Fransa Öğrenci Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Fransa’da eğitim görmek için Fransa öğrenci vizesi alınmalıdır. Öğrenci vizesine hak kazanabilmek için; başvuru sahiplerinin bir yükseköğretim kurumundan, tanınmış bir derece ya da diplomaya sahip olmaları gerekir.

Öğrenciler; yüksek öğretim kurumları tarafından verilmeyen bir akademik programa kayıtlı olmaları ya da dil kurslarına kaydolmaları halinde de bu vizeyi almaya hak kazanırlar.

Fransa Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa öğrenci vizesi alabilmek için, bazı biyometrik işlemlerin yapılması ve Fransa’daki akredite eğitim kurumuna kabul edildiğine dair kabul belgesi alınmış olmalıdır. Öğrenci vizesi için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra, Fransa Konsolosluğu’ndan randevu alınır.

Fransa öğrenci vizesi alacaklar, katılabilecekleri eğitim ve öğretim programlarına katılmalıdır. Bunun için;

 • Üniversite ön lisans programları
 • Üniversite lisans programları
 • Derece ve yüksek lisans eğitimleri
 • Dil eğitimi ve sertifika programları
 • Sınavlara giriş için öğrenci vizesi alınır.

Öğrenci vizesi için parmak izi ve biyometrik fotoğraf işlemleri gerçekleştirilmeli ve tüm belgelerin eksiksiz ve doğru vize türüyle hazırlanmış olması, vize onayının alınması için çok önemlidir.

Fransa Öğrenci Vizesi Türleri Nelerdir?

Fransa Öğrenci Vizesi Türleri Nelerdir?Fransa öğrenci vizesi; Fransa dil okulu vizesi ve Fransa D tipi öğrenci vizesi olmak üzere, 2 tiptir. Fransa dil okulu vizesi kısa süreli vize türlerindendir ve en fazla 3 aya kadar Fransa’da dil eğitimi alınması için verilir.

 • Kısa süreli öğrenci vizesi; sadece 90 günlük eğitim programları içindir. Bu vize süresinin bitiminde, uzatma olanağı yoktur.
 • Sınav vizesi; öğrencilerin, Fransa’da bulunan bir eğitim kurumunun sınavına girmesine hak verir. Sınavda başarılı olan kişiler, Türkiye’ye dönmeden önce, sınav vizesini, Fransa oturum iznine dönüştürme olanağı vardır.
 • Uzun süreli öğrenci vizelerinde 3 ila 6 aylık eğitimler için, geçici uzun süreli öğrenci vizesi
 • Uzun süreli öğrenci vizelerinde; eğitim 4 ila 12 aylık olacaksa, oturum izni yerine geçen ve VLS-TS olarak adlandırılan uzun süreli öğrenci vizesi verilir.
 • Öğrencinin reşit olmaması durumunda, geçici uzun süreli öğrenci vizesi başvurusu yapılır.

Fransa D tipi öğrenci vizesi ise; uzun süreli eğitim için verilir. Uzun süreli eğitim vizesi, 12 aya kadar oturum izni ve eğitim hakkı sağlar. Bunun yanında eğitim programı 3 ayı geçmeyecekse; 3 aylık vize tipi alınır ve Campus France prosedüründen muafiyet hakkı doğar.

Fransa Dil Okulu Öğrenci Vizesi

Fransa dil okulu öğrenci vizesi; sadece 90 gün sürelidir ve Fransa’da bulunan dil okulu eğitimleri ve sertifika programları için verilir. Öğrenciler 3 ayı geçmeyecek şekilde, Fransa’da kısa süreli eğitim alabilir.

Fransa dil okulu öğrenci vizesi başvuru belgeleri;

 • Seyahat tarihi bitiminden sonra, en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport;
 • Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi;
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve 35×45 mm ve beyaz arka fon kuralına uygun olmalıdır).
 • Varsa daha önce alınmış Schengen vizesi fotokopileri;
 • Fransa’da eğitim alınacak okuldan davet mektubu ya da kabul belgesi;
 • Kendi ülkesinde okuldan mezun ise mezuniyet belgesi, mezun değilse, öğrenci belgesi;
 • Bulunduğu ülkede eğitimi devam eden kişilerin, eğitim aldıkları okuldan alacakları izin belgesi;
 • 18 yaş altı bireyler için; noterden onaylatılmış, ebeveynler tarafından imzalanmış muvafakatname;
 • Çalışanlar için; son 3 aya ait maaş bordrosu, eğitim sonunda ülkeye geri dönüleceğine dair taahhütname;
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi;
 • Uçak ve konaklama rezervasyon belgeleri

Fransa dil okulu öğrenci vizesine başvuru yapanlar, üniversite ya da kolej eğitimi alınamaz. Çünkü Fransa’da dil okulları yarıyılı 4 yıldır.

YouTube video

Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa öğrenci vizesine başvuru yapanlar, Fransa’da bazı haklara sahip olurken, sahip olamayacakları avantajlar da vardır.

 • Fransa öğrenci vizesi ile; lisans, derece programları ve ön lisans programlarına katılabilir.
 • Fransa’da eğitim alırken; sadece 1 yıla kadar herhangi bir oturum iznine gerek duymadan, konaklama yapılabilir.
 • Fransa öğrenci vizesi ile, diğer Schengen bölgeleri ziyaret edilebilir.

Bunun yanında Fransa öğrenci vizesi sahibi olanlar, Fransa’da full time çalışma hakkına sahip değildir. Aynı zamanda öğrenim kredisi, koşulsuz destek fonları gibi, Fransız vatandaşlarına sağlanan imkânlardan yararlanılamaz.

Fransa öğrenci vizesi; 6 ay ile 12 ay arasında ön lisans, yüksek lisans, doktora, lisans, kolej eğitimi alacak kişiler içindir. Bu yüzden eğitim süresi daha uzun olacak kişilerin, Fransa D tipi öğrenci vizesi başvurusu yapması gerekir.

Fransa Öğrenci Başvuru Vizesi

Fransa öğrenci başvuru vizesi; Fransa’da eğitim almak isteyen öğrenciler için verilen vize türüdür. Öğrenciler bu vize için, bu okullardan kabul belgesi almaları gerekir. Aynı zamanda Fransa’da eğitim ve öğretim için mülakata girmeleri gerekecektir.

Fransa öğrenci başvuru vizesi için sözlü ya da yazılı sınav yapılır ve başarılı olan öğrenciler, Fransa öğrenci başvuru vizesi almaya hak kazanır. Ancak bu vizenin onaylandığı anlamına gelmez. Sadece vize başvurusunda ilk adımdır ve vize başvurularında, başvurunun onaylanması için, yetki mercii sadece Fransa Konsolosluğu’dur.

Üniversite Giriş Görüşmesine Katılmak için Fransa Vizesi

Fransa öğrenci vizesinde; Fransa’daki bir üniversiteye kabul için, üniversite giriş görüşmesi Fransa vizesi aşaması geçilmelidir. Bu aşamaya gelmek için, eğitim görülecek üniversite ile iletişime geçilmiş olmalıdır.

Üniversite giriş görüşmesine katılmak için, üniversite ile iletişime geçilerek, görüşmeye kabul edilmiş öğrenciler, bu vizeye hak kazanır.

Fransa Öğrenci Vizesi ile Çalışma İzni Nedir?

Fransa’da eğitim ve öğretim görmek isteyen kişiler, uzun süreli Fransa öğrenci vizesine başvuru yapar. Fransa’da eğitim görülecek ilgili kuruma kaydolunması durumunda, uzun süreli Fransa öğrenci vizesi çalışma izni almaya hak kazanılmış olur.

 • Fransa’da saatlik asgari ücret, 9.75 Euro’dur ve uzun süreli Fransa öğrenci vizesi alan kişiler, çalışma iznine hak kazanırken; yılda 964 saat çalışma hakkı da kazanmış olur.
 • Uzun süreli Fransa öğrenci vizesi ile çalışma izni alacak kişiler, okuyacakları eğitim kurumundan kayıt belgesi almaları gerekir.
 • İlgili kayıt belgesi ile; Fransız Hükümeti’ne bağlı olan sosyal hizmetler ve göçmenlik bürosuna giderek, uzun süreli Fransa öğrenci vizesi ile çalışma izni alabilir.

Bunun yanında Fransa kısa süreli öğrenci vizesi, bu vizeyi alan kişilere çalışma izni hakkı vermez.

Fransa Kısa Dönem Öğrenci Vizesinin Sunduğu Haklar Nelerdir?

Fransa kısa dönem öğrenci vizesi alan kişiler, Fransa’da bazı haklara da sahip olur. Buna göre;

 • Kısa dönem Fransa öğrenci vizesi ile, dil eğitimleri, seminer ve sertifika programlarına katılmak mümkündür.
 • Fransa’nın Schengen üye ülkesi olması dolayısıyla, kısa dönem Fransa öğrenci vizesi ile, diğer Schengen ülkeleri, vizesiz ziyaret edilebilir.

Ancak kısa dönem Fransa öğrenci vizesinin geçerli olmadığı durumlar da vardır. Fransa kısa dönem öğrenci vizesi sahipleri, devletin sunduğu sosyal hizmetlerden yararlanamaz. Ancak bu durumdan, sigortalı olanların sağlık hizmetleri hariç tutulur.

Kısa dönem Fransa öğrenci vizesi ile, Fransa sınırları içinde çalışma izni verilmez. Fransa kısa dönem öğrenci vizesi; sadece 3 aylık bir zamanı kapsar ve daha uzun süreli eğitim almak isteyen kişiler, Fransa uzun süreli (D tipi) eğitim vizesi alması zorunludur.

Fransa Öğrenci Vizesi Almak Zor mudur?

Öğrencilerin Fransa’da ya da yurtdışında okumak istedikleri zaman, öğrenci vizesine başvuru yapmaları gerekir. Öğrenci vizesine başvuru yapmadan önce, atılması gereken birkaç adım vardır.

Öğrenciler öncelikle gitmeyi planladıkları üniversitenin, Fransız Hükümeti tarafından tanındığından ve Eğitim Bakanlığı tarafından, akredite edildiğinden emin olmalıdır. Ayrıca bunun pahalı bir okul olmadığından ve ikamet ettikleri bölgede en az bir devlet üniversitesi bulunduğundan emin olmaları gerekir.

Bir öğrencinin Fransa öğrenci vizesi alması zor olabilir. Ancak uygun vize türüne başvuru yaparak, doğru vize türüyle belgelerin hazırlanmış olması ve prosedürlerin sırayla gerçekleştirilmesi durumunda, Fransa öğrenci vizesi almak zor değildir.

Fransa Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa öğrenci vizesi için, Fransa’da bir üniversiteden ya da kolejden bir kabul mektubuna sahip olunması gerekiyor. Ancak Fransa öğrenci vizesi evrakları hazırlamadan önce, Fransa’daki akredite edilmiş üniversiteye kabul edilmiş olunmalı ve bunun belgesi, başvuru evrakları içine konulmalıdır.

 • Fransa’ya seyahat tarihi bitiminden itibaren, en az 3 ay geçerliliği olacak, güncel pasaport
 • Fransa öğrenci vizesi başvuru formu, eksiksiz doldurulmuş olmalıdır.
 • Beyaz fonlu, 35x45mm ebatlarında, 2 adet biyometrik fotoğraf hazırlanmalı ve en az 6 ay içinde çektirilmiş olmalıdır.
 • Nüfus kimlik kartının arkalı önlü fotokopisi hazırlanmalıdır.
 • Varsa geçmiş Schengen vizelerinin fotokopisi evraklara eklenmelidir.
 • Akredite edilmiş eğitim kurumundan başvuru yapıldığına ve kabul edilmiş olunduğuna dair kabul belgesi alınmalıdır.
 • Kendi ülkesinde okuduğu okuldan mezun olunduğuna dair belge hazırlanmalıdır. Henüz mezun olma durumu yoksa, hala öğrenci olunduğuna dair öğrenci belgesi eklenmelidir.
 • Türkiye’de eğitimin devam ettiği bir durum varsa, Fransa’da okumak için, Türkiye’deki okuldan alınacak izin belgesi hazırlanmalıdır.
 • Eğitim alacak kişi, 18 yaş altında ise; ebeveynleri tarafından onaylanmış ve imzalanmış, aynı zamandan noterden onaylatılmış muvafakatname verilmelidir.
 • Başvuru sahibinin, Fransa’da eğitim göreceği süre içinde, kendisini idame ettirecek finansal yeterliliğe sahip olunduğu gösterir belgeler hazırlanmalıdır. Bu belgeler hesap dökümleri, dekontlar olabilir.
 • Eğer başvuru sahibi çalışan ise; son 3 ayını gösterir maaş bordrosu ile, çalışılan yerden izin belgesi ve ülkeye geri dönüş yapılacağına dair taahhütname verilmelidir.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir sağlık problemine karşı hazırlıklı olması için, seyahat sağlık sigortası poliçesi hazırlanmalıdır.
 • Öğrenci vizesine başvuru yapan kişilerin gidiş/dönüş rezervasyon bilgileri ve konaklama belgelerinin bulunduğu belgeler hazırlanmalıdır.

Fransa öğrenci vizesi başvurusunda hazırlanacak belgelerin; güncel tarihli olması, ıslak imzalı ve kaşeli olması çok önemlidir.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Fransa öğrenci vizesi başvuru ücreti, Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenir ve ücreti 80 Euro’dur. Erasmus programı, öğrenci transfer programına dahil olan kişiler için, öğrenci vizesi başvuru ücreti talep edilmez.

Fransa öğrenci vizesi başvuruları, vize danışma merkezleri aracılığıyla gerçekleştiriliyorsa, vize başvuru ücretine, başvuru merkezlerinin hizmet bedeli de ayrıca eklenir.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa öğrenci vizesi başvurusu yapılırken; Fransa’da bulunan üniversitelerden ya da kolejden kabul mektubu almanız gerekir. Aynı zamanda ülkenin üniversite sistemine kabul edilmiş olmanız ve eğitim görmenizi sağlayacak dil becerilerine sahip olmanız da önemlidir.

Fransa öğrenci vizesi başvurusu yaparken; France-Visas resmî sitesi üzerinden, Fransa öğrenci vizesi başvurusu için profil oluşturularak, en uygun vize türü seçimi yapılır. Seçilen vize türüyle ilgili belgeler, eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanarak, Fransa Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği’nden vize randevusu alınır.

Randevu olduğu gün, Fransa öğrenci vizesi başvurusu yapanlardan biyometrik veriler alınır. Parmak izin bu sırada verilir. Biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından, biyometri bilgileri ve vize başvuru evrakları, konsolosluğa teslim edilerek, vize onay sürecinin başlaması sağlanır.

Fransa Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa öğrenci vizesi, ortalama 15-20 gün içinde sonuçlandırılır. Ancak konsolosluğun ek belge istemesi, resmî tatil günleri ya da konsolosluğun yoğun işlerinden dolayı, vize onayının sonuçlandırılma süresi uzayabilir. Bu yüzden seyahat tarihinden en az 1 ay önce başvuruların yapılması önerilir.

Fransa öğrenci vizesi başvurularının sonuçları ise; France-Visas resmî sitesi üzerinden, Track your application bölümünden öğrenilebilir.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Fransa öğrenci vizesi başvuruları, çeşitli nedenlerle reddedilebilir. Reddedilme sonucuna herhangi bir itirazda bulunmadan önce, vize reddedilme nedenleri bilmek önemlidir.

 • Fransa öğrenci vizesi başvurusunda bulunan kişilerin, pasaportlarının en az 6 ay ile 15 ay arasında geçerlilik süresi olmalıdır. Bu geçerlilik şartının olmaması, vize reddine sebep olur.
 • Fransa öğrenci vizesi için hazırlanan evrakların, güncel tarihli olmaması ya da sunulan bilgilerin eksik ya da hatalı bilgilerle hazırlanmış olması, reddedilme sebebidir.
 • Fransa öğrenci vizesi başvurusunda, seyahat sağlık sigortası poliçesi hazırlanması zorunludur. En az 30bin Euro ve üzeri olması gereken poliçenin olmaması, reddedilme sebeplerinden biridir.
 • Fransa öğrenci vizesi belgelerinin eksik şekilde hazırlanması, reddedilme sebeplerinden birini oluşturur.
 • Fransa öğrenci vizesi başvurusunda bulunan kişinin, Fransız Hükümeti ve anlaşmalı ülkelerle arasında ihraç edilmiş kişiler olması, vize reddine sebep olur. Ancak bu kişilere af çıkmışsa, Fransız öğrenci vizesi alabilir.

Bunun yanında Fransa’nın resmî dilinin Fransızca olması ve birçok kişinin akıcı şekilde Fransızca konuşamaması da Fransa öğrenci vizesi başvurularında reddedilme sebebi olarak karşınıza çıkabilir.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvuru Reddi Alanlar İtiraz Edebilir mi?

Fransız öğrenci vizeleri, yalnızca Fransa ile resmî bir anlaşması olan ülke vatandaşları için geçerlidir. Bunun anlamı; birçok kişinin kendi ülkelerinde öğrenci vizesine başvurması gerektiğidir. Yani bu kişilerin vizelerinin reddedilmesine itiraz etmeleri mümkün değildir.

Fransa’da yüksek öğrenime kaydolmak için; uyruğunuz, ikamet ettiğiniz ülke, yabancı lise bitirme sertifikası ve hedeflenen çalışma niteliğine bağlı olarak bazı kabul koşulları vardır.

Çoğunlukla étudiants étrangers CNE (ECE) olarak adlandırılan Fransız öğrenci vizesi reddedilen öğrenciler, karara itiraz etme hakkına sahiptir. Başvurusu reddedilen kişiler, 30 gün içinde Fransa Büyükelçiliği’ne redde karşı itiraz ettiklerine dair, net ve ayrıntılı bir dilekçe vermeleri gerekir.

Fransa Öğrenci Vizesi ile Avrupa Ülkelerine Gidilir mi?

Birçok kişi, Fransa öğrenci vizesi ile Avrupa ülkelerine gidilebilir mi sorusuna cevap arayabilir. Bu sorunun cevabı basit değildir. Bu, sahip olduğunuz vize türüne bağlıdır. Schengen vizesi, bir kişinin herhangi bir kısıtlama olmaksızın, 26 Schengen ülkesinden herhangi birini ziyaret etmesine izin verir.

Kısa süreli Fransa öğrenci vizesi ve uzun süreli D tipi Fransa öğrenci vizesi ile, Avrupa ülkelerini gezebilirsiniz. Avrupa ülkelerini vizesiz olarak; 180 gün içinde, sadece 90 günlük sürede seyahat etme olanağınız vardır.

Fransa Öğrenci Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Bir Fransız üniversitesi ya da başka bir yüksek öğretim kurumuna kabul edilen kişiler, Fransa öğrenci vizesi almalıdır. Fransa öğrenci vizesi alan kişiler; sadece 90 gün süre için, vizesiz Schengen ülkelerini ziyaret etme hakkına sahiptir.

 • Almanya, Avusturya
 • Belçika, Danimarka
 • Finlandiya, Estonya
 • İspanya, Yunanistan
 • Macaristan, İtalya
 • İzlanda, Letonya
 • Malta, Norveç
 • Litvanya, Lüksemburg
 • Polonya, Slovakya
 • Portekiz, İsveç
 • Slovenya, Hollanda
 • İsviçre, Çekya

Fransa öğrenci vizesiyle bu ülkelere rahatlıkla giriş yapılabilir ve kalış süresi asla geçirilmemelidir.

Fransa Öğrenci Vizesine Benzer Diğer Fransa Vize Türleri Nelerdir?

Fransa öğrenci vizesine benzer diğer Fransa vize türleri arasında; Fransa ticari vizesi, Fransa aile ziyareti vizesi, Fransa eğitim vizesi ve Fransa aile birleşimi vizesi bulunur.

5/5 - (1 vote)

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir