Bulgaristan Vizesi 2023Nasıl Alınır?

Bulgaristan, hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 gün ülkede vizesiz konaklamasına izin vermektedir. Vizesiz yapılan seyahatlerde oturum izni ve çalışma izni alınması mümkündür. Eğitim, çalışma, aile birleşimi gibi amaçlarla ülkeye yerleşmek isteyen Türk vatandaşlarının vize başvurusu yapması zorunludur. Bulgaristan vizesi 2023 başvurusu, Bulgaristan vize başvuru formunun doldurulması ardından randevu alınarak yapılır. Başvuru, Bulgaristan konsolosluğuna veya konsolosluğun yetki verdiği vize merkezlerine yapılabilir.

Bulgaristan hakkında

Bulgaristan ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına göre Türk vatandaşları 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vizeden muaf tutulmuştur. 90 günden uzun süre konaklamak veya oturum izni almak için vize başvurusu yapılması zorunludur. Bulgaristan vize türleri; eğitim, çalışma, ticari, turistik, aile birleşimi olarak farklı sınıflara ayrılmıştır. Vize başvurusu, Bulgaristan konsolosluğuna yapılır. Randevu sistemi ile yürütülen vize işlemleri için seyahat planından 1 ay öncesinde randevu almak mümkündür. Vize başvurusu için Bulgaristan vizesi 2023 şartlarının dikkate alınması gerekir.

 • Bulgaristan vizesi almak için hazırlanması gereken belgeler ve sağlanması gereken şartları, vize türlerine göre değişiklik gösterir. Tüm vize türleri için başvuru aşamasında vize talep formunun doldurulması gerekir. Bulgaristan vizesi 2023 başvuru formunda; seyahat amacı, seyahat süresi, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı, konaklama adresi gibi bilgiler istenir. Bu bilgilerin tümü doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 • Bulgaristan vizesi almak için konsolosluğa vize talep dilekçesi yazılması gerekir. Başvuru formu ve vize talep dilekçesi belgelerinin hazırlanması ardından konsolosluktan randevu alınabilir. Randevu tarihi 1 gün veya 1 hafta sonrasına verilebilir. Randevu alan kişiler, Bulgaristan konsolosluğuna şahsen müracaat etmeli, vize evraklarını teslim etmeli ve vize ücretini ödemelidir. Vize başvurusu yapılması ardından vize sonuçları ortalama 15 gün içerisinde açıklanır.
YouTube video

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Bulgaristan vizesi başvuruları Bulgaristan konsolosluğu tarafından alınır. Vize almak için öncelikle Bulgaristan vize türlerinden birine karar vermeniz gerekir. Ülkenin vize türleri kısa süreli ve uzun süreli olacak şekilde birbirinden ayrılmıştır. Kısa süreli vize başvuruları, uzun süreli vize türlerine göre daha kolaydır. Uzun süreli vize türlerinde talep edilen evraklar daha fazladır.

 • Vize başvurusu yapmak için Bulgaristan vizesi gerekli evraklar 2023 listesinin dikkate alınması gerekir. Bulgaristan konsolosluğu, vize türleri için talep edilen evrak listelerinin her yıl yayınlanır. Konsolosluğun yayınlamış olduğu güncel evrak listelerine göre belgelerin hazırlanması önemlidir. Vize türlerine göre talep edilen belgeler farklılık gösterebileceği için ilgili vize türünün evrakları dikkate alınmalıdır.
 • Bulgaristan vizesi gerekli evraklar 2023 listesine göre tüm vize türleri için vize başvuru formu gerekir. Vize başvuru formu, internet üzerinden doldurabileceğiniz vize evraklarından biridir. Bu belge, seyahat hakkında tüm bilgileri içeren resmi evraktır. Başvuru formunda verilen bilgilere göre vize değerlendirilmesi yapılır. Bu nedenle verilen bilgilerin doğru ve tutarlı olması önemlidir. Başvuru formunda hata yapılması durumunda başvurunuzu iptal edebilir ve yeniden başvuru yapabilirsiniz.
 • Bulgaristan vizesi 2023 başvurusu için tüm vize türlerinde istenen evraklardan diğer pasaporttur. Başvuru sahibi en az 6 ay geçerliliği olan güncel pasaport sahibi olmalıdır. Pasaport yenileme ve pasaport alma işlemleri için Bulgaristan konsolosluğuna müracaat edebilirsiniz. Uzun süreli vize türlerinde pasaport aslı ile birlikte pasaport fotokopisi talep edilir.
 • Bulgaristan vizesi için gereken diğer evrak vize talep dilekçesidir. Dilekçe; seyahat amacı, seyahat süresi, seyahat masrafları gibi bilgileri açıkça ifade etmelidir. Dilekçenin şahsen Bulgaristan konsolosluğuna yazılması gerekir. Bu belgede yapılan harf hataları dahi vize reddi alınmasına sebep olabileceği için dikkatli bir şekilde hazırlanması önemlidir.
 • Bulgaristan vizesi 2023 başvurusu için hazırlanması gereken başlıca evraklar şunlardır: pasaport, vize başvuru formu çıktısı, vize talep dilekçesi, nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi, otel rezervasyonu, uçak bileti, gelir belgeleri, banka hesap dökümü, fotoğraf gibi belgelerdir. Çalışma, eğitim, aile birleşimi vize türleri için Bulgaristan’da hazırlanması gereken ek belgelerle birlikte farklı evraklar talep edilmektedir.

Bulgaristan Vizesi Aile Birleşimi 2023

Bulgaristan aile birleşimi vizesi, eşi Bulgaristan’da ikamet eden Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği vize türüdür. Bulgaristan vizesi aile birleşimi 2023 başvurusu, Bulgaristan konsolosluğuna veya konsolosluğun yetki verdiği vize merkezlerine yapılır. Vize işlemleri için hazırlanması gereken belgeler ve sağlanması gereken şartlar, Bulgaristan konsolosluğu tarafından her yıl açıklanır. Vize için belirlenen son şartlara göre başvuru yapılması önemlidir.

 • Bulgaristan vizesi aile birleşimi 2023 başvurusu için vize talep formu doldurulması istenir. Formda istenen bilgiler, diğer evraklarda istenen bilgilerle aynı şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formu doldurulması ardından çıktısının alınması ve imzalanması gerekir. Formu doldurduktan sonra konsolosluktan vize randevusu alınmalıdır. Randevu tarihinde teslim edilmesi gereken başlıca evraklar vardır.
 • Aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar; pasaport, kimlik fotokopisi, konaklama adresi, uçak bileti, evlilik belgeleri, gelir belgeleri, banka hesap dökümü, vukuatlı nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı gibi belgelerdir. Aile birleşimi vizesi ile Bulgaristan’a gidecek kişilerin yeterli düzeyde yabancı dil bilmesi istenir. Evraklar arasına yabancı dil sertifikası veya dil sınavından alınan geçerli puanın eklenmesi gerekmektedir. Vize sonucu ortalama 1 ay içerisinde olumlu veya olumsuz olacak yönde açıklanır.

Bulgaristan Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Bulgaristan aile birleşimi vizesi, aile bütünlüğünü korumak adına verilen uzun süreli vize türüdür. D tipi vize kategorisinde yer alan bu vize türüne başvuru yapılması için eş veya çocukların Bulgaristan’da yasal olarak ikamet etmesi gerekir. Bulgaristan vatandaşı ile evlenen Türk vatandaşları, aile birleşimi vizesine başvuru yaparak ülkeye seyahat edebilir.

 • Bulgaristan aile birleşimi gerekli evraklar Bulgaristan’da hazırlanması gereken evraklarla birlikte Türkiye’de hazırlanması gereken belgelerden oluşur. Vize için gerekli belgelerin güncel listesi, Bulgaristan konsolosluğu tarafından yayınlanır. Yayınlanan son listeye göre evrakların hazırlanması önemlidir. Vize evraklarında yapılan hatalar, doğrudan vize reddi alınmasına sebep olur. Vize başvurusu yapacak kişiler, öncelikle vize başvuru formunu doldurmalı, Bulgaristan konsolosluğundan randevu almalıdır.

Aile birleşimi vizesi başvurusu Bulgaristan vizesi 2023 vize prosedürüne göre yapılmalıdır. Bulgaristan, vize başvurusu yapan kişilerin belirli şartları sağlamasına dikkat eder. Başvuru sahibi; ülke kültürüne uyum sağlamalı, ülke yasaları hakkında bilgi sahibi olmalı, ülkede geçinmek için yeterli maddi gelire sahip olmalı ve yeterli düzeyde yabancı dil bilmelidir. Bu şartları sağlayan kişiler, gerekli evrakların tümünü eksiksiz bir şekilde teslim etmesi ardından vize onayı alabilir. Bulgaristan aile birleşimi gerekli evraklar şunlardır:

 • Bulgaristan vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Eşler için sabıka kaydı
 • Biyometrik fotoğraf
 • Evlilik kayıt örneği
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Bulgaristan’da ikamet edilecek evin kira kontratı veya tapusu
 • Banka hesap dökümü
 • Gelir belgeleri
 • Velayet belgesi
 • Mesleki belgeler
 • Yabancı dil sertifikası

Bulgaristan Çalışma Vizesi 2023

Bulgaristan çalışma vizesi, Türk vatandaşlarının Bulgaristan’da bir şirket ile iş anlaşması yapması halinde başvuru yapabileceği vize türüdür. D tipi vize kategorisinde bulunan vizenin alınması için ulusal vize başvuru formunun doldurulması gerekir. Bulgaristan vizesi 2023 şartlarına göre vize başvurusu yapacak kişi, şirket tarafından hazırlanacak çalışma belgesine sahip olmalıdır.

 • Bulgaristan çalışma vizesi 2023 başvurusu, Bulgaristan konsolosluğuna yapılır. Vize almak için hazırlanması gereken evraklar ve sağlanması gereken şartlar, Bulgaristan konsolosluğundan öğrenilebilir. Bulgaristan çalışma vizesi 2023 başvurusu için hazırlanması gereken başlıca evraklar; pasaport, çalışma belgesi, mesleki belgeler, gelir belgeleri, banka hesap dökümü, sağlık raporu, vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, fotoğraf gibi belgelerdir.

Bulgaristan Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Bulgaristan vizesi 2023 yılı vize türleri arasında yer alan çalışma vizesi, ülkede bir şirket ile iş anlaşması yapılması ardından başvuru yapılabilecek uzun süreli vize türüdür. Çalışma vizesi başvurusu, çalışılacak şirket ile birlikte yürütülmelidir. Bulgaristan’da hazırlanması gereken belgeler ve Türkiye’de hazırlanacak belgelerin tümü, Bulgaristan konsolosluğuna teslim edilerek vize başvurusu yapılabilir. Bulgaristan çalışma vizesi gerekli evraklar listesi, Bulgaristan konsolosluğu tarafından yayınlanır.

 • Bulgaristan çalışma vizesi başvurusunda bulunulması için öncelikle firma ile iş anlaşması yapılmalıdır. Firma, çalışacak kişi adına çalışma belgesi düzenleyerek vize randevu tarihine kadar göndermelidir. Çalışma belgesi; çalışacak kişinin şahsi bilgileri, çalışma saatleri, çalışma süresi gibi bilgileri içermeli, imzalı ve kaşeli olmalıdır. Bununla birlikte şirket bilgilerini içeren belgelerin tümü randevu tarihine kadar hazırlanmalıdır.
 • Bulgaristan çalışma vizesi gerekli evraklar arasında vize başvuru formu bulunur. Çalışma vizesi başvuru formunda; çalışma süresi, çalışma saatleri, şahsi bilgiler, alınacak maaş gibi bilgilerin tümü istenir. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması önemlidir. Başvuru formunda verilen bilgilerin hatalı veya eksik olması, vize reddi alınmasına sebep olur. Bu belge doldurulduktan sonra çıktısını alınmalı, imzalanmalı ve son hali evraklar arasına eklenmelidir.
 • Bulgaristan çalışma vizesi başvurusu için hazırlanması gereken diğer evraklar: pasaport, kimlik fotokopisi, sağlık raporu, mesleki belgeler, gelir belgeleri, konaklama adresi, uçak bileti, fotoğraf, banka hesap dökümü, vukuatlı nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı gibi belgelerdir. Belge listesinin Bulgaristan konsolosluğu tarafından yayınlanan son listeye göre tamamlanması gerekir.
 • Bulgaristan çalışma vizesi, belgelerinizi konsolosluğa teslim etmeniz ve vize harcını yatırmanız ardından gerçekleşir. Vize sonucu ortalama 15 gün içerisinde açıklanmaktadır. Çalışma vizesi alarak ülkeye giden kişiler, Bulgaristan çalışma izni başvurusunda bulunmalıdır. Çalışma izni başvurusu, Göçmen Bürosuna yapılır. Çalışılacak işe göre geçici sürelerde çalışma izni verilmektedir. Bu süreden daha uzun süre ülkede kalmak isteyen kişiler, çalışma izni uzatma başvurusunda bulunabilir.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Bulgaristan, ülkeye eğitim görmek amacıyla gidecek olan Türk vatandaşlarına vize vermektedir. Eğitim vizesi; lise, üniversite, mesleki eğitim, dil eğitimi almak amacıyla alınabilir. Dil kursu vizesi dışında alınacak eğitim vizesi, uzun süreli vize türüdür ve tüm eğitim vizeleri için Bulgaristan’da bir eğitim kurumundan onay alınması gerekir.

 • Eğitim vizesi başvurusu Bulgaristan vizesi 2023 şartlarına göre yapılmalıdır. Vize başvurusu için öncelikle internet üzerinden vize talep formu doldurmalısınız. Başvuru formunda; eğitim amacı, eğitim süresi, eğitim masraflarının nasıl karşılanacağı gibi bilgiler istenir. Bu bilgilerin tümü doğru bir şekilde doldurmanız önemlidir. Başvuru formunun çıktısını alarak imzalamanız ve son halini vize evraklarınız arasına eklemelisiniz.
 • Bulgaristan öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında vize talep dilekçesi bulunur. Bu belge, şahsen Bulgaristan konsolosluğuna yazılmalıdır. Dilekçede; seyahat amacı, eğitim süresi, eğitim masrafları gibi bilgiler açıklanmalıdır. Dilekçe yazıldıktan sonra Bulgaristan konsolosluğundan randevu alınabilir. Eğitim vizesi için aldığınız randevu tarihinde belgelerinizin tümü hazır olmalıdır. Eğitim vizesi için gerekli evrakların listesi, Bulgaristan konsolosluğu tarafından yayınlanır.
 • Bulgaristan öğrenci vizesi gerekli evraklar: Güncel pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, eğitim belgeleri, diploma, gelir belgeleri, banka hesap dökümü, sağlık raporu, vukuatlı nüfus kayıt örneği, seyahat sağlık sigortası gibi belgelerdir. Erasmus programı ile ülkeye seyahat edecek öğrencilerin yabancı dil sertifikasına sahip olması ve yabancı dil sınavından yeterli puan alması gerekir.

Bulgaristan Vizesi Ücreti 2023

Bulgaristan, Türk vatandaşlarının seyahatleri için seyahat amacına göre vize almasını talep etmektedir. 90 günü geçmeyecek seyahatler için vizeden muaf olan Türk vatandaşları, pasaport ile giriş yapmak için herhangi bir ücret ödemez. Ancak vize başvuruları için vize harcının yatırılması zorunludur. Bulgaristan vizesi 2023 şartlarına göre vize başvurusu için evrakların teslim edilmesi ardından vize ücretini ödeyerek başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

 • Bulgaristan vizesi ücreti 2023 yılında 60 € olarak belirlenmiştir. Vize ücretinin vize merkezine nakit olarak ödenmesi gerekir. Bulgaristan vizesi ücreti 2023 başvurusu, uzun süreli veya çok girişli vize türleri için yapılacaksa ödenmesi gereken vize ücreti farklılık gösterir. Vize harcı ile birlikte vize merkezi ücreti olan 20 € ödenmelidir. Vize ücretini yatırmanız ve evraklarınızı doğru bir şekilde teslim etmeniz ardından vize onayı alabilirsiniz.

Bulgaristan İş Arama Vizesi 2023

Bulgaristan iş arama vizesi 2023 yılında başvuru yapabileceğiniz vize türleri içerisinde yer almaz. Bulgaristan, ülkesine çalışma amacıyla gelecek kişilerin iş anlaşması yapmasını veya uzun süreli vize türlerinden biri almasını zorunlu tutmuştur. Bulgaristan iş arama vizesi 2023 başvurusu, ülkeye uzun süreli bir vize türü ile gidilmesi ardından çalışma iznine başvurulmasıyla gerçekleştirilebilir.

 • Bulgaristan’da çalışmak için; eğitim, çalışma, ticari, aile birleşimi gibi D tipi vize türlerine başvuru yapmalısınız. Vize alarak ülkeye seyahat etmeniz ardından Göçmen Bürosuna müracaat ederek oturum izni ve çalışma izni alabilirsiniz. Çalışma izni, belirli süreleri kapsayacak şekilde verilir. Bu süreden daha uzun süre çalışmak isteyen kişiler, gerekli evraklarla birlikte çalışma izni uzatma başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Bulgaristan Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Bulgaristan eğitim & Erasmus vizesi 2023 başvurusu, Bulgaristan’da bir eğitim kurumundan onay alınması ardından yapılır. Erasmus vizesi, öğrenci değişim programına katılan ve onay alan öğrencilerin alabileceği vize türüdür. Bu vizenin alınması için Türkiye’de eğitim alınan üniversite ile Bulgaristan’da eğitim alınacak üniversitenin denklik sağlaması gerekir. Erasmus vizesi dışında alınabilecek eğitim vizeleri; lise, üniversite, dil kursu, mesleki eğitim gibi farklı sınıflara ayrılmıştır.

 • Bulgaristan eğitim & Erasmus vizesi 2023 başvurusu, Bulgaristan konsolosluğu tarafından yayınlanan başvuru formunun doldurulması ve konsolosluktan randevu alınması ile yapılır. Vize işlemleri için Bulgaristan konsolosluğuna vize talep dilekçesi yazılmalıdır. Bu belgelerle birlikte; eğitim belgeleri, pasaport, banka hesap dökümü, sponsor belgeleri, gelir belgeleri, vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi gibi belgelerin hazırlanması zorunludur. Eğitim vizesi alacak kişiler, yeterli düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olduğunu kanıtlayan evraklarını gerekli evraklar arasına eklemelidir.

Bulgaristan Vize Reddi 2023

Bulgaristan vize sonuçları ortalama 15 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz olacak yönde açıklanır. Bulgaristan vize reddi alınması durumunda vize reddinin sebepleri açıklanmaz. Vize reddi alınmasının sebepleri genellikle evraklarda yapılan hatalardan veya maddi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bulgaristan vize reddi alan kişiler, vize reddi itiraz dilekçesi yazma veya yeniden vize başvurusu yapma hakkına sahiptir.

Bulgaristan Vizesi Ne Kadar?

Bulgaristan vize ücreti 60 €’dur.

Bulgaristan’a Vizesiz Gidilir Mi?

Bulgaristan’da 90 günü geçmeyecek seyahatler için vizesiz gidilir.

Bulgaristan Vizesi Almak Zor Mu?

Bulgaristan vize şartlarına göre başvuru yapıldığı sürece vize almak zor değildir.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir