• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353
Muvafakatname Nedir? Vize İçin Gerekli Mi?

Muvafakatname Nedir? Vize İçin Gerekli Mi?

  • 52
  • 0
İçindekiler

Muvafakatname,  noter aracılığı ile düzenlenen, 18 yaş altı çocukların seyahatleri için alınması gereken bir belgedir. Söz konusu 18 yaş altındaki çocuğun seyahatini velilerinden biriyle ya da yalnız başına yapması muvafakatname alma şartını ortadan kaldırmamaktadır. Noterde onaylanmamış bir muvafakatnamenin geçerliliği söz konusu değildir. Dolayısıyla kişilerin kendi hazırladıkları bir muvafakatnameyi imzalamaları veya noter dışındaki bir makama düzenleterek onaylatmaları; söz konusu muvafakatnameyi geçersiz kılacaktır. Ek olarak belirtmek gerekir ki; muvafakatname, son yıllarda noterlerin yanında emniyet müdürlükleri aracılığı ile de düzenlenebilen bir belgedir.

 Muvafakatname alınırken, çocuğun yalnız başına seyahat edecek ya da ebeveynlerinden biriyle seyahat edecek olması muvafakatname belgesinde değinilecek hususlar bakımından farklılık göstermektedir. 

Şöyle ki; eğer çocuk seyahatini yalnız gerçekleştirecek ise söz konusu muvafakatnamenin alınması için, seyahat boyunca gerçekleştirilecek tüm uçuşların rezervasyonunun yapılmış olması şarttır. Çocuk, seyahatini velilerinden biriyle yapacak ise, seyahate katılmayacak velinin notere giderek muvafakatname alması gerekmektedir. Velilerin boşanması durumunda, muvafakatname almaya gidecek olan kişi,  çocuğun velayetinin üstünde olan kişidir ve notere gidildiğinde kişinin yanında ayrılığa dair mahkeme kararını da götürmesi gerekir.

Muvafakatname Vize İçin Hangi Durumlarda Gereklidir?

              18 yaş altı çocukların seyahatleri için noterlerde düzenlenmesi gereken muvafakatname belgesi, ebeveynlerce alınan bil belgedir. Muvafakatnamenin vize için hangi durumlarda gerektiği hususunda; vize başvurusu yapılan ülkenin genel uygulamasının ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Kimi ülkeler aile ile birlikte seyahat eden 18 yaş altı çocuklar için muvafakatname belgesi alınmasını zorunlu saymazken, kimi ülkeler ise 18 yaş altı çocuğun yalnız ya da ebeveynleri ile birlikte seyahat etmesinde fark görmeyip, her durumda muvafakatname belgesini talep etmektedirler. Almanya vizesi için tıklayın. 

Çocuklar İçin Muvafakatname Nedir?

18 yaş altında bulunan kişilerin aileleri ile seyahat edebilmesi amacıyla noterde düzenlenecek olan belgedir.

Muvafakatname Kime Verilir?

18 yaş altı henüz reşit olmayan vatandaşların muvafakatname alması zorunludur.

Muvafakatname Hangi Durumlarda Alınır?

Seyahat edecek olan kişiler eğer 18 yaş altında ise velileri ile gidebilmeleri adına alınmaktadır.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp