Kenya Vize Başvurusu 2023

Afrika’nın doğusunda yer alan ve başkentinin Nairobi olan Kenya ülkesine yapılacak olan seyahatler için gerekli prosedürleri sizlerle paylaştık.

Kenya Vize İstiyor mu?

Farklı vize kategorilerinde; iş görüşmeleri, iş fuarları ve toplantıları gibi ticari amaçla yapılan seyahatlerinizde ticari vize, turistik amaçlı yapacağınız seyahatler için ise turistik vize almanız gerekmektedir.

 • Kenya vizesi başvurusu için Bordo (Umumi) pasaporta sahip Türk vatandaşları hariç diğer pasaport türlerine sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kenya’ya yapacakları seyahatleri için 6 ay içinde 90 gün kalma şartıyla vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur.
 • Bu pasaport türlerine sahip (Siyah, Gri, Yeşil) Türk vatandaşları ticari ve turistik kategorilerinde ki Kenya vizesi başvurularından muaftırlar.
 • E-vize uygulamasıyla vize başvurusunu kolaylaştıran Kenya ülkesi, yapacağınız seyahatler için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru hazırladığınızda şahsen başvuru yapacağınız tek yetkili dış temsilciği Ankara Kenya Büyükelçiliği olarak belirlemiştir.
 • Vize başvurunuzu internet üzerinden yapsanız dahi herhangi eksik, yanlış ve tutarsız bilgide vize başvuru süreniz uzayabilir ve ret cevabı alabilirsiniz. Bu yüzden doğru ve tamamlanmış belgeleri vize başvurunuzda bulundurmanız vize süreciniz için daha sağlıklı olacaktır.
 • Başvurunuz 3 iş günü içerisinde sonuçlanabilmekle birlikte Kenya dış temsilciliği tarafından eksik evrak teslimi ya da yeni belge talebiyle karşılaşabilir ve süre bakımından aksaklık yaşayabilirsiniz.
 • Bu sürenin uzaması durumunu göz önünde bulundurarak Kenya vizesi başvurunuzu 15 gün öncesinden yapmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede seyahat planlarınızda aksilik yaşama oranınız düşecektir.
 • E-vize uygulamasında Kenya vizesi başvuru formu İngilizce dilinde doldurulması gereken bir formdur. Ayrıca e-vize başvuru sistemine yükleyeceğiniz fotoğrafın beyaz arka fona sahip biometrik fotoğraf olması gerekmektedir.
 • Başvuru işlemleriniz onaylandıktan sonra e-mail aracılığıyla tarafınıza gönderilen onay mailiyle vize başvurunuzu tamamlamış olursunuz. Vize başvurunuzda seyahat amacınıza göre seçeceğiniz kategori önemli olmakla birlikte, Kenya dış temsilciliği gerekli bilgilerle başvuru sürecinizi daha olumlu bir şekilde tamamlamaktadır.
 • 6 aylık sürede 90 günlük yapılacak olan ticari ve turistik vizeden muaf olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat sonrasında pasaportlarının 6 ay daha geçerli süreye sahip olması gerekmektedir.

E- vize uygulamasıyla vize başvuru sürecinizin kolaylaşmaktadır.

Kenya vizesi için gerekli evraklar konusu danışmanlarımızın uzmanlık alanıdır. Bu hususta kendilerinden bilgi alabilirsiniz.

Kenya İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport: Kimlik bilgilerinizi içeren, yıpranmamış ve en az 2 adet boş sayfası bulunması gerekli ve seyahat sonrası pasaport sürenizin 6 ay daha geçerli olması lazımdır.
 • Başvuru formu: Dolduracağınız Kenya başvuru formunda tutarsız, eksik ve yanlış bilgilerin olmaması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Kenya vizesi başvuru kriterlerine uygun olması gereken, 2 adet biometrik fotoğraf. Ölçüleri 5.5 x 5.5 cm, renkli ve son 6 ay da çekilmiş olması gerekir.
 • Davetiye: İş gezileri ve iş fuarları gibi yapacağınız ticari amaçlı alınması gereken ticari vize başvurusunda davetiye almanız zorunludur.

Bu davetiyenin çalışmakta olduğunuz ya da davet edilen işletme tarafından gönderilmesi ve işletmenin antetli kâğıdı üzerinde yazılmış olan işletme sahibinin imzası ve işletmenin kaşesine sahip olması gerekmektedir.

 • Seyahat planı: Konaklama yapacağınız yerin adresi ya da kalacağınız otel rezervasyon bilgilerinin ayrıca uçak seyahatinizin gidiş – dönüş tarihlerini belirten seyahat planınızın gerekli evraklar arasında bulundurulması zorunludur.
 • Hesap bilgileriniz: Kenya’da geçireceğiniz sürede oradaki yaşamınızı devam ettirmenizi kanıtlamanız için bankanızdan aldığınız hesap bilgilerinizin yanında hesaplarınızın içinde belli bir miktarda para bulunması lazımdır.
 • Başvuru dekontu: Kenya vizesi başvurusu yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının başvuru sırasında ya da öncesinde başvuru ücretini bankaya ödediğini gösteren belge.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Uçuş ve seyahat süreniz boyunca yapılması gereken sigortadır.

Kenya Vize Ücreti

 • Kenya vize başvurusu yapacak Türkiye vatandaşlarının eksiksiz, tutarlı ve doğru biçimde teslim edeceği evrakların E-vize ortamı veya Ankara Kenya Büyükelçiliği tarafından onaylanması beklenen başvuru sürecinin 3 gün içinde tamamlanması belirlenmiştir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusunda ödeyeceği ücret Kenya’ya yapılacak seyahat süresine ve başvuracağı vize kategorisine göre değişebilmektedir.

Resmî tatil günleri ve hafta sonları gibi izin günlerinde başvurunuz değerlendirilmemekle birlikte Kenya Dış Temsilcilikleri Kenya vizesi için $50 ücret belirlenmiştir. Afganistan vizesi için tıklayın.

Kenya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Eğer hazırlanması gereken evraklar eksiksiz bir şekildeyse 3 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Kenya Vize Nasıl Alınır?

Kenya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin elektronik vize aracılığıyla vize alabilmektedir. Ancak buraya girilen bilgilerinde doğru ve eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.

Kenya’ya Nasıl Gidilir?

Vize işlemi olumlu bir şekilde sonlandıktan sonra ülkemizde bulunan Atatürk Havalimanı her gün Kenya’nın başkentine direkt uçuş düzenlemektedir. Bu uçuşun süresi yaklaşık 6 saat 35 dakikadır.

Oyla! post

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir