. Merak edilen hususlardan birisi de elbette İngiltere vizesi için randevu nasıl alınır? Hususudur. Bu noktada evrak teslimine bağlı randevu alınması gerekmektedir. Randevu evrak teslimini takiben alınması gerektiği için bu hususta dikkatli olmanız çok önemlidir. Randevuların çok önemli olduğunu unutmanız önemli olurken İngiltere vize randevu değiştirme gibi bir durum olduğunda önceden bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Uygun görülmesi halinde randevu tarihini ve saatinde değişiklik kabul görebilir.

İngiltere Vize Ücreti 2020

İngiltere’ye gidiş için yapacağınız vize başvurusunun en önemli evraklarından bir tanesi de vize ücretinin ödendiğine dair dekont sunumudur. Sunacağınız dekont doğru vize türüne göre teslim edilmesi önemli olurken hatalı ödemelerden dolayı vizenizin ret ile sonuçlanması söz konusu olabilir. İngiltere vize ücreti 2020 yılında zamlanmış olup, vize türlerine göre de değişkenlik içermektedir. Yapacağınız ödemelerle ilgili doğru bilgiyi almanız çok önemlidir.

Gerekli başvuruların yapılması ile birlikte de vizenizin akıbetini sorgulayabilirsiniz. İngiltere vize sorgulama için doğrudan telefonla sormanız mümkün olurken her zaman cevap alamayabilirsiniz. Bunun dışında işlemleri vize merkeziyle alakalı sürdürmüşseniz bu hususta size detaylı bilgi akışı da sağlanacaktır.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusuyla alakalı tüm işlemleri gerçekleştirip başvuru dosyanızı da teslim ettiyseniz bir süre onayı beklemeniz gerekecektir. Elbette İngiltere vizesi kaç günde çıkar sorusunu başvuru yapan herkes merak etmektedir. Genel itibari ile kısa süreli İngiltere vizesinin çıkması 5 – 10 gün arasında değişkenlik gösterirken uzun süreli vizelerde ise bu süre 15 güne kadar çıkabilmektedir. Seyahat tarihine 15 gün kala sonrasında yapılan başvuru kabul görmezken en güvenli başvuru süresi ise seyahate 1 ay kala yapılan başvurulardır.

3 ay öncesinden İngiltere vizesi gerekli evraklar temin edilip başvuru yapılabilmektedir. Bu hususta geniş bir süre olduğu için ne kadar erken başvuru yaparsanız sizin yararınıza olacaktır. Değerlendirme esnasında ek belge temini gibi haller söz konusu olabileceği gibi iş yoğunluğuna göre sonuçlanma süresi artabilir.

ingiltere

İNGİLTERE TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: İngiltere turizm sektörünün yaz kış misafirlerini ağırlamak ile meşgul olduğu ülkeler arasında ilk sıralamalara girecek bir ülkedir. Bu ülkeye turist olarak gidebilirsiniz. Eğer vize başvurunuzu Vize Ofisi aracılığı ile gerçekleştirirseniz hiçbir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: İngiltere turist vizesi 18 gün ile 90 gün arasında değişmektedir. Ancak standart süre 90 günlük bir konaklamaya tekabül etmektedir.

Nereye Başvurulur: İngiltere turist vizesi başvuruları İngiltere Konsolosluğu tarafından değerlendirmeye alınmaktadır.

İngiltere Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Pasaportunuz ile alakalı yaşayabileceğiniz olumsuzluklarına önüne geçebilmek adına tarih ve de sayfa kontrollerini yapmanızda fayda var.

İngiltere Vizesi Başvuru Formu: İlgili form sizin İngiltere’ye sadece turist olarak gitme amacı taşıdığınızı gösteren resmi bir formdur.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf isteyen İngiltere vize işlemlerinizde kullanacağınız fotoğraf; vize başvuruları için seçilen arka fonda çekilmelidir. Bu fon standart olarak açık renk ya da beyaz olarak bildiriliyor.

Mesleki Durumu Gösteren Evraklar: Mesleki durumunuzu yetkililer ile paylaşmalı ve de onlara gerekli gördükleri evrakları sunmalısınız. Bu evraklar mesleklerinize ve de iş hayatınıza göre değişiklik göstermektedir. Eğer çalışan değil de; bir öğrenci iseniz; resmi öğrenci belgenizi sunmalısınız. Çalışmayan bir ev hanımı ise başvuru yapan kişi; kendisinin yolculuk ve de seyahat masraflarını karşılaması içim bir sponsor edinip onun bilgilerini paylaşmalıdır.

Kimlik Fotokopisi: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kimlik kartınızın arka ve de ön yüzünün birer adet fotokopisi.

Şahsi Vize Talep Dilekçesi: Şahsi vize talep dilekçesi İngilizce yazılması gereken bir niyet mektubu olarak adlandırılabilir.

Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonlarına Ait Belgeler: Şahsi vize talep dilekçenizde yer verdiğiniz bilgilere ek olarak İngiltere’de ki gezi programınıza ilişkin olan sunabileceğiniz bir takım evraklar daha vardır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus kayıt örneği denilince aklınıza ilk bakışta; e-devlet yardımı ile alabildiğiniz o evrakın gelmesi gayet normal. Ancak sizden istenen evrak e devlet yardımı ile alabileceğiniz bir evrak değildir.

Ek Gelir Beyanları: Ek gelirlerinizin tamamını belgelerinizin arasında sunabilirsiniz. Bu belgeler sizin finansal olarak bu seyahate çıkabileceğinizin birer göstergesidir. Sadece maaş bordrosunuz yerine; tapu, iş yeri ya da araç ruhsatı gibi evrakları da beyan edebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat sigortanızın nerde nasıl yapılacağı konusunu kafanıza takmanıza gerek yok. Dilerseniz seyahat sağlık sigortanızı Vize Ofisi olarak üstlenebiliriz. Bu sayede sizler de büyük bir yükün altından kalkmış olursunuz. İlgili prosedürleri yerine getirmenizde size destek olarak, sadece İngiltere’ye gittiğinizde neler yapacağınıza odaklanmanıza yardımcı oluyoruz.

Seyahat Programını Anlatan Dilekçe: İngiltere, vize başvurusu yapan her vatandaştan bir seyahat programı sunmasını talep ediyor. Bu seyahat programı içerisinde ilgili kişilerin bir gününü nasıl geçireceği anlatılıyor.

İşveren Yazısı: Bir yerde sigortalı çalışan olarak görev almaktaysanız, İngiltere’ye gitmeden önce işvereninizden bir izin dilekçesi almanız gerekmektedir.

Ticaret Odası Sicil Kaydı: Özellikle bir şirket sahibi ya da yetkilisiyseniz; işiniz ile alakalı ticaret odası sicil kaydınızı yetkililere göstererek, burada kurulu bir işiniz olduğunu ve de maddi durumunuzun, bu seyahati karşılamaya yettiğini göstermelisiniz.

Muvafakatname: İngiltere’ye turizm amaçlı ya da küçük kültürel gezilere katılmak amaçlı gitmek isteyen reşit olmayan çocuklar için de bu konuda sunulması gerekeli olan bir belge mevcuttur. Bütün vize işlemlerinde istenilen belgelerin yanı sıra; reşit olmayan başvuru sahiplerinin anne ve de babaları ya da vasileri muvafakatname doldurmalıdır. Bu belgede onların İngiltere gezilerine gitmelerine izin verildiği ve de kendilerinin sponsoru oldukları ibrası bulunmalıdır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: İngiltere turist başvurunuzu vize merkezlerinden yaklaşık üç ay öncesinde yapabilirsiniz. En geç ise uçuşunuza 3 hafta kala başvurunuzu sağlamanız gerekmektedir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Turist vizesi almak istediğiniz İngiltere’ye yönelik başvurularınızı Konsolosluğa yapabilirsiniz.

İNGİLTERE TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Ticari Vize Nedir: İngiltere ticari vizesi başvuru yapan her Türk vatandaşına verilebilecek bir vizedir. Bu vize alımında sizlere yardımcı olacak tek nokta ise; nitelikli ve doğru bilgilere yer vermenizdir. Eğer gerçekten ticaret yapmak ya da yeni bir iş sektörünü hayata geçirmek amacı ile İngiltere’ye uçmak istiyorsanız, bu düşüncelerinizi ve de söylemlerinizi kanıtlayabilmeniz önemlidir. Bu konu da en önemli kanıt ise; ticari davetiyedir. İngiltere ticari vizesi almanın en kolay ve zahmetsiz yolu; sizden istenecek olan bütün belgelere ek olarak öncelikle bu davetiyelerinin aslını sunmanızdır.

Kaç günlük alınabilir: Konsolosluk yetkilileri size bu konuda belirli bir süre tanımaktadır. Kendi inisiyatifleri doğrultusunda süreyi istedikleri şekilde yönetebilirler. Ancak maksimum 180 günlük bir izin alabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Ticari vize başvurusunu İngiltere Konsolosluğu’na yapmalısınız.  

İngiltere Ticari Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Pasaportunuzda kimi zamanlarda güncelleme yaptırmış olabilirsiniz. Başvurunuzdan önce bu güncellemelerin geçerlilik tarihleri ile doğruluklarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Başvuru Formu: İngiltere vizesi almanız gereken durumun ne olduğuna ve de size ilişkin bilgilerin detaylı bir şekilde işlenmesi gereken bu formu, İngilizce doldurmaya dikkat ediniz.

Biyometrik Fotoğraf: Başvurunuz için sadece 2 adet güncel fotoğrafa ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu fotoğrafların ölçüleri ise; 3*45 mm olmalı, gerekli biyometrik ölçütleri dahilinde çekilmelidir.

Mesleki Evraklar: Başvuru sahipleri iş yerlerinde ki görevlendirme yazılarını bu çerçevede paylaşabilirler. Bunun yanı sıra eğer vize başvurusunda bulunan bir işveren ise; çalıştığınız yerden almanız gereken bazı evraklar da vardır. Bu evrakların bazıları sadece mesleki pozisyonunuz ile alakalı olsa da bazıları da sizin o süreçte izinli olduğunuzu gösteren evraklardır.

Finansal yeterliliği Destekleyen Ek Gelirler: Eğer finansal durumunuzu netleştirecek olan bilgilere ve de belgelere sahipseniz; o belgeleri de tabi ki dosyanızda paylaşabilirsiniz önemli olan sizin net bir gelire ve de kendi masraflarınızı karşılayabilecek yeterliliğe sahip olmanızdır. Eğer siz bu yeterliliğe sahipseniz, yetkililer de buna ikna olacaktır. Ek gelirlerinizi belgeleyen en önemli şey; varsa üzerinize olan tapu, arsa, dükkân ya da varsa arabanızın evraklarının fotokopilerini dosyanızda bulundurmanızdır.

Ticari Davetiye: Polis onayından geçen ticari davetiye, İngiltere Konsolosluğu’nun değerlendirmeye alacağı davetiyedir. Bu belgenin fotokopi ya da farklı kopyalarını değil; aslını sunmayı unutmayınız. Aldığınız ticari davetiye öncelikle; İngiltere’de bulunan vize işlemlerine dayalı ulusal mevzuata aykırı bir standartta olmamalıdır. Eğer ticari bir davetiye ile sizleri İngiltere’ye bekleyen bu firma ya da kişi; sizin masraflarınızı da karşılayabilir. Bu gibi durumlarda da masraflarınızı ticari faaliyetiniz boyunca karşılayacağına dair bir beyan sunmasında yarar var.

Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 Euro tutarında bir sağlık sigortası yaptırarak hem bu zorunlu şartı yerine getirmiş oluyorsunuz, hem de seyahatinizde başınıza gelebilecek herhangi bir olumsuzluktan bu şekilde korunabiliyorsunuz. Maddi manevi kayıplarınız ilgili mevzuat gereğince bu sigorta sayesinde karşılanmaktadır.

Ulaşım ve Otel Rezervasyonlarım: Konsolosluklar sizden önemli belgelerinizi tedarik etmenizi için bir süre verebiliyor. Ancak o süre sonunda kesinlikle tamamlamanız gereken bazı evraklarınız da bulunuyor. Bu evrakların en önemlisi ise; seyahat ve de konaklama bilgilerinizin yer aldığı belgedir. Bu belge içerisinde tüm konaklama işletmelerinden almış olduğunuz rezervasyon belgeleriniz bulunacaktır.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfusu Kayıt Örneği

Fuar ya da Seminer Katılım Belgesi

İşveren Yazısı: İngiltere’de buluma nedeninizi işvereninizin ağzından yazılış bir dilekçe ile beyan edebilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü

SGK işe giriş Belgesi

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuru yapmak isteyen kişiler, uçak biletlerinde ki tarihten en az 3 hafta öncesinde başvuruyu başlatmalıdır.

Ne kadar Sürede Çıkar: İngiltere’ye işiniz ile alakalı çıkacağınız bu seyahate ait olan vize sonucunuz 3 ile 7 gün arasında sizlere ulaştırılacaktır.

İNGİLTERE AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: İngiltere’de bulunan ailenizi veya arkadaşlarınızı görmek isteyebilirsiniz. Onları İngiltere’de ziyaret etmek için de vize başvurusu yapmış olabilirsiniz. Vize başvurusu yaparak İngiltere’ye aile ve arkadaş ziyaretlerinizi gerçekleştirme hakkınız bulunmaktadır.

Kaç Günlük Alınabilir: İngiltere’ye aile ya da yakınlarınızı ziyaret edebilmek amacı ile vize başvurusunda bulunduğunuzda; 2 hafta, 2 ay ya da 180 günlük vize alabiliyorsunuz.

Nereye Başvurulur: Aile ve arkadaş vizesi alabileceğiniz yer İngiltere Konsolosluğu’dur.

İngiltere Ziyaret Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Aile, arkadaş ve de yakın ziyaretlerinizi yapabilmeniz için Konsolosluktan izin almanız gerekmekte. Bu izin ise; sizlere pasaportunuzu sayesinde verilmektedir. Pasaportunuzun aranan özelliklere sahip olmasına dikkat ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Mesleksel Evraklar: İşvereniniz sizin izinli olduğunuz tarihi özellikle belirttiği bir yazı yazmalı ve de imzalamalıdır. İngiltere’de bulunacağınız süre içerisinde izinli olduğunuzun ve de geri işinizin başına dönmek zorunda olduğunuzun en net kanıtı işte bu yazıdır. SGK hizmet dökümü de yine bazı çalışanlardan istenen belgeler arasında yer alıyor. Bu belge daha önce ki çalışma hayatınızı da gösteren bir sigorta dökümdür. Detaylı bir şekilde iş ve de çalışma hayatınızı ortaya koyan bu belgeyi e devletten indirebilirsiniz. SGK işe giriş belgesi de bazı durumların netleşmesi adına elinizde bulunması gereken belgeler arasında yer alıyor. Yeni işe girmiş olabilirsiniz. Dolayısı ile bu belge sayesinde sigortalı ya da henüz sigortası olmayan çalışanlar; çalıştıkları işi ve de işe başlama tarihini net bir şekilde belirtebilirler.

Belediye Davetiyesi

Tam Tekmil Nüfus Kayıt Örneği

İngiltere Ziyaret Başvuru Formu: İngiltere’ye sizi davet edecek olan kişiyi ziyarete gitmek için İngiltere’ye gitmek istediğinizi yazacağınız form.

Biyometrik Fotoğraf

İlgili Rezervasyon Kayıtları

Ne zaman başvurmak gerekir: Yakınlarınızın davetiyesi geldikten sonra; seyahat planlarına başlayabilirsiniz. Bu planı yaparken de dikkat etmenizi gereken nokta; en az 3 hafta öncesinden başvurunuzu yapmanızdır.

İNGİLTERE TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: İngiltere’ye gittiğiniz andan, başka bir ülkeye gideceğiniz ana kadar orada bulunduğunuz kısa zaman için almanız gereken izin çeşididir.

Kaç günlük alınabilir: Transit vizeler aylık ya da günlük olarak alınmamaktadır. Bu vize türünde konaklama izniniz bulunmuyor.

Nereye Başvurulur: Turistik ya da ticari vize başvurularından olduğu üzere yine İngiltere Konsolosluğu’na başvuru yapmalarısınız.

İngiltere Transit Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: İngiltere transit vize için pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız yeterlidir. Zaten başka bir ülkeye geçiş amacı ile orda bulunduğunuz için gerekli pasaport kontrolünden sonra yolculuğunuza kaldığınız yerden devam edeceksinizdir. İngiltere transit vize süreli olarak verilen ve de havaalanından ayrılmamanızı öngören bir vizedir.

Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Asıl gideceğiniz  ülkeye ait vize beyanı.

Gideceğiniz Ülkeye Dair Uçak Bileti Rezervasyon Örneği: İngiltere’den geçiş yapıp gitmek istediğiniz ülkeye dair daha önceden aldığınız uçak bileti aslı, işlenmiş vize sayfalarınız ve de o ülkede konaklayacağınız yerleri gösteren rezervasyon fişleri sunulabilir.

Biyometrik Fotoğraf

Seyahat Sağlık Sigortası: Her ülkede olduğu gibi Vize Ofisi İngiltere vizeniz için de sizlere seyahat sağlık sigortası hizmeti sunuyor.

Transit Vize Dilekçesi: Transit vize dilekçesini yazmanızın amacı; kendi durumunuzu, kendi cümleleriniz ile anlatmanızdır. Hangi ülkeye hangi tarihler arasında geçiş yapacağınızı ve de o ülkeye gidebilmek uğruna İngiltere’de bulunduğunuzu belirtmelisiniz.

Banka Hesap Belgesi: İlgili ülkeye giderken, zaten vize alma işlemleri sırasında banka hesap bilgilerinizi paylaşmış olacaksınız. Dolayısı ile aynı evrakın kopyasını bu işlemde de sunmanız da bir sakınca yoktur. Tek dikkat edilecek nokta; paylaşımın son 3 ayı kapsıyor olmasıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir: Başvurunuzu yolculuğunuz kesinleştikten sonra ki süreçte yapmalısınız. Vize almanız gereken tarihi göz önünde bulundurarak; 2-3 hafta önceden harekete geçmelisiniz.

İNGİLTERE VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl İngiltere Vatandaşı Olunur: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, istekleri doğrultucusunda İngiltere vatandaşlık başvurularında bulunabilmektedirler. Bu başvurularını İngiltere Konsolosluğuna yöneltmeleri gerekmektedir. Bu kişilerin başvurularını başlatabilmeleri için gerekli olan bazı süreçler vardır. Bu süreçler içerisinde kendilerine dair özel ve de resmi evrakları hazırlamaları istenecek.

İngiltere Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

İngiltere vatandaşlığına geçmeyi isteyenler öncelikle biometrik veri vermek için İngiltere Konsolosluğu’na gitmelidir. Aynı zamanda internetten de başvuru formunu doldurmalıdırlar. Konsolosluktan kendileri ile yapılan görülme sonunda; hazırlamaları gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık belgeleri, özel ve de mesleki belgelerin yer aldığı bir liste verilecektir. Bu listede banka ve de maddi durumuzu gösteren belgelerde yer almaktadır. Belirtilen belgelerin hazırlanıp, İngiltere Konsolosluğu’na sunulması gerekiyor.

Ne zaman Başvurmak Gerekir: Vatandaşlık başvurunuzu kendinizi hazır hissettiğinizde ve de evraklarınızı tamamlayabilecek durumda olduğunuzda başvurabilirsiniz.

İNGİLTERE ERASMUS VİZESİ

Nedir: İngiltere’de okumanın hayalini kuran her üniversite öğrencisi değişim programları sayesinde İngiltere’ye gidebiliyorlar. İngiltere Erasmus vizesi başvurusunda bulunan her öğrenci için belirtilen evrakları tamamlamaları isteniyor.

Kaç günlük alınabilir: Erasmus vizesi; İngiltere şartlarında 3 veya 6 aylık olarak veriliyor.  

Nereye Başvurulur: İngiltere Erasmus vizesi almak için Türkiye’de ki İngiltere Konsolosluğu’na giderek başvuru yapmalısınız.

İngiltere Erasmus Gerekli Evraklar Nelerdir

Biyometrik Fotoğraf:

Diploma Aslı

Pasaport: Pasaportunuz başvuru tarihinden başlayıp, eğitiminizin bittiği o tarihten sonra ki 12 haftaya kadar devam etmelidir.

Hibe ya da Sponsor Belgesi

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Eğitiminiz ile alakalı sonuç açıklandıktan sonra ki süreci iyi değerlendirerek uçak bilgilerinizi kontrol edip, 4 hafta önce  başvurulmalısınız.  

İNGİLTERE AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Aile fertlerinizin bazıları İngiltere’de yaşamaya başlamış olabilir. Ailenizi İngiltere’de, ikamet ettikleri yerde ziyaret edebilmenize olanak sağlayan bu vize türü; aile birleşim vizesidir.

Kaç günlük alınabilir: 3 ile 6 aylık bir süre zarfında aile birleşim vizesi alabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Türkiye’de bu başvurular İngiltere Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

İngiltere Aile Birleşimi Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: İngiltere  Aile Birleşim Vizesi başvurusunda sunmanız istenen form.

Pasaport: Evlenenler ancak pasaportunu değiştirmeyenler ya da boşananlar ancak gerekli değişikliği yapmayan kişilerin pasaportları eksik evrak olarak değerlendirilmektedir.

Fotoğraf: 1 adet 35*45mm, standart beyaz fonlu biyometrik fotoğraf.    

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Nüfus Kayıt Örneği: Türkiye’de ki, yaşadığınız ilin/ilçenin nüfus müdürlüğünden almalısınız.

Ne zaman başvurmak gerekir: İngiltere’ye yapmayı planladığınız bu yolculuğun başlama gününden 4 hafta önce en azından başvuru yapmalısınız.

İNGİLTERE OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir: İngiltere; hem çalışma, hem de oturma izninizi sizlere verebilir. Ancak bu izni alabilmeniz için yerine getirmeniz gereken bazı koşullar mevcut. Bunlardan ilki ise; oturum ve çalışma izni alabilmenizdir.

Kaç Günlük Alınabilir: En az altı ay, en çok ise 1 yıl kadar verilmektedir.

Nereye Başvurulur: İngiltere ile alakalı diğer tüm vize başvurularında olduğu gibi Türkiye’de bulunan İngiltere Konsolosluğu’na başvurabilirsiniz.

İngiltere Oturum ve Çalışma izni Gerekli Evraklar Nelerdir

Vize Başvuru Formu

Pasaport

Banka Hesap Dökümü: İstediğiniz banka hesabınızı yetkililere sunabilirsiniz. Sizden istenen ve de dikkat etmeniz gereken en önemli şey; sizin hesabınızda bulunması gereken meblağdır. Bu meblağ; beş bin Türk Lirası’ndan az olmamalıdır. Ayrıca yetkililerin bir diğer beklentisi de; Banka hesap dökümünüzün son ayları kapsamasıdır. ATM ya da internet çıktısı olarak sunulan banka bilgileri kesinlikle yetkililer tarafından işleme alınmamaktadır.

Biyometrik Fotoğraf

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin alınmasında ki amaç; hem aile ve de soy bağlarınızın hem de bu bireylere ve de size ait olan bilgilerin tek bir belgede toplanmasıdır. Nüfus müdürlüklerine giderek adınız soyadınız ve de TC numaranız ile bu belgeyi alabiliyorsunuz.

Seyahat Sağlık Sigortası

Diğer Belgeler: Bazı durumlarda Konsolosluk; başvuru sahibinden mesleki belgelerini, eğitim belgelerini, yaptığı evliliklere dair evlilik cüzdanlarını da isteyebilir.

Ne zaman başvurmak gerekir: Oturum ve çalışma izni; sizin belgelerinizi hazırlamanız ve de gerekli çalışma koşullarını ayarlamanız ile yapabileceğiniz bir başvurudur.

İNGİLTERE VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

İngiltere her yıl yüz binlerce kişiyi ülkesinde ağırlayan bir ülkedir. Bu ülkeye almak istediğinizi vize eğer ret edildiyse mutlaka bir sebebi vardır. Ya maddi durumunuz bu seyahati yapmaya yeterli değildir ya da yetkililer beyanlarınızı yeterince doğru bulmamış olabilir. Çok basit bir evrak hatası yüzünden de ret alabilirsiniz.

İtiraz Hakkı: İngiltere Konsolosluğu’na istediğiniz şekilde itirazda bulunabilirsiniz.

İtiraz Şekli: Vize başvurunuzun reddinden sonra ki süreçte; İngiltere  Konsolosluğu’na yazılı olarak itiraz yöneltebilirsiniz. 

Ücret İadesi var mı?

İngiltere vize başvurunuzun ardından ne yanıt alırsanız alın; herhangi bir geri iade ya da ödeme bulunmamaktadır.

İNGİLTERE VİZE ÜCRETLERİ

İngiltere vize ücretleri ile alakalı kafanızda bir takım soru işaretleri, merak ve de şüphe olabilir. Her yerden farklı bir ücret tarifesi duymuş olabilirsiniz. Ancak doğru ve de güncel vize ücretlerinin ne oluğuna ve de çeşitlerine dair en net bilgiyi almak için Vize Ofisi her daim sizlerle.

İNGİLTERE KONSOLOSLUKLAR

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu
İngiltere Ankara Büyükelçiliği
İngiltere Muavin Konsolosluğu Antalya
İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu
İngiltere İzmir Konsolosluğu
Gaziantep Fahri Konsolosluğu

İngiltere Vizeleri, İngiltere turist Vizesi, İngiltere ticari vizesi.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi