Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Çocuğunuzun Bulgar vatandaşı olması halinde anne veya babası olarak ebeveynlerin oturum vizesi alma hakkından faydalanabilirsiniz. Bunun için hazırlamanız gereken evraklar şu şekildedir:

 •  Kişisel bilgilerinize ait başvuru formu,
 •  Bulgaristan’da doğum yaptığınıza dair belgeler,
 •  Adalet Bakanlığı apostilli adli sicil kaydı,
 •  2 adet beyaz arka fonlu ve biyometrik özelliklerde fotoğraf,
 •  Tam tekmil nüfus kayıt örneği,
 •  Ülke parasıyla belirli miktarda bakiyenin bulunduğu banka hesap cüzdanı belgeleri,
 •  Bulgar vatandaşı olan çocuğunuzun kaldığı yerle ve masraflarının karşılanmasıyla ilgili belgeler,
 •  Bakım masraflarını karşılayacağınıza dair itirazın bulunmadığına yönelik taahhütname belgesi
 •  En az 2 yıllık geçerliliği bulunan pasaport şeklinde aktarılmaktadır.

Bulgaristan Aile Birleşimi 2021 Gerekli Evraklar

Bulgaristan Aile Birleşimi Gereken Evraklar

Çocuğunuzun Bulgar vatandaşı olması halinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bazı belgeleri hazırlayarak sizler de aile birleşimi şartlarından faydalanabilirsiniz.

 • Vize Ofisi merkezlerimiz sayesinde ilk olarak turistik amaçlı gitmeniz gereken ülkede, bazı başvuruları gerçekleştirmeniz ve belgelerinizi tamamlamanız gerekmektedir.
 • Sizleri yönlendirecek olan danışmanlarımızla birlikte gerçekleştireceğiniz başvurular sayesinde hangi aşamalardan geçeceğinizin yanıtını alabilirsiniz.
 • Ülkeye ulaştığınızda ilk olarak çocuğunuzun doğum belgesini elde etmeniz gerekmektedir. Ardından belirli miktarlarda bakiyelerin bulunacağı Bulgaristan bankalarından hesaplarınızı oluşturmalısınız.
 • Diğer bir husus ise başvuru sahibi olarak, hangi adreste kalacağınızı bildiren ve kira kontratı & tapu gibi belgeleri de elde etmeniz ve hazırlamanız istenecektir. İmzalı, kaşeli ve apostilli şekilde elde edeceğiniz evraklar sayesinde başvurularınızı kısa sürede ve sorunsuz bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bulgaristan vize başvurularında D tipi uzun süreli başvurunuz için Türkiye’de hazırlayacağınız belgelerin Bulgarca’ya çevrilmesi gerekmektedir. Bu sayede herhangi bir eksiğin yer almaması için uğraş verecek olan ekiplerimizle hareket edebileceksiniz.
 • Seyahat sağlık sigortası, nüfus kayıt örneği ve adli sicil kaydı gibi belgeleri Türkiye’den temin ederek vize başvurularınızı, pasaportlarınızın geçerlilik sürelerinin devam etmesi halinde gerçekleştirebilirsiniz. Pasaportlarınızın geçerlilik süresinin minimum 2 yıllık olması gerektiğini hatırlatıyoruz. Ayrıca 2 adet boş sayfasının yan yana bulunması ve herhangi bir hasarın, yıpranmışlığın olmaması gerekecektir.
 • 35×45 mm büyüklüğünde, arka fonu beyaz olan ve yüzünüzün net bir şekilde görüldüğü biyometrik fotoğrafınızın 2 adet olması yeterlidir.
 • Son 3 aylık çekilmiş olan bu fotoğrafın yanı sıra, yine aynı güncellikte banka hesap dökümleri ile maddi durumunuza ilişkin belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir.
 • Eşinizin Bulgaristan’da çocuğunuzla birlikte yaşamanıza ve masraflarınızı karşılayacağına dair herhangi bir itirazının olmadığına yönelik bilgileri içeren taahhütnamenin belgeleriniz arasında yer alması gerekmektedir.
 • Sizler de öncelikle C vizesi alarak çocuğunuzun Bulgar vatandaşı olduğuna dair belgeleri temin edebilir, daha sonra D vizesi başvurularında bulunabilirsiniz. Böylelikle 3-4 iş günü içerisinde yanıtlanacak olan başvurularınız sayesinde Aile birleşim hizmetlerinden adım adım faydalanabilirsiniz.

Öncelikle Aile birleşimi için vize işlemlerinin tamamlanmasının ardından, Bulgaristan oturum süresiz olur veya vatandaşlık hakkını elde etmek isteyen ebeveynler için gerekli yönlendirmelerin Vize Ofisi tarafından gerçekleştireceğini vurgulamaktayız. Bulgaristan vize için tıklayın.

Eş Üzerinden Bulgaristan Vizesi Ücreti

Eş Üzerinden Bulgaristan Vizesi Ücreti

Yurtdışına seyahatler için hemen hemen tüm ülkelere vize alınmakta ve bu vizelerin başvuru şartları da ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Ayrıca vize ücretleri ve sağlanan bazı imkanlarda da yine ülkeden ülkeye göre farklılık söz konusudur. Bu bağlamda eş üzerinden Bulgaristan vizesi almak konusunda da haliyle diğer ülkelerden farklı bir prosedür söz konusu olsa da bazı maddeler de her ülke için aynıdır diyebiliriz.

 • Eş üzerinden Bulgaristan vizesi nasıl alınır sorusunun yanıtı ile başlayacak olursak bu yöntemle vize almak isteyen kişilerin öncelikle, evlilik belgesine sahip olması ve bu belge ile ilgili kurumlara evliliklerinin geçerli olduğunu kanıtlamaları gerekmektedir.
 • Daha sonra belirtilen, eş üzerinden Bulgaristan vize ücreti harç bedelini de yatırdıktan sonra vize için talep edilen evrak listesi ile birlikte ilgili kurumlara müracaat edilebilir. Uzun süreli bir ikamet durumu söz konusu ise o zaman başvurulması gereken vize türü Bulgaristan D tipi vizesi olacaktır.
 • Eş üzerinden Bulgaristan vize ücreti fiyatlarını merak edenler için 2021 yılı dahilinde bu tutarın totalde, vize danışmalık ücreti dışında yaklaşık 125 Euro olduğunu söyleyebiliriz.  Bu fiyatın 25 Euro’su form ve dilekçe için, geriye kalan 100 Euro’su da vize harç bedeli ücreti için verilmektedir.
 • Eş üzerinden Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı için verilecek tarih aralığının uzun süreli vizeler kapsamında 15 iş günü içerisinde olduğunu belirtebiliriz. Ancak vize başvuru merkezleri ve konsolosluklardaki yoğunluk göz önünde bulundurularak bu süre içerisinde uzama durumunun da söz konusu olabileceğini unutmamak gerekmektedir.
YouTube video

bulgaristan aile birleşimi SSS

Bulgaristan Türk Mü?

Bulgaristan, Türk değildir. Ancak ülke içerisinde Türk vatandaşları da yaşar.

Bulgar Türkleri Hangi Dili Konuşur?

Bulgar türküleri Bulgaristan vatandaşları ile aynı dili konuşuyor. Bulgaristan’da bulunan Türk vatandaşları ise tercihan Bulgarca, tercihinde Türkçe konuşmaktadır.

Bulgaristan Ne Kadar Türk Var?

Bulgaristan’da Türk sayısı belirli bölgelere göre değişir. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Bulgaristan bünyesinde, Türkler az sayıdadır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir