BULGARİSTAN VİZESİ HAKKINDA

Bulgaristan vizesi almanızı kolaylaştıracak bir yol arıyorsanız, vize işlemlerini yetiştirmekte zorluk çekiyor ve de bu konuda size rehberlik edecek birilerine ihtiyacınız varsa; Vize Ofisi bu iş için başarılı olabilecek nadir firmalardandır. Bilmelisiniz ki vize başvurularında aranan şartlar değişiklik gösterebiliyor.

Dolayısı ile en ufak bir hatanız bile Bulgaristan vizesi almanızı engelleyebilir. Bu durum vize almak için başvuran birçok kişinin karşılaştığı olumsuz sonuçlar arasında yer alıyor. Ayrıca her ülkenin vize başvurularında aradığı kriterlerinde benzerlik göstermediğini bilmenizde fayda var.

Eğer doğru zamanda, hatasız bir vize başvurusu yapmak istiyorsanız, yola Vize Ofisi ile çıkmalısınız. Uzun süren işlemleri kontrol altında tutmaya ayıracak vakti olmayanların yardım alabilecekleri ilk adres Vize Ofisi’dir.

Biz sizlerin işlemlerinin doğru yapıldığını ve de gerekli koşulları yerine getirecek evrakları tedarik etmenizi sağıyoruz. Sizlere bu konuda destek olmakla kalmayıp gerekli yönlendirme ve de bilgilendirmeleri de yapıyoruz.

Bulgaristan’a gitmek isteyenlerin vize almak için başvurularını gerçekleştirmeden önce bilmeleri gereken birkaç konu vardır. Bu konularda yeterli bilgi edinebilirsiniz eğer; vize başvurunuzun sonucunu içiniz rahat bir şekilde bekleyebilirsiniz.

Bulgaristan’a gitmek için başvuracağınız vize kategorisi hazırlamanız gereken evrakların listesinde de büyük bir öneme sahip. Bulgaristan kısa süreli vize başvurularını C tipi vize başvurusu olarak nitelendirmektedir. C tipi başvurularınız içerisinde; turistik gezi, ticari seyahat, transit geçiş ve de ziyaret amacı taşıyan başvurularınız yer almalıdır. Kendi gidiş amacınızın ne olduğunu belirleyerek, sizin durumunuza uygun olabilecek doğru vize başvurusunu yapmak için Vize Ofisi’ne danışabilirsiniz.

BULGARİSTAN TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Bulgaristan’a turist olarak gitmeyi isteyenlerin başvuruları gereken vize kategorisi turistik vizedir. Turistik vize kategorisinden yapacağınız başvuru sayesinde, Bulgaristan’a yolculuk edebilir hatta belli bir süre boyunca konaklayabilirsiniz. Bu konaklamanın da bazı sınırlamaları var. Kısa süreli izinler için başvuruda bulunan şahısların başvurularının kategorisi C tipi vizelerdir. Bu vizeyi alarak siz de turist olarak Bulgaristan’da günlerinizi geçirebilirsiniz.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: C tipi olan vizeleriniz için başvurabileceğiniz maksimum süre 180 gündür. Ancak Bulgaristan c tipi vize başvurunuzda turist olarak konaklamak amacı ile alabileceğiniz vize 90 günü kapsamaktadır. Ancak özel bir urumunuz söz konusu ise; süre 90’dan az da olabilir.  

Nereye Başvurulur: Türkiye’de yaşayan vatandaşların Bulgaristan turistik vizesini almaları için Bulgaristan Konsolosluğu’na giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. Gerekli başvuruyu yaparak süreci başlatabilirler.

Bulgaristan Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

 • Pasaport: Turistik vizenizi alma hakkını kazanırsanız bu süre en az 90 günlük bir zaman dilimini kapsayacaktır. Dolayısı ile dönüş tarihinizden sonra ki ilk 6 ay sizin pasaportunuzun geçerlilik tarihi bulunması gerekiyor. Türkiye’ye geri dönüş yaptığınız tarihten sonra ki 180 günlük dönem boyunca pasaportunuz ile alakalı bir tarih sorunu yaşanmamalı. Dolayısı ile başvuru işleminiz henüz başlamadan pasaportunuz ile alakalı durumu Vize Ofisi personellerine sorabilirsiniz.
 • Vize Başvuru Formu: Planladığınız Bulgaristan seyahatinizi gerçekleştireceğiniz süre içerisinde orada hangi amaçla bulunmak istediğinizi anlatmanız gereken form. Bu formda yer vereceğiniz bilgilerin ve de görüşlerinizin gerçeği yansıtması çok önemlidir. Başvuru amacınızı belirtmeniz istenen özel bir alan formda yer alıyor. Bu alanı alacağınız C tipi vizesinin adını yazarak doldurmalısınız. Bulgaristan vizesini almak için başvuru yapacak olan şahıs reşit olmadıysa henüz, bir formda ailesi tarafından doldurulmalıdır. Gerekli, imzaları da vasileri atmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Diğer C tipi vize başvurularında aranan sağlık ve de seyahat sigortası, Bulgaristan turistik vize başvuruları için de geçerlidir. Bu sağlık ve de seyahat sigortası tamamen sizin lehinize yapılan bir işlemdir. Vize başvuru merkezleri seyahat ve de ağlık sigortasının yapılmış olmasını kesin bir dille istiyorlar. Sigortanızı deneyimli bir firma vasıtası ile hemen gerçekleştirmek isterseniz, vize Ofisi sizin için bu konu ile baş edebilir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Vize başvuruları esnasında sonra alırım deyip de en çok unutulan evrakların başında gelen tam vukuatlı nüfus kayıt örneği başvuru dosyanızda ilk bakılan evraklar arasında yer alıyor. Bu evrak sizin Türkiye’de ki bağınızı yerleşik hayatınızı gösteren bir belgedir.
 • Konaklama Belgeleri ve Davetiye: Kişi eğer bir davet alarak turistik bir geziye çıkacaksa ise; bu belgelerin de bir kopyasının dosyanızda yer alması, başvuru beyanlarınızın doğru olduğunu gösterir. Bu davetiyede yer alamsı en zaruri olan şeyler ise; davet eden şahsın adı, adresi ve de davet amacını anlatan kısa bir beyandır.
 • Banka Dökümü: Şahsi banka dökümünüzü bankamatikten alamazsınız. Sizin bankaya bizzat giderek, kendi hesabınızın son 3 aylık giriş çıkışlarını gösteren banka dökümünü imzalı olarak almanız gerekmektedir. Ayrıca şahsi hesabınızda da 5 bin TL bulundurmanız, vize verilirken aranan kriterlerden birsidir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Bulgaristan Konsolosluğunun vize başvurusunda talep ettiği fotoğraf biyometrik fotoğraftır. 2 adet beyaz fonda çektirdiğiniz 35*45mm’lik fotoğrafı da konsolosluğa sunmalısınız.
 • Mesleki Evraklar: Konsolosluktan vize izni talep eden kişi eğer sigortalı bir çalışansa; işe giriş belgesini çalıştığı kurumdan temin etmelidir. Bununla birlikte muhasebeden alacağı maaş bordor örneği de şirket yetkilisinin imzasını taşımalıdır. Ayrıca çalışılan kuruma ait unvan ve de faaliyet bilgilerini gösteren, ticari sicil gazetesi fotokopisi, vergi beyanı, faaliyet belgesi de sunulmalıdır.
 • Ek Gelir Belgesi: Eğer Türkiye’de ya da Bulgaristan’da ek gelir sağladığınız bir taşınmazınız varsa ona ait kira sözleşmesi, tapu ya da ruhsatın fotokopisi.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Bulgaristan vizesi için başvuru yapacağınız tarihi, yolcuğunuzdan 1 ay öncesine ayarlayabilirsiniz.

Ne kadar Sürede Çıkar: Turist vizesi başvuruları, Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsolosluklar tarafından değerlendirme alınır. Başvurularınızın resmi tatil öncesine gelememesine dikkat ederseniz, 7-15 gün aralığında vize sonuçlar belli olur.

BELÇİKA TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Bulgaristan Ticari Vizesi Nedir: Ticari ve de mesleki işleriniz ile alakalı Bulgaristan’a gitmenizi gerektiğinde, alabileceğiniz vize çeşitti Bulgaristan ticari vizesidir. Bu vize türü C tipi olmakla beraber, sadece ticari görüşmelerinizi ve de iş akışınızı Bulgaristan’da gerçekleştirmeniz gerektiği durumlarda verilebilir. Bulgaristan’da şirketiniz ya da herhangi bir taşınmazının da bulunabilir. Onlarla ilgili işlemler için de yine ticari vize alıp, Türkiye’den Bulgaristan’a geçiş yapabilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Bulgaristan sınırları içerisinde ki işlerinizi halletmeniz için size verilen vize süresi 90 günden fazla değildir. Ticari vize kapsamı genellikle 90 gün ve de altı olarak verilmektedir. Bulgaristan yetkilileri, Bulgaristan’a iş için gitmeyi istediğinizi belgelemeniz için size süre verecektir. Siz de bu süre içerisinde Vize Ofisi ile iş birliği yaparak evrakların nasıl hazırlanması gerektiğini öğrenebilir ve destek almayı başarabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: İşlerinizi halletmeniz içi konsolosluğun ön gördüğü süre 3 aydan az değildir. Bu vizeye sahip olabilmek için ise; Bulgaristan Büyükelçiliğine başvuru yapabilirsiniz. Türkiye genelinde birçok noktada ki Bulgaristan Konsoloslukları da bu başvuruları kabul ediyor.

Belçika Ticari Vize Gerekli Evraklar Nelerdir:

 • Pasaport: Bulgaristan’da ticari amaçlı bir vize almak için öncelikle yetkililere güncel pasaportunuzun aslını sunmalısınız. Bu pasaportta ki geçmiş işlemler ise; başvurunuzun olumlu değerlendirilmesinde etkilidir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Bulgaristan Hükümeti taraşından vize başvurularından kabul edilen fotoğraflar;35*45mm ölçüsünde olan biyometrik fotoğraflardır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bu belgeyi e devletten çıkartırken sadece sizi kapsayan şeklini çıkartmamaya dikkat ediniz. Daha detaylı bir formu sizden isteniyor.
 • Banka Hesap Dökümü: Banka hesap dökümünün sizden istenmesinin amacını bilmeyebilirsiniz. Ancak bu belge sizin endi masraflarınızı karşılayabilecek potansiyelde olduğunuzun bir göstergesidir. Ayrıca hesap dökümünüzü başvuruda en az 10 gün önce almalısınız. Hesabınızda olması beklenen para ise 6 bin TL’dir.
 • İkametgâh Belgesi: İkametgah belgesinin doğruluğu ve de güncelliği konsolosluk çalışanları tarafından araştırılmaktadır. Dolayısı ile başvurudan sonra bu tarz sıkıntılar ile karşılaşmamak için gerekli başvuruları yaparak güncellemenizi yapmalısınız.
 • Nüfus Cüzdan Aslı ve Fotokopisi
 • Vize Talep Dilekçesi: Bulgaristan’a gitmek için geçerli bir ticari nedeninizin olduğunu göstermelisiniz. Bu sebepler; iş toplantısı, kongre, fuar, ihale vb. durumlar olabilir. Yeni bir ortaklıkla ilgili de ticari vizeye başvuru yapabilirsiniz.
 • Mesleki Evraklar: Mesleki evraklar çerçevesinde de vize talep dilekçesi sunabilirsiniz. Bu dilekçede; ne iş yaptığınızı, hangi görevle Bulgaristan’a gitmeniz gerektiğini, dönüş tarihinizi, şirketinizin resmi kâğıdında yetkilere sunabilirsiniz. Bu evrak antetli kağıtta sunulmalı ve de yetkilerinizin, amirlerinizin gidiş amacınızı doğrular ninelikte ki imzası bulunmalıdır. Şirket sahiplerinin vizelerde sunduğu; resmi şirket ve de faaliyet evraklarını sırasıyla siz de sunmalısınız. Bunlar; ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası örneğidir. Hepsi imzalı ve de kaşeli olmalıdır. Hizmet dökümünüzün son üç ay içerisinde alınmış olması gerekiyor. Ayrıca ticari bir davetiye sunmanızda elinizi kuvvetlendirecek ve de inandırıcı olmanızı sağlatabilecek bir diğer evraktır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Bulgaristan’a iş faaliyetinizin zorunluluğu nedeni ile katılmanız gereken bir fuar nedeni ile gideceksiniz, başvurunuzu uçak biletinizin tarihinden 30 gün önce yapmalısınız.

Ne kadar Sürede Çıkar: Bulgaristan vizenizin çıkma süresi;  Büyükelçiliğin ya da Konsolosluğun yoğunluğuna ve resmi tatillere göre değişebilir. Ancak normal şartlarda vizeniz; 7-15 gün içerisinde çıkar.

BELÇİKA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Bulgaristan’ın herhangi bir yerinde yaşayan aile üyelerinizi zaman zaman ziyaret etmek için başvurmanız gereken vize çeşidi; Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesidir. 2019 aile ve arkadaş ziyareti vizesi için Vize Ofisi ile koordinasyonlu bir çalışma sürdürebilirsiniz.

Kaç Günlük Alınabilir: Bulgaristan, aile ve de arkadaşlarınızı ziyaret edebilmeniz için ise; *30 ile 90 gün arasında izin veriyor. Bu izin süresi sizin özel durumlarınıza ve de yetkililerin görüşlerine, kararlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Nereye Başvurulur: Bulgaristan Büyükelçiliğine başvurmak için gidebilir ya da bağlı olduğunuz bölgede ki Konsolosluğa; aile ve de arkadaş ziyareti vize başvurularınızı iletebilirsiniz.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir 

 • Pasaport: Ailesi ya da arkadaşı Bulgaristan’da olan kişiler için başvuru esnasında ihtiyaç duyacakları en önemli belge; pasaporttur. Eğer pasaportunuz yoksa detaylı bilgiyi Vize Ofisi size sunuyor. Pasaportunuzun alış tarihi; 2009-2019 arasında olmalı. Bulgaristan’ın belirlediği koşullardan birisi de; pasaportun, başvurunuzdan önce ki 10 yıl içerisinde alınmış olmasıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: Pasaportunuzda kullandığınız biyometrik fotoğraftan farklı olarak başvuru için 35*45mm’lik fotoğrafınız olmalı. En az 2 tane arkası beyaz olan biyometrik fotoğrafa ihtiyaç duyacaksınız.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Fotokopi, okunaklı olmalıdır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: E devletten değil de; Nüfus Müdürlüğü’nden alınan belge, vize başvurularında geçerlidir. E devlette küçük bir kayıt örneği çıktısı alabilecekken, Nüfus Müdürlüğü’nden çok daha geniş bilgi içeriği olan kayıt örneğinizi alabilirsiniz.
 • Banka Dökümü: Vize başvurusundan sonra alınmış bir banka dökümü vize işlemlerinde değerlendirilmeye alınmaz. Özellikle bakiyesi en az 5 bin TL civarında olan şahsi hesabınızın dökümünü almanızda fayda var. Bankadan en az, başvuru tarihinden 10 gün önce alınması gereken bu evrak Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vize değerlendirilmesinde istenen evraklardandır.
 • Evlilik Cüzdanı (Grajdanski Brak):Eşiniz Bulgaristan vatandaşı olabilir ve de siz Türkiye’de evlenmiş olabilirsiniz. Evliliğiniz devam ederken, eşiniz Bulgaristan’a dönmüş olabilir ya da ikiniz birlikte ziyaret amacı ile Bulgaristan aile ve arkadaş vizesi almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvuru sırasında da; Bulgaristan onaylı evlilik cüzdanınızı da yanınızda bulundurmalısınız.
 • Eşinizin, Alinizin Ya Da Arkadaşınızın Kimlik Bilgileri: Aile ya da arkadaş ziyareti amacı taşıyan ziyaret öncesinde alacağınız vize için o kişilerin bilgilerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Evli iseniz ve eşiniz Bulgaristan vatandaşı ise; onun Bulgar pasaportu ile Linçka Karta yani kimliğinin fotokopileri de yetkiler tarafından istenecektir. Önceden bunları hazırlayarak teslim etmelisiniz.

Ne zaman başvurmak gerekir: Bulgaristan’da bulunan ya da çalışan yakınlarınızı görmek için ziyaret vize başvurunuzu; seyahat programının başlangıcından 20 gün önce yapmalısınız.  

BELÇİKA TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Nedir: Bulgaristan Hükümeti, yabancı vatandaşların ve de Tük vatandaşlarının kısa süreli Bulgaristan ziyaretlerine maçına yönelik izin vermektedir. Bulgaristan’da sınırlı bir zaman içerisinde başka bir ülkeye gitmek amacı ile Bulgaristan sınırları içerisinde bulunmaya yönelik alınan vize.

Kaç günlük alınabilir: Bulgaristan transit vizesi günlük ya da aylık olarak verilen vizelerden değildir. Bulgaristan transit vizesi sınırlı bir zaman zarfı için kişilere verilir.

Nereye Başvurulur: Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ve de Konsolosluklarına transit vize işlemleriniz için danışabilirsiniz.

Belçika Transit Vize Gerekli Evraklar Nelerdir

 • Pasaport:  Pasaportunuzun genel vize başvuru şartlarını yerine getirmesinin yanı sıra; vizenizin işlenmesi ve de yapıştırılması açsından boş sayfası olmasına dikkat edilir.
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Kimlik Kartı Aslı ve Fotokopisi
 • Tam Vukuatlu Nüfus Kayıt Örneği
 • Seyahat Amacınızı Doğrulayan Belge: Transit olarak Bulgaristan’dan geçiş yapmanız gereken ülkeye dair aldığınızı vize ve de rezervasyon belgeleri.

Ne zaman başvurmak gerekir: Yolculuğunuza çıkmadan 20 gün önce başvurunuzu yapmalısınız.

BULGARİSTAN VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Nasıl Bulgaristan Vatandaşı Olunur: Bulgar vatandaşları ile benzer haklara sahip olmak amacı ile yapılan başvurudur. Genellikle diğer ülkeler gibi ilk seviyede 1 sene izin verilir. Daha sonra Bulgaristan’da geçirdiğiniz süre tespit edilir ve değerlendirmeye alınarak süre tekrar değerlendirilir.

Bulgaristan Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Bulgaristan’ın Tür iyede birçok vatandaşlık başvuru noktası bulunuyor. Bu merkezlere giderek vatandaşlık başvurusu yapak istediğinizi söylerseniz; sizden bir takım evraklar isteyeceklerdir. Bu evraklar; Dilekçe, varsa Bulgaristan doğum belgesi (Bulgaristan doğumlular için), Bulgaristan’da bulunan taşınmazınızın ya da yakınlarınızın, ailenizin, eşinizin ikametgah belgesi, Bulgaristan pasaportu ve varsa Linçka Karta fotokopisi.

Nereye Başvurulur: Vatandaşlık başvurularınızı, Ankara, İstanbul ya da Edirne’de bulunan Bulgaristan Büyükelçiliği, konsolosluk ve de başkonsolosluklarına yapabilirsiniz.

BELÇİKA ERASMUS VİZESİ

Nedir: Lisans ve de ön lisans öğrencileri Bulgaristan’a, öğrenci değişimi etkinlikleri çerçevesinde giderken bu vizeyi alırlar.

Kaç günlük alınabilir: Bulgaristan Erasmus vizesi; okulların sunduğu değişim programına bağlı bir süreçtir. Ancak Bulgaristan’da; ya 1 dönem ya da 2 dönem olarak verilmektedir.

Nereye Başvurulur: Bulgaristan Büyükelçiliği ya da Bulgaristan Konsolosluğu bu başvuru için doğru yerdir.

Belçika Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

 • Pasaport: 10 sene içinde alınması şart olan pasaport güncel ve soğuk damgalı olmalıdır.
 • 2 Adet Biyometrik Açık Fonlu Fotoğraf
 • Taahhütname
 • Kabul Belgesi: Öğrenciyi, Bulgaristan’da ki programa kabul eden okulun beyanı.
 • Son Mezun Olunan Okulun Diploma Aslı
 • Verilecek Hibe İle İlgili Beyan
 • Kimlik Kartı Fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Rezervasyon ya da Konaklama Beyanları: Bulgaristan’a ulaşım sağlarken kullanılan uçak ve de yolculuk bilgisi ile kalınacak yerlere ilişkin belgeler.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Bulgaristan Erasmus başvurularınızın sonuç tarihini de dikkate alarak, o tarihten önce ki 2 içerisinde başvurunuzu iletmelisiniz.

BULGARİSTAN ÖĞRENCİ VİZESİ

Nedir: Bulgaristan’da yer alan okullarda okumanız ve de eğitim hayatınızı sürdürmeniz için gerekli olan izin. 

Kaç günlük alınabilir: Bulgaristan öğrenci vizesini; 6-12 ay olarak alabilirsiniz.

 Nereye Başvurulur: Bulgaristan’da eğitim görmek isteyen öğrenciler, Bulgaristan Konsolosluğu’na giderek başvuru yapar.

Bulgaristan Öğrenvi Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir

 • Öğrenci belgesi: Son mezun olduğunuz okuldan alınan, en yeni tarihli belge.
 • Pasaport: En az iki sayfalık boş alanı olmalıdır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Yeni Kimlik fotokopileri
 • Biyometrik Fotoğraf: 2 tane ve arkasında isminizi yazarak sunmalısınız.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Bu konuda gerekli desteği size sunabiliriz.
 • Sponsor: Öğrencinin eğitim hayatı boyunca masraflarını karşılayacak olan Bulgaristan’da ki kurum tarafından hazırlanması gereken yazı.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi İçin Ne Zaman Başvurmak Gerekir:  Kabul ya da eğitim başvuru sonucunuz geldiğinde başvurunuzu yapabilirsiniz.

BULGARİSTAN AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Nedir: Bulgaristan’da yaşamına devam eden ailenizin yanına gidebilmek amacı ile alınan izin.

Kaç günlük alınabilir: Aile birleşim başvurunuz olumlu sonuçlanırsa;1 sene vize alabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Tek yetkili kurum Türkiye’de ki Bulgaristan Konsolosluklarıdır.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir

 • Pasaport: Pasaportun en az 180 gün daha geçerli olmasının yanı sıra; izin tarihleri aile birleşimi için başvuru yaptığınız süreci de taşımalıdır.
 • Fotoğraf: Biyometrik 35*45mm’lik olmalıdır.                
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi ile Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Fotokopisi
 • Evlenme Durumu İçin Kayıt Örneği Formu: Eşiniz Bulgaristan vatandaşı da olabilir. Bu durumda evliliğinizi belgeleyen bir tercümesini sunmalısınız.

Ne zaman başvurmak gerekir: Bulgaristan’a gitmeden, 12 ile 8 hafta öncesinde harekete geçebilirsiniz.

BULGARİSTAN OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir:  Bulgaristan’da hem oturmak için, hem de çalışmak için izin almak isteyen herkesin alması gereken vize.  

Kaç Günlük Alınabilir: Bulgaristan çalışma izni 1 yılı aşmamaktadır.

Nereye Başvurulur:  Bulgaristan Konsolosluğu başvurularınızı alacak olan resmi yerdir. Bulgaristan çalışma izni için buraya başvuru yapabilirsiniz.

Bulgaristan Oturum ve Çalışma izni Gerekli Evraklar Nelerdir

 • Pasaport
 • 35*45mm Biyometrik Fotoğraf  ( Başörtüsü olan kadınların kulakları ve yüzleri net olarak görünmelidir)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ne zaman başvurmak gerekir: Bulgaristan’da işe başlama tarihinizi belirleyerek, 1 ay öncesinde vize isteme müracaatınızı yapmalısınız.

VİZE REDDİ

Nedenleri Nedir?

Bulgaristan’a gitmek amacı ile vize müracaatı yapmanız durumunda, sizden talep edilecek olan belge ve de evrakların takibi gerektiği yapılmazsa, istenen belgeler içerisinde yalan beyan ve de şüpheli bilgiler yer alırsa, başvuru değerlendirilmesi olumsuz olabilir.

İtiraz Hakkı: Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsolosluğu’na belirli bir süre içerisinde itiraz hakkınızı iletebilirsiniz.

İtiraz Şekli: Vize başvurunuzun olumsuz olması durumunda Bulgaristan Konsolosluğu’na yazılı olarak dilekçenizi iletebilirsiniz. 

Ücret İadesi var mı?

Bulgaristan vize başvurunuzun değerlendirme sonucu olumsuz olarak sonuçlanırsa; herhangi bir ücret iadesi alamıyorsunuz.  

VİZE ÜCRETLERİ

Bulgaristan’a giderken alacağınız vizeler çeşitlilik göstermektedir. Vize kategorilerine göre ayıranız gereken bütçe de değişiklik gösterecektir. Her yıl değişen vize kriterlerinde olduğu gibi vize için harcamanız gereken miktarda farklılıklar olacaktır.

Vize Ücret Tablosu

KONSOLOSLUKLAR

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu

Bursa Başkonsolosluğu

Ankara Başkonsolosluğu

 

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi