Kanada Göçmenlik Başvurusu

Kanada göçmenlik başvurusu yapmak isteyenler, öncelikle ülkenin istediği belirli şartları sağlamak durumundadırlar.  Bu şartlara dair merak ettikleriniz ve Kanada göçmenlik başvurusuna dair yapılması gerekenler, kimler Kanada göçmenlik başvurusunda bulunabilir gibi soruların cevabı yazının devamında verilmiştir.

Kanada Göçmenlik Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

Bilindiği üzere Kanada, dünya üzerinde yaşam şartları yüksek ülkeler arasında yer almaktadır. Gerek eğitim, gerek sanat, gerekse ekonomik açıdan gelişmiş ülkeler arasında yer alan Kanada, her yıl farklı ülkelerden binlerce göçmenlik başvurusu almaktadır. Ancak bu başvurular belirli kriterlere göre değerlendirilir. Bunlardan ilki, kişilerin göçmenlik başvurusu için doğru kategoriyi seçmeleridir.

 • Daha sonra ülkenin talep ettiği belgeler ve formlar eksiksiz bir şekilde tamamlanmalı ve ilgili makamlara iletilmelidir.  Ancak başvuru ve buna bağlı olan kabul süresi farklılık gösterebilir. Bazı başvurular 6 ay içerisinde sonuçlanırken, bazılarının sonuçlanması 2 seneye kadar sürebilmektedir.
 • Geçtiğimiz aylarda ülkenin yaptığı açıklamaya, göre 3 yıl boyunca ülkeye dahil edilecek göçmen sayısında artış yapılacağı duyurulmuştu. Bu duyurunun ardından, Kanada göçmeni olmak isteyenler bu konu hakkında daha detaylı bir bilgi arayışına girmeye başladılar.

İngiltere Vizesi nasıl alınır? İngiltere Vizesi 2022 Nasıl Alınır?

Kanada’ya Hangi Kategorilerden Göçmenlik Başvurusu Sağlanır?

Kanada göçmenlik başvurusu hakkında Kanada’nın en çok hangi kategorilerden göçmenlik başvurularını kabul ettiği de merak edilen hususlar arasında yer almaktadır. Kanada; lisans, yüksek lisans, çalışma izni, göçmenlik ve çeşitli sertifika ve dil eğitimleri gibi başvurular sayesinde ülkeye girişi kabul etmektedir.

 • Kanada’nın göçmen kabulündeki artışı sağlamasının sebeplerinden en önemlisi, ülkenin yükselen yaş ortalamasını düşürmek ve emekli olan kesimin yerine çalışacak yani iş gücü sağlayacak yeni çalışanlara ihtiyaç duyulması olarak biliniyor. Bu sebepler dahilinde pek çok insan hem çalışma izni hem de göçmenlik başvurusu için kolları sıvamış durumda. Peki, Kanada göçmenlik başvurusu en çok hangi kategoriden başvuru sağlandığında kabul ediliyor?

Eğitim Sonrasında Kanada’ya Göçmenlik

Kanada göçmenlik başvurusu ve sonrasındaki kabul için en etkili yollardan bir tanesi Kanada’da bir eğitim programına yazılmak ve bu programın arkasından ülkeye göçmenlik başvurusunda bulunmaktır. Çünkü göçmenlik başvurusu için bir puanlama yani test sistemi mevcuttur ve bu test içerisinde kişileri öne çıkaracak hususlardan en önemlileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Daha önce Kanada’da eğitim almış olması
 • Dolayısıyla ülke deneyimi kazanmış olması
 • Eğitim sürecinde burada geliştirmiş olduğu dil beceriler

Kanada’da Eğitim Sonrası Göçmenlik ve Vatandaşlık Hakkı

Kanada göçmenlik başvurusu dahilinde, daha önce ülkede eğitim almış kişilere öncelik tanındığından yukarıda bahsetmiştik. O sebeple, ülkeye göçmenlik başvurusunda bulunacak kişiler en çok bu yöntemi tercih etmektedirler. Kanada’da herhangi bir üniversite, kolej ya da yüksek lisans programlarına kayıt olan öğrencilere ülkede oturma izni verilmekte ve daha sonrasında yine bu kişilere vatandaşlık hakkı da tanınmaktadır.

 • Kanada göçmenlik başvurusu ve kabulünden önce kişiler, buradaki eğitim programlarından birini (Kolej, üniversite, yüksek lisans ve sertifika programları) seçerek Kanada’daki eğitimlerine başlarlar. Eğitim esnasında bu programlar dahilinde öğrencilere, yarı zamanlı yani part- time çalışma imkanı da sağlanır.

Kaydolunan eğitim programı tamamlandıktan sonra, başvuru yapıldığı takdirde, bu kişilere oturma hakkı verilmesi yüksek ihtimal dahilindedir.

Kanada Eğitim Sonrası Oturma İzni Ne Zaman Alınır?

Bunun için ilk kriter bahsi geçen eğitim programının süresidir. Yani burada hangi eğitim programına kayıtlıysanız öncelikle eğitimlerin tamamlanmış olması gerekmektedir. Eğitim devam ederken, sizlere vatandaşlık hakkı tanınmaz.

 • Eğitim programı sona erdiğinde, hem göçmenlik başvurusu hem de oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak başvuruların sonuçlanması konusunda kesin bir tarih aralığı belirtilmemiştir. Genel olarak bu sürenin 6 ay ile 1 yıl içerisinde olduğu bilinmektedir.
 • Kanada’ da herhangi bir eğitim programını tamamladıktan sonra çalışma izni elde eden kişiler, eğitim programlarının süresine göre 1 ila 3 yıl arasında bir iş deneyimi kazanabilirler.

Bu süreç, daha önce tamamlamış olduğunu eğitim programının içeriği ve süresine göre değişkenlik gösterecektir. Ancak her ne olursa olsun, yurtdışında özellikle de Kanada gibi istihdam gücü ve refah seviyesi yüksek olan bir ülkede hem eğiti m görmek hem de çalışma izni elde etmek, sizlere çok şey katacak ve ilerleyen zamanlardaki yurtdışı düşünceleriniz için de sizlere avantaj sağlayacaktır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu

Kanada Göçmen Alım Şartları

Kanada göçmenlik başvurusu için iki önemli husus mevcuttur.

 • Başvuru daveti (başvuru davetiyesi almak)
 • Oturma izni alınması için başvuruda bulunmak.

Kanada Göçmenlik Şartları

Kanada Göçmenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile birlikte 2023 yılına kadar 1 milyon göçmen alınacağı belirtilmiştir. Kanada göçmenlik şartları sağlayan kişiler tarafından yapılacak başvurular ile 1 yıllık oturum izni verilecektir.

 • Kanada göçmenlik başvurusu 2021 için Express Entry ve Eyalet Adaylığı programlarına başvuru yapmak gerekir. Ayrıca Kanada’ya göçmen olarak gidebilmek için ya oturum izni alınmalı, ya da Kanada’da bir iş yerinden ya da varsa bir yakından davet mektubu alınmalıdır.
 • Kanada göçmenlik başvurusu yaparken başvurunun kabul edilmesinin en önemli şartlardan birisinin Kanada’da ailenin ya da nişanlının olmasıdır. Bunu kanıtlamak için ise fotoğraf, banka hesapları, nikâh belgeleri gibi birçok belge ile kanıtlamak şarttır.
 • Kanada göçmenlik meslek listesi 2021 içerisinde başvuru sahibinin mesleğinin olması belirleyici bir noktadır. Bilgisayar, uzay, maden, jeoloji, makine mühendislikleri, bilgisayar programcılığı, odyoloji, sağlık bilimleri gibi alanlarda meslek sahibi olanlar en çok kabul alan mesleklerdir. Bu mesleklerden başvuru yapanlar, firmalardan iş daveti alması durumunda oturum izni alabilirler.
 • Kanada göçmenlik testi yapılarak kişinin hangi alandan başvuru yapması gerektiğini gösteren testtir. Programlara uyumun ölçülmesi ve vize başvurusu için ne kadar uygun olunduğunu gösterir. Test sonucunda çıkan puanlamaya göre başvuru yapılır.
 • Kanada göçmenlik başvurusu nasıl yapılır? Express Entry en çok kullanılan yöntemdir. Buna göre başvurular ortak havuzda toplanır, deneyim ve becerilere göre puanlama yapılarak başvuru onaylanır. Başvurularda önemli olan, deneyim, eğitim, şahsi yetkinlikler, İngilizce ve Fransızca bilgisi, eşin de dil bilgisi, ikamet için eyalet programının varlığı ayırt edici özelliklerdir. Kanada, bu özelliklerin hepsi ile ilgili puanlama ile göçmenlik başvurusu kabul edilir.

Kanada göçmenlik başvurusu nasıl yapılır?

Başvuru için doğru kategori seçilmeli, talep edilen belgeler doğru bir şekilde hazırlanarak yetkililere sunulmalıdır.

Kanada Göçmenlik puanı kaç olmalı?

Kanada’ya göçmen olmak için başvuran kişilerin puanı 100 üzerinden en az 67 olmalıdır.

Kanada hangi mesleklerden göçmen alıyor?

Bilgisayar, uzay, maden, jeoloji, makine mühendislikleri, bilgisayar programcılığı, odyoloji, sağlık bilimleri.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir