PORTEKİZ VİZESİ HAKKINDA

Portekiz vizeleri ile ilgili bilmek istediğiniz tüm konular hakkında ki sorularınızı Vize Ofisi yetkilileri yanıtlamaktadır. Portekiz, Avrupa’nın en çok rağbet gören ülkeleri arasında yer alıyor. Yıl içinde binlerce Türk vatandaşı Portekiz’e farklı nedenlerden dolayı yolculuk yapmak için vize başvurusunda bulunmaktadır. Aynı zamanda Schengen birliğine de üye olan ülkede kısa süreli vizeler bu kapsamda verilmektedir. Portekiz’de bulunma amacınız; eğitim, aile birleşimi, oturum, çalışma ticari veya turistik olabilir. Tüm başvuru sahipleri kendileri belirledikleri amaç doğrultusunda Portekiz vizeleri hakkında bilgi alma hakkına sahiptir. Batı Avrupa’nın en güzel ülkelerinin başında gelen Portekiz’e yapmak istediğiniz yolculuk için Vize Ofisi sayesinde, vize başvurusunda bulunabilirsiniz. 2011 yılından itibaren Portekiz; Türk vatandaşlarının bir kısmından vize talebinde bulunmamaktadır. Gri ve yeşil pasaport maliki olan kişiler; kısa sürecek olan yolculukları için vize başvurusundan muaf tutulmaktadırlar. Ancak umumi pasaport sahibi olan şahıslar Portekiz’e yapacakları tüm seyahatler için vize almak zorundadır. Kısa süreli vize kapsamında giren yolculuklarınız; ticari, aile ve arkadaş ziyareti ve de transit geçiş amaçlarını kapsamaktadır. Turistik amaçlı Portekiz yolculuklarınız için de yine Schengen vizesi başvurusu yapmanız beklenmektedir. Eğitim amaçlı ya da aile birleşimi, çalışma izni gibi amaçlar taşıyan başvurularınız ise; uzun süreli Portekiz vize başvuruları kapsamında değerlendirilmektedir. Vize Ofisi dünyanın birçok ülkesine gidebilmeniz için vize işlemlerinizi titizlikle yürütmekte. Portekiz vize sürecinizde de talebiniz sayesinde sizlerin bu süreci en az aksaklıkla atlatmanızı sağlıyor.

Portekiz

PORTEKİZ TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Portekiz’de bulunmak isteyen şahısların, kısa tatilleri için almaları şart olan vize; Portekiz turistik vizesidir. Özellikle maç, konser ve de çıkacağınız Portekiz tatili için turistik vize müracaatınızda gerekli olan belgeleri Vize Ofisi danışmanlığı ile öğrenebilirsiniz. Sınırlı bir süre için verilen bu vize türünde; Schengen vizesi kriterleri dikkate alınmaktadır.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Portekiz’e gitmeyi isteyen vatandaşlar, eğer sadece turistik bir amaç doğrultusunda bu vizeye başvuruda bulunuyorlarsa; bunu yetkililere kanıtlamalıdırlar. Başvuruda kanıt olarak sunulacak belgelerin detaylı incelenmesi yapıldıktan sonra; kendilerine vize çıkmaktadır. Portekiz turistik vize uygulamasında; kişilere 180 güm yani 6 ay gibi bir süre tanımaktadır. Fakat bu süre içerisinde Portekiz’e giriş yapmanız durumunda orada konaklayabileceğiniz süre 3 aydan fazla değildir.

Nereye Başvurulur:  Türkiye Portekiz Büyükelçiliği ve de Konsolosluğu bulunmaktadır. Dolayısı ile vize başvurusunda bulunacak olan adayların; bu mercilere müracaatlarını yapmaları gerekiyor.

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Turistik vize alabilmeniz için sizden talep edilen belgeleri eksiksiz ve de istenen tarihte sunmanız gerekmektedir. Dolayısı ile pasaportunuzu Portekiz vize müracaatınızda sunmadan önce kontrol etmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır.

Portekiz Vize Başvuru Formu: Vize başvurusunda bulunacağınızı gösteren matbu evrak, Portekiz vize başvuru formudur. Formu internetten çıktı alabileceğiniz gibi vize danışmanlığı yapan Vize Ofisi yetkililerinden de talep edebilirsiniz. Başvuru formu; İngilizce ve de büyük harfler ile doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda; başvuru sahiplerine bir takım sorular yöneltilmekte.

Biyometrik Fotoğraf: Vize almak için yapacağınız müracaat içerisinde sizden beklenen bir diğer önemli şey ise; biyometrik fotoğrafınızdır. Bu fotoğrafta yüzünüzün, alnınızın ve de kulaklarınızın açıkça görünmesin dikkat etmelisiniz. Portekiz bu konuda net kriterler belirlemiştir.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Tıpkı pasaportunuzda olduğu gibi nüfus cüzdanınızın incelenmesinde de bazı kriterler göz önünde bulundurulacaktır.10 seneden daha eski nüfus cüzdanları kabul edilmiyor.

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bu belge her başvuru için temin edilmelidir. Ancak; Portekiz gezisinde kendisinin masraflarını karşılamayı kabul eden sponsor kişinin ailesinden birisi ise; mutlaka bu evrakı sunmalıdır.

Banka Hesabı: Şahsi banka hesap dökümlerinizi paylaşmanız esastır. Eğer sponsorunuz varsa; o kişinin banka hesap özetini de eklemlisiniz. Portekiz seyahatinizde sizin gerekli masrafları ödeyebileceğinizi yetkililere kanıtlamak amacı ile bu belgelerin güncel halini sunmayı ihmal etmeyiniz. Portekiz’e gitmek isteyen adaylar; bu evrakları sunarken; başvurudan önce ki 12 haftayı kapsayan bir hesap dökümü sunmak zorundadır. Ayrıca kredi kartı ekstrelerinizi de sunabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası: seyahatiniz süresinde ayakta ya da yatılı sağlık hizmetleri alacağınız gösteren, 30.000 Euro teminatı bulunan sağlık sigortası. Sigorta kapsamı ve de nasıl yaptırılacağına dair detayları Vize Ofisi temsilcinizden öğrenebilirsiniz.

Uçak ve Otel Rezervasyonu Belgeleri: Turistik amaçlı Portekiz seyahatine çıkmayı isteyen kişiler; başvurularının amacını, uçak ve otel kayıtları ile belgelemelidir. Seyahatiniz için yaptırdığınız rezervasyonları yetkililer ile paylaşmalısınız.

Sponsor Evrakları: Öğrenci ya da çalışmayan vize başvurusunda buluna kişilerden istenen evraktır. Çalışan ancak Portekiz’e destekleyici katkısı ile giden kişilerde sunabilir.

Taahhütname: Başvuru adayına sponsor olacak kişinin noter onaylı bir dilekçe ile banka hesabını gösteren resmi yazıyı sunması beklenmektedir. Ayrıca kişi aile üyesi ise nüfus kaydını ve de kimlik fotokopisini de beyan etmek zorundadır.

Muvafakatname: Portekiz seyahatine çocukları ile giden başvuru sahipleri 18 yaşını aşmamış çocukları için bu belgeyi doldurarak, onların sorumlu oldukları evraklardan muaf olduklarını teyit eder. Ayrıca çocuk vasilerinden birisi ya da her ikisi olmadan da bu seyahate çıkabilir. Bu durumda da ailenin izin belgesi sunması yani muvafakatname sunması isteniyor.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Portekiz seyahati için yapacağınız başvuru tarihi, uçuşunuzdan önce ki 2 ay ya da uçuşunuza 2 hafta kala olabilir. Ancak başvuru yapmak istediğiniz tarihi; evrakların hazırlanma süresi ya da işlemlerin uzama riskini de göze alarak belirlemelisiniz.

Ne kadar Sürede Çıkar: Portekiz yetkililerinin evraklarınızı teslim alamsı itibari ile başvuru sonucunuzu 10 iş günü içerisinde almanız mümkün.

TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Portekiz Ticari Vize Başvurusu Nedir: Portekiz’de iş ortaklığı bulunan ya da Portekiz’de ki herhangi bir ticari organizasyona katılmak isteyen kişilerin, Portekiz ticari vizesi alamsı isteniyor. Ülke, ticari faaliyetleri doğrultusunda Portekiz’e gelmek isteyen Türk vatandaşlarının evraklarını inceldikten sonra karara varmaktadır. Portekiz ticari vizesi almak isteyen Türk vatandaşları gibi Türkiye’de yaşamını sürdüren yabancı şahıslar için de aynı başvuru kriterleri geçerlidir. Şahıslardan müracaatlarının değerlendirme sürecinde; başvuru yapan şahsa özel evrak talebinde de bulunulabilir.

Kaç günlük alınabilir: Portekiz ticari vize başvurusunda bulunmayı hedefleyen Türk vatandaşlar; vize başvurularına istinaden yapılan araştırma ve de inceleme sonucunda vize alabilmektedirler. Başvuruları pozitif olarak sonuçlana şahıslar; Portekiz’de 90 gün sınırı olmak kaydı ile ticari organizasyon ya da toplantılarda bulunabilirler.

Nereye Başvurulur: Portekiz vize başvurularınızda, vize talep edeceğiniz birim Portekiz Konsolosluğu’dur.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Güncel pasaportunuz, gideceğiniz ticari faaliyetten dönüş tarihinizden sonra gelecek üç ayı da içerisine alarak kapsamalıdır. Geçerlilik süresi üç ay da ha devam eden pasaportlar işlemler sırasında sıkıntı çıkartmayacaktır. Aksi halde ticari vize müracaatınızdan olumsuz yanıt alabilirsiniz.

Vize Başvuru Formu: Portekiz ticari vizesi başvuru formu; sizin hangi faaliyette bulunmak amacı ile Portekiz’e gitmek istediğinizi beyan edeceğiniz belgedir. Bu belgede kişinin; kimlik belgelerine ve de meslek hayatına ilişkin sorular yöneltilmektedir. İlgili evrakta yanıtlanmamış soru kalmamalıdır. Evrakı doldururken kafa karışıklığı yaşıyorsanız, Vize Ofisi temsilcilerinden bu konuda destek alabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf: Portekiz vize kriterleri; 3,5*4,5 ölçülerinde olan 2 biyometrik fotoğrafın sunulmasını öngörüyor.

Ticari Davetiye: Portekiz’de ki kuruluş yetkilisi, Türkiye’de ki Portekiz Konsolosluğu’na hitaben bir davetiye sunmalıdır. Bu davetiye İngilizce ya da Portekizce yazılabilir. Ticari bir niyetle davette bulunan kişinin, davetiyede sunması gereken bazı detaylar mevcut. Firma yetkilisi ya da sahibi olan şahıs; davet etme amacını, kurumda ki görevini, kurumun unvanını, kişisel verilerini ve de davet ettiği organizasyonu başlama ve de bitiş tarihlerini davetinde belirtmelidir.

Kimlik Fotokopisi: Yasal olarak geçerli olan kimliğinizin fotokopisini sunmalısınız.

Banka Hesap Özeti: Başvuruda bulunacak olan şahıs, başvurusundan en az bir hafta önce; müşterisi olduğu bankadan hesaplarına dair 3 aylık işlem dökümü almalıdır. Hesap özeti, Portekiz vizesi başvurularında zorunludur. 3 gün seyahat edecek kişi en az 2000 TL’lik bir mevduat hesabı sunmak durumundadır. Araç ruhsatı ya da tapu gibi belgeler de sunabilirsiniz.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

Uçak Bileti Rezervasyonu ve Hotel Rezervasyonları: Ticari bir davet sonucu Portekiz’e gitmeye karar veren kişiden; yetkililer bazı evrakları sunarak, tekrar Türkiye’ye döneceğinin teminatını vermesini beklemektedir. Başvuru sahibi eğer; Türkiye’den çıkış yapacağı tarihi, net bir şekilde uçuş rezervasyonu ve de Portekiz’de konaklayacağı otel kayıtları ile sunarsa bu durum beyanlarını doğrulamasına katkıda bulunmaktır. Aynı şekilde dönüş tarihi il ilgili de ispatta bulunması gerekmektedir. Türkiye’ye döneceği tarihi yetkililere beyan eden başvuru sahibin dosyası, yetkililerce değerlendirmeye alınmaktadır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Şirket Evrakları: Kişi resmi kurum ya da özel sektörde çalışan olabileceği gibi şirket vasisi de olabilir. Her iki durumda da şirket evrakların tam manası ile dosyalarında bulundurmak zorundadırlar. Başvuru amacı ticari bir eylem olduğu için özellikle şirket faaliyet belgesi ve de diğer evrakların eksik olmayacak şekilde hazırlanması gerekmektedir. İş seyahatine çıkacak olan kişi eğer çalışan ise; görevlendirme yazısınız da sunmalıdır.

SGK Hizmet Belgesi: Şirket sahibi veya çalışan şahsın; Portekiz’de ticari bir amaçla bulunmasına yönelik hazırlanan vize başvuru evrakları arasında, SGK hizmet dökümüne de yer verilmektedir.

Maaş Bordrosu: Görevlendirme ile yurt dışına gidecek, ticari faaliyet ve de organizasyonlarda şirketi temsil edecek olan başvuru sahibin maaş bordrosunu şirket yetkilerince imzalanması gerekmektedir.  

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuruda bulunacak kişi, ilgili beyanlarında yer alan ticari faaliyetin başlama süresinden 2 ay önce başvuru yapabileceği gibi yolculuğa çıkacağı günden 2 hafta öncesine kadar başvuruda bulunabilmektedir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Vize değerlendirme sürecinde olduğu gibi vizenin sonuçlanma aşamaması da hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Portekiz vize işlem birimleri 7 ile 10 gün arasında sizin vize başvurunuzu onaylar ya da ret ettiğini bildirir.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Portekiz’de yaşayan ya da Portekiz vatandaşı olan yakınlarınızı, aile ya da arkadaşlarınızı ziyaret edebilmek için Türkiye’de ki resmi kurumlara vize almak için başvurusunda bulunmanız şarttır. Aile ve arkadaş ziyaret vizesi Portekiz’e yolculuk yapmanızın önünü açacak bir vize çeşididir. Kısa süreli verilen vize grubunda yer alan aile ve arkadaş ziyareti vizesini alarak, yetkili kurumun belirleyeceği süreçte yakınlarınızla harika vakit geçirebilirsiniz.

Kaç Günlük Alınabilir: Kısa dönemli vize kategorilerinden birisi olan aile ve arkadaş ziyareti vizesi dahilinde başvuruda buluna şahıslara; en fazla 6 aylık seyahat süresi tanınmaktadır.

Nereye Başvurulur: Portekiz’e gitmek için aile ve arkadaş ziyareti vizesinden yararlanmak istiyorsanız; vize müracaatınızı yapmanız istenen kurum Portekiz Konsolosluğu’dur.

Gerekli Evraklar Nelerdir           

Pasaport: Pasaportunuz sizin başvurunuzda ki en önemli ve de değerlendirmede ki etkisi yüksek olan evraklardan birisidir. Pasaportunuzda herhangi bir eksiklik bulunmaması, güncel olması, eski olmaması, kimlik verilerinin işlendiği sayfaların kimliğiniz ile eşleşmesi, vize değerlendirme yetkililerin inceleyeceği detaylardan bazılarıdır.

Biyometrik Fotoğraf: yeni bir biyometrik fotoğraf ile başvuruda bulunmak zorunda değilsiniz. Eğer fiziksel bir değişime uğramadıysanız son altı ay içerisinde çektirdiğiniz bir fotoğrafta başvuruda sizin ihtiyacınızı yanıtlayabilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken temel noktalar vardır. Bu temel noktalar ise; resim arka zemininde ki renk tercihinin mutlaka açık bir renk olması, 2 adet sunulması, alnınız, kulaklarınızın görünmesi ve de ebatlarının istenen standartlarda olmasıdır.

Davetiye: Vizenizin olumlu değerlendirmesini istiyorsanız, evraklarınızda ki eksikleri tamamlamalısınız. En özel olan ve de bu vizeyi alma amacınızı doğrulayan evrak ise; kesinlikle davetiyedir. Aile ve arkadaş ziyareti vize müracaatlarında değerlendirmeyi olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilecek evraklardan birisi de yakınmalarınızdan almanız gereken bu davetiyedir. Sizi Portekiz’e davet eden kişi davetiyenin yanı sıra; oturum katını, ikamet adresini, pasaport fotokopisini varsa iş yeri bilgilerini ya da kira kontratını da paylaşmak durumundadır.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Banka Hesap Özeti: Portekiz’de geçirmek istediğiniz gün sayısına göre banka hesabınızda minimum bir bakiye bulundurmalısınız. Gerekli bilgi Vize Ofisi tarafından sizlere verilecektir. Tek bir kişi, 3 günlük bir vize başvurusunda bulunuyorsa eğer; hesabında bulanması gereken en düşük miktar; 2.000 TL’dir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Portekiz Aile Ziyareti Vize Talep Dilekçesi: Aile ve arkadaş ziyaretinde bulunmak istediğinizi ve de bu nedenle vize almak istediğinizi beyan edeceğiniz bu dilekçede; verdiğiniz bilgileri resmi makamların araştıracağını ve de sunduğunuz beyanların birbiri ile örtüşmesi gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Genel geçer bir beyanda bulunan kişinin vize talebi değerlendirmeden geçemeyebilir.

Seyahat Planınız

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Aile ve de arkadaş ziyaretinde bulunmak istediğiniz tarihten makul bir süre öncesinde başvurunuzu yapmalısınız. Bu süre yolcuğunuza 15 gün kala da olabilir, 2 ay kala da olabilir.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Ülkede konaklama ya da dolaşım izni verilmeden, transit geçişler için verilen vizedir. Portekiz transit vize işlemlerinizde vize ofisinden destek almak için yetkilileri arayabilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Transit vizeler, Portekiz’den farklı bir ülkeye geçiş hakkı tanıyan, sınırlı üre ile verilen bir izindir.

Nereye Başvurulur: Portekiz Konsolosluğu’na başvurabilir, Vize Ofisi danışmanlığı alarak da işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Evlenmiş, ancak pasaportunda ki nüfus bilgilerini hala değiştirmemiş olan başvuru sahipleri varsa; gerekli değişikliği yapmak için başvurudan önce harekete geçmelidir. Başvurunuz inceleme aşamasındayken böyle bir sorunun yaşanması hem zaman açısından size sıkıntı doğurabilir, hem de vizenizin ret cevabı almasına neden olabilir.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğrafınızın dosyanızda kesinlikle yer alması gerekiyor. İlgili detaylar hakkında Vize Ofisi de sizlere bilgilendirme yapabilir.

Gideceğiniz Ülkeye Dair Uçak Bileti Rezervasyon Fotokopisi

Vize Talep Dilekçesi: İngilizce doldurulması öngörülen, Portekiz vize başvuru formunun doldurulması aşamasında yardım almak isterseniz; Vize Ofisi sizlere bu konuda da destek sunmaktadır.

Gidilecek Ülkenin Vizesi

Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Banka Hesap Belgesi: Portekiz’den geçiş yaparken ya da yolculuğunuz sırasında karşılamanız gereken masrafların sizin tarafınızdan ödenebileceğini gösteren belgelerin tamamı. Banka hesap özetinizin yer aldığı evrak resmi olmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Ne zaman başvurmak gerekir: Farklı bir ülkeye geçiş yapmak için transit vize başvurunuzu; ilgili geçiş tarifinden 1 hafta öce bildirmelisiniz.

PORTEKİZ VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Portekiz Vatandaşı Olunur:  Vatandaşlık işlemleri her ülkede farklı bir şekilde işlemekte. Portekiz için vatandaşlık işlemleri başlatmak isteyen kişiler, müracaatları esnasında ne yapmalı gerektiğini ya d abu süreçte nasıl bir destek alabileceklerini Vize Ofisi temsilcilerinden öğrenebilirler.

Portekiz Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar: Portekiz vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunduktan sonra yeni bir süreç başlayacaktır. Bu süreç içerisinde Portekiz vatandaşı olabileceğinizi gösteren bazı evrakları hazırlamanız isteniyor. Standart vize işlemlerinde sunulan belgelerin yanı sıra, doğum belgesi, nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı, oturum kartı gibi şeylerde istenmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir: Portekiz vatandaşlığına geçiş için başvuru yapacak kişi, gerekli evrakları hazırladıktan sonra istediği süreçte müracaatını gerçekleştirebilir.  

ERASMUS VİZESİ

Nedir: Portekiz’de buluna üniversiteye, değişim programı ile katılmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vizedir.

Kaç günlük alınabilir: 3 ay veya 6 ay olarak değerlendirilen Erasmus süresi, öğrencinin programı dahilinde değişebilir.

Nereye Başvurulur: Erasmus vizesi alarak; Portekiz’e gitmek için Portekiz Konsolosluğu’na müracaatta bulunmanız zorunludur.

Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Portekizli yetkililer vize verebilmek için pasaportunuzun taşıdığı özelliklere detaylı olarak bakıyor. Dolayısı ile eski ya da yırtık sayfası bulunan pasaportlar işleme alınmıyor.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğrafınızda, yüz hatlarınız net ve de başvuru yaptığınız dış görünüşünüzle aynı olmalıdır. Bu kriterlere uyan, daha önce çektirdiğiniz ancak herhangi bir ülkeye vize almak için başvuruda sunmadığınız fotoğrafınız varsa onu da sunabilirsiniz. Biyometrik fotoğraf kriterinde uyulması geren son nokta ise; fotoğrafta ki zeminin beyaz olmasıdır.

Öğrenci Belgesi:  Erasmus vizesi almak için işlemlerini başlatmak isteyen şahıs, üniversite öğrencisi olduğunu kanıtlayacak bu belgeyi dosyası ile birlikte teslim etmelidir.

Üniversite Yazısı: Kendi üniversitesi ve de yeni başlayacağı üniversiteden alınacak; Erasmus programına hak kazanma/kabul yazısı.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat sağlık sigortası öğrencinin, tüm seyahatini kapsamalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Portekiz’de ki eğitim süreci başlamadan önce kişi; Türkiye’de ki yetkilere vize için başvuru yapmalı. Uçak bileti rezervasyon tarihinden 2 hafta öncesinde başvurusu yapabilir.

PORTEKİZ AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Portekizli bir anne ya da babanız olabilir. Portekiz’de oturma izni olan bir yakınınız bulunabilir. Bu tarz durumlarda kişiler aile birleşim vizesi almak mecburiyetindendir.

Kaç günlük alınabilir: Portekiz aile birleşimi vizeleri uzun süreli verilen vizelerdir. Kişi bu vize sürecinde; 6-12 ay kadar Portekiz’de bulunabilir.

Nereye Başvurulur: Vize başvurusu Portekiz konsolosluğuna yapılmalıdır.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: Formun içeriği genel olarak; şahsın nüfus bilgileri, iş ve de eğitim hayatı, medeni durumu ve de iletişim adresleri ile alakalıdır. Formda yer alan bir diğer bölüm ize; vize başvurunuzu hangi kategoride gerçekleştirmek istediğinizdir. Başvuru formunda yer alan bu bölümü, turistik vize amacı taşıdığınızı belirtecek şekilde doldurmalısınız.

Pasaport: Portekiz Schengen üyeliği bulunan bir Avrupa ülkesidir. Dolayısı ile eğer bu başvurunuzdan önce herhangi bir ülkeye geçiş yaptıysanız bunu evraklarınız arasında sunmanız, vize işlemlerinizde olumlu bir tavır yaratacaktır.

35*45 mm Biyometrik Fotoğraf

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın fotokopisini sunarken, bu noktaya da dikkat etmelisiniz. Pasaportunuzda ve de kimliğinizde ki bütün bilgilerin birbiri ile aynı olması gerekmektedir. Gerekli düzeltmeleri ve yenileme işlemlerini başvuru aşmasından önce gerçekleştirmelisiniz.

 Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Fotokopisi

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat ve sağlık sigortası, vize almak isteyen her vatandaşın alması gereken bir önemlidir. Vize başvurusunda buluna aday, Portekiz seyahatinde geçirebileceği herhangi bir rahatsızlığın ayakta ve yatarak tedavisini, yaptırdığı seyahat ve sağlık sigortası ile garanti altına almaktadır.

Uçak Rezervasyonu

Ne zaman başvurmak gerekir: Başvuru yapmak için yolculuğunuzdan önce ki; ilk1 ayı seçebilirsiniz.

OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir:  Portekiz’de yaşamak ve çalışmak isteyen Türk vatandaşları bu ülkede bulunmak için bahsi geçen vizeye başvuruda bulunmalıdır.

Kaç Günlük Alınabilir: İlk oturum ve çalışma izni 6 ay kadar verilmektedir.

Nereye Başvurulur:  Portekiz Büyükelçiliği veya Portekiz konsolosluğu başvurularınızı kabul etmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: İncelemenin her aşaması her başvuru sahibi için aynıdır. Ancak son üç yılda başka bir Schengen ülkesi için yaptığınız vize başvurunuz onaylandıysa bu sizin lehinize bir durumdur ve bu durumu pasaportunuzda ki vize sayfalarının fotokopisini sunarak ispatlayabilirsiniz.

Vize Başvuru Formu: Portekiz çalışma izni almanızı kolaylaştıracak bir diğer evrak ise; bu formdur. Vize başvurusu yapma nedeninizi ve de bu başvuruya uygun bir aday olduğunuzu açıklamalısınız. Portekiz çalışma izni alan vatandaşlar; oturum ve çalışma izinlerini daha sonra ki süreçte tekrarlayabilirler.

35*45 mm Biyometrik Fotoğraf

Kimlik Fotokopisi

Adli Sicil Kaydı

 

Mesleki Durumunuzu Gösteren Evraklar: İşveren ya da çalışanlar, Portekiz vizesi almak için SGK-Bağkur ya da özel sigortalarını gösteren belge sunmalıdır. Ayrıca; işverenlerin de hazırlaması gereken özel evraklar vardır. Resmi sicil gazetelerinde; firma unvanı açık bir şekilde yer almaktadır. Bu belgenin fotokopisini ve de son döneme ait sigorta dökümleri ile vergi levhalarını paylaşmaları gerekmektedir. Bağlı oldukları mesleki odalardan da oda kayıt belgesi sunabilirler. Öğrencilerin sunması gereken evraklar ise bu noktada ayrılıyor. Başvuruda sizden öğrenci kimliğinizi sunmanız istenmemektir. Sizde istenen belge orijinal olan öğrenci belgenizdir. Emekliliğe ayrılan şahıslar ise; bağlı oldukları bankadan maaş özetlerini ya da e devlet üzerinden emeklilik sicil belgelerini sunmalıdırlar. Farklı meslek grupları da başvurularında bağlı oldukları meslek odalarına ilişkin kayıt belgelerini sunabilirler.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Seyahat Sağlık Sigortası

Ne zaman başvurmak gerekir: Portekiz’de bulunacağınız süreç içerisinde ne yapacağınıza karar verdikten sonra; yetkililerin de beklentilerini karşılayacak evrakları sunmalısınız. Dolayısı ile yolculuğa çıkmadan önce başvurunuzu istediğiniz bir tarihte gerçekleştirebilirsiniz. Ancak uçuşunuza 2 haftadan az bir süre kalan müracaatlar olumsuz cevap alabilirler.

VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Portekiz vize kategorilerinden herhangi birsinden alacağınız vize reddinin birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerden biri; gerekli vize ücretlerinin ödenmemesidir. Bir diğeri ise; beyan edilen bilgilerin yalan ya da yanlış olmasıdır. Güncel olmayan pasaportlar da yine vize reddi nedeni olabilmektedir.

İtiraz Hakkı: Vize reddinden doğan bir itiraz hakkınız bulunmaktadır.

İtiraz Şekli: Vize reddi karşısında itirazınızı bir dilekçe şeklinde hazırlayabilirsiniz.

Ücret İadesi var mı?

Vize işlemleri uygulamalarında; ücret iadesi gibi bir sistem bulunmamaktadır.

VİZE ÜCRETLERİ

KONSOLOSLUKLAR

Ankara Büyükelçiliği
İzmir Fahri Konsolosluğu
İstanbul Fahri Konsolosluğu
Antalya Fahri Konsolosluğu
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
meltem durmuş 2020-06-29 15:19:01 Cevabı Görüntüle
merhaba ben yakın zamanda vize başvurusu yapacağım fakat konsolosluklar ve başvurular ne zaman açılacak bir bilgiye ulaşamadım